IV.1) OPIS IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium: Tak
Informacja na temat wadium
1. Zamawiający wymaga wniesienia wadium w wysokości: 12 000,00 zł (słownie: dwanaście tysięcy złotych 00/100). 2. Wadium może być wnoszone w jednej z form wskazanych w art. 45 ust. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych. 2. W przypadku wniesienia wadium w formie pieniężnej należy dokonać przelewu na rachunek bankowy Zamawiającego prowadzony przez PKO Bank Polski SA: nr 05 1020 2313 0000 3402 0556 3525. 3. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu za moment wniesienia uznaje się moment uznania rachunku Zamawiającego. 4. Potwierdzenie wniesienia wadium w formie pieniężnej należy dołączyć do oferty. W przypadku złożenia wadium w formie poręczenia lub gwarancji bankowej bądź gwarancji ubezpieczeniowej należy załączyć oryginał dokumentu gwarancyjnego do oferty. 5. Zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. 6. Wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, zamawiający zwraca wadium niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 7. Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium na wniosek wykonawcy, który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert. 8. Zamawiający żąda ponownego wniesienia wadium przez wykonawcę, któremu zwrócono wadium na podstawie art. 46 ust.1 ustawy Pzp, jeżeli w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca wnosi wadium w terminie określonym przez zamawiającego. 9. Jeżeli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę. 10. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust.3 i 3a ustawy Pzp, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust.1, oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust.1, pełnomocnictw lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust.2 pkt.3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej. 11. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana: - odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie, - nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, - zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia: Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:
IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych: Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:
IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej: Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
Nie
IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu (przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne) Liczba wykonawców
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców
Kryteria selekcji wykonawców:
IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów: Umowa ramowa będzie zawarta:
Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:
Informacje dodatkowe:
Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Nie
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:
Informacje dodatkowe:
W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
IV.1.8) Aukcja elektroniczna Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:
Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej: Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia: Nie Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:
IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT IV.2.1) Kryteria oceny ofert: IV.2.2) Kryteria Kryteria | Znaczenie |
cena | 60,00 |
wydłużenie okresu gwarancji jakości i rękojmi za wady | 10,00 |
jakość konstrukcji stalowej szybu | 15,00 |
jakość szyb obudowy szybu | 15,00 |
IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Nie IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:
Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Nie Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Nie Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):
Informacje dodatkowe
IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:
Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:
Wstępny harmonogram postępowania:
Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Nie Należy podać informacje na temat etapów dialogu:
Informacje dodatkowe:
IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:
Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
Informacje dodatkowe:
IV.4) Licytacja elektroniczna Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:
Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data:
godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:
Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
§ 15. ZMIANY UMOWY 1. Na podstawie art. 144 ust. 1 u.p.z.p. zakazuje się zmian postanowień zawartej Umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, chyba że zachodzi co najmniej jedna z okoliczności wskazanych poniżej. 1.1. Okoliczności, wskazane w art. 144 ust. 1 pkt 1) u.p.z.p., tzn. takie, które zostały przewidziane w SIWZ w postaci jednoznacznych postanowień umownych, które określają ich zakres, w szczególności możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia Wykonawcy, i charakter oraz warunki wprowadzenia zmian. Zamawiający przewiduje zatem wprowadzenie następujących zmian, określając ich zakres i tryb, oraz wskazując okoliczności, wobec wystąpienia których wymagane będzie sporządzenie stosownego aneksu do Umowy: 1.1.1. Strony mają prawo do zmiany terminu zakończenia robót o okres trwania przyczyn i usunięcia ich skutków, z powodu których będzie zagrożone dotrzymanie terminu zakończenia tych robót, wskutek okoliczności, za które Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności, w następujących sytuacjach i przy określonych warunkach: a) konieczności dokonania zmian w dokumentacji zarówno istotnych i nieistotnych z punktu widzenia Prawa budowlanego, w zakresie, w jakim ww. okoliczności mają wpływ na niedotrzymanie terminu zakończenia robót określonego w § 4 ust. 1, a zmiany te wynikają z: błędów dokumentacji, zmiany przepisów prawa, zmiany okoliczności faktycznych występujących w trakcie realizacji zamówienia, zmian których niewprowadzenie zagraża ciągłości i prawidłowości funkcjonowania obiektu, konieczności wprowadzenia robót dodatkowych lub zamiennych, konieczności realizacji przez dotychczasowego Wykonawcę robót nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie wszystkie warunki opisane w art. 144 ust. 1 pkt 2) u.p.z.p., usuwania skutków siły wyższej; w takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność dokonania niezbędnych uzgodnień lub zabezpieczeń, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub b) wstrzymania robót przez Zamawiającego wskutek wystąpienia okoliczności innych niż zmiana dokumentacji, i które nie są wynikiem błędów lub zaniedbania Wykonawcy, a wpływają na bezpieczeństwo obiektu lub ludzi; w takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność dokonania niezbędnych uzgodnień lub zabezpieczeń, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub c) nieterminowego przekazania placu budowy, będącego następstwem okoliczności występujących po stronie Zamawiającego, takich jak: choroba kluczowych pracowników Zamawiającego odpowiedzialnych za nadzór nad robotami, zdarzenie losowe uniemożliwiające przedstawicielom Zamawiającego uczestnictwo w przekazaniu placu budowy, niedostarczenie w ustalonym terminie przez Zamawiającego Wykonawcy dokumentów niezbędnych do przekazania placu budowy, brak możliwości uczestniczenia w ustalonym terminie w przekazaniu placu budowy przez Inspektora nadzoru inwestorskiego lub innego zaproszonego podmiotu (nie dotyczy Wykonawcy), uzasadniony wniosek podmiotu trzeciego o przesunięcie terminu przekazania placu budowy (nie dotyczy Wykonawcy); w takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność dokonania niezbędnych uzgodnień lub zabezpieczeń, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub d) wystąpienia na terenie wykonywanych robót znalezisk archeologicznych lub konieczności dokonania innych uzgodnień z konserwatorem zabytków i jednocześnie okoliczności te uniemożliwią kontynuację robót. W takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność dokonania niezbędnych uzgodnień lub zabezpieczeń, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub e) wystąpienia na terenie wykonywanych robót niewybuchów. W takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność wykonania niezbędnych zabezpieczeń, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub f) gdy wystąpi konieczność wykonania robót dodatkowych, nie opisanych w przedmiarze robót i nie wycenionych w kosztorysie ofertowym, koniecznych i niezbędnych do wykonania oraz ukończenia robót objętych zamówieniem, nie będących jednocześnie wynikiem nieprawidłowego zaniechania lub działania Wykonawcy, w szczególności ze względu na: zasady wiedzy technicznej lub technologicznej, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, lub gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziłoby niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia, wprowadzone roboty wpłyną pozytywnie na eksploatację obiektu, których niewprowadzenie zagraża ciągłości funkcjonowania obiektu, kolizję z innym uzbrojeniem podziemnym lub naziemnym, warunki gruntowe lub terenowe uniemożliwiające wykonanie robót w sposób opisany w zamówieniu, wynikające z konieczności zmiany dokumentacji projektowej lub inne okoliczności nie będące jednocześnie wynikiem nieprawidłowego zaniechania lub działania Wykonawcy. W takim przypadku przedłużony zostanie termin realizacji robót, pozwalający na wykonanie i ukończenie robót dodatkowych, liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub g) gdy wystąpi konieczność wykonania robót zamiennych, nie opisanych w przedmiarze robót i nie wycenionych w kosztorysie ofertowym, koniecznych i niezbędnych do wykonania oraz ukończenia robót objętych zamówieniem, nie będących jednocześnie wynikiem nieprawidłowego zaniechania lub działania Wykonawcy, w szczególności ze względu na: zasady wiedzy technicznej lub technologicznej, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, lub gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziłoby niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia, wprowadzone roboty wpłyną pozytywnie na eksploatację obiektu, których niewprowadzenie zagraża ciągłości funkcjonowania obiektu, kolizję z uzbrojeniem podziemnym lub naziemnym, warunki gruntowe lub terenowe uniemożliwiające wykonanie robót w sposób opisany w zamówieniu, wynikające z konieczności zmiany dokumentacji projektowej lub inne okoliczności nie będące jednocześnie wynikiem nieprawidłowego zaniechania lub działania Wykonawcy. W takim przypadku przedłużony zostanie termin realizacji robót, pozwalający na wykonanie i ukończenie robót zamiennych, liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub h) gdy wystąpi konieczność wykonania innych robót przez dotychczasowego Wykonawcę, nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie wszystkie warunki opisane w art. 144 ust. 1 pkt 2) u.p.z.p., w szczególności ze względu na zasady wiedzy technicznej, zmiany technologiczne, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, lub gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziło niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia, wprowadzone roboty wpłyną pozytywnie na eksploatację przedmiotu Umowy lub jego części, których niewprowadzenie zagraża ciągłości funkcjonowania przedmiotu Umowy lub jego części lub inne okoliczności nie będące wynikiem nieprawidłowego zaniechania lub działania Wykonawcy. W takim przypadku przedłużony zostanie termin realizacji robót, pozwalający na wykonanie i ukończenie innych robót, liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub i) wystąpienia na terenie wykonywanych robót siły wyższej rozumianej jako zdarzenie nieprzewidywalne, nie spowodowane celowym działaniem człowieka w normalnych warunkach pracy, a związane m.in. z katastrofą budowlaną (w szczególności zawalenie, pożar, zalanie, pękniecie elementów konstrukcyjnych), katastrofą atmosferyczną (w szczególności wichura, trąba powietrzna, powódź, porażenie piorunem) lub innym zdarzeniem, niezawinionym w skutkach przez Wykonawcę. W takim przypadku przedłużony zostanie termin zakończenia robót określony w Umowie o okres uniemożliwiający prowadzenie robót i konieczność wykonania niezbędnych napraw, liczony w dniach w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub j) wystąpienia niebezpieczeństwa kolizji z planowanymi lub równolegle prowadzonymi przez inne podmioty inwestycjami w zakresie niezbędnym do uniknięcia lub usunięcia tych kolizji. W takim przypadku przedłużony zostanie termin realizacji robót, pozwalający na wykonanie i ukończenie robót, liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności, lub k) wystąpienia kolizji z uzbrojeniem podziemnym lub nadziemnym, w związku z brakiem naniesienia tego uzbrojenia na mapach lub w związku z inną lokalizacją tego uzbrojenia w terenie niż na mapach lub przekazaną przez gestorów sieci na etapie uzgodnień, W takim przypadku zostanie przedłużony termin realizacji robót, liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności i konieczności usunięcia przeszkód w postaci wstrzymania robót lub konieczności dokonania niezbędnych uzgodnień lub zmian z ewentualnym uzyskaniem stosownych decyzji administracyjnych, zgód lub zgłoszeń, lub l) wystąpienia warunków atmosferycznych uniemożliwiających prowadzenie robót polegających na: wystąpieniu temperatur niepozwalających na wykonanie robót zgodnie z technologią i zasadami sztuki budowlanej przez okres ciągły co najmniej 20 dni (w trakcie dnia roboczego), wystąpieniem opadów deszczu, śniegu lub gradu niepozwalających na wykonanie robót zgodnie z technologią i zasadami sztuki budowlanej przez okres ciągły co najmniej 20 dni (w trakcie dnia roboczego). W takim przypadku zostanie przedłużony termin realizacji robót liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności i konieczności usunięcia ich skutków, lub m) wystąpienia istotnych lub nieistotnych w rozumieniu Prawa budowlanego odstępstw od dokumentacji, niezawinionych przez Wykonawcę i wymagających jej zmiany. W takim przypadku zostanie przedłużony termin realizacji zamówienia liczony w dniach, w stosunku do zaistniałych okoliczności i konieczności usunięcia przeszkód w postaci wstrzymania robót lub konieczności dokonania niezbędnych uzgodnień. W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych okoliczności wskazanych w ppkt. od a) do i), Wykonawcy przysługuje wyłącznie roszczenie o wydłużenie terminu wykonania robót w ramach umowy, bez domagania się dodatkowego wynagrodzenia związanego z utrzymaniem robót i zaplecza, ubezpieczenia robót lub wykonywania innych czynności pomocniczych lub ponoszenia kosztów ogólnych z tytułu wydłużonej realizacji robót. 1.1.2. Strony są uprawnione do żądania zmiany Umowy w zakresie materiałów, urządzeń, parametrów technicznych, technologii wykonania robót budowlanych, sposobu i zakresu wykonania przedmiotu Umowy, także w skutek wykonania robót dodatkowych, zamiennych lub innych robót, w następujących sytuacjach: a) konieczności zrealizowania jakiejkolwiek części robót budowlanych, przy zastosowaniu odmiennych rozwiązań materiałowych, technicznych lub technologicznych, niż wskazane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB: 1) wynikających ze zmian uzasadnionych względami wiedzy technicznej lub technologii, lub 2) wynikających ze zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego w oparciu, o który je przygotowano, lub 3) gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziło niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu Umowy, lub 4) gdy wprowadzone roboty wpłyną pozytywnie na eksploatację obiektu, lub 5) gdy niewprowadzenie zmian zagraża ciągłości funkcjonowania obiektu lub 6) będących konsekwencją usunięcia skutków okoliczności wskazanych w pkt 1.1.1. pod warunkiem, że nie są zawinione przez Wykonawcę. W takim przypadku wszystkie powyższe okoliczności muszą być niezawinione przez Wykonawcę, dokonane zmiany muszą być o parametrach nie gorszych niż te opisane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB i gwarantować nie mniejszą jakość lub trwałość oraz nie mniejsze warunki eksploatacyjne niż przewidziano pierwotnie, lub b) wystąpienia warunków geologicznych, geotechnicznych lub hydrologicznych, rozpoznania terenu w zakresie znalezisk archeologicznych, występowania niewybuchów lub niewypałów, nośności gruntu, które mogą skutkować w świetle dotychczasowych założeń niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu Umowy. W takim przypadku wszystkie powyższe okoliczności muszą być niezawinione przez Wykonawcę, dokonane zmiany muszą być o parametrach nie gorszych niż te opisane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB i gwarantować nie mniejszą jakość lub trwałość oraz nie mniejsze warunki eksploatacyjne niż przewidziano pierwotnie, lub c) wystąpienia warunków w miejscu realizacji robót odbiegających w sposób istotny od przyjętych założeń, w szczególności napotkania niezinwentaryzowanych lub błędnie zinwentaryzowanych sieci, instalacji lub innych obiektów budowlanych, W takim przypadku wszystkie powyższe okoliczności muszą być niezawinione przez Wykonawcę, dokonane zmiany muszą być o parametrach nie gorszych niż te opisane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB i gwarantować nie mniejszą jakość lub trwałość oraz nie mniejsze warunki eksploatacyjne niż przewidziano pierwotnie, lub d) konieczności zrealizowania przedmiotu Umowy przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych lub materiałowych ze względu na zmiany obowiązującego prawa. W takim przypadku wszystkie powyższe okoliczności muszą być niezawinione przez Wykonawcę, dokonane zmiany muszą być o parametrach nie gorszych niż te opisane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB i gwarantować nie mniejszą jakość lub trwałość oraz nie mniejsze warunki eksploatacyjne niż przewidziano pierwotnie, lub e) wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu Umowy zgodnie z jej postanowieniami. f) konieczności wprowadzenia zmian dokumentacji uznanych za nieistotne lub istotne z punktu widzenia Prawa budowlanego i które nie są zawinione przez Wykonawcę, dotyczą one zasad wiedzy technicznej, zmian technologicznych, usunięcia wad dokumentacji, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, lub gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziło niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia, wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie na eksploatację obiektu, gdy niewprowadzenie zmian zagraża ciągłości funkcjonowania obiektu. W takim przypadku wszystkie powyższe okoliczności muszą być niezawinione przez Wykonawcę, dokonane zmiany muszą być o parametrach nie gorszych niż te opisane w przedmiarze robót, dokumentacji projektowej lub STWiORB i gwarantować nie mniejszą jakość lub trwałość oraz nie mniejsze warunki eksploatacyjne niż przewidziano pierwotnie. 1.1.3. Strony są uprawnione do żądania zmiany wynagrodzenia należnego z tytułu realizacji Umowy, w tym odpowiednio w przypadkach określonych w pkt-cie 1.1.2. w następującym zakresie i pod określonymi warunkami: a) w przypadku zmiany ustawowej procentowej stawki VAT od towarów i usług, zmianie ulegnie kwota wynagrodzenia brutto wskazana w § 12 ust. 1 wyłącznie w stosunku do zakresu zamówienia niewykonanego do dnia ustawowej zmiany stawki podatku VAT, w następujący sposób: 1) dotychczasowe wynagrodzenie brutto wynikające z Umowy pozostaje bez zmian, rozliczone zgodnie ze stawką procentową podatku VAT obowiązującą przy podpisaniu Umowy do dnia jej ustawowej zmiany, w zakresie robót wykonanych do daty tej zmiany, 2) wynagrodzenie brutto za roboty realizowane po dacie ustawowej zmiany stawki procentowej podatku VAT, skorygowane będzie o różnicę wartości procentowej pomiędzy uprzednią stawką VAT (obowiązującą przy podpisaniu Umowy do czasu ustawowej zmiany) i nową stawką VAT zmienioną ustawą w trakcie realizacji zamówienia, lub b) zwiększenie obmierzonych zgodnie z Umową ilości jednostek przedmiarowych w poszczególnych pozycjach w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego, na podstawie faktycznie zleconych, wykonanych i odebranych przez Inspektora robót, stanowi wypełnienie umownego sposobu rozliczenia robót budowlanych, gdzie taka sytuacja stanowi element naturalny, w zakresie kosztorysowego rozliczania robót i jednocześnie sama w sobie nie powoduje zmiany Umowy, bo stanowi element jej realizacji. Jednak w sytuacji, gdy powyższa okoliczność spowoduje zwiększenie wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, Strony uprawnione są do dokonania zmiany umownego wynagrodzenia Wykonawcy, pod następującymi łącznymi warunkami: 1) zwiększenie ilości obmierzonych robót w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego Wykonawcy, wynika ze stanu faktycznego, a zwiększona ilość obmierzonych robót w poszczególnych pozycjach przedmiaru robót jest konieczna do prawidłowego wykonania i ukończenia przedmiotu zamówienia, lub będących konsekwencją usunięcia skutków wskazanych w pkt 1.1.1. lub 1.1.2., 2) zwiększenie ilości obmierzonych robót w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego Wykonawcy, nie wynika z błędu lub zaniedbania po stronie Wykonawcy, 3) zwiększone ilości obmierzonych robót w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego Wykonawcy, zostały zatwierdzone przez Inspektora nadzoru inwestorskiego, 4) zwiększenie ilości obmierzonych robót w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego Wykonawcy, wpływa na zwiększenie wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, tzn., że na dzień danego rozliczenia robót nie występuje w innej pozycji przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego jednoczesne zmniejszenie ilości robót powodujące, że bilans wszystkich pozycji obmiarowych - dodatni i ujemny - wskazuje, że do faktycznego łącznego zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy nie doszło, lub narastająca wartość wykonanych i rozliczonych robót w chwili wystąpienia zwiększonej ilości robót, przekroczy wartość szacunkowego wynagrodzenia Wykonawcy wskazanego w § 12 ust. 1, 5) zostanie sporządzony protokół konieczności, 6) zwiększone ilości obmierzonych robót w stosunku do dokumentacji projektowej, przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego Wykonawcy, rozliczone zostaną zgodnie z postanowieniami Umowy, lub c) w przypadku wystąpienia robót dodatkowych, wynikających ze stanu faktycznego i dokumentacji projektowej lub STWiORB których realizacja jest konieczna do prawidłowego wykonania i ukończenia przedmiotu zamówienia lub będących konsekwencją usunięcia skutków okoliczności wskazanych w pkt 1.1.1. lub 1.1.2., Strony są uprawnione do dokonania zmiany wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, pod następującymi warunkami: 1) roboty dodatkowe nie zostały wskazane w przedmiarze robót i nie zostały wycenione w kosztorysie ofertowym Wykonawcy, 2) roboty dodatkowe nie zostały opisane w STWiORB, dokumentacji projektowej lub Umowie jako roboty niepodlegające odrębnemu rozliczeniu, 3) zostanie sporządzony protokół konieczności, 4) roboty dodatkowe nie wynikają z błędu lub zaniedbania po stronie Wykonawcy, 5) roboty dodatkowe, zostały zatwierdzone przez Inspektora nadzoru inwestorskiego, 6) roboty dodatkowe zostaną rozliczone zgodnie z postanowieniami Umowy, 7) roboty dodatkowe wynikają ze stanu faktycznego, a ich realizacja jest konieczna do prawidłowego wykonania i ukończenia przedmiotu zamówienia, 8) roboty dodatkowe, wpływają na zwiększenie wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, tzn., że na dzień danego rozliczenia robót nie występuje w innej pozycji przedmiaru robót i kosztorysu ofertowego jednoczesne zmniejszenie ilości robót powodujące, że bilans wszystkich pozycji obmiarowych - dodatni i ujemny - wskazuje, że do faktycznego łącznego zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy nie doszło, lub narastająca wartość wykonanych i rozliczonych robót w chwili wystąpienia robót dodatkowych, przekroczy wartość szacunkowego wynagrodzenia Wykonawcy wskazanego w § 12 ust. 1, lub d) w przypadku wystąpienia robót zamiennych w stosunku do robót przewidzianych dokumentacją projektową, przedmiarem robót lub STWiORB, nie powodujących zmiany przeznaczenia lub celu przedmiotu zamówienia, nie powodujących zmiany charakteru Umowy, koniecznych do realizacji i ukończenia przedmiotu zamówienia, wynikających z następujących okoliczności: zasad wiedzy technicznej, zmian technologicznych lub innych aspektów technicznych, usunięcia wad dokumentacji, zmiany stanu prawnego lub faktycznego, lub gdyby zastosowanie przewidzianych pierwotnie rozwiązań groziło niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zamówienia, wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie na eksploatację obiektu, w związku z dokonaniem zmian w dokumentacji zarówno istotnych jak i nieistotnych w rozumieniu Prawa budowlanego, gdy niewprowadzenie zmian zagraża ciągłości funkcjonowania obiektu lub bezpieczeństwu obiektu i przebywających w nim ludzi, stanowią zabezpieczenie skutków wystąpienia siły wyższej lub odkrywek archeologicznych lub będących konsekwencją usunięcia skutków okoliczności wskazanych w pkt 1.1.1. lub 1.1.2., nie stanowią elementu zawinionego przez zaniechanie lub działanie Wykonawcy, pod następującymi warunkami: 1) roboty zamienne nie zostały opisane w dokumentacji projektowej, STWiORB lub Umowie jako roboty niepodlegające odrębnemu rozliczeniu, 2) zostanie sporządzony protokół konieczności, 3) roboty zamienne nie wynikają z błędu lub zaniedbania po stronie Wykonawcy, 4) roboty zamienne, zostały zatwierdzone przez Inspektora nadzoru inwestorskiego, 5) roboty zamienne nie spowodują pogorszenia jakości lub warunków eksploatacji, 6) roboty zamienne uzyskają brak sprzeciwu projektanta, 7) roboty zamienne zostaną rozliczone zgodnie z postanowieniami Umowy, z zastrzeżeniem, że zwiększenie wynagrodzenia umownego, o którym mowa w §12 ust. 1, wskutek wystąpienia robót zamiennych może nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy roboty zamienne są wynikiem: 7.1) błędu dokumentacji, 7.2) zmian dokumentacji, nie wynikających z błędu lub zaniedbania ze strony Wykonawcy, 7.3) wystąpienia siły wyższej, 7.4) wystąpienia na terenie budowy znalezisk archeologicznych, 7.5) wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, 7.6) okoliczności zagrażających ciągłości funkcjonowania obiektu. Jeżeli wystąpienie powyższych okoliczności wskazanych w lit. a) do c) nie wpłynie na zwiększenie wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, ich realizacja nie będzie traktowana jako zmiana Umowy w rozumieniu art. 144 u.p.z.p., w szczególności nie wymaga sporządzenia zmiany Umowy w formie aneksu i będzie stanowić wyłącznie umowne wypełnienie podstawowych obowiązków Stron. Jednak w każdym takim przypadku konieczne jest sporządzenie protokołu konieczności. 1.1.4. W przypadkach o którym mowa w pkt 1.1.1. – 1.1.3. zmiany postanowień umownych nie mogą prowadzić do zmiany charakteru Umowy. 1.1.5. Zmiana, rezygnacja lub zatrudnienie podwykonawcy. a) zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy w zakresie wykonania robót budowlanych stanowiących przedmiot Umowy, a także zatrudnienie podwykonawcy w zakresie nieprzewidzianym Ofertą Wykonawcy, nie stanowi istotnej zmiany Umowy, ale wymaga zgody Zamawiającego na zatrudnienie lub zmianę podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy, wyrażonej poprzez akceptację umowy o podwykonawstwo, z zastrzeżeniem lit. b, b) jeżeli zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby Wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, Wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub Wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby Wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. Zmiana taka wymaga zmiany Umowy w formie aneksu. 1.1.6. Zmiana personelu wskazana w § 5. 2. Okoliczności, wskazane w art. 144 ust. 1 pkt 2) u.p.z.p., tzn. takie zmiany, które dotyczą realizacji dodatkowych robót budowlanych przez dotychczasowego Wykonawcę nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie następujące warunki: a) zmiana Wykonawcy nie może zostać dokonana z powodów ekonomicznych lub technicznych, w szczególności dotyczących zamienności lub interoperacyjności sprzętu, usług lub instalacji, zamówionych w ramach zamówienia podstawowego, b) zmiana Wykonawcy spowodowałaby istotną niezgodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla Zamawiającego, c) wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w Umowie. 3. Poprzez roboty określone w ust. 2 Zamawiający rozumie takie roboty, które nie zostały opisane w dokumentacji projektowej, STWiORB lub Umowie i tym samym są nieobjęte zamówieniem podstawowym, a są konieczne i niezbędne do wykonania i ukończenia przedmiotu zamówienia podstawowego. Mogą to być roboty polegające na: wykonaniu dodatkowych instalacji lub sieci elektrycznych, sanitarnych, telekomunikacyjnych, wraz z zabudową urządzeń, a także roboty drogowe. W przypadku wystąpienia przedmiotowych robót, Strony uprawnione są do dokonania zmiany Umowy i wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 12 ust. 1, pod następującymi warunkami: a) roboty nie zostały wskazane w przedmiarze robót i nie zostały wycenione w kosztorysie ofertowym Wykonawcy, b) roboty nie zostały opisane w dokumentacji projektowej, STWiORB lub Umowie i tym samym są nieobjęte zamówieniem podstawowym, c) zostanie sporządzony protokół konieczności, d) roboty nie wynikają z błędu lub zaniedbania po stronie Wykonawcy, e) roboty zostały zatwierdzone przez Inspektora nadzoru inwestorskiego, f) roboty zostaną rozliczone zgodnie z postanowieniami Umowy, w szczególności § 12 ust. 13. 4. Okoliczności, wskazane w art. 144 ust. 1 pkt 3) u.p.z.p., tzn. takie zmiany, kiedy spełnione zostały łącznie następujące warunki: a) konieczność zmiany Umowy spowodowana jest okolicznościami, których Zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć, b) wartość zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w Umowie. W przypadku, o którym mowa w niniejszym punkcie, zmiany postanowień umownych nie mogą prowadzić do zmiany charakteru Umowy. 5. Okoliczności, wskazane w art. 144 ust. 1 pkt 5) u.p.z.p., tzn. takie zmiany, które niezależnie od ich wartości, nie są istotne w rozumieniu art. 144 ust. 1e u.p.z.p. 6. Okoliczności, wskazane w art. 144 ust. 1 pkt 6) u.p.z.p., tzn. takie zmiany, kiedy łączna wartość zmian jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 u.p.z.p. i jest mniejsza od 15% wartości zamówienia określonej w Umowie. W przypadku, o którym mowa w niniejszym punkcie, zmiany postanowień umownych nie mogą prowadzić do zmiany charakteru Umowy. 7. W przypadkach, o których mowa w pkt 2 i 4 Zamawiający nie może wprowadzać kolejnych zmian Umowy w celu uniknięcia stosowania przepisów u.p.z.p. 8. Pozostałe postanowienia zawarte w art. 144 u.p.z.p. stosuje się odpowiednio. 9. Każda z przesłanek zmian Umowy wymieniona w niniejszym paragrafie, opisana zgodnie i na podstawie postanowień art. 144 ust. 1 pkt 1 - 6 u.p.z.p., stanowi samodzielną podstawę do zastosowania przedmiotowych regulacji. 10. Jeżeli Wykonawca uważa się za uprawnionego do dokonania jakiejkolwiek zmiany Umowy, zobowiązany jest niezwłocznie od momentu powzięcia wiadomości uprawniających do takiej zmiany, do przekazania Zamawiającemu wniosku dotyczącego zmiany Umowy wraz z opisem zdarzenia lub okoliczności stanowiących podstawę do żądania takiej zmiany. 11. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 10, wszelkich innych dokumentów wymaganych Umową, w tym propozycji rozliczenia przygotowanej w oparciu o zasady określone w § 12 ust. 13, i informacji uzasadniających żądanie zmiany Umowy, stosownie do zdarzenia lub okoliczności stanowiących podstawę żądania zmiany. 12. Wykonawca zobowiązany jest do gromadzenia bieżącej dokumentacji koniecznej dla uzasadnienia żądania zmiany i przechowywania jej na placu budowy. 13. Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 10 Zamawiający jest uprawniony, bez dokonywania oceny jego zasadności, do kontroli dokumentacji, o której mowa w ust. 11 i 12 oraz wydania Wykonawcy polecenia prowadzenia dalszej dokumentacji bieżącej uzasadniającej żądanie zmiany. 14. Wykonawca jest zobowiązany do okazania do wglądu przedstawicielowi Zamawiającego dokumentacji, o której mowa w ust. 11 i 12 i przedłożenia na żądanie jej kopii. 15. Zamawiający powiadomi Wykonawcę o akceptacji żądania zmiany Umowy i terminie podpisania aneksu do Umowy – jeżeli zmiana wymaga sporządzenia aneksu, lub odpowiednio o braku akceptacji zmiany. Złożenie wniosku przez Wykonawcę i jego pozytywne zaopiniowanie przez Inspektora nadzoru nie stanowi automatycznie o jego pozytywnym rozpatrzeniu przez Zamawiającego. 16. Wszelkie zmiany Umowy wymagające sporządzenia aneksu, dokonywane są przez umocowanych przedstawicieli Zamawiającego i Wykonawcy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. § 16. ODSTĄPIENIE OD UMOWY PRZEZ ZAMAWIAJĄCEGO 1. Zamawiający jest uprawniony do odstąpienia od Umowy w terminie 30 dni od dnia uzyskania przez niego wiedzy o okoliczności uzasadniającej odstąpienie, jeżeli Wykonawca: a) z przyczyn zawinionych nie wykonuje Umowy lub wykonuje ją nienależycie i pomimo pisemnego wezwania Wykonawcy do podjęcia wykonywania lub należytego wykonywania Umowy w wyznaczonym, uzasadnionym technicznie terminie, nie zadośćuczyni żądaniu Zamawiającego, b) bez uzasadnionej przyczyny przerwał wykonywanie robót na okres dłuższy niż 5 dni roboczych i pomimo dodatkowego pisemnego wezwania Zamawiającego nie podjął ich w okresie 2 dni roboczych od dnia doręczenia Wykonawcy dodatkowego wezwania, c) z przyczyn zawinionych nie rozpoczął robót albo pozostaje w zwłoce z realizacją robót tak dalece, że wątpliwe jest dochowanie terminu zakończenia robót, d) dokonuje cesji Umowy, lub jej części bez zgody Zamawiającego, e) co najmniej trzykrotnie w całym okresie trwania Umowy nie dotrzyma w związku z okolicznościami leżącymi po Jego stronie, terminu wskazanego do wykonania robót określonych w harmonogramie realizacji umowy. 2. Zamawiający jest uprawniony do odstąpienia od Umowy w razie: a) 3-krotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty przez Zamawiającego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, lub b) dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości Umowy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. 3. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie Umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia Umowy, lub dalsze wykonywanie Umowy może zagrozić istotnemu interesowi bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwu publicznemu, Zamawiający może odstąpić od Umowy w terminie 30 dni od dnia powzięcia wiadomości o tych okolicznościach. W takim przypadku Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części Umowy. 4. Wykonawca udziela rękojmi za wady i gwarancji jakości w zakresie określonym w Umowie na część zobowiązania wykonaną przed odstąpieniem od Umowy. 5. Odstąpienie od Umowy następuje za pośrednictwem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub w formie pisma złożonego w siedzibie Wykonawcy za pokwitowaniem, z chwilą otrzymania oświadczenia o odstąpieniu przez Wykonawcę. 6. Zamawiający może rozwiązać Umowę, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: a) zmiana Umowy została dokonana z naruszeniem art. 144 ust. 1 - 1b, 1d i 1e u.p.z.p., b) Wykonawca w chwili zawarcia Umowy podlegał wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 u.p.z.p., c) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, w ramach procedury przewidzianej w art. 258 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, że państwo polskie uchybiło zobowiązaniom, które ciążą na nim na mocy Traktatów, dyrektywy 2014/24/UE i dyrektywy 2014/25/UE, z uwagi na to, że Zamawiający udzielił zamówienia z naruszeniem przepisów prawa Unii Europejskiej. 7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części Umowy. 8. W terminie 14 dni od daty odstąpienia od Umowy Wykonawca przy udziale Zamawiającego i Inspektora nadzoru inwestorskiego sporządzi szczegółowy protokół prac/dostaw/robót w toku wg stanu na dzień odstąpienia. 9. Wykonawca zabezpieczy przerwane prace projektowe lub roboty budowlane w zakresie wzajemnie uzgodnionym, na swój koszt. IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy): Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Data:
2018-10-09, godzina:
11:30,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
Nie Wskazać powody:
Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
>
język polski IV.6.3) Termin związania ofertą: do:
okres w dniach:
30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane Nie IV.6.6) Informacje dodatkowe: Informujemy, że zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej RODO): 1. Administratorem Pani/Pana danych jest Prezydent Miasta w Piekarach Śląskich z siedzibą przy ul. Bytomskiej 84, 41-940 Piekary Śląskie, tel.32/3939411, adres e-mail: um@piekary.pl. 2. Wyznaczony został Inspektor ochrony danych, z którym można się skontaktować w sprawie ochrony swoich danych pod adresem – e-mal: dane.osobowe@piekary.pl lub pisemnie na adres siedziby Administratora wskazany powyżej. 3. Celem zbierania danych jest: prowadzenie procedury przetargowej, w wyniku której zostanie wybrany wykonawca, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c RODO, w związku z postanowieniami ustawy PZP z dnia 29 stycznia 2004 r. (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn.zm.). 4. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści danych oraz ich sprostowania, żądania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo sprzeciwu wobec przetwarzania. 5. Podanie danych jest obowiązkiem ustawowym i jest niezbędne do złożenia oferty w postępowaniu przetargowym. 6. Pani/Pana dane będą ujawniane i upubliczniane zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 oraz 92 ust. 1 pkt 1 ustawy PZP z dnia 29 stycznia 2004, a ponadto udostępniane podmiotom i osobom upoważnionym na podstawie przepisów prawa, operatorowi pocztowemu, lub kurierowi w celu przekazania korespondencji papierowej, a także podmiotom przetwarzającym: - LTC spółka z o.o. z siedzibą przy ul. Pabianickiej 159/161, 93-490 Łódź, której powierzono dane w związku z asystą techniczną elektronicznego systemu obiegu dokumentów w Urzędzie Miasta Piekary Śląskie. 7. Przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego ds. ochrony danych osobowych – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uzna Pani/Pan iż przepisy RODO zostały naruszone. 8. Dane udostępnione przez Panią/Pana nie będą podlegały profilowaniu. 9. Administrator danych nie ma zamiaru przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej. 10. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat- dokumentacja zamówień publicznych, 10 lat - umowy w sprawie zamówienia publicznego, zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. Nr 14, poz. 67 z późn. zm.). Okres przetwarzania może ulec zmianie ze względu na inne przepisy prawa. § 14. ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY 1. Zamawiający oświadcza, że Wykonawca przed zawarciem Umowy wniósł na jego rzecz zabezpieczenie należytego wykonania umowy, na zasadach określonych w przepisach u.p.z.p. na kwotę równą 10 % ceny ofertowej brutto tj. ………….... zł (…………….). 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma na celu zabezpieczenie i ewentualne zaspokojenie roszczeń Zamawiającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy przez Wykonawcę, w tym usunięcia wad, oraz roszczeń Zamawiającego wobec Wykonawcy o zapłatę kar umownych. 3. Beneficjentem zabezpieczenia należytego wykonania Umowy jest Zamawiający. 4. Koszty wniesienia i utrzymania zabezpieczenia należytego wykonania Umowy ponosi Wykonawca. 5. Wykonawca jest zobowiązany zapewnić, aby zabezpieczenie należytego wykonania umowy zachowało moc wiążącą w okresie wykonywania Umowy oraz w okresie rękojmi za wady. Wykonawca jest zobowiązany do niezwłocznego informowania Zamawiającego o faktycznych lub prawnych okolicznościach, które mają lub mogą mieć wpływ na moc wiążącą zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz na możliwość i zakres wykonywania przez Zamawiającego praw wynikających z zabezpieczenia. 6. Kwota w wysokości …….. zł (słownie: ………….) stanowiąca 70% zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zostanie zwrócona w terminie 30 dni od dnia bezusterkowego odbioru końcowego robót podpisanego przez przedstawicieli Stron. 7. Kwota pozostawiona na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady, wynosząca 30% wartości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, tj. ………. zł (słownie: ………….) zostanie zwrócona nie później niż w 15 dniu po upływie tego okresu. 8. W trakcie realizacji Umowy Wykonawca może dokonać zmiany formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy na jedną lub kilka form, o których mowa w przepisach u.p.z.p., pod warunkiem, że zmiana formy zabezpieczenia zostanie dokonana z zachowaniem ciągłości zabezpieczenia i bez zmniejszenia jego wysokości. 9. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy pozostaje w dyspozycji Zamawiającego i zachowuje swoją ważność na czas określony w Umowie. 10. Jeżeli nie zajdzie powód do realizacji zabezpieczenia w całości lub w części, podlega ono zwrotowi Wykonawcy w terminach, o których mowa w ust. 6 i 7. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy wniesione w pieniądzu zostanie zwrócone wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego Zamawiającego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek Wykonawcy. 11. Zamawiający może dochodzić zaspokojenia z zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jakakolwiek kwota należna Zamawiającemu od Wykonawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy nie zostanie mu zapłacona w terminie określonym w wezwaniu. 12. Jeżeli okres ważności Zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest krótszy niż wymagany okres jego ważności, Wykonawca jest zobowiązany ustanowić nowe zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie później niż na 15 dni roboczych przed wygaśnięciem ważności dotychczasowego zabezpieczenia. 13. Jeżeli Wykonawca w terminie określonym w ust. 12 nie przedłuży zabezpieczenia lub nie przedłoży Zamawiającemu nowego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, Zamawiający będzie uprawniony do zmiany formy zabezpieczenia na zabezpieczenie w pieniądzu, poprzez wypłatę kwoty z dotychczasowego zabezpieczenia. Wypłata nastąpi nie później niż w ostatnim dniu ważności dotychczasowego zabezpieczenia. 14. Zamawiający zwróci Wykonawcy środki pieniężne otrzymane z tytułu realizacji zabezpieczenia należytego wykonania umowy po przedstawieniu przez Wykonawcę nowego zabezpieczenia albo w terminie zwrotu danej części Zabezpieczenia. 15. Jeżeli okres, na jaki ma zostać wniesione zabezpieczenie przekroczy 5 lat, zabezpieczenie w pieniądzu wnosi się na cały ten okres, a zabezpieczenie w innej formie wnosi się na okres nie krótszy niż 5 lat, z jednoczesnym zobowiązaniem się Wykonawcy do przedłużenia zabezpieczenia lub wniesienia nowego zabezpieczenia na kolejne okresy. 16. W przypadku nieprzedłużenia lub niewniesienia nowego zabezpieczenia najpóźniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego zabezpieczenia wniesionego w innej formie niż w pieniądzu, Zamawiający zmienia formę na zabezpieczenie w pieniądzu, poprzez wypłatę kwoty z dotychczasowego zabezpieczenia. 17. Wypłata, o której mowa w ust. 16, następuje nie później niż w ostatnim dniu ważności dotychczasowego zabezpieczenia. 18. Przepisy art. 149 u.p.z.p. stosuje się odpowiednio. 19. Uznaje się, że wszelkie koszty związane z wniesieniem i utrzymaniem zabezpieczenia należytego wykonania umowy zawierają się w cenie oferty i nie będą podlegać odrębnej zapłacie przez Zamawiającego.