IV.1) OPIS IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium: Tak
Informacja na temat wadium
Wykonawca przystępujący do postępowania jest zobowiązany wnieść wadium w kwocie: 4 000,00 PLN (słownie: cztery tysiące złotych). 2. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. 3. Wadium może być wniesione w: a) pieniądzu, b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo- kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, c) gwarancjach bankowych, d) gwarancjach ubezpieczeniowych, e) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art.6B ust.5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz.U. Nr109, poz1158 z późn. zm.)
IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Tak
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:
Płatność wynagrodzenia dla „Inspektora” dokonywana będzie na podstawie nie więcej niż 10-ciu przejściowych faktur VAT i faktury końcowej, procentowo do wartości faktur wykonawcy robót. Łączna kwota faktur przejściowych wypłacana „Inspektorowi” nie może przekraczać 70% wartości przedmiotu umowy. 3. Faktura końcowa o wartości min. 30% płatna po: 1) przeprowadzeniu i spisaniu protokołu odbioru końcowego stwierdzającego prawidłowe wykonanie robót budowlanych będących przedmiotem nadzoru inwestorskiego, 2) rozliczeniu budowy z „Wykonawcą” 3) rozliczeniu budowy z „Zamawiającym” 4) przedstawieniu przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających uregulowanie wobec Podwykonawców wszystkich należności wynikających z zawartych z nimi przez Wykonawcę umów w celu zrealizowania niniejszej umowy,
IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych: Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:
IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej: Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
Nie
IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu (przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne) Liczba wykonawców
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców
Kryteria selekcji wykonawców:
IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów: Umowa ramowa będzie zawarta:
z jednym wykonawcą
Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
Nie
Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:
Informacje dodatkowe:
Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Nie
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:
Informacje dodatkowe:
W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
Nie
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
Nie
IV.1.8) Aukcja elektroniczna Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:
Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej: Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia: Nie Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: Nie
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT IV.2.1) Kryteria oceny ofert: IV.2.2) Kryteria Kryteria | Znaczenie |
cena | 100,00 |
IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Tak IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:
Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Nie Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Nie Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):
Informacje dodatkowe
IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:
Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:
Wstępny harmonogram postępowania:
Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Nie Należy podać informacje na temat etapów dialogu:
Informacje dodatkowe:
IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:
Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
Nie Informacje dodatkowe:
IV.4) Licytacja elektroniczna Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: Nie
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data:
godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:
Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
Zmiany do umowy zostały opisane w rozdziale XXI SIWZ oraz w projekcie umowy paragraf 11 IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy): Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Data:
2018-10-08, godzina:
10:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
Nie Wskazać powody:
Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
IV.6.3) Termin związania ofertą: do:
2018-11-07 okres w dniach:
(od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane Nie IV.6.6) Informacje dodatkowe: OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA OFERT. 1. Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. 2. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia na zasadach określonych w art. 23 ustawy – Prawo zamówień publicznych. 3. Oferta winna być sporządzona w języku polskim, z zachowaniem formy pisemnej. Przy sporządzaniu oferty należy posługiwać się dokładnymi i sprecyzowanymi określeniami. Informacje ujęte w ofercie wychodzące poza potrzeby nie będą brane pod uwagę. 4. Dokumenty sporządzone w języku obcym należy złożyć wraz z tłumaczeniem na język polski, poświadczonym przez wykonawcę. 5. Treść oferty musi odpowiadać treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. 6. W ofercie należy podać: 1) zobowiązanie o podjęciu się wykonania zamówienia określonego w Rozdziale III niniejszej specyfikacji w terminie określonym w rozdz. VII SIWZ 2) stwierdzenie, że cena nie ulega zmianie w okresie obowiązywania umowy, 3) oświadczenie, iż Wykonawca pozostaje związany złożoną ofertą przez okres 30 dni od terminu składania ofert, 4) oświadczenie Wykonawcy, że zapoznał się ze szczegółowymi warunkami postępowania zawartymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i że przyjmuje je bez zastrzeżeń, 5) oświadczenie, iż zawarty w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia projekt umowy został zaakceptowany i zobowiązanie Wykonawcy, iż w przypadku wyboru jego oferty zawrze umowę na warunkach wynikających ze wzoru, w miejscu i terminie wyznaczonym przez zamawiającego, 6) oświadczenie, iż Wykonawca zapoznał się z zakresem prac do wykonania i pozyskał wszelkie konieczne do zrealizowania zamówienia informacje. Nieznajomość powyższego stanu nie może być przyczyną dodatkowych roszczeń finansowych, 7) oświadczenie, że Wykonawca udzieli 60 miesięcznej rękojmi na wykonane prace, licząc od daty odbioru końcowego robót, 8) informację o podmiocie składającym. Podmiot jaki składa ofertę tj. osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą /spółka cywilna/ spółka jawna/ spółka partnerska/ spółka komandytowa/ spółka komandytowo – akcyjna/ spółka z o.o./ spółka akcyjna, 9) oświadczenie Wykonawcy, iż w przypadku jego oferty należności z tytułu realizacji umowę należy przekazywać na konto w Banku ……………............................., Nr rachunku ..................................................................... 7. Do oferty należy załączyć komplet oświadczeń i dokumentów zgodnie z Rozdziałem XI niniejszej specyfikacji. 8. Wykonawca ponosi koszty przygotowania oferty. 9. Oferta musi być opatrzona pieczęciami firmowymi i funkcyjnymi i podpisana przez osobę (osoby) upoważnioną do zaciągania zobowiązań w zakresie praw i obowiązków majątkowych w imieniu wykonawcy. Każda strona oferty i załączników musi być ponumerowana i zaparafowana przez osoby podpisujące ofertę. 10. Oferta sporządzona zgodnie z pkt 1 – 9 musi być zapakowana w zamkniętą kopertę wewnętrzną i zewnętrzną. 11. Koperta zewnętrzna winna być oznaczona: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PWiK” Sp. z o.o. ul. Mickiewicza 10, 11-130 Orneta oferta przetargowa na: Pełnienie obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego dla Zadania 2 p.n. „Modernizacja technologii oczyszczania ścieków z zastosowaniem metody tlenowego granulowanego osadu czynnego oraz tlenowej przeróbki powstałych osadów nadmiernych na oczyszczalni ścieków w Ornecie wraz z budową odcinka sieci wodociągowej w ciągu ulicy Bażyńskiego w Ornecie.” realizowane w ramach Projektu pn. UPORZĄDKOWANIE GOSPODARKI WODNO-ŚCIEKOWEJ NA TERENIE GMINY ORNETA Nie otwierać przed …………………….. przed godziną …………….. 12. Koperta wewnętrzna poza oznaczeniami podanymi wyżej musi posiadać nazwę i adres wykonawcy. 13. Koperty muszą być przez wykonawcę zabezpieczone w sposób uniemożliwiający po ich otwarciu ponowne zamknięcie bez pozostawienia śladów naruszeń. 14. Wykonawca może wprowadzić zmiany lub wycofać złożoną ofertę pod warunkiem, że zamawiający otrzyma pisemne powiadomienie o wprowadzeniu zmian lub wycofaniu przed ostatecznym terminem składania ofert. Powiadomienie o wprowadzeniu zmian lub wycofaniu oferty musi być przygotowane, opieczętowane i oznaczone zgodnie z pkt 1 – 13. Wewnętrzna i zewnętrzna koperta powinna być dodatkowo oznaczona określeniem „zmiana” lub „wycofanie”. Zawartość oferty. 1) Kompletna oferta musi zawierać: a) Formularz Ofertowy, sporządzony na podstawie wzoru stanowiącego Załącznik nr 1 do niniejszej SIWZ b) Oświadczenie Wykonawcy(ów) o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, sporządzone na podstawie wzoru stanowiącego Załącznika nr 2 do niniejszej SIWZ, c) Wykaz osób wraz z ich kwalifikacjami i doświadczeniami, które będą wykonywać niniejsze zamówienie na podstawie wzoru stanowiącego Załącznik nr 3 , d) Wykaz wykonanych usług i referencje sporządzonych na podstawie wzoru stanowiącego Załącznik nr 4 do niniejszej SIWZ, e) opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej deliktowej i kontraktowej w minimalnej wysokości 50 000 zł na jedno i wszystkie zdarzenia w zakresie prowadzonej działalności obejmującej przedmiot zamówienia– Załącznik Nr 5 do SIWZ f) Oświadczenie Wykonawcy(ów) o niepodleganiu wykluczeniu z udziału w postępowaniu, sporządzone na podstawie wzoru stanowiącego Załącznik nr 6 do niniejszej SIWZ, , a w stosunku do osób fizycznych oświadczenie w zakresie art.24 ust. 1 pkt 2 ustawy PZP – złożonego na formularzu jako Załącznik nr 6a do SIWZ. g) Oświadczenie z art. 26 d ustawy – Załącznik nr 8 do SIWZ, h) Dowód wniesienia wadium – Załącznik nr 9 do SIWZ, i) Stosowane Pełnomocnictwo(a) – w przypadku, gdy upoważnienie do podpisania oferty nie wynika bezpośrednio z dokumentów załączonych do oferty, j) W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie niniejszego zamówienia publicznego, chyba że pełnomocnictwo wynika z dokumentów dołączonych do oferty np. umowy konsorcjum, umowy spółki cywilnej, k) Pozostałe dokumenty wymienione w rozdziale XI niniejszej SIWZ 3)Zaleca się złożenie wraz z ofertą spisu treści z wyszczególnieniem ilości stron wchodzących w skład oferty. Informacje stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Wykonawca może zastrzec w ofercie (oświadczeniem zawartym w Formularzu Ofertowym), które informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie mogą stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa informacje podawane do wiadomości podczas otwarcia ofert. Informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa powinny być zgrupowane i stanowić oddzielną część oferty opisaną w następujący sposób „Tajemnica przedsiębiorstwa – tylko do wglądu Zamawiającego”. Tryb otwarcia ofert. 1. Bezpośrednio przed otwarciem ofert Zamawiający poda kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. 2.Koperty oznakowane dopiskiem „ ZMIANA” zostaną otwarte przed otwarciem kopert zawierających oferty, których dotyczą te zmiany. Po stwierdzeniu poprawności procedury dokonania zmian, zmiany zostaną dołączone do oferty. 3.W trakcie otwierania kopert z ofertami Zamawiający poda obecnym: • Termin wykonania zamówienia, termin gwarancji oraz warunki płatności • Nazwę i adres Wykonawcy, którego oferta jest otwierana • Informacje dotyczące oferowanej ceny za przedmiot zamówienia 4.W przypadku gdy Wykonawca nie był obecny przy otwarciu ofert, na jego wniosek Zamawiający prześle mu wszystkie informacje, o których mowa w pkt. 3. MIEJSCE ORAZ TERMIN SKŁADANIA I OTWARCIA OFERT. 1. Ofertę należy złożyć w dwóch zamkniętych kopertach w siedzibie Zamawiającego w Ornecie: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PWiK” Sp. z o.o. , ul. Mickiewicza 10, sekretariat do dnia 08.10.2018 r. do godz. 10:00. 2. Otwarcie ofert nastąpi dnia 08.10.2018 r. o godz. 10:05 w siedzibie Zamawiającego w Ornecie, ul. Mickiewicza 10– pokój Rady Nadzorczej. 3. Wykonawcy mogą uczestniczyć w publicznej sesji otwarcia ofert. W przypadku nieobecności Wykonawcy przy otwieraniu ofert, Zamawiający prześle informację z otwarcia ofert na pisemny wniosek wykonawcy. OPIS SPOSOBU OBLICZENIA CENY. 1. Ceny należy podawać w złotych polskich (podawanie ceny w innych walutach lub w inny sposób spowoduje odrzucenie oferty). 2. Wykonawca podaje w ofercie cenę oferty za wykonanie całego zamówienia obejmującego wszystkie nakłady na jego realizację. 3. Cenę traktować należy jako stałą niezmienną i ostateczną przy wykonaniu wszystkich elementów zgodnie z zakresem ujętym w pkt 1 niniejszego rozdziału. 4. Cena oferty musi być podana jako: cena netto, podatek VAT, cena brutto tj. wraz z obowiązującym podatkiem VAT od towarów i usług. 5. Cena nie będzie podlegała rewaloryzacji ze względu na inflację. OPIS KRYTERIÓW, KTÓRYMI ZAMAWIAJĄCY BĘDZIE SIĘ KIEROWAŁ PRZY WYBORZE OFERTY WRAZ Z PODANIEM ZNACZENIA TYCH KRYTERIÓW ORAZ SPOSOBU OCENY OFERT. 1. W wyborze najkorzystniejszej oferty spośród ofert ważnych, Komisja Przetargowa kierować się będzie następującymi kryteriami: cena oferty – znaczenie 100%. Przyjmuje się zasadę odniesienia ceny najniższej oferty do ceny pozostałych ofert (cena najniższa otrzymuje 100 pkt). Każda inna oferta otrzymuje ilość punktów wynikającą z poniższego wzoru: C = ( Cn : Cx ) x 100 gdzie: C – wartość punktowa ceny oferty, Cn – cena najniższa oferty, Cx – cena kolejnej badanej oferty. 2. Zamawiający zastrzega sobie prawo do kontroli i weryfikacji dokumentów ofertowych mających wpływ na ocenę wykonawcy. INFORMACJA O FORMALNOŚCIACH, JAKIE POWINNY ZOSTAĆ DOPEŁNIONE PO WYBORZE OFERTY W CELU ZAWARCIA UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO. 1. Niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty Zamawiający jednocześnie zawiadamia Wykonawców, którzy złożyli oferty, o: a) wyborze najkorzystniejszej oferty, podając nazwę, siedzibę albo adres Wykonawcy, którego ofertę wybrano, uzasadnienie jej wyboru oraz nazwy, adresy Wykonawców, którzy złożyli oferty, a także punktację przyznaną ofertom w każdym kryterium oceny ofert i łączną punktację. b) wykonawcach, których oferty zostały odrzucone, podając uzasadnienie faktyczne i prawne, c) wykonawcach, którzy zostali wykluczeni z postępowania o udzielenie zamówienia, podając uzasadnienie faktyczne i prawne d) terminie, po którego upływie umowa w sprawie zamówienia może być zawarta. 2. Jeżeli wykonawca którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert, bez przeprowadzania ich ponownej oceny, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania, o których mowa w art. 93 ust. 1. 3. Jeżeli oferta którą zamawiający wybrał w celu realizacji przedmiotu zamówienia została złożona przez wykonawców występujących wspólnie, zamawiający żąda przedstawienia umowy regulującej współpracę tych podmiotów przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego. 4. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. 5. W przypadku, o którym mowa w ust. 4 wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy. ISTOTNE DLA STRON POSTANOWIENIA, KTÓRE ZOSTANĄ WPROWADZONE DO TREŚCI ZAWIERANEJ UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO. 1. Wzór umowy o realizację zadania stanowi integralną część niniejszej specyfikacji. 2. Umowa o realizację przedmiotu zamówienia z wyłonionym inspektorem zostanie zawarta na takich warunkach jakie wynikają ze wzoru. 3. Zmiana terminu wykonania umowy może nastąpić w przypadku: a) wad w dokumentacji projektowej lub innych braków w dokumentacji budowy przekazanej przez Zamawiającego, b) zawieszenia robót przez Zamawiającego, z przyczyn za które nie odpowiada Wykonawca, c) wystąpienia warunków atmosferycznych lub hydrologicznych, które nie pozwolą na realizację robót budowlanych zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, d) wykopalisk lub innych przeszkód uniemożliwiających prowadzenie robót, za które nie odpowiada Wykonawca, e) koniecznych lub racjonalnych zmian w dokumentacji projektowej, f) powstanie opóźnień z powodu okoliczności, za które nie odpowiada Wykonawca. Zamawiający przewiduje możliwość dokonania innych zmian w przypadku: a) zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa, b) konieczności wymiany personelu Wykonawcy i Zamawiającego, c) konieczności wprowadzenia zmian polegających na zmianie jakości lub innych parametrów charakterystycznych dla danego elementu robót lub zmiany technologii, d) kolizji z infrastrukturą podziemną, której nie ujęto w dokumentacji technicznej stanowiącej postawę wyceny, e) konieczności wykonania robót zamiennych lub rezygnacji z części robót, jeżeli będzie to niezbędne dla prawidłowej realizacji przedmiotu umowy, f) możliwości wprowadzenia zmiany korzystnej dla Zamawiającego. 3.Warunki dokonywania zmian: a) zmiana może być inicjowana na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego, a strona wnioskująca zobowiązana jest do jej szczegółowego uzasadnienia oraz wskazania podstawy prawnej i umownej, b) zmiana musi uzyskać aprobatę obu stron umowy, c) zmiana musi być zgodna z SIWZ oraz ustawą Pzp, d) zmiana musi być wprowadzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności