TI Tytuł Polska-Gdynia: Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
ND Nr dokumentu 244683-2013
PD Data publikacji 20/07/2013
OJ Dz.U. S 140
TW Miejscowość GDYNIA
AU Nazwa instytucji Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 4 - Zamówienia sektorowe
DS Dokument wysłany 19/07/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 09/08/2013
DT Termin 12/08/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71000000 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71320000 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71400000 - Usługi architektoniczne dotyczące planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu
OC Pierwotny kod CPV 71000000 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71320000 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71400000 - Usługi architektoniczne dotyczące planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu
IA Adres internetowy (URL) http://www.port.gdynia.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa sektorowa (2004/17/WE)

20/07/2013    S140    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura ograniczona 

Polska-Gdynia: Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne

2013/S 140-244683

Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe

Usługi

Dyrektywa 2004/17/WE

Sekcja I: Podmiot zamawiający

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
ul. Rotterdamska 9
Punkt kontaktowy: pokój nr 328
Osoba do kontaktów: Andrzej Pietrzak
81-337 Gdynia
POLSKA
Tel.: +48 586274470
E-mail: a.pietrzak@port.gdynia.pl
Faks: +48 586274765

Adresy internetowe:

Ogólny adres podmiotu zamawiającego: http://www.port.gdynia.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Działalność dotycząca portów wodnych
I.3)Udzielenie zamówienia w imieniu innych podmiotów zamawiających
Podmiot zamawiający dokonuje zakupu w imieniu innych podmiotów zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez podmiot zamawiający:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego: „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia”.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 12: Usługi architektoniczne, inżynieryjne i zintegrowane usługi inżynieryjne; usługi urbanistyczne, architektury krajobrazu, związane z nimi usługi konsultacji naukowych i technicznych; usługi badań i analiz technicznych
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: Pl633.
Kod NUTS
II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zamówienia publicznego
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego: „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia”.
Zarówno projekt koncepcyjny, jak i budowlany i wykonawczy należy wykonać przy uwzględnieniu„Szczegółowych warunków technicznych i technologicznych terminalu” (SWTiTT), który Zamawiający przekaże Wykonawcom w ramach SIWZ wraz z zaproszeniem do składania ofert.
Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje:
I. Projekt koncepcyjny
1.Opracowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z przebudową zagospodarowania terenu przy założeniu maksymalnego wykorzystania powierzchni terenu pod terminal promowy.
W szczególności w projekcie koncepcyjnym należy uwzględnić:
1.1 Ograniczenie obszaru przeznaczonego na terminal promowy do obszaru określonego linią Nabrzeża Polskiego, granicą terenu zajmowanego przez Kapitanat Portu, ul. Polską oraz granicą placu IX. Dopuszcza się zajęcie terenu parkingu dla samochodów osobowych przy Placu Gombrowicza, pod warunkiem zaprojektowania, na granicy z terenem zajmowanych przez Kapitanat Portu, ogólnodostępnego parkingu dla samochodów osobowych na niemniej niż 100 miejsc parkingowych o wymiarach 5,00 m x 2,50 m. Obszar przeznaczony pod budowę terminalu promowego został przedstawiony na załączniku graficznym.
1.2 Rozbiórkę zlokalizowanych na przedmiotowym terenie budynków o numerach inwentarzowych 104-0087, 105-0111, 105-0129, 109-0123, 104-0248 wraz z fundamentami do głębokości 1,5 m poniżej istniejących i nowoprojektowanych nawierzchni oraz rozbiórki innej zabudowy, sieci i przyłączy zewnętrznych.
1.3 Stanowisko promowe dla promów o parametrach technicznych określonych w SWTiTT, usytuowane w linii Nabrzeża Polskiego.
W koncepcji należy rozważyć dwa warianty lokalizacji stanowiska promowego- rampy:
- po stronie wschodniej, w rejonie styku nabrzeża Fińskiego i Polskiego,
- po stronie zachodniej, w rejonie obecnego magazynu nr 2.
Projektant powinien zweryfikować obie lokalizacje ramp, jednocześnie proponując związane z nimi organizacje i podziały placów. Dla obu wariantów organizacji placów wykonać należy mikromodelowanie ruchu zgodne z opisem SWTiTT.
1.4 Obsługa samochodowa promów z dwóch pokładów (dolnego - głównego i górnego). Zjazd z obu pokładów na rufie w osi promów.
1.5 Przejście pasażerów z promu do budynku dworca promowego nie kolidujące z ruchem samochodów, galerią nad poziomem placów samochodowych, z zapewnieniem pod galerią skrajni drogowej i kolejowej. Połączenie galerii z burtami promów umożliwiające komunikację pieszą przy różnym usytuowaniu wyjść w burtach statków.
1.6 Obsługa ruchu granicznego pasażerskiego i samochodowego w ramach warunków określonych dla krajów układu Schengen (z opcją ewentualnej rozbudowy lub doposażenia terminalu w celu umożliwienia obsługi połączeń z krajów poza układem Schengen).
1.7 Budynek dworca promowego zapewniający realizację funkcji związanych z odprawami granicznymi i armatorskimi, pomieszczenia dla firm obsługujących promy oraz dla usług wobec pasażerów i kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Projekt koncepcyjny dworca promowego winien obejmować realizację obiektu w dwóch wariantach wraz z kosztami ich realizacji:
w wariancie I – o konstrukcji budynku oraz instalacjach umożliwiających w przyszłości nadbudowę budynku o 2 kondygnacje, z przeznaczeniem na funkcję biurową i dla drugiego operatora terminalu,
w wariancie II – o konstrukcji budynku oraz instalacjach umożliwiających w przyszłości nadbudowę budynku o 1 kondygnację, z przeznaczeniem na funkcję biurową i dla drugiego operatora terminalu.
1.8 Budowa placów manewrowych oraz miejsc oczekiwania dla samochodów korzystających z promów wraz z organizacją ruchu uwzględniającą odprawy graniczne i armatorskie.
1.9 Budowa magazynu dla ładunków – o powierzchni ok. 450 m2 wraz z częścią biurową i socjalną dla pracowników placowych.
1.10 Włączenie ruchu drogowego z terminalu promowego do istniejącej infrastruktury drogowej wraz z projektem komunikacji publicznej na placu przed terminalem. Opracowanie wstępnej analizy obsługi komunikacyjnej uzgodnionej z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni poprzedzonej wykonaniem mikromodelowania ruchu zgodnie z opisem w SWTiTT.
1.11 Zachowanie połączenia kolejowego, co najmniej jednym torem, do torów kolejowych pierwszej strefy Nabrzeża Francuskiego.
1.12 Zaprojektowanie przebudowy uzbrojenia inżynieryjnego na terenie przewidywanej inwestycji i w związku z jej realizacją. Uzyskanie danych i warunków technicznych od gestorów sieci oraz innych podmiotów zewnętrznych.
1.13 Wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych.
1.14 Opracowanie mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów projektowych wraz z niezbędnymi uzgodnieniami na wyplocie, pliku w formacie „dgn” Micro Station oraz formacie dogodnym dla Wykonawcy.
1.15 Przygotowanie wizualizacji elewacji i bryły budynku terminala promowego.
1.16 Terminal należy zaprojektować w taki sposób, by możliwe było przeprowadzenie wszystkich operacji związanych z zawinięciem promu (tj. od momentu rozpoczęcia operacji cumowania do momentu odejścia promu) w czasie nie dłuższym niż 120 minut. Możliwość tą należy potwierdzić z wykorzystaniem mikromodelu ruchu na terenie terminalu. Model ten musi być zatwierdzony przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Stena Line Polska Sp. z o.o.
2. Określenie szacunkowych kosztów realizacji inwestycji, z podziałem na branże wymienione w pkt. 3 (w tym poszczególne branże uzbrojenia inżynieryjnego) oraz warianty dla rozwiązań projektowych opisanych powyżej.
3. Wykonany projekt koncepcyjny powinien obejmować następujące branże: hydrotechniczną, drogową, kolejową, mostową, architektoniczną, konstrukcyjną, sanitarną, elektryczną, teletechniczną, mechaniczną, technologiczną, branże związane z uzbrojeniem inżynieryjnym.
4. Uzgodnienie projektu koncepcyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Stena Line Polska Sp. z o.o., Strażą Graniczną, Urzędem Celnym, Urzędem Morskim w Gdyni. Rozbiórkę budynków uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni. Na etapie pozwolenia na budowę opinię w tej sprawie będzie wydawał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.
5. Uzyskanie z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Infrastruktury, Oddziału Przejść Granicznych, Transportu Drogowego i Gospodarki informacji o zapotrzebowaniu na pomieszczenia biurowe i kontrolne dla służb obsługujących przejście graniczne w Porcie Gdynia.
6. Opracowanie wniosku i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia przed uzyskaniem decyzji określonych w art. 72 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 r. Nr 199, poz. 1227).
6.1 W zależności od klasyfikacji projektowanego przedsięwzięcia zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010r., nr 213, poz. 1397) Wykonawca wykona Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP).
W przypadku zaklasyfikowania przedsięwzięcia do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zgodnie z par. 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2010 r., nr 213, poz. 1397) Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i KIP zostaną wykonane jednocześnie.
6.2 Raport oraz KIP należy wykonać zgodnie z obowiązującymi normami zawartymi w aktach prawnych i dokumentach dotyczących i normujących między innymi proces pozyskiwania funduszy ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 7.2. „Rozwój Transportu Morskiego” POIiŚ związanych z przedmiotem Opracowania w szczególności zgodnie z:
- Ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 r. Nr 199, poz. 1227);
- Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/92/EU z dnia 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (Dz. U.UE. L z 2012 r.,. nr 26, str. 1 z późn. zm.);
- Dyrektywą Rady nr 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory (Dz. U.UE. L. 92.206.7 z późn. zm.).
W przypadku, gdy którykolwiek z aktów normatywnych bądź dokumentów, o których mowa powyżej przestanie obowiązywać przed terminem wykonania przedmiotu zamówienia, należy uwzględnić normy wynikające z nowych regulacji obejmujących ten sam zakres podmiotowy i przedmiotowy.
6.3 Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien być wykonany zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 r. Nr 199, poz. 1227) i w szczególności zawierać:
- analizę emisji hałasu do środowiska w czasie budowy, eksploatacji i likwidacji planowanej inwestycji wraz z porównaniem przewidywanego hałasu z mapą hałasu dla Miasta Gdyni;
- analizę wibracji na etapie realizacji przedsięwzięcia i określić jej wpływ na istniejąca infrastrukturę nabrzeża;
- oszacowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w czasie budowy, eksploatacji i likwidacji inwestycji uwzględniające emisję ze statków,
- przedstawienie i ocenę pod kątem środowiskowym wszystkich analizowanych wariantów (lokalizacyjne, techniczne i technologiczne) wraz z uzasadnieniem wyboru wariantu przeznaczonego do realizacji;
- analizę zgodności planowanego przedsięwzięcia ze strategiami rozwoju na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym;
- analizę zgodności planowanego przedsięwzięcia z Ramową Dyrektywą w sprawie Strategii Morskiej 2008/56/WE (RDSM),
- analizę efektów skumulowanych, w szczególności w aspekcie emisji hałasu i zanieczyszczeń do atmosfery, na etapie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia w kontekście istniejących i planowanych na tym terenie inwestycji (Przebudowa Nabrzeży w Porcie Gdynia, Przebudowa Kanału Portowego, Toru podejściowego i obrotnicy 2);
- analizę oddziaływań na hydromorfologię wód powierzchniowych i podziemnych wraz z określeniem wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych, wynikających z zapisów Ramowej Dyrektywy Wodnej, planowanego przedsięwzięcia wraz ze skumulowanym efektem planowanych inwestycji w tym rejonie portu;
- analizę wpływu na obszary Natura 2000 wraz z obszarami wymienianymi na „Shadow List”
6.4 Karta Informacyjna Przedsięwzięcia powinna być wykonana zgonie z art. 3 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2008 r. Nr 199, poz. 1227) i w szczególności zawierać:
- analizę emisji hałasu do środowiska w czasie budowy, eksploatacji i likwidacji planowanej inwestycji wraz z porównaniem przewidywanego hałasu z mapą hałasu dla Miasta Gdyni;
- przedstawienie i ocenę pod kątem środowiskowym wszystkich analizowanych wariantów (lokalizacyjne, techniczne i technologiczne) wraz z uzasadnieniem wyboru wariantu przeznaczonego do realizacji;
- analizę zgodności planowanego przedsięwzięcia ze strategiami rozwoju na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym;
- analizę zgodności planowanego przedsięwzięcia z Ramową Dyrektywą w sprawie Strategii Morskiej 2008/56/WE (RDSM)
- skróconą analizę efektów skumulowanych, w szczególności w aspekcie emisji hałasu i zanieczyszczeń do atmosfery, na etapie realizacji i eksploatacji planowanego przedsięwzięcia w kontekście istniejących i planowanych na tym terenie inwestycji (Przebudowa Nabrzeży w Porcie, Gdynia, Przebudowa Kanału Portowego, Toru podejściowego i obrotnicy 2)
- skróconą analizę oddziaływań na hydromorfologię wód powierzchniowych i podziemnych wraz z określeniem wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych, wynikających z zapisów Ramowej Dyrektywy Wodnej, planowanego przedsięwzięcia wraz ze skumulowanym efektem planowanych inwestycji w tym rejonie portu;
- analizę wpływu na obszary Natura 2000 wraz z obszarami wymienianymi na „Shadow List”.
6.5 Treść raportu i KIP przed założeniem do właściwego urzędu musi zostać uzgodniona z Zamawiającym.
7. Opracowanie wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego:
- uzyskanie mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów informacyjnych,
- uzyskanie aktualnych danych i warunków technicznych od gestorów sieci oraz od innych podmiotów zewnętrznych,
- wykonanie innych opracowań niezbędnych celem uzyskania ww. decyzji.
Wystąpienie i uzyskanie na podstawie wielobranżowego projektu koncepcyjnego zatwierdzonego przez Zamawiającego i pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd Spółki ZMPG S.A. do Urzędu Miasta Gdyni decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz dostarczenie ostatecznej decyzji Zamawiającemu.
8. Opracowanie wniosku o wydanie i uzyskanie decyzji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie budowli oraz urządzeń w Polskim Obszarze Morskim:
- pozyskanie mapy nawigacyjnej z zaznaczeniem lokalizacji inwestycji,
- wykonanie wymaganych ustawą o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej analizy oddziaływania na strefę społeczną i ekonomiczną.
II Projekt budowlany i wykonawczy:
1. Wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego zgodnie z obowiązującymi przepisami, PN oraz
warunkami technicznymi, w tym dozoru technicznego, w zakresie opisanym w uzgodnionym i odebranym przez Zamawiającego projekcie koncepcyjnym, obejmującego w szczególności:
1.1 Wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych i pomiarów inwentaryzacyjnych.
1.2 Zaprojektowanie przebudowy uzbrojenia inżynieryjnego na terenie przewidywanej inwestycji i w związku z jej realizacją. Uzyskanie danych i warunków technicznych od gestorów sieci oraz innych podmiotów zewnętrznych, w tym zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
1.3 Opracowanie mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów projektowych wraz z niezbędnymi uzgodnieniami na wyplocie, pliku w formacie „dgn” Micro Station oraz formacie dogodnym dla Wykonawcy.
2. Wykonanie przedmiarów, kosztorysów inwestorskich oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych z podziałem na poszczególne branże. Założenia do kosztorysowania przedłożyć Zamawiającemu do uzgodnienia.
3. Opracowanie operatu wodno- prawnego oraz uzyskanie pozwolenia wodno- prawnego.
4. Uzyskanie, w imieniu Zamawiającego, wszelkich niezbędnych uzgodnień wynikających z otrzymanych decyzji:
- o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
- o środowiskowych uwarunkowaniach,
- o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich,
celem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
5. Uzgodnienie projektu budowlanego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Stena Line Polska Sp. z o.o., Strażą Graniczną, Urzędem Celnym, Urzędem Morskim w Gdyni, Wydziałem Geodezji Urzędu Miasta Gdyni, Marynarką Wojenną, Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni, z rzeczoznawcami ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i ds. sanitarno- higienicznych oraz z Transportowym Dozorem Technicznym oddział terenowy w Gdańsku. Projekty rozbiórki budynków uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni na etapie pozwolenia na budowę opinię w tej sprawie będzie wydawał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.
6. Uzgodnienie kompleksowego wielobranżowego projektu wykonawczego wraz z planem zagospodarowania terenu i projektem technologicznym na podstawie projektu budowlanego zatwierdzonego przez Zamawiającego, z podziałem na poszczególne branże ze służbami Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., tj.: Działem Zarządzania Projektami Unijnymi, Działem Budowli Hydrotechnicznych, Działem Budowli Energetycznych i Wodnych, Działem Budynków i Zaplecza Technicznego, Działem Informatyki i Telekomunikacji, Działem Ochrony Portu, Działem Ochrony Środowiska, Działem Nieruchomości oraz pozyskać uzgodnienia wynikające z wcześniejszych opracowań i postanowień.
7. Wykonanie wszelkich niezbędnych opracowań celem uzyskania odstępstw od obowiązujących warunków technicznych i przepisów – o ile uzyskanie odstępstw okaże się niezbędne.
8. Wystąpienie na podstawie wielobranżowego projektu budowlanego przedmiotowej inwestycji, zatwierdzonego przez Zamawiającego oraz pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd Spółki ZMPG S.A. do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, podjęcie wszystkich niezbędnych czynności oraz uzyskanie i dostarczenie Zamawiającemu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
9. Zakres i forma dokumentacji projektowej oraz opracowań kosztorysowych musi być zgodna z wymaganiami jak dla inwestycji realizowanych w trybie zamówień publicznych.
III. Nadzór autorski
1. Dodatkowo Wykonawca zobowiązuje się do pełnienia na żądanie Zamawiającego nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych w ramach wykonanego projektu, a w szczególności do:
- czuwania w toku realizacji robót budowlanych nad zgodnością rozwiązań technicznych, materiałowych i użytkowych z dokumentacją projektową; w przypadku zaproponowania przez Wykonawcę w ofercie przetargowej materiałów lub urządzeń „równoważnych”, tzn. o parametrach nie gorszych niż przedstawione w zamawianej dokumentacji projektowej zobowiązuje się on do wydania, na etapie analizy ofert i na wniosek zamawiającego, pisemnej opinii na temat parametrów tych materiałów lub urządzeń i możliwości ich zastosowania przy wykonaniu robót,
- uzupełniania szczegółów dokumentacji projektowej oraz wyjaśniania Wykonawcy robót budowlanych wątpliwości powstałych w toku realizacji tych robót, a także odpowiedzi na pytania Wykonawców robót budowlanych na etapie od ogłoszenia postępowania do otwarcia ofert na wykonanie prac na podstawie przedmiotu niniejszego zamówienia,
- udział w naradach technicznych- przyjmuje się, że liczba pobytów projektantów na budowie wynikać będzie z uzasadnionych potrzeb określonych każdorazowo przez zamawiającego lub występującego w jego imieniu inspektora nadzoru, a w wyjątkowych sytuacjach- przez Wykonawcę robót budowlanych, wykonywanych na podstawie dokumentacji projektowej będącej przedmiotem umowy.
- udział w odbiorze poszczególnych istotnych części robót budowlanych, dokumentacji powykonawczej, uwzględniającej wszystkie zmiany wprowadzone do dokumentacji projektowej w trakcie realizacji.
2. Umowa na pełnienie nadzoru autorskiego zostanie zawarta z Wykonawcą po podpisaniu przez Zamawiającego umowy na realizację robót zgodnie z dokumentacją projektową opracowaną przez Wykonawcę w ramach niniejszego przedmiotu zamówienia.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

71000000, 71400000, 71320000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.1.8)Informacje o częściach zamówienia
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Zgodnie z sekcją II pkt 1.5 .szacunkowa wartość bez VAT : 3 000 000 PLN.
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 13 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
Zamawiający żąda od Wykonawców wniesienia wadium w wysokości: 50 000 PLN (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych 00/100).
2.Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
3.Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
a.pieniądzu;
b.poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
c.gwarancjach bankowych;
d.gwarancjach ubezpieczeniowych;
e.poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz. 1158, z późn. zm.).
4.Wadium wnoszone w pieniądzu należy wpłacić na konto podane w SIWZ z oznaczeniem zgodnym z nazwą określoną w II 1.1.
5.Wadium w formie poręczeń lub gwarancji musi gwarantować Zamawiającemu bezwarunkową wypłatę na jego pierwsze pisemne żądanie kwoty wadium w przypadkach określonych w art. 46 ust. 4a oraz ust. 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. 2010r. Dz. U. z Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), bez jakichkolwiek dodatkowych zastrzeżeń i warunków. Poręczenia i gwarancje muszą być ważne co najmniej przez okres związania ofertą, a w przypadku przedłużenia terminu związania ofertą – także przez ten okres.
6. Wykonawca, którego oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, zobowiązany będzie do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy wysokości 5% ceny brutto podanej w ofercie.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
1.Wykonawca podaje w ofercie całkowitą ryczałtową cenę wykonania całego przedmiotu zamówienia wraz z wszystkimi ich składnikami i opłatami wynikającymi z wykonania czynności towarzyszących, w tym podatkiem VAT.
2.Wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia celem prawidłowego wykonania przedmiotu Umowy.
3.Zamawiający przewiduje realizację płatności w sposób następujący:
a)20% wynagrodzenia umownego Wykonawca netto po odbiorze bez zastrzeżeń uzgodnionego projektu koncepcyjnego, uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia i złożeniu wniosku o decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
b)40 % wynagrodzenia umownego wykonawcy netto po odbiorze bez zastrzeżeń uzgodnionego projektu budowlanego i złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę,
c)10 %% wynagrodzenia umownego Wykonawcy netto po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę,
d)30 % wynagrodzenia umownego Wykonawcy netto po odbiorze bez zastrzeżeń uzgodnionego projektu wykonawczego, przedmiaru robót, kosztorysów inwestorskich i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych z podziałem na poszczególne branże oraz wersji elektronicznej dokumentacji, przy czym odbiór ten nie odbędzie się przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.
4.Rozliczenie poszczególnych części wymienionych w pkt. 3 nastąpi na podstawie faktur VAT częściowych, płatnych w terminie 30 dni od ich otrzymania przez Zamawiającego przelewem na rachunek wskazany w fakturze VAT.
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienie.
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia składają pełnomocnictwo do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego dla ustanowionego przez nich pełnomocnika. Pełnomocnictwo należy złożyć w oryginale, kopii poświadczonej notarialnie lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. Przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego Zamawiający wymaga dostarczenia umowy regulującej współpracę Wykonawców występujących wspólnie.
III.1.4)Inne szczególne warunki:
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: nie
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, o których mowa w art. 22ust. 1 ustawy Pzp, w szczególności:
1) posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
2) posiadania wiedzy i doświadczenia;
3) sytuacji ekonomicznej i finansowej;
4) dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia.
Szczegółowe warunki zostały określone w sekcji III.2.2) i III. 2.3) Ogłoszenia.
2. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z postępowania..
3. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, o których mowa w art. 24 ust 1 ustawy Pzp a także potwierdzenia, że Wykonawca spełnia warunki określone w art. 22 ust.1 ustawy Pzp, Wykonawca jest zobowiązany do złożenia wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia następujących dokumentów:
1) oświadczenie o spełnianiu warunków, o których mowa w art.22 ust.1 ustawy Pzp z uwzględnieniem szczegółowych warunków, o których mowa w sekcji III.2.2) i III 2.3) - wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Zamawiającego;
2) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia - wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Zamawiającego;
3) aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
4) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu -wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
5) aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu -wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
6) aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1, pkt. 4-8 Ustawy Pzp, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
7) aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Pzp, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
8) listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art 24 ust. 2 pkt 5 ustawy Pzp, lub informację o tym, że Wykonawca nie należy do grupy kapitałowej- wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Zamawiającego.
4. W przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt. 5-8 Ustawy Pzp, mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo administracyjnego miejsca zamieszkania dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art. 24 ust. 1, pkt. 5-8 Ustawy Pzp, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, z tym że w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń - zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.
5. W przypadku Wykonawcy mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast dokumentów, o których mowa w ust. 3:
1) pkt 3)-5) i pkt 7) - składa dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie;
2) zamiast dokumentów, o których mowa w pkt 6) - składa zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania
osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy Pzp;
3) dokumenty, o których mowa w ust. 5 pkt.1) ppkt a) i c) oraz pkt 2), powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Dokument, o którym mowa w ust. 5 pkt 1) ppkt. b) powinien być wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
4) jeżeli w miejscu zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów,o których mowa w ust. 3 pkt. 3)-7), zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym Wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania. Przepis pkt. 3) stosuje się odpowiednio.
6. Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić Zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia- wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej Zamawiającego.
7. Jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 Ustawy Pzp, a opisanych w ust. 1 , polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b Ustawy)Pzp Zamawiający w celu oceny, czy Wykonawca będzie dysponował zasobami innych podmiotów w stopniu niezbędnym dla należytego wykonania zamówienia oraz oceny czy stosunek łączący Wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów żąda::
1) zakresu dostępnych Wykonawcy zasobów innego podmiotu,
2) sposobu wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez Wykonawcą, przy wykonaniu zamówienia,
3) charakteru stosunku, jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem,
4) zakresu i okresu udziału innego podmiotu przy wykonaniu zamówienia.
8. Jeżeli Wykonawca wykazując spełnianie warunku, o którym mowa w art. 22 ust.1 pkt 4) Ustawy Pzp (sytuacji ekonomicznej i finansowej) polega na zdolnościach finansowych innych podmiotów, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy, wymaga się przedłożenia:
a) sprawozdania finansowego lub jego części, a jeżeli podlega ono badaniu przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami o rachunkowości, również z opinią odpowiednio o badanym sprawozdaniu albo jego części, a w przypadku wykonawców niezobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego innych dokumentów określających . obroty oraz zobowiązania i należności - za okres nie dłuższy niż ostatnie trzy lata obrotowe, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - za ten okres,
b) informacji banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawionej nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia,
c) opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.
9. Inne oświadczenia i dokumenty, które należy przedłożyć wraz z ofertą:
1) pełnomocnictwo ustanowione do reprezentowania Wykonawcy/ów ubiegającego/cych się o udzielenie zamówienia publicznego. Pełnomocnictwo należy złożyć w oryginale, kopii poświadczonej notarialnie lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez Wykonawcę. Pełnomocnictwo w szczególności powinno wskazywać czy dotyczy:
a) reprezentowania wszystkich Wykonawców w postępowaniu i zawarcia umowy o zamówienie publiczne w ich imieniu,
b) tylko reprezentowania Wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu będzie dokonywana w oparciu o informacje zawarte w dokumentach na zasadzie: spełnia- nie spełnia".
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy w zakresie warunku sytuacji ekonomicznej i finansowej na dzień składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia posiadają środki finansowe na rachunku bankowym lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub zdolność kredytową wyrażającą się w kwocie minimum: 200.000,00 zł (słownie: dwieście tysięcy złotych);
2. Dokumenty wymagane przez Zamawiającego na potwierdzenie spełniania ww. warunku:
1) informacja banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, w których Wykonawca posiada rachunek, potwierdzająca wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową Wykonawcy, wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Jeżeli z uzasadnionej przyczyny Wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez Zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez Zamawiającego warunku.
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: 1. O udzielenie zamówienia w zakresie warunku posiadania wiedzy i doświadczenia, mogą się ubiegać wykonawcy, którzy w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, w tym okresie wykonali w sposób należyty następujące projekty budowlane (wszystkie niżej wymienione projekty):
1) budowy lub przebudowy nabrzeża w porcie morskim,
2) budowy nabrzeżowej rampy ruchomej dla samochodów ciężarowych do obsługi statków typu Ro-ro,
3) budowy dworca pasażerskiego: morskiego, lądowego lub lotniczego o przepustowości min. 100 tys. pasażerów rocznie,
4) budowy układu drogowego wraz z organizacja ruchu na obszarach infrastruktury punktowej, tj. terminali pasażerskich, terminali przeładunkowych, centrów logistycznych, przemysłowych, o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha oraz natężeniu ruchu nie mniejszym niż 100 pojazdów ciężarowych na dobę;
2. Na potwierdzenie spełniania warunku, o którym mowa w pkt 1, wykonawcy składają:
1) wykaz wykonanych projektów budowlanych, o których mowa w pkt. 1, ppkt 1)-4) wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej zamawiającego wraz z podaniem ich: wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których zostały wykonane oraz załączeniem dowodów, że zostały wykonane należycie.
Dowodami, o których mowa w zdaniu poprzednim są: poświadczenia lub inne dokumenty- jeżeli z uzasadnionych przyczyn o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać poświadczenia.
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
Świadczenie usługi zastrzeżone jest dla określonego zawodu: nie
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi
Osoby prawne powinny wskazać nazwiska oraz kwalifikacje zawodowe osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi: nie

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Ograniczony
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez podmiot zamawiający:
ZU/SIWZ-27 /AP/2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
nie
IV.3.3)Warunki uzyskania specyfikacji i dokumentów dodatkowych
Termin składania wniosków dotyczących uzyskania dokumentów lub dostępu do dokumentów: 9.8.2013
Dokumenty odpłatne: nie
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
12.8.2013
IV.3.5)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.6)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
IV.3.7)Warunki otwarcia ofert

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.3)Informacje dodatkowe:
Postepowanie prowadzone jest w trybie przetargu ograniczonego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, Wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, a oferty mogą składać Wykonawcy zaproszeni do składania ofert, zgodnie z art. 47, w związku z art. 134 ust. 1 ustawy Pzp.
2. Wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia powinien zawierać: nazwę i adres Wykonawcy, adres do korespondencji, nazwę zamówienia, wykaz składanych oświadczeń i dokumentów, miejsce i datę sporządzenia Wniosku. Zaleca się aby zapisane strony Wniosku były ponumerowane. Jeżeli o udzielenie zamówienia Wykonawcy ubiegają sie wspólnie, Wniosek musi zawierać nazwy i adresy wszystkich Wykonawców.
3. Oryginał Wniosku musi być podpisany przez osobę/osoby uprawnioną/uprawnione do reprezentacji Wykonawcy zgodnie z zasadą reprezentacji danego Wykonawcy wynikająca z dokumentu wydanego przez właściwy organ rejestrowy (np. KRS) bądź przez prawidłowo umocowanych pełnomocników, dla których należy załączyć stosowne pełnomocnictwo.
4. Jeżeli liczba Wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu będzie nie większa niż 5, to Zamawiający zaprosi do składania ofert wszystkich Wykonawców; jeżeli będzie większa niż 5 , to Zamawiający zaprosi do złożenia oferty 5 Wykonawców spełniających w najwyższym stopniu wymagania określone niżej w pkt od 1.1. do 1.4. Ocenie punktowej złożonego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu podlegać będzie doświadczenie i wiedza Wykonawcy na podstawie złożonego wykazu wykonanych projektów budowlanych, o którym mowa sekcji III.2.3 pkt 1) i dołączonych do niego dowodów, że projekty te zostały wykonane należycie, wg następujących zasad:
1.1 doświadczenie w zakresie wykonania projektu budowlanego- budowy lub przebudowy nabrzeża w porcie morskim:
- 10 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy lub przebudowy nabrzeża, w porcie morskim o głębokości technicznej większej lub równej 10 m;
- 5 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy lub przebudowy nabrzeża, w porcie morskim o głębokości technicznej większej lub równej 8.5 m do 10 m;
- 1 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy lub przebudowy nabrzeża, w porcie morskim o głębokości technicznej mniejszej niż 8,5 m;
1.2 doświadczenie w zakresie wykonania projektu budowlanego- budowy nabrzeżowej rampy ruchomej dla samochodów ciężarowych do obsługi statków typu Ro-Ro:
- 8 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego dwupoziomowej rampy ruchomej dla samochodów ciężarowych do obsługi statków typu Ro-Ro na dolny i górny pokład promu;
- 4 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego jednopoziomowej rampy ruchomej dla samochodów ciężarowych do obsługi statków typu Ro-Ro.
1.3 doświadczenie w zakresie wykonania projektu budowlanego- budowy terminala/ dworca pasażerskiego morskiego, lądowego lub lotniczego o
przepustowości większej lub równej 100 tys. pasażerów rocznie:
-10 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy terminalu pasażerskiego morskiego, lądowego lub lotniczego o przepustowości większej lub równej 800 tys. pasażerów rocznie,
- 6 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy terminalu pasażerskiego morskiego, lądowego lub lotniczego o przepustowości większej lub równej 400 tys. do 800 tys. pasażerów rocznie,
- 3 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy terminalu pasażerskiego morskiego, lądowego lub lotniczego o przepustowości większej lub równej 100 tys. do 400 tys. pasażerów rocznie,
1.4 doświadczenie w zakresie wykonania projektu budowlanego- budowy układu drogowego terminali przeładunkowych, centrów logistycznych, obszarów przemysłowych, o powierzchni równej lub większej niż 2 ha, wraz z organizacją ruchu:
- 10 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy układu drogowego wraz z organizacją ruchu na obszarach infrastruktury punktowej tj.: terminali przeładunkowych, centrów logistycznych, obszarów przemysłowych, o powierzchni większej lub równej 4 ha;
- 5 pkt. otrzymuje Wykonawca, który udokumentuje wykonanie projektu budowlanego budowy układu drogowego wraz z organizacją ruchu na obszarach infrastruktury punktowej tj.: terminali przeładunkowych, centrów logistycznych, przemysłowych, o powierzchni większej lub równej 2 ha do 4 ha.
5. Jeżeli będzie kilku Wykonawców, którzy uzyskają taka sama liczbę punktów, Zamawiający przeprowadzi losowanie aby wskazać 5 Wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do złożenia ofert.

6. Zamawiający informuje, że dla ułatwienia przygotowania wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zamieści na swojej stronie internetowej: www.port.gdynia.pl, zakładka "przetargi" w wersji edytowalnej (WORD) następujące formularze:

1) Wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
2) Oświadczenie o spełnianiu warunków;
3) Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia;
4) Wykaz wykonanych projektów budowlanych;
5) Pisemne zobowiązanie podmiotu do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów;
6) Lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej.
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Krajowej Izby Odwołąwczej
ul. Postępu 17a (budynek Adgar Plaza)
02-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587801
Adres internetowy: www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: Procedury odwołania i skargi do sadu uregulowane sa odpowiednio w Rozdziale 2 i 3 Działu VI, art. 179-198 Ustawy.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Krajowa Izba Odwoławcza
ul. Postepu 17a (budynek Adgar Plaza)
02-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587801
Adres internetowy: www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
19.7.2013
TI Tytuł Polska-Gdynia: Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
ND Nr dokumentu 394252-2013
PD Data publikacji 21/11/2013
OJ Dz.U. S 226
TW Miejscowość GDYNIA
AU Nazwa instytucji Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Udzielenie zamówienia - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 4 - Zamówienia sektorowe
DS Dokument wysłany 20/11/2013
NC Zamówienie 4 - Zamówienie publiczne na usługi
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 7 - Udzielenie zamówienia
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 9 - Nie dotyczy
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 71000000 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71320000 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71400000 - Usługi architektoniczne dotyczące planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu
OC Pierwotny kod CPV 71000000 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71320000 - Usługi inżynieryjne w zakresie projektowania
71400000 - Usługi architektoniczne dotyczące planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu
RC Kod NUTS PL633
IA Adres internetowy (URL) http://www.port.gdynia.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa sektorowa (2004/17/WE)

21/11/2013    S226    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na usługi - Udzielenie zamówienia - Procedura ograniczona 

Polska-Gdynia: Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne

2013/S 226-394252

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – zamówienia sektorowe

Dyrektywa 2004/17/WE

Sekcja I: Podmiot zamawiający

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
ul. Rotterdamska 9
Osoba do kontaktów: Andrzej Pietrzak
81-337 Gdynia
POLSKA
Tel.: +48 586274470
E-mail: a.pietrzak@port.gdynia.pl
Faks: +48 586274765

Adresy internetowe:

Ogólny adres podmiotu zamawiającego: http://www.port.gdynia.pl

I.2)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Działalność dotycząca portów wodnych
I.3)Udzielenie zamówienia w imieniu innych podmiotów zamawiających
Podmiot zamawiający dokonuje zakupu w imieniu innych podmiotów zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu
Wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego: „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia”.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Usługi
Kategoria usług: nr 12: Usługi architektoniczne, inżynieryjne i zintegrowane usługi inżynieryjne; usługi urbanistyczne, architektury krajobrazu, związane z nimi usługi konsultacji naukowych i technicznych; usługi badań i analiz technicznych

Kod NUTS PL633

II.1.3)Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
II.1.4)Krótki opis zamówienia lub zakupu:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego budowy terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z robotami towarzyszącymi oraz pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego: „Budowa publicznego terminalu promowego w Porcie Gdynia”.
Projekt koncepcyjny, jak i budowlany i wykonawczy należy wykonać przy uwzględnieniu „Szczegółowych warunków technicznych i technologicznych terminalu” (SWTiTT).
Zakres przedmiotu zamówienia obejmuje w szczególności:
I. Projekt koncepcyjny:
1. Opracowanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia wraz z przebudową zagospodarowania terenu przy założeniu maksymalnego wykorzystania powierzchni terenu pod terminal promowy.
2. Określenie szacunkowych kosztów realizacji inwestycji, z podziałem na branże wymienione w pkt. 3 (w tym poszczególne branże uzbrojenia inżynieryjnego) oraz warianty dla rozwiązań projektowych opisanych powyżej.
3. Wykonany projekt koncepcyjny powinien obejmować następujące branże: hydrotechniczną, drogową, kolejową, mostową, architektoniczną, konstrukcyjną, sanitarną, elektryczną, teletechniczną (w tym elektroniczne systemy ochrony obiektu), mechaniczną, technologiczną, branże związane z uzbrojeniem inżynieryjnym.
4. Uzgodnienie projektu koncepcyjnego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Stena Line Polska Sp. z o.o., Strażą Graniczną, Urzędem Celnym, Urzędem Morskim w Gdyni. Rozbiórkę budynków uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni. Na etapie pozwolenia na budowę opinię w tej sprawie będzie wydawał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.
5. Uzyskanie z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Infrastruktury, Oddziału Przejść Granicznych, Transportu Drogowego i Gospodarki informacji o zapotrzebowaniu na pomieszczenia biurowe i kontrolne dla służb obsługujących przejście graniczne w Porcie Gdynia.
6. Opracowanie wniosku i uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia przed uzyskaniem decyzji określonych w art. 72 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 r. nr 199, poz. 1227 z późn. zm.).
7. Opracowanie wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego:
— uzyskanie mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów informacyjnych,
— uzyskanie aktualnych danych i warunków technicznych od gestorów sieci oraz od innych podmiotów zewnętrznych,
— wykonanie innych opracowań niezbędnych celem uzyskania ww. decyzji.
Wystąpienie i uzyskanie na podstawie wielobranżowego projektu koncepcyjnego zatwierdzonego przez Zamawiającego i pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd Spółki ZMPG S.A. do Urzędu Miasta Gdyni decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz dostarczenie ostatecznej decyzji Zamawiającemu.
8. Opracowanie wniosku o wydanie i uzyskanie decyzji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystywanie budowli oraz urządzeń w Polskim Obszarze Morskim:
— pozyskanie mapy nawigacyjnej z zaznaczeniem lokalizacji inwestycji,
— wykonanie wymaganych ustawą o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej analizy oddziaływania na strefę społeczną i ekonomiczną.
II. Projekt budowlany i wykonawczy:
1. Wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego zgodnie z obowiązującymi przepisami, PN oraz warunkami technicznymi, w tym dozoru technicznego, w zakresie opisanym w uzgodnionym i odebranym przez Zamawiającego projekcie koncepcyjnym, obejmującego w szczególności:
1.1 Wykonanie niezbędnych badań geotechnicznych i pomiarów inwentaryzacyjnych.
1.2 Zaprojektowanie przebudowy uzbrojenia inżynieryjnego na terenie przewidywanej inwestycji i w związku z jej realizacją. Uzyskanie danych i warunków technicznych od gestorów sieci oraz innych podmiotów zewnętrznych, w tym zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
1.3 Opracowanie mapy sytuacyjno- wysokościowej do celów projektowych wraz z niezbędnymi uzgodnieniami na wyplocie, pliku w formacie „dgn” Micro Station oraz formacie dogodnym dla Wykonawcy.
2. Wykonanie przedmiarów, kosztorysów inwestorskich oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych z podziałem na poszczególne branże. Założenia do kosztorysowania przedłożyć Zamawiającemu do uzgodnienia.
3. Opracowanie operatu wodno-prawnego oraz uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego.
4. Uzyskanie, w imieniu Zamawiającego, wszelkich niezbędnych uzgodnień wynikających z otrzymanych decyzji:
— o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego,
— o środowiskowych uwarunkowaniach,
— o pozwoleniu na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, celem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
5. Uzgodnienie projektu budowlanego z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Stena Line Polska Sp. z o.o., Strażą Graniczną, Urzędem Celnym, Urzędem Morskim w Gdyni, Wydziałem Geodezji Urzędu Miasta Gdyni, Marynarką Wojenną, Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni, z rzeczoznawcami ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i ds. sanitarno- higienicznych oraz z Transportowym Dozorem Technicznym oddział terenowy w Gdańsku. Projekty rozbiórki budynków uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Gdyni na etapie pozwolenia na budowę opinię w tej sprawie będzie wydawał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku.
6. Uzgodnienie kompleksowego wielobranżowego projektu wykonawczego wraz z planem zagospodarowania terenu i projektem technologicznym na podstawie projektu budowlanego zatwierdzonego przez Zamawiającego, z podziałem na poszczególne branże ze służbami Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., tj.: Działem Zarządzania Projektami Unijnymi, Działem Budowli Hydrotechnicznych, Działem Budowli Energetycznych i Wodnych, Działem Budynków i Zaplecza Technicznego, Działem Informatyki i Telekomunikacji, Działem Ochrony Portu, Działem Ochrony Środowiska, Działem Nieruchomości oraz pozyskać uzgodnienia wynikające z wcześniejszych opracowań i postanowień.
7. Wykonanie wszelkich niezbędnych opracowań celem uzyskania odstępstw od obowiązujących warunków technicznych i przepisów – o ile uzyskanie odstępstw okaże się niezbędne.
8. Wystąpienie na podstawie wielobranżowego projektu budowlanego przedmiotowej inwestycji, zatwierdzonego przez Zamawiającego oraz pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd Spółki ZMPG S.A. do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, podjęcie wszystkich niezbędnych czynności oraz uzyskanie i dostarczenie Zamawiającemu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
III. Nadzór autorski:
Wykonawca zobowiązuje się do pełnienia na żądanie Zamawiającego nadzoru autorskiego nad wykonaniem robót budowlanych w ramach wykonanego projektu.Umowa na pełnienie nadzoru autorskiego zostanie zawarta z Wykonawcą po podpisaniu przez Zamawiającego umowy na realizację robót zgodnie z dokumentacją projektową opracowaną przez Wykonawcę w ramach niniejszego przedmiotu zamówienia.
II.1.5)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

71000000, 71400000, 71320000

II.1.6)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.2)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
II.2.1)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
Najniższa oferta 3 072 540 i najwyższa oferta 5 820 360 PLN
Łącznie z VAT. Stawka VAT (%) 23

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Ograniczona
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez podmiot zamawiający:
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

Ogłoszenie o zamówieniu

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 140-244683 z dnia 20.7.2013

Sekcja V: Udzielenie zamówienia

V.1)Udzielenie zamówienia i jego wartość
V.1.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
24.10.2013
V.1.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 3
V.1.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Tebodin Poland Sp. z o.o.
Biuro w Gdańsku: 80-394 Gdansk, ul. Kołobrzeska 32A
02-677 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 587853690
Faks: +48 587853691

V.1.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 3 000 000 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 2 498 000 PLN
Bez VAT
V.1.5)Informacje na temat podwykonawstwa
Przewidywane jest zlecenie podwykonawstwa w ramach zamówienia: tak
Wartość lub część zamówienia, które prawdopodobnie będzie zlecone stronom trzecim:
Nieznana
V.1.6)Cena zapłacona za zakupy okazyjne

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.2)Informacje dodatkowe:
VI.3)Procedury odwoławcze
VI.3.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587801
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.3.2)Składanie odwołań
VI.3.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań
VI.4)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
20.11.2013

Adres: ul. Rotterdamska 9, 81-337 Gdynia
woj. pomorskie
Dane kontaktowe: email: przetargi@port.gdynia.pl
tel: 58 6274036
fax: 58 6274578
Termin składania wniosków lub ofert:
2013-08-12
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 24468320131
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2013-07-20
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb& postępowania [PO]: Przetarg Ograniczony
Czas na realizację: 13 miesięcy
Wadium: 50000 ZŁ
Szacowana wartość* 1 666 666 PLN  -  2 500 000 PLN
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: http://www.port.gdynia.pl
Informacja dostępna pod: Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
ul. Rotterdamska 9, 81-337 Gdynia, woj. pomorskie
Dokumentacja dostępna na wniosek. Termin składania wniosków o dokumentację: 09/08/2013
Okres związania ofertą: 0 dni
Kody CPV
71000000-8 Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
71400000-2 Usługi architektoniczne dotyczące planowania przestrzennego i zagospodarowania terenu