TI Tytuł PL-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza
ND Nr dokumentu 214248-2013
PD Data publikacji 29/06/2013
OJ Dz.U. S 125
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 6 - Podmiot prawa publicznego
DS Dokument wysłany 27/06/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 11/08/2013
DT Termin 12/08/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
OC Pierwotny kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
RC Kod NUTS PL213
IA Adres internetowy (URL) www.pk.edu.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

29/06/2013    S125    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura otwarta 

PL-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza

2013/S 125-214248

Ogłoszenie o zamówieniu

Dostawy

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
ul. Warszawska 24
Osoba do kontaktów: Zofia Gajewska, Anna Pronobis
31-155 Kraków
POLSKA
Tel.: +48 126282656 / 126282220
E-mail: zampub@pk.edu.pl
Faks: +48 126282072

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.pk.edu.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Podmiot prawa publicznego
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Edukacja
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Dostawa i montaż stanowiska laboratoryjnego klimatyczno-chłodząco-grzewczego do pomiarów laboratoryjnych oporu cieplnego przegród budowlanych wraz z układem sterowania w ramach realizacji projektu MRPO pt. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24, Kraków
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Dostawy

Kod NUTS PL213

II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zamówienia publicznego
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
I. ZAŁOŻENIA I WYMAGANIA ZWIĄZANE Z TECHNOLOGIĄ BADAŃ ELEMENTÓW BUDOWLANYCH W ZESTAWIE KLIMATYCZNYM CHŁODZĄCO - GRZEWCZYM
Uniwersalny zestaw komór laboratoryjnych stanowiący przedmiot niniejszego zamówienia, jest przeznaczony do określania właściwości przegród budowlanych związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym, dwoma różnymi metodami:. metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza oraz metodą osłoniętej skrzynki grzejnej. Dodatkowo zestaw komór jest przeznaczony również do określania przepuszczalności powietrza kompletnych zespołów okiennych i drzwiowych (szczelności powietrznej).
Metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jest przeznaczona do badania próbek badawczych jednorodnych oraz średnio niejednorodnych przegród budowlanych (mury, stropodachy, stropy, podłogi). Podstawową mierzoną wielkością jest opór cieplny pomiędzy powierzchniami próbki.
Podstawowym dokumentem zawierającym wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów jest norma:
PN-EN 1934:1999 Właściwości cieplne budynków – Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza. Mury.
Stanowisko badawcze musi być skonstruowane tak, aby zapewniało możliwości badania murów, oporu cieplnego stropodachów, stropów i podłóg.
Metoda osłoniętej skrzynki grzejnej jest przeznaczona do badania próbek badawczych niejednorodnych przegród budowlanych (drzwi i okna).
Podstawową mierzoną wielkością jest współczynnik przenikania ciepła przez próbkę.
Podstawowymi dokumentami zawierającymi wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów są normy:
PN-EN ISO 12567-1:2010 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi
PN-EN ISO 12567-2:2006 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 2: Okna dachowe i inne okna wystające z płaszczyzny
PN-EN ISO 8990:1998 Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym – Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej
Zamawiany zestaw komór musi w całości spełniać wymagania stawiane przez ww. normy.
Zestaw komór, w formie komór izotermicznych, jest przeznaczony do odtwarzania warunków jednorodnej temperatury po obu stronach próbki. Obudowa zestawu komór jest przedzielona na dwie części (komory) za pomocą przegrody wyposażonej w dodatkowe maski lub maskownice odpowiednio do osadzanych w nich próbkach i stosowanej metody badań. Próbka jest umieszczana między ciepłą a zimną komorą, w których są wytworzone odpowiednie temperatury środowiska zimnego i ciepłego.
Przekrój poprzeczny komory ciepłej i zimnej musi być jednakowy. Wymiary komór powinny być dostosowane do potrzeb technologii badań przy zastosowaniu obu metod.
Wykonawca przedstawi w ofercie ogólną koncepcję zestawu komór, spełniającą wymagania przedmiotowych norm, zawierającą:
metodykę wykonywania pomiarów przegród pionowych i poziomych. ideowe schematy funkcjonalne zestawu komór dla realizacji badań próbek murów
i stropów (metoda 1) oraz próbek drzwi i okien (metoda 2),
opis konstrukcji zestawu komór,
propozycje rozwiązania technicznego sposobu montażu próbek badanych dla metody 1 i 2 (przekrój wzdłużny zestawu komór),
przykładowe wyposażenie komór badawczych dla metody 1 i 2 (specyfikacja ogólna),
przykładowy schemat rozmieszczenia czujników temperatury na skrzynce pomiarowej, maskownicy oraz badanych próbkach,
koncepcję projektu skrzynki grzejnej,
koncepcję układu sterowania komorą.
Całkowita wysokość zmontowanego zestawu komór łącznie z rusztem musi uwzględniać wymiary w świetle wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana komora. Pozostałe wymiary zestawu muszą być dostosowane do wielkości powierzchni dysponowanej przez zamawiającego. Zamawiający dołączy do dokumentów przetargowych rzuty i przekroje pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane stanowisko pomiarowe (rys.1 i rys.2). Maksymalne wymiary próbki murowej to 150 cm x 150 cm, grubość do 56 cm i masa 790 kg.
W celu ograniczenia strat cieplnych poszczególnych komór do otoczenia, obudowa musi być wykonana z materiałów izolacyjnych o współczynniku przewodzenia ciepła nieprzekraczającym 0,035 W/(mK). Ściany obudowy od wewnątrz powinny być wykonane z materiałów i połączeń paroszczelnych. Drzwi komór muszą być zamykane szczelnie dla uniknięcia przenikania powietrza i wilgoci do i z otoczenia.
Ściany komór strony ciepłej i strony zimnej muszą być tak skonstruowane, aby można było uniknąć dużego obciążenia przyrządów grzewczych i chłodzących oraz zapobiec kondensacji wilgoci na powierzchni strony zimnej. Mostki cieplne powinny być wyeliminowane a otwory uszczelnione materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK).
W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji) oraz wymuszania cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.
Zadaniem każdego z tych zespołów jest kompensowanie strat cieplnych komory oraz w przypadku, gdy komora pełni funkcję skrzynki grzejnej, doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej bezpośrednio do badanej próbki, z powrotem do parametrów początkowych powietrza zasysanego.
Należy zastosować wymuszony przepływ powietrza wzdłuż obu zewnętrznych powierzchni próbki, po stronie ciepłej i zimnej. Wewnętrzne przegrody (ekrany), usytuowane po obydwu stronach próbki, muszą być ustawione równolegle do powierzchni próbki; ponadto przegrody te muszą mieć możliwość przemieszczania prostopadle do tej powierzchni tak, aby uzyskać wymaganą prędkość powietrza.
Zasilanie cieplne, chłodzenie i cyrkulacja powietrza w komorach muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić jednorodny na szerokości próbki rozkład temperatury mierzony równolegle do jej powierzchni i dopuszczalne gradienty temperatury wzdłuż kierunku przepływu powietrza.
Metoda pomiaru odtwarza umowne warunki eksploatacji próbki znajdującej się między dwoma płytami o jednorodnej temperaturze. Na powierzchni próbki wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję i promieniowanie. Na proces konwekcji wpływ mają temperatura i prędkość powietrza. Na proces promieniowania – temperatura, całkowita emisyjność powierzchni próbki oraz powierzchni widzianych przez próbkę. Komora musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające odpowiednie pomiary temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości ruchu powietrza, oraz pomiaru temperatury i wilgotności powierzchni próbki oraz powierzchni ekranujących w ścianach komory oraz w skrzynce grzejnej. Jest to szczególnie ważne dla próbek o małym oporze cieplnym.
Warunki termiczne pomiarów
Dostarczany sprzęt ma umożliwić utrzymanie w komorze ciepłej temperatury w zakresie od +10ºC do +40ºC , w komorze zimnej temperatury w zakresie od -200C do +40ºC i jednoczesnej różnicy temperatury między komorą ciepłą a zimną co najmniej 40K . Niedokładność: śr. ±3 % (max. ± 5 %), Powtarzalność: śr. ± 1 % (max. ± 3 %), Kontrola temp. – 2 chłodnice recyrkulacyjne z wymiennikiem ciepła i wentylatorem promieniowym
Temperatura otoczenia komór będzie utrzymywana w zakresie od minimum 10oC do maksimum 32oC. Dostawca powinien dostarczyć układ pomiarowy do rejestracji temperatury i wilgotności na zewnątrz obudowy komory.
Ia. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek murowych metodą skrzynki grzejnej i ciepłomierza
W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza wyniesie 56 cm, a ich współczynnik przenikania ciepła wyniesie nie mniej niż 0,1 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.
Próbki o wymiarach podłużnych zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami ww. normy są montowane w ramie utworzonej w maskownicy zamocowanej w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną. Konstrukcja maskownicy musi zapewnić utrzymanie w pionie próbek masywnych przegród. Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.
Maskownica zamocowana w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła maskownicy nie powinien być wyższy niż
0,10 W/(m2K).
Maskownica powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 250x240 (szer x wys.)
Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania, podanej maksymalnej grubości próbki i wymiarów modułów dla próbek modularnych.
Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury przepływu powietrza w kontakcie z powierzchnią próbki lub zamontowanego na niej ciepłomierza. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki lub ciepłomierza, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.
W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji). Zadaniem każdego z tych zespołów jest doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej do badanego obiektu do parametrów początkowych powietrza zasysanego oraz wymuszanie cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.
Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania normy PN-EN 1934 wykonawca powinien dostarczyć próbki wzorcowe jednorodne o znanym i zbadanym w innym akredytowanym laboratorium oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek. Wykonawca poniesie koszt przygotowania próbek wzorcowych.
Dokładność i powtarzalność
Błędy, które należy rozważyć przy tej metodzie badań i ich wartości dopuszczalne są podane w normie PN-EN 1934.
Uwaga!
Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normie PN-EN 1934.
Ib. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek drzwi i okien metodą skrzynki grzejnej
W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej wyniesie 50 cm, a ich minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien 0,5 W/(m2K), dla drzwi 0,6 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.
Próbki drzwi i okien oraz maski pomiarowe, o wymiarach zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 12567-1 i -2, są montowane w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną.
Konstrukcja masek wykonanych zgodnie z wymaganiami w/w norm musi zapewnić utrzymanie w pionie badanych próbek. Maski powinny być dostosowane do szczelnego montowania w nich próbek okien i drzwi o różnych wymiarach. Należy uwzględnić możliwość badania drzwi o wymiarach 200 cm x 100 cm (wys x szer)
oraz okien 148 x 123 cm
Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.
Wykonawca zaprojektuje i wykona skrzynkę grzejną odpowiednio do badania okien, drzwi oraz niejednorodnych elementów murowych o wymiarach umożliwiających badanie zgodne z normami próbek opisanych przez Zamawiającego.
Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania.
Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury strumienia powietrza w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią próbki podczas przepływu przez aparat. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.
Skrzynka grzejna powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła ścianek skrzynki grzejnej nie powinien być wyższy niż 0,10 W/(m2K). Taką małą wartość można uzyskać na przykład stosując maty z aerogelu w połączeniu z pianką izolacyjną lub innego izolatora o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.
Należy uszczelnić wszystkie przebicia w obudowie komór materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK) oraz wyeliminować mostki cieplne w przegrodach komór.
Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania norm PN-EN ISO 12567-1 i -2 wykonawca powinien przeprowadzić ocenę działania i kalibrację aparatu przy użyciu płyt kalibracyjnych o znanym oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek i właściwościach podanych w normach. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia we własnym zakresie płyt kalibracyjnych o potwierdzonym w akredytowanym laboratorium oporze cieplnym. Należy również przeprowadzić kalibrację skrzynek grzejnych. Przy badaniach kalibracyjnych należy posłużyć się dodatkowo normą PN-EN ISO 8990.
Uwaga!
Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normach
PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990 .
II. KONCEPCJA ZABUDOWY ZESTAWU KOMÓR BADAWCZYCH
Konstrukcja aparatu pomiarowego powinna umożliwiać łatwe obsługiwanie aparatu przez zespół badawczy, w trakcie całego procesu badań, obejmującego poza realizacją samej procedury pomiarowej również m.in. prace montażowe przygotowawcze na stanowisku dotyczące próbek i masek lub elementów maskownic, jak też demontaż tych zespołów po zakończeniu badań, kompletowanie, regulację i transport podstawowych zespołów wyposażenia wewnętrznego komór (skrzynki grzejne i pomiarowe z ekranami). Należy przewidzieć środki techniczne ułatwiające bezpieczny transport tych zespołów poza komorami i manipulacje po wprowadzeniu do komór tak, by po ich dosunięciu do przegrody działowej w sposób szczelny przylegały do powierzchni masek lub maskownic.
Każda z komór powinna być wyposażona w drzwi o odpowiednim prześwicie, dostosowanym do wygodnego transportu próbek, materiałów technicznych, wyposażenia komór oraz do zapewnienia przewiewu przy suszeniu próbek murowanych i innych połączeń wykonywanych „in situ”. Dopuszcza się wykonanie komory rozsuwanej, pod warunkiem zapewnienia wysokiej szczelności cieplnej i powietrznej połączeń.
Należy przewidzieć system wentylacji komór ułatwiający suszenie próbek murowych. Zestaw komór powinien być ustawiony na ruszcie o wysokości do 300 mm zapewniającym wyrównywanie temperatury powietrza pod podłogą komór z otoczeniem. Wzdłuż obu bocznych ścian zestawu komór należy wykonać podesty o odpowiedniej szerokości dla ułatwienia transportu sprzętu do komór jak i komunikacji z komorami.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA MONTAŻU PRÓBKI
Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:
a. Wewnątrz komory,
b. na zewnątrz komory.
Należy przewidzieć możliwość wykonania próbki poza komorą w pomieszczeniu w którym znajdowała będzie się komora) na specjalnie w tym celu zaprojektowanym podeście z możliwością montażu i demontażu podestu lub wózku umożliwiającym transport próbki. np. (wózek na rolkach z szynami prowadzącymi wykonanymi ze stali wysokojakościowej, zainstalowanymi w podłodze.)
Po wysuszeniu i związaniu materiałów, z których wykonana jest próbka (m. innymi beton, zaprawy) powinno być możliwe przetransportowanie wykonanej próbki o maksymalnych wymiarach 150 x 150 cm i ciężarze do 790 kg. Układ transportowy może być wyposażony np. w system szyn, po których będzie możliwy transport wykonanej próbki (ciężar próbki murowej np. z cegieł, pustaków z termoizolacją do 790 kg) do komory. Należy uwzględnić system zabezpieczający stabilność transportowanej próbki.
Wykonawca musi zaprojektować i dostarczyć wagę umożliwiającą dokładne ważenie próbek przed i po badaniu platformową - nierdzewną z możliwością wmontowania w posadzkę, zintegrowaną z systemem pomiaru przewodnictwa cieplnego.
- zakres - 3000 kg;
- wymiary szalki umożliwiające ważenie badanej próbki wraz z ramą pomiarową
- odczyt z dokładnością do 1 kg
- zabezpieczenie czujników pomiarowych – min IP68.
Wykonawca musi uwzględnić z Wykonawcą Generalnym budynku MLBE możliwości zapewnienia miejsca montażu próbki oraz drogi transportowej, zapewniając odpowiednią wysokość dla transportu próbki.
Wszelkie konieczne zmiany w projekcie dotyczące wewnętrznej aranżacji budynku MLBE, Wykonawca przedstawi Zamawiającemu i po jego akceptacji zostaną one przedstawione Generalnemu Wykonawcy.
Koszt elementów transportowych (mobilne podkłady oraz system np. szyn) Wykonawca wykona na własny koszt jako element stanowiska laboratoryjnego.
III. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNEJ INSTALACJI ZASILANIA, STEROWANIA I SYGNALIZACJI
Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową MLBE dotyczącą zaopatrzenia w media budynku MLBE, zobowiązany jest, w przypadku konieczności zmiany któregokolwiek z mediów, na potrzeby montażu i uruchomienia komory klimatycznej, o wystąpienie o odpowiednią zmianę do właściwych organów administracyjnych.
Instalacja elektryczna musi być wykonana w taki sposób, by uwzględnić konieczność manewrowania w komorach niektórymi zespołami, w szczególności skrzynkami grzejnymi i pomiarowymi, wyposażonymi w zestawy wentylatorów, grzejników, itp. (podłączenia elektryczne powinny być wykonane w sposób elastyczny). Wszystkie zastosowane przewody powinny być ekranowane, a ekrany uziemione. Instalacja powinna zawierać szafę zasilająco – sterowniczą. Nie dopuszcza się stosowania w instalacji typowych przetwornic częstotliwości (falowników), generujących prąd zmienny z modulacją częstotliwości. W przypadku wykorzystania nowoczesnych rozwiązań inwerterowych z zastosowaniem na wyjściu modulacji prądem stałym, należy udowodnić, iż tego typu rozwiązanie nie zakłóci systemu pomiarowego, zarówno budowanego jak i istniejących stanowisk badawczych zlokalizowanych w pobliżu miejsca usytuowania wykonywanej instalacji.
Jakkolwiek w podstawowych procedurach badań opisanych w ww. normie zakłada się badania próbek w warunkach stacjonarnych, to sterowanie temperaturą w obydwu komorach musi być realizowane poprzez wielokrokowy programowalny sterownik, umożliwiający uzyskanie cyklicznych zmian temperatury w komorze ciepłej i zimnej. Takie warunki badań pozwalają na pomiar właściwości dynamicznych przegród budowlanych.
Wykonana instalacja powinna być bezpieczna i zgodna z obecnie stosowanymi rozwiązaniami i wymaganiami, powinna spełniać obowiązujące standardy ochrony przeciwporażeniowej.
Do wykonanej instalacji wykonawca dostarczy projekt, instrukcję obsługi wraz ze schematami oraz protokołami niezbędnych pomiarów: sprawdzenia skuteczności szybkiego wyłączania zasilania, badanie stanu izolacji, badania wyłączników różnicowo – prądowych.
Komora izotermiczna powinna być wyposażona w komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe (np. RAM 16 GB, procesor cztero rdzeniowy, monitor LCD 30''), umożliwiające zarówno rejestrację podstawowych parametrów sterujących pracą komory z możliwością zdalnej ich kontroli i regulacji, jak i możliwość rejestracji do 100 kanałów dla każdej z komór.
IV. TECHNOLOGIA CHŁODNICZA
Zarówno ciepła jak i zimna komora mają być wyposażone w instalacje pozwalające na kształtowanie klimatu (chłodzenie oraz ogrzewanie) podczas badań, zgodnie z wytycznymi norm PN-EN 1934, PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990. Zastosowana instalacja musi zapewnić, by podczas badań parametry klimatu w komorach były utrzymywane z tolerancjami stabilności oraz jednorodności zawartymi w tych normach. Dopuszcza się zastosowanie skraplaczy powietrznych zdalnych lub wodnych zdalnie chłodzonych obiegowo. Instalacja powinna pracować na czynniku chłodniczym zapewniającym perspektywę wieloletniej eksploatacji oraz serwisu, bez konieczności retrofitu.
V. WYMAGANIA DOTYCZĄCE UKŁADU POMIAROWEGO
Wykonawca zaprojektuje i wykona układ pomiarowy dla badań murów, metodą skrzynki grzejnej z ciepłomierzem, spełniający wymagania zawarte w normie PN-EN 1934 i układ pomiarowy dla badań drzwi i okien, metodą skrzynki grzejnej, spełniający wymagania zawarte w normach PN-EN ISO 12567-1 i-2 oraz PN-EN ISO 8990 - dostosowane do systemów używanych przez zamawiającego. Układy te mogą być powiązane z jednym systemem obsługującym zestaw komór.
Zestaw pomiarowy powinien zawierać co najmniej czujniki:
- 24 (2 x 12) termoelementy powierzchni próbki
- 18 (2 x 9) termoelementów temperatury powietrza
- 24 (2 x 12) termoelementy obszaru kontrolowanego
- 1 miernik przepływu ciepła, 500 x 500 mm z obszarem kontrolowanym i certyfikatem kalibracji
- 24 (2 x 12) termoelementy opcjonalne
- 2 (2 x 1) prędkości powietrza, płyta mocująca
- 2 x płyta isotherm z 60 punktami pomiarowymi z 1 szt. kalibrowanego czujnika PT 100
- 2 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności zamontowane na zewnątrz komory
Układ pomiarowo-kontrolny powinien być wyposażony w przetworniki analogowe i cyfrowe, posiadać możliwość regulacji oraz być dostosowany do ilości czujników w wyposażeniu komory. Urządzenie powinno być zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V/50 Hz
Po stronie wykonawcy jest też wykonanie odpowiednich przepustów technologicznych, przejść, uszczelnień itp. Instalacja powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający ograniczenie do minimum wpływu zakłóceń na wykonywane pomiary. W miarę możliwości technicznych wszelkie połączenia powinny być wykonywane ekranowanymi przewodami, z uziemionymi ekranami.
Dostawa materiałów, elementów i zespołów do instalacji pomiarowej i do systemu pomiarowego należy do wykonawcy po uzgodnieniu z zamawiającym.
Do stanowiska powinno być dostarczone oprogramowanie do kontroli, sterowania, zapisu i analizy pomiarów kompatybilne z Windows XP/7 z możliwością eksportu danych w formacie tekstowym, Excel, Word. Oprogramowanie powinno posiadać możliwość graficznej prezentacji wyników pomiarów, monitorowania wszystkich odczytów w czasie rzeczywistym w dowolnie zadawanej sekwencji czasowej oraz dowolnych zadanych czujników.
VI URUCHOMIENIE ORAZ ODBIÓR APARATURY
Montaż zestawu komór we wskazanym miejscu, uruchomienie, badania odbiorcze, a także szkolenie czterech pracowników w zakresie obsługi stosownie do potrzeb sformułowanych przez zamawiającego urządzenie zostanie wykonane w siedzibie zamawiającego na koszt wykonawcy. Wykonawca powinien dostarczyć dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi napisaną w języku polskim. Wykonawca ma obowiązek wykazać zgodność parametrów urządzenia:
a). z wymaganiami normy PN-EN 1934 na przykładzie badania próbki reprezentatywnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej i ciepłomierza oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów,
b). z wymaganiami normy PN-EN ISO 12567-1 i -2 na przykładzie badań sprawdzających z zastosowaniem płyty kalibracyjnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów.
VII. WYMAGANIA OGÓLNE
1. Zamawiający nie wyraża zgody na powierzenie do realizacji przez podwykonawców następujących robót:
1) montażu głównych elementów komory
2) opomiarowania komory
3) uruchomienia i wykonania testowych pomiarów
2. Wykonawca jest obowiązany wskazać w ofercie ewentualne pozostałe części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Nie wskazanie podwykonawcy będzie rozumiane, że zamówienie w całości realizowane jest przez Wykonawcę składającego ofertę.
3. Wykonawca zapozna się z dokumentacją dotycząca mediów doprowadzonych do budynku MLBE oraz pozyska dla siebie oraz na swoją odpowiedzialność i ryzyko wszelkie informacje, które mogę być niezbędne w przygotowaniu oferty i do wyceny robót.
4. Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:
a). Wewnątrz komory,
b). W przypadku gdy w komorze będzie trwało badanie innej próbki, wykonanie nowej próbki na zewnątrz na zewnątrz komory i transport próbki do komory, po jej zwolnieniu.
5. Wykonawca przedstawi zamawiającemu koncepcję transportu próbki o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i masie ok. 970 kg z miejsca wykonania próbki do komory z przedstawieniem zabezpieczeń zapewniających wykonanej próbce stabilność podczas transportu.
6. W przypadku koncepcji transportu próbki na podkładzie z szynami, czy też innych elementach potrzebnych do transportu próbki, koszt wykonania elementów transportowych poniesie Wykonawca.
7. W przypadku koncepcję lokalizacji komory i obszaru przygotowania próbek poza komorą na podstawie rzutów dostarczonych przez Zamawiającego.
8. Wszystkie elementy i urządzenia stanowiska badawczego muszą być fabrycznie nowe.
9. Wykonawca dostarczy urządzenia do nowo budowanego budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE), ul. Warszawska 24, Kraków. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE harmonogram prac montażowych komory, sposób dostarczania elementów do pomieszczenia P.01 oraz możliwość montażu komory w trakcie trwania prac wykonawczych budynku bez blokowania prac budowlanych. Wykonawca rozpocznie prace montażowe komory nie wcześniej niż nastąpi wykończenie pomieszczenia P.01 z możliwością jego zamknięcia.
10. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE oraz z inwestorem maksymalne gabaryty elementów składowych komory tak, aby było możliwe swobodne wniesienie ich do pomieszczenia P.01.
11. Do terminu ukończenia budowy budynku Laboratorium tj do 30.05.2014 Wykonawca musi dostarczyć i zamontować stanowisko laboratoryjne, pozostały zakres prac obejmujący wykonanie testowych pomiarów i przeszkolenie pracowników może być wykonane po tym terminie.
12. Wykonawca zapewni autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Okres gwarancji co najmniej 5 lat. Okres gwarancji liczy się od dnia sporządzenia protokołu odbioru końcowego potwierdzającego sprawność techniczną wykonanego stanowiska badawczego i ulega przedłużeniu o czas niesprawności stanowiska w okresie gwarancji. W okresie trwania gwarancji wykonawca zapewni wszelkie konieczne przeglądy techniczne komór.
13. Wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia. Czas naprawy nie może być dłuższy niż 4 tygodnie od dnia zgłoszenia (telefonicznie, faksem lub e-mailem). Gwarancja musi być świadczona przez producenta lub autoryzowany przez niego serwis lub osoby na koszt Wykonawcy w siedzibie Zamawiającego, a jeżeli jest to technicznie niemożliwe to wszelkie działania organizacyjne i koszty z tym związane ponosi Wykonawca.
14. W przypadku trzykrotnej awarii tego samego elementu Wykonawca obowiązany jest do wymiany wadliwego elementu na nowy.
15. Wykonawca dostarczy wraz z dokumentem gwarancyjnym dokument określający zasady świadczenia usług przez autoryzowany serwis w okresie pogwarancyjnym.
16. Wymagane jest dostarczenie wraz z urządzeniami: pełnej instrukcji obsługi w języku polskim.
17. W okresie gwarancji Wykonawca wykona nieodpłatnie i własnym staraniem wszelkie wymagane przeglądy serwisowe urządzeń oraz elementów opomiarowania specjalistycznego jak również nieodpłatnie naprawy tych urządzeń w razie wystąpienia usterek lub uszkodzeń z powodu ich wadliwego wykonania lub wadliwego montażu.
18. W przypadku elementów komory klimatycznej nieobjętych projektem lub przedmiarami a niezbędnych do funkcjonowania komory zgodnie z normami Wykonawca zobowiązany jest do wykonania i montażu tych elementów we własnym zakresie.
19. Przed przystąpieniem do realizacji umowy Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej pomieszczenia w którym przewidywany jest montaż stanowiska badawczego (pomieszczenie P01) wraz z dostępnymi mediami oraz drogi transportowej do tego pomieszczenia.
20. Wykonawca zobowiązany jest do wpuszczenia członków zespołu naukowego MLBE (wskazanych przez kierownika projektu) na teren montażu komory i udzielenia zgody na wykonanie dokumentacji fotograficznej z kolejnych etapów montażu.
21. Wykonawca zobowiązany jest do udzielania wyjaśnień w trakcie montażu i uruchamiania stanowiska badawczego członkom zespołu naukowego MLBE oraz uwzględniania uwag ww osób, wynikłych w trakcie prac.
22. W trakcie realizacji zamówienia, wykonawca na każdorazowe wezwanie zamawiającego, którego termin zostanie wspólnie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, ma obowiązek w siedzibie Zamawiającego zaprezentować postępy prac oraz dokonać ewentualnych korekt – spotkania koordynacyjne.
Warunki realizacji zamówienia zawiera również projekt umowy stanowiący Załącznik 6 do SIWZ
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

38500000, 42511100, 45331000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): tak
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
Szacunkowa wartość bez VAT: 283 165,24 EUR
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 10 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
1.Oferta musi być zabezpieczona wadium w wysokości: 30 000.00 PLN (słownie: trzydzieści tysięcy 00/100 PLN).
2.Wadium należy wnieść w terminie do dnia i godziny składania ofert.
3.Wadium może być wnoszone w jednej lub kilku następujących formach:
a. pieniądzu: przelewem na rachunek bankowy Zamawiającego: Bank BPH S.A. 11-10600076-0000321000137340;
b. poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym;
c. gwarancjach bankowych;
d. gwarancjach ubezpieczeniowych;
e. poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. Nr 109, poz. 1158, z późn. zm.).
4.W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu będzie ono skuteczne, jeżeli do dnia i godziny składania ofert znajdzie się na koncie bankowym Zamawiającego.
5.W przypadku wniesienia wadium w jednej z pozostałych form oryginał dokumentu gwarancyjnego należy złożyć najpóźniej do terminu składania ofert w oddzielnej oznakowanej kopercie (Wadium do oferty na: „Dostawę i montaż stanowiska laboratoryjnego klimatyczno- chłodząco -grzewczego do pomiarów laboratoryjnych oporu cieplnego przegród budowlanych w ramach realizacji projektu MRPO pt. Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24, Kraków” kserokopię poświadczoną przez Wykonawcę (osobę uprawnioną do reprezentacji Wykonawcy) za zgodność z oryginałem należy załączyć do oferty.
6.W przypadku wniesienia wadium w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, gwarancja ta musi być bezwarunkowa i nieodwołalna, płatna na każde wezwanie Zamawiającego oraz obejmować odpowiedzialność za wszystkie przypadki określone w art. 46 ust. 4a i 5 Ustawy – Pzp powodujące utratę wadium przez Wykonawcę. W przypadku poręczeń muszą one gwarantować płatność na każde wezwanie Zamawiającego oraz obejmować odpowiedzialność za wszystkie przypadki określone w art. 46 ust. 4a i 5 Ustawy – Pzp powodujące utratę wadium przez Wykonawcę. W przypadku wnoszenia wadium przelewem liczy się moment wpływu środków na rachunek bankowy Zamawiającego.
7.Gwarancje i poręczenia muszą obejmować cały okres związania ofertą określony w SIWZ. W przypadku gdy w dokumentach gwarantujących zobowiązania wadialne nie będą spełnione wskazane powyżej wymogi, Zamawiający uzna, Wykonawca nie wniósł wadium i wykluczy Wykonawcę z postępowania Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium na okres związania ofertą.
Wykonawca zobowiązany jest wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10 % ceny ofertowej.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
3. Dopuszcza się płatność za realizację przedmiotu umowy w trzech etapach.Pierwszy w wysokości do 20% wartości zamówienia, za wykonanie projektu stanowiska laboratoryjnego, drugi za dostarczone kompletnego stanowiska laboratoryjnego i trzeci końcowy za montaż, instalację , kalibrację , uruchomienie i przeszkolenie pracowników. Zamawiający po dokonaniu zapłaty staje się właścicielem projektu i zakupionych elementów komory klimatycznej. Podstawę do wystawiania faktury częściowej stanowić będzie protokół odbioru częściowego podpisany przez przedstawicieli stron umowy.
4. Płatność nastąpi w terminie 14 dni od daty wystawienia faktur częściowych i końcowej. Podstawę do wystawienia faktury końcowej i jej zapłaty stanowić będzie protokół odbioru końcowego podpisany przez przedstawicieli stron umowy.
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
Wykonawcy zamierzający wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia (np. konsorcjum, spółka cywilna) zobowiązani są do ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu, albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Pełnomocnictwo musi być udzielone w formie pisemnej, wskazywać w szczególności: postępowanie o zamówienie publiczne, którego dotyczy, Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia, ustanowionego pełnomocnika, zakres jego umocowania. Pełnomocnictwo musi być podpisane w imieniu wszystkich Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli wymienione we właściwym rejestrze lub ewidencji działalności gospodarczej Wykonawcy.Przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego Zamawiający żąda umowy regulującej współpracę tych Wykonawców
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: nie
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki o których mowa w art. 22 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych i którzy wykażą ich spełnianie na poziomie wymaganym przez Zamawiającego zgodnie z opisem zamieszczonym w Sekcji III.2.1), III.2.2) i III.2.3) niniejszego Ogłoszenia o zamówieniu oraz niepodlegający wykluczeniu z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art. 24 ust 1 ustawy Pzp.
2. Zamawiający dokona oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu na podstawie oświadczeń i dokumentów, o których mowa w niniejszym Ogłoszeniu, na zasadzie spełnia – nie spełnia.
3. Na potwierdzenie spełniania warunków, o których mowa w art. 22 ust 1 ustawy Pzp których opis sposobu oceny spełniania został zamieszczony w Sekcji III.2.1, Sekcji III.2.2) i Sekcji III.2.3) Ogłoszenia należy wraz z ofertą złożyć następujące oświadczenia i dokumenty: Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust 1 ustawy Pzp, oraz pozostałe dokumenty i oświadczenia wskazane w Sekcji III.2.1, Sekcji III.2.2) oraz Sekcji III.2.3) Ogłoszenia.
4. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcy w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych , należy przedłożyć:
Oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia,Aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert ,Aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert ,Aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające, że wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert ,Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy, wystawiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert ,Aktualna informacja z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy, wystawiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełniania warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt 1-6.
Dokumenty podmiotów zagranicznych:
1Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
2Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
3Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada dokument wystawiony w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania potwierdzający, że nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
4Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedkłada zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ,10 i 11 ustawy - wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów, o których mowa , zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym określa się także osoby uprawnione do reprezentacji wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem.
W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia Wykonawcy w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 2 pkt.5 ustawy Prawo zamówień publicznych, należy przedłożyć: Listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 O ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2007 nr 50 poz. 331 z póżn. zm.), albo informację o tym, że Wykonawca nie należy do grupy kapitałowej
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: Sprawozdanie finansowe albo jego części, a jeżeli podlega ono badaniu przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami
o rachunkowości, również z opinią odpowiednio o badanym sprawozdaniu albo jego części, a w przypadku wykonawców niezobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego innych dokumentów określających obroty oraz zobowiązania i należności – za okres nie dłuższy niż ostatnie trzy lata obrotowe, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – za ten okres;
Informacje banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającą wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert
Opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia
Ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu będzie dokonana na podstawie załączonych dokumentów na zasadzie spełnia/nie spełnia.
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów: Wykonawca zobowiązany jest wykazać, że znajduje się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, tj.:
1) Osiągnął w ostatnich 3 latach obrotowych, a jeżeli okres działalności jest krótszy, to w tym okresie przychody z działalności co najmniej 1 mln zł
2) Wykonawca musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej na sumę ubezpieczenia nie mniejszą niż 1 mln zł
3) Wykonawca musi posiadać środki finansowe lub zdolność kredytową, w wysokości nie mniejszej niż 700 000 zł
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
Wykaz wykonanych, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych również wykonywanych, głównych dostaw lub usług, w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert , a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy lub usługi zostały wykonane, oraz załączeniem dowodów, czy zostały wykonane lub są wykonywane należycie
Wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych dla wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami
Ocena spełniania warunku udziału w postępowaniu będzie dokonana na podstawie złożonych dokumentów, na zasadzie spełnia/nie spełnia
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów:
Za posiadającego niezbędną wiedzę i doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu stanowisk badawczych do badania przegród budowlanych, Zamawiający uzna wykonawcę, który wykaże, że w ciągu ostatnich trzech lat wykonał co najmniej jedno stanowisko do badania oporu cieplnego przegród budowlanych
2.Za dysponującego osobami zdolnymi do wykonania zamówienia uzna się Wykonawcę który dysponuje zespołem projektowym, w skład którego będą wchodziły osoby, posiadające następujące kwalifikacje:
w zakresie techniczno – projektowym dysponuje :
1) minimum jedną osobą posiadającą wykształcenie inżynierskie oraz udokumentowany dorobek zawodowy w tematyce wykonywania obliczeń z zakresu wymiany ciepła
2) minimum jedną osobą posiadającą udokumentowane doświadczenie z zakresu projektowania i budowy stanowisk badawczych do badań cieplnych
w zakresie specjalistów od aparatury kontrolno – pomiarowej dysponuje:
1) minimum jedną osobą technikiem z udokumentowanym minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie pomiarów temperatury i obsługi urządzeń aparatury kontrolno – pomiarowej oraz samodzielnym sprawdzaniu przyrządów pomiarowych do pomiarów temperatury i wilgotności
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Otwarta
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
KA-2/112/2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

Inne wcześniejsze publikacje

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 63-105546 z dnia 29.3.2013

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 18-026249 z dnia 21.1.2013

IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
Termin składania wniosków dotyczących uzyskania dokumentów lub dostępu do dokumentów: 11.8.2013 - 15:00
Dokumenty odpłatne: nie
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
12.8.2013 - 08:30
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
w dniach: 60 (od ustalonej daty składania ofert)
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert
Data: 12.8.2013 - 09:00
Osoby upoważnione do obecności podczas otwarcia ofert: tak
Dodatkowe informacje o osobach upoważnionych i procedurze otwarcia: Członkowie Komisji Przetargowej,
przybyli Wykonawcy.

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: tak
Podać odniesienie do projektu (projektów) i/lub programu (programów): Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 - 2013 Priorytet 5. Krakowski Obszar Metropolitarny Działanie 5.1. Krakowski Obszar Metropolitarny jako ważny węzeł europejskiej przestrzeni badawczej dla projektu Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Umowa NR XVI/122/PR/12 zawarta pomiędzy Zarządem Województwa Małopolskiego a Politechniką Krakowską w dniu 23.08.2012r.
VI.3)Informacje dodatkowe
1. Postępowanie zostało porzedzone Dialogiem Technicznym.
2. Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp stanowiących nie więcej niż 20% wartości zamówienia podstawowego.
3.1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy, za wyjątkiem następujących przypadków:
1) dopuszcza się zmianę ustalonego wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 10 ust. 1 niniejszej umowy, w sytuacji ustawowej zmiany stawki podatku VAT, o kwotę wynikającą ze zmienionych stawek podatku VAT, obowiązujących w dacie powstania obowiązku podatkowego w czasie trwania niniejszej umowy.
2) terminu realizacji umowy w przypadku:
a) jeżeli dotrzymanie ustalonego terminu byłoby niemożliwe z winy Zamawiającego np. brak przygotowania miejsca dostawy lub innych przyczyn niezależnych od Wykonawcy, i których w dniu podpisania umowy nie można było przewidzieć. Okres przedłużenia terminu realizacji umowy będzie odpowiadał maksymalnie okresowi trwania przeszkody w realizacji przedmiotu umowy wynikłej z winy Zamawiającego lub innych przyczyn niezależnych od Wykonawcy
b) konieczności wprowadzenia zmian do dokumentacji projektowej na etapie wykonawstwa robót z przyczyn niezależnych od obu stron, aktualizacji rozwiązań projektowych z uwagi na postęp technologiczny lub następstwem wprowadzania zmian w obowiązujących przepisach prawnych mających wpływ na realizację przedmiotu zamówienia,
Termin Wykonania przedmiotu zamówienia ulega przesunięciu o okres wynikający z przerw lub opóźnień rozpoczęcia prac.
3) Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zamiany materiałów i urządzeń przedstawionych w ofercie przetargowej Wykonawcy pod warunkiem, że zmiany te będą korzystne dla Zamawiającego. Będą to, przykładowo, okoliczności:
b) powodujące obniżenie kosztu ponoszonego przez Zamawiającego na eksploatację i konserwację wykonanego przedmiotu umowy;
c) powodujące poprawienie parametrów technicznych;
d) wynikające z aktualizacji rozwiązań z uwagi na postęp technologiczny lub zmiany obowiązujących przepisów.
Zmiany, o których mowa w pkt 3). niniejszego paragrafu muszą być każdorazowo zatwierdzone przez Zamawiającego i nie spowodują zmiany ceny wykonania przedmiotu umowy, o której mowa w § 5 ust. 1 niniejszej umowy.
4) Przewiduje się możliwość zmiany osób przewidzianych do realizacji zamówienia przez Strony w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych min. takich jak: śmierć, choroba, ustanie stosunku pracy, niewywiązywania się z obowiązków wynikających z umowy, pod warunkiem, że osoby zaproponowane będą posiadały kwalifikacje i uprawnienia zgodne z wymogiem SIWZ .
2. Zamawiający przewiduje zmianę terminu płatności za realizację przedmiotu umowy w przypadku opóźnienia wpływu na konto Zamawiającego kolejnej transzy środków finansowych na realizację projektu.
3. Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają dla swej ważności formy pisemnej pod rygorem nieważności.
4. Inne dokumenty, jakie należy dołączyć do oferty: Wypełniony Formularz oferty, Ogólną koncepcję zestawu komór i skrzynki grzejnej wraz ze specyfikacją wyposażenia komory wraz z koncepcją lokalizacji komory i transportu próbki , Pisemne zobowiązanie podmiotu(ów) do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia - w przypadku gdy Wykonawca będzie polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów ,Opcjonalnie, jeśli występuje pełnomocnik – pełnomocnictwo (w oryginale lub notarialnie potwierdzonej kopii) dla osoby reprezentującej w niniejszym postępowaniu Wykonawcę lub pełnomocnictwo dla osoby lub podmiotu reprezentującego kilku Wykonawców składających ofertę wspólną. Dowód wpłaty wadium
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Krajowej Izby Odwoławczej
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
E-mail: odwolania@uzp.gov.pl
Tel.: +48 224587801
Faks: +48 224587700

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: 1. Środki ochrony prawnej przysługują Wykonawcy, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
2. Środki ochrony prawnej wobec ogłoszenia o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia przysługują również organizacjom wpisanym na listę, o której mowa w art. 154 pkt 5 ustawy Prawo zamówień publicznych.
3. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.) czynności Zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której Zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
4. Odwołanie powinno wskazywać czynność lub zaniechanie czynności Zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.), zawierać zwięzłe przedstawienie zarzutów, określać żądanie oraz wskazywać okoliczności faktyczne i prawne uzasadniające wniesienie odwołania.
5. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
6. Odwołujący przesyła kopię odwołania Zamawiającemu przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu. Domniemywa się, iż Zamawiający mógł zapoznać się z treścią odwołania przed upływem terminu do jego wniesienia, jeżeli przesłanie jego kopii nastąpiło przed upływem terminu do jego wniesienia za pomocą jednego ze sposobów określonych w art. 27 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
7. Odwołanie wnosi się w terminach określonych w art. 182 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
8. Na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługuje skarga do sądu.
9. Skargę wnosi się do sądu okręgowego właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania Zamawiającego.
10. Skargę wnosi się za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej, przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi. Złożenie skargi w placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z jej wniesieniem
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań
VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
27.6.2013
TI Tytuł Polska-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza
ND Nr dokumentu 264079-2013
PD Data publikacji 07/08/2013
OJ Dz.U. S 152
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 6 - Podmiot prawa publicznego
DS Dokument wysłany 02/08/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 23/08/2013
DT Termin 26/08/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
OC Pierwotny kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
RC Kod NUTS PL213

07/08/2013    S152    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza

2013/S 152-264079

Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, ul. Warszawska 24, Osoba do kontaktów: Zofia Gajewska, Anna Pronobis, Kraków31-155, POLSKA. Tel.: +48 126282656 / 126282220. Faks: +48 126282072. E-mail: zampub@pk.edu.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 29.6.2013, 2013/S 125-214248)

Przedmiot zamówienia:
CPV:38500000, 42511100, 45331000

Aparatura kontrolna i badawcza

Wymienniki ciepła

Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Zamiast: 

II.1.5

I. ZAŁOŻENIA I WYMAGANIA ZWIĄZANE Z TECHNOLOGIĄ BADAŃ ELEMENTÓW BUDOWLANYCH W ZESTAWIE KLIMATYCZNYM CHŁODZĄCO - GRZEWCZYM

Uniwersalny zestaw komór laboratoryjnych stanowiący przedmiot niniejszego zamówienia, jest przeznaczony do określania właściwości przegród budowlanych związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym, dwoma różnymi metodami:. metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza oraz metodą osłoniętej skrzynki grzejnej. Dodatkowo zestaw komór jest przeznaczony również do określania przepuszczalności powietrza kompletnych zespołów okiennych i drzwiowych (szczelności powietrznej).

Metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jest przeznaczona do badania próbek badawczych jednorodnych oraz średnio niejednorodnych przegród budowlanych (mury, stropodachy, stropy, podłogi). Podstawową mierzoną wielkością jest opór cieplny pomiędzy powierzchniami próbki.

Podstawowym dokumentem zawierającym wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów jest norma:

PN-EN 1934:1999 Właściwości cieplne budynków – Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza. Mury.

Stanowisko badawcze musi być skonstruowane tak, aby zapewniało możliwości badania murów, oporu cieplnego stropodachów, stropów i podłóg.

Metoda osłoniętej skrzynki grzejnej jest przeznaczona do badania próbek badawczych niejednorodnych przegród budowlanych (drzwi i okna).

Podstawową mierzoną wielkością jest współczynnik przenikania ciepła przez próbkę.

Podstawowymi dokumentami zawierającymi wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów są normy:

PN-EN ISO 12567-1:2010 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi

PN-EN ISO 12567-2:2006 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 2: Okna dachowe i inne okna wystające z płaszczyzny

PN-EN ISO 8990:1998 Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym – Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej

Zamawiany zestaw komór musi w całości spełniać wymagania stawiane przez ww. normy.

Zestaw komór, w formie komór izotermicznych, jest przeznaczony do odtwarzania warunków jednorodnej temperatury po obu stronach próbki. Obudowa zestawu komór jest przedzielona na dwie części (komory) za pomocą przegrody wyposażonej w dodatkowe maski lub maskownice odpowiednio do osadzanych w nich próbkach i stosowanej metody badań. Próbka jest umieszczana między ciepłą a zimną komorą, w których są wytworzone odpowiednie temperatury środowiska zimnego i ciepłego.

Przekrój poprzeczny komory ciepłej i zimnej musi być jednakowy. Wymiary komór powinny być dostosowane do potrzeb technologii badań przy zastosowaniu obu metod.

Wykonawca przedstawi w ofercie ogólną koncepcję zestawu komór, spełniającą wymagania przedmiotowych norm, zawierającą:

metodykę wykonywania pomiarów przegród pionowych i poziomych. ideowe schematy funkcjonalne zestawu komór dla realizacji badań próbek murów

i stropów (metoda 1) oraz próbek drzwi i okien (metoda 2),

opis konstrukcji zestawu komór,

propozycje rozwiązania technicznego sposobu montażu próbek badanych dla metody 1 i 2 (przekrój wzdłużny zestawu komór),

przykładowe wyposażenie komór badawczych dla metody 1 i 2 (specyfikacja ogólna),

przykładowy schemat rozmieszczenia czujników temperatury na skrzynce pomiarowej, maskownicy oraz badanych próbkach,

koncepcję projektu skrzynki grzejnej,

koncepcję układu sterowania komorą.

Całkowita wysokość zmontowanego zestawu komór łącznie z rusztem musi uwzględniać wymiary w świetle wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana komora. Pozostałe wymiary zestawu muszą być dostosowane do wielkości powierzchni dysponowanej przez zamawiającego. Zamawiający dołączy do dokumentów przetargowych rzuty i przekroje pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane stanowisko pomiarowe (rys.1 i rys.2). Maksymalne wymiary próbki murowej to 150 cm x 150 cm, grubość do 56 cm i masa 790 kg.

W celu ograniczenia strat cieplnych poszczególnych komór do otoczenia, obudowa musi być wykonana z materiałów izolacyjnych o współczynniku przewodzenia ciepła nieprzekraczającym 0,035 W/(mK). Ściany obudowy od wewnątrz powinny być wykonane z materiałów i połączeń paroszczelnych. Drzwi komór muszą być zamykane szczelnie dla uniknięcia przenikania powietrza i wilgoci do i z otoczenia.

Ściany komór strony ciepłej i strony zimnej muszą być tak skonstruowane, aby można było uniknąć dużego obciążenia przyrządów grzewczych i chłodzących oraz zapobiec kondensacji wilgoci na powierzchni strony zimnej. Mostki cieplne powinny być wyeliminowane a otwory uszczelnione materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK).

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji) oraz wymuszania cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Zadaniem każdego z tych zespołów jest kompensowanie strat cieplnych komory oraz w przypadku, gdy komora pełni funkcję skrzynki grzejnej, doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej bezpośrednio do badanej próbki, z powrotem do parametrów początkowych powietrza zasysanego.

Należy zastosować wymuszony przepływ powietrza wzdłuż obu zewnętrznych powierzchni próbki, po stronie ciepłej i zimnej. Wewnętrzne przegrody (ekrany), usytuowane po obydwu stronach próbki, muszą być ustawione równolegle do powierzchni próbki; ponadto przegrody te muszą mieć możliwość przemieszczania prostopadle do tej powierzchni tak, aby uzyskać wymaganą prędkość powietrza.

Zasilanie cieplne, chłodzenie i cyrkulacja powietrza w komorach muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić jednorodny na szerokości próbki rozkład temperatury mierzony równolegle do jej powierzchni i dopuszczalne gradienty temperatury wzdłuż kierunku przepływu powietrza.

Metoda pomiaru odtwarza umowne warunki eksploatacji próbki znajdującej się między dwoma płytami o jednorodnej temperaturze. Na powierzchni próbki wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję i promieniowanie. Na proces konwekcji wpływ mają temperatura i prędkość powietrza. Na proces promieniowania – temperatura, całkowita emisyjność powierzchni próbki oraz powierzchni widzianych przez próbkę. Komora musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające odpowiednie pomiary temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości ruchu powietrza, oraz pomiaru temperatury i wilgotności powierzchni próbki oraz powierzchni ekranujących w ścianach komory oraz w skrzynce grzejnej. Jest to szczególnie ważne dla próbek o małym oporze cieplnym.

Warunki termiczne pomiarów

Dostarczany sprzęt ma umożliwić utrzymanie w komorze ciepłej temperatury w zakresie od +10ºC do +40ºC , w komorze zimnej temperatury w zakresie od -200C do +40ºC i jednoczesnej różnicy temperatury między komorą ciepłą a zimną co najmniej 40K . Niedokładność: śr. ±3 % (max. ± 5 %), Powtarzalność: śr. ± 1 % (max. ± 3 %), Kontrola temp. – 2 chłodnice recyrkulacyjne z wymiennikiem ciepła i wentylatorem promieniowym

Temperatura otoczenia komór będzie utrzymywana w zakresie od minimum 10oC do maksimum 32oC. Dostawca powinien dostarczyć układ pomiarowy do rejestracji temperatury i wilgotności na zewnątrz obudowy komory.

Ia. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek murowych metodą skrzynki grzejnej i ciepłomierza

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza wyniesie 56 cm, a ich współczynnik przenikania ciepła wyniesie nie mniej niż 0,1 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki o wymiarach podłużnych zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami ww. normy są montowane w ramie utworzonej w maskownicy zamocowanej w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną. Konstrukcja maskownicy musi zapewnić utrzymanie w pionie próbek masywnych przegród. Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Maskownica zamocowana w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła maskownicy nie powinien być wyższy niż

0,10 W/(m2K).

Maskownica powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 250x240 (szer x wys.)

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania, podanej maksymalnej grubości próbki i wymiarów modułów dla próbek modularnych.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury przepływu powietrza w kontakcie z powierzchnią próbki lub zamontowanego na niej ciepłomierza. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki lub ciepłomierza, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji). Zadaniem każdego z tych zespołów jest doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej do badanego obiektu do parametrów początkowych powietrza zasysanego oraz wymuszanie cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania normy PN-EN 1934 wykonawca powinien dostarczyć próbki wzorcowe jednorodne o znanym i zbadanym w innym akredytowanym laboratorium oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek. Wykonawca poniesie koszt przygotowania próbek wzorcowych.

Dokładność i powtarzalność

Błędy, które należy rozważyć przy tej metodzie badań i ich wartości dopuszczalne są podane w normie PN-EN 1934.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normie PN-EN 1934.

Ib. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek drzwi i okien metodą skrzynki grzejnej

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej wyniesie 50 cm, a ich minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien 0,5 W/(m2K), dla drzwi 0,6 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki drzwi i okien oraz maski pomiarowe, o wymiarach zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 12567-1 i -2, są montowane w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną.

Konstrukcja masek wykonanych zgodnie z wymaganiami w/w norm musi zapewnić utrzymanie w pionie badanych próbek. Maski powinny być dostosowane do szczelnego montowania w nich próbek okien i drzwi o różnych wymiarach. Należy uwzględnić możliwość badania drzwi o wymiarach 200 cm x 100 cm (wys x szer)

oraz okien 148 x 123 cm

Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Wykonawca zaprojektuje i wykona skrzynkę grzejną odpowiednio do badania okien, drzwi oraz niejednorodnych elementów murowych o wymiarach umożliwiających badanie zgodne z normami próbek opisanych przez Zamawiającego.

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury strumienia powietrza w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią próbki podczas przepływu przez aparat. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

Skrzynka grzejna powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła ścianek skrzynki grzejnej nie powinien być wyższy niż 0,10 W/(m2K). Taką małą wartość można uzyskać na przykład stosując maty z aerogelu w połączeniu z pianką izolacyjną lub innego izolatora o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Należy uszczelnić wszystkie przebicia w obudowie komór materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK) oraz wyeliminować mostki cieplne w przegrodach komór.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania norm PN-EN ISO 12567-1 i -2 wykonawca powinien przeprowadzić ocenę działania i kalibrację aparatu przy użyciu płyt kalibracyjnych o znanym oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek i właściwościach podanych w normach. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia we własnym zakresie płyt kalibracyjnych o potwierdzonym w akredytowanym laboratorium oporze cieplnym. Należy również przeprowadzić kalibrację skrzynek grzejnych. Przy badaniach kalibracyjnych należy posłużyć się dodatkowo normą PN-EN ISO 8990.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normach

PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990 .

II. KONCEPCJA ZABUDOWY ZESTAWU KOMÓR BADAWCZYCH

Konstrukcja aparatu pomiarowego powinna umożliwiać łatwe obsługiwanie aparatu przez zespół badawczy, w trakcie całego procesu badań, obejmującego poza realizacją samej procedury pomiarowej również m.in. prace montażowe przygotowawcze na stanowisku dotyczące próbek i masek lub elementów maskownic, jak też demontaż tych zespołów po zakończeniu badań, kompletowanie, regulację i transport podstawowych zespołów wyposażenia wewnętrznego komór (skrzynki grzejne i pomiarowe z ekranami). Należy przewidzieć środki techniczne ułatwiające bezpieczny transport tych zespołów poza komorami i manipulacje po wprowadzeniu do komór tak, by po ich dosunięciu do przegrody działowej w sposób szczelny przylegały do powierzchni masek lub maskownic.

Każda z komór powinna być wyposażona w drzwi o odpowiednim prześwicie, dostosowanym do wygodnego transportu próbek, materiałów technicznych, wyposażenia komór oraz do zapewnienia przewiewu przy suszeniu próbek murowanych i innych połączeń wykonywanych „in situ”. Dopuszcza się wykonanie komory rozsuwanej, pod warunkiem zapewnienia wysokiej szczelności cieplnej i powietrznej połączeń.

Należy przewidzieć system wentylacji komór ułatwiający suszenie próbek murowych. Zestaw komór powinien być ustawiony na ruszcie o wysokości do 300 mm zapewniającym wyrównywanie temperatury powietrza pod podłogą komór z otoczeniem. Wzdłuż obu bocznych ścian zestawu komór należy wykonać podesty o odpowiedniej szerokości dla ułatwienia transportu sprzętu do komór jak i komunikacji z komorami.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA MONTAŻU PRÓBKI

Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a. Wewnątrz komory,

b. na zewnątrz komory.

Należy przewidzieć możliwość wykonania próbki poza komorą w pomieszczeniu w którym znajdowała będzie się komora) na specjalnie w tym celu zaprojektowanym podeście z możliwością montażu i demontażu podestu lub wózku umożliwiającym transport próbki. np. (wózek na rolkach z szynami prowadzącymi wykonanymi ze stali wysokojakościowej, zainstalowanymi w podłodze.)

Po wysuszeniu i związaniu materiałów, z których wykonana jest próbka (m. innymi beton, zaprawy) powinno być możliwe przetransportowanie wykonanej próbki o maksymalnych wymiarach 150 x 150 cm i ciężarze do 790 kg. Układ transportowy może być wyposażony np. w system szyn, po których będzie możliwy transport wykonanej próbki (ciężar próbki murowej np. z cegieł, pustaków z termoizolacją do 790 kg) do komory. Należy uwzględnić system zabezpieczający stabilność transportowanej próbki.

Wykonawca musi zaprojektować i dostarczyć wagę umożliwiającą dokładne ważenie próbek przed i po badaniu platformową - nierdzewną z możliwością wmontowania w posadzkę, zintegrowaną z systemem pomiaru przewodnictwa cieplnego.

- zakres - 3000 kg;

- wymiary szalki umożliwiające ważenie badanej próbki wraz z ramą pomiarową

- odczyt z dokładnością do 1 kg

- zabezpieczenie czujników pomiarowych – min IP68.

Wykonawca musi uwzględnić z Wykonawcą Generalnym budynku MLBE możliwości zapewnienia miejsca montażu próbki oraz drogi transportowej, zapewniając odpowiednią wysokość dla transportu próbki.

Wszelkie konieczne zmiany w projekcie dotyczące wewnętrznej aranżacji budynku MLBE, Wykonawca przedstawi Zamawiającemu i po jego akceptacji zostaną one przedstawione Generalnemu Wykonawcy.

Koszt elementów transportowych (mobilne podkłady oraz system np. szyn) Wykonawca wykona na własny koszt jako element stanowiska laboratoryjnego.

III. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNEJ INSTALACJI ZASILANIA, STEROWANIA I SYGNALIZACJI

Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową MLBE dotyczącą zaopatrzenia w media budynku MLBE, zobowiązany jest, w przypadku konieczności zmiany któregokolwiek z mediów, na potrzeby montażu i uruchomienia komory klimatycznej, o wystąpienie o odpowiednią zmianę do właściwych organów administracyjnych.

Instalacja elektryczna musi być wykonana w taki sposób, by uwzględnić konieczność manewrowania w komorach niektórymi zespołami, w szczególności skrzynkami grzejnymi i pomiarowymi, wyposażonymi w zestawy wentylatorów, grzejników, itp. (podłączenia elektryczne powinny być wykonane w sposób elastyczny). Wszystkie zastosowane przewody powinny być ekranowane, a ekrany uziemione. Instalacja powinna zawierać szafę zasilająco – sterowniczą. Nie dopuszcza się stosowania w instalacji typowych przetwornic częstotliwości (falowników), generujących prąd zmienny z modulacją częstotliwości. W przypadku wykorzystania nowoczesnych rozwiązań inwerterowych z zastosowaniem na wyjściu modulacji prądem stałym, należy udowodnić, iż tego typu rozwiązanie nie zakłóci systemu pomiarowego, zarówno budowanego jak i istniejących stanowisk badawczych zlokalizowanych w pobliżu miejsca usytuowania wykonywanej instalacji.

Jakkolwiek w podstawowych procedurach badań opisanych w ww. normie zakłada się badania próbek w warunkach stacjonarnych, to sterowanie temperaturą w obydwu komorach musi być realizowane poprzez wielokrokowy programowalny sterownik, umożliwiający uzyskanie cyklicznych zmian temperatury w komorze ciepłej i zimnej. Takie warunki badań pozwalają na pomiar właściwości dynamicznych przegród budowlanych.

Wykonana instalacja powinna być bezpieczna i zgodna z obecnie stosowanymi rozwiązaniami i wymaganiami, powinna spełniać obowiązujące standardy ochrony przeciwporażeniowej.

Do wykonanej instalacji wykonawca dostarczy projekt, instrukcję obsługi wraz ze schematami oraz protokołami niezbędnych pomiarów: sprawdzenia skuteczności szybkiego wyłączania zasilania, badanie stanu izolacji, badania wyłączników różnicowo – prądowych.

Komora izotermiczna powinna być wyposażona w komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe (np. RAM 16 GB, procesor cztero rdzeniowy, monitor LCD 30''), umożliwiające zarówno rejestrację podstawowych parametrów sterujących pracą komory z możliwością zdalnej ich kontroli i regulacji, jak i możliwość rejestracji do 100 kanałów dla każdej z komór.

IV. TECHNOLOGIA CHŁODNICZA

Zarówno ciepła jak i zimna komora mają być wyposażone w instalacje pozwalające na kształtowanie klimatu (chłodzenie oraz ogrzewanie) podczas badań, zgodnie z wytycznymi norm PN-EN 1934, PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990. Zastosowana instalacja musi zapewnić, by podczas badań parametry klimatu w komorach były utrzymywane z tolerancjami stabilności oraz jednorodności zawartymi w tych normach. Dopuszcza się zastosowanie skraplaczy powietrznych zdalnych lub wodnych zdalnie chłodzonych obiegowo. Instalacja powinna pracować na czynniku chłodniczym zapewniającym perspektywę wieloletniej eksploatacji oraz serwisu, bez konieczności retrofitu.

V. WYMAGANIA DOTYCZĄCE UKŁADU POMIAROWEGO

Wykonawca zaprojektuje i wykona układ pomiarowy dla badań murów, metodą skrzynki grzejnej z ciepłomierzem, spełniający wymagania zawarte w normie PN-EN 1934 i układ pomiarowy dla badań drzwi i okien, metodą skrzynki grzejnej, spełniający wymagania zawarte w normach PN-EN ISO 12567-1 i-2 oraz PN-EN ISO 8990 - dostosowane do systemów używanych przez zamawiającego. Układy te mogą być powiązane z jednym systemem obsługującym zestaw komór.

Zestaw pomiarowy powinien zawierać co najmniej czujniki:

- 24 (2 x 12) termoelementy powierzchni próbki

- 18 (2 x 9) termoelementów temperatury powietrza

- 24 (2 x 12) termoelementy obszaru kontrolowanego

- 1 miernik przepływu ciepła, 500 x 500 mm z obszarem kontrolowanym i certyfikatem kalibracji

- 24 (2 x 12) termoelementy opcjonalne

- 2 (2 x 1) prędkości powietrza, płyta mocująca

- 2 x płyta isotherm z 60 punktami pomiarowymi z 1 szt. kalibrowanego czujnika PT 100

- 2 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności zamontowane na zewnątrz komory

Układ pomiarowo-kontrolny powinien być wyposażony w przetworniki analogowe i cyfrowe, posiadać możliwość regulacji oraz być dostosowany do ilości czujników w wyposażeniu komory. Urządzenie powinno być zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V/50 Hz

Po stronie wykonawcy jest też wykonanie odpowiednich przepustów technologicznych, przejść, uszczelnień itp. Instalacja powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający ograniczenie do minimum wpływu zakłóceń na wykonywane pomiary. W miarę możliwości technicznych wszelkie połączenia powinny być wykonywane ekranowanymi przewodami, z uziemionymi ekranami.

Dostawa materiałów, elementów i zespołów do instalacji pomiarowej i do systemu pomiarowego należy do wykonawcy po uzgodnieniu z zamawiającym.

Do stanowiska powinno być dostarczone oprogramowanie do kontroli, sterowania, zapisu i analizy pomiarów kompatybilne z Windows XP/7 z możliwością eksportu danych w formacie tekstowym, Excel, Word. Oprogramowanie powinno posiadać możliwość graficznej prezentacji wyników pomiarów, monitorowania wszystkich odczytów w czasie rzeczywistym w dowolnie zadawanej sekwencji czasowej oraz dowolnych zadanych czujników.

VI URUCHOMIENIE ORAZ ODBIÓR APARATURY

Montaż zestawu komór we wskazanym miejscu, uruchomienie, badania odbiorcze, a także szkolenie czterech pracowników w zakresie obsługi stosownie do potrzeb sformułowanych przez zamawiającego urządzenie zostanie wykonane w siedzibie zamawiającego na koszt wykonawcy. Wykonawca powinien dostarczyć dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi napisaną w języku polskim. Wykonawca ma obowiązek wykazać zgodność parametrów urządzenia:

a). z wymaganiami normy PN-EN 1934 na przykładzie badania próbki reprezentatywnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej i ciepłomierza oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów,

b). z wymaganiami normy PN-EN ISO 12567-1 i -2 na przykładzie badań sprawdzających z zastosowaniem płyty kalibracyjnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów.

VII. WYMAGANIA OGÓLNE

1. Zamawiający nie wyraża zgody na powierzenie do realizacji przez podwykonawców następujących robót:

1) montażu głównych elementów komory

2) opomiarowania komory

3) uruchomienia i wykonania testowych pomiarów

2. Wykonawca jest obowiązany wskazać w ofercie ewentualne pozostałe części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Nie wskazanie podwykonawcy będzie rozumiane, że zamówienie w całości realizowane jest przez Wykonawcę składającego ofertę.

3. Wykonawca zapozna się z dokumentacją dotycząca mediów doprowadzonych do budynku MLBE oraz pozyska dla siebie oraz na swoją odpowiedzialność i ryzyko wszelkie informacje, które mogę być niezbędne w przygotowaniu oferty i do wyceny robót.

4. Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a). Wewnątrz komory,

b). W przypadku gdy w komorze będzie trwało badanie innej próbki, wykonanie nowej próbki na zewnątrz na zewnątrz komory i transport próbki do komory, po jej zwolnieniu.

5. Wykonawca przedstawi zamawiającemu koncepcję transportu próbki o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i masie ok. 970 kg z miejsca wykonania próbki do komory z przedstawieniem zabezpieczeń zapewniających wykonanej próbce stabilność podczas transportu.

6. W przypadku koncepcji transportu próbki na podkładzie z szynami, czy też innych elementach potrzebnych do transportu próbki, koszt wykonania elementów transportowych poniesie Wykonawca.

7. W przypadku koncepcję lokalizacji komory i obszaru przygotowania próbek poza komorą na podstawie rzutów dostarczonych przez Zamawiającego.

8. Wszystkie elementy i urządzenia stanowiska badawczego muszą być fabrycznie nowe.

9. Wykonawca dostarczy urządzenia do nowo budowanego budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE), ul. Warszawska 24, Kraków. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE harmonogram prac montażowych komory, sposób dostarczania elementów do pomieszczenia P.01 oraz możliwość montażu komory w trakcie trwania prac wykonawczych budynku bez blokowania prac budowlanych. Wykonawca rozpocznie prace montażowe komory nie wcześniej niż nastąpi wykończenie pomieszczenia P.01 z możliwością jego zamknięcia.

10. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE oraz z inwestorem maksymalne gabaryty elementów składowych komory tak, aby było możliwe swobodne wniesienie ich do pomieszczenia P.01.

11. Do terminu ukończenia budowy budynku Laboratorium tj do 30.05.2014 Wykonawca musi dostarczyć i zamontować stanowisko laboratoryjne, pozostały zakres prac obejmujący wykonanie testowych pomiarów i przeszkolenie pracowników może być wykonane po tym terminie.

12. Wykonawca zapewni autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Okres gwarancji co najmniej 5 lat. Okres gwarancji liczy się od dnia sporządzenia protokołu odbioru końcowego potwierdzającego sprawność techniczną wykonanego stanowiska badawczego i ulega przedłużeniu o czas niesprawności stanowiska w okresie gwarancji. W okresie trwania gwarancji wykonawca zapewni wszelkie konieczne przeglądy techniczne komór.

13. Wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia. Czas naprawy nie może być dłuższy niż 4 tygodnie od dnia zgłoszenia (telefonicznie, faksem lub e-mailem). Gwarancja musi być świadczona przez producenta lub autoryzowany przez niego serwis lub osoby na koszt Wykonawcy w siedzibie Zamawiającego, a jeżeli jest to technicznie niemożliwe to wszelkie działania organizacyjne i koszty z tym związane ponosi Wykonawca.

14. W przypadku trzykrotnej awarii tego samego elementu Wykonawca obowiązany jest do wymiany wadliwego elementu na nowy.

15. Wykonawca dostarczy wraz z dokumentem gwarancyjnym dokument określający zasady świadczenia usług przez autoryzowany serwis w okresie pogwarancyjnym.

16. Wymagane jest dostarczenie wraz z urządzeniami: pełnej instrukcji obsługi w języku polskim.

17. W okresie gwarancji Wykonawca wykona nieodpłatnie i własnym staraniem wszelkie wymagane przeglądy serwisowe urządzeń oraz elementów opomiarowania specjalistycznego jak również nieodpłatnie naprawy tych urządzeń w razie wystąpienia usterek lub uszkodzeń z powodu ich wadliwego wykonania lub wadliwego montażu.

18. W przypadku elementów komory klimatycznej nieobjętych projektem lub przedmiarami a niezbędnych do funkcjonowania komory zgodnie z normami Wykonawca zobowiązany jest do wykonania i montażu tych elementów we własnym zakresie.

19. Przed przystąpieniem do realizacji umowy Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej pomieszczenia w którym przewidywany jest montaż stanowiska badawczego (pomieszczenie P01) wraz z dostępnymi mediami oraz drogi transportowej do tego pomieszczenia.

20. Wykonawca zobowiązany jest do wpuszczenia członków zespołu naukowego MLBE (wskazanych przez kierownika projektu) na teren montażu komory i udzielenia zgody na wykonanie dokumentacji fotograficznej z kolejnych etapów montażu.

21. Wykonawca zobowiązany jest do udzielania wyjaśnień w trakcie montażu i uruchamiania stanowiska badawczego członkom zespołu naukowego MLBE oraz uwzględniania uwag ww osób, wynikłych w trakcie prac.

22. W trakcie realizacji zamówienia, wykonawca na każdorazowe wezwanie zamawiającego, którego termin zostanie wspólnie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, ma obowiązek w siedzibie Zamawiającego zaprezentować postępy prac oraz dokonać ewentualnych korekt – spotkania koordynacyjne.

Warunki realizacji zamówienia zawiera również projekt umowy stanowiący Załącznik 6 do SIWZ.

II.3

Okres w miesiącach : 10

III.2.3

Za posiadającego niezbędną wiedzę i doświadczenie w

projektowaniu, wykonywaniu i serwisowaniu stanowisk

badawczych do badania przegród budowlanych,

Zamawiający uzna wykonawcę, który wykaże, że w

ciągu ostatnich trzech lat wykonał co najmniej jedno

stanowisko do badania oporu cieplnego przegród

budowlanych

2.Za dysponującego osobami zdolnymi do wykonania

zamówienia uzna się Wykonawcę który dysponuje

zespołem projektowym, w skład którego będą wchodziły

osoby, posiadające następujące kwalifikacje:

w zakresie techniczno – projektowym dysponuje :

1) minimum jedną osobą posiadającą wykształcenie

inżynierskie oraz udokumentowany dorobek zawodowy

w tematyce wykonywania obliczeń z zakresu wymiany

ciepła

2) minimum jedną osobą posiadającą udokumentowane

doświadczenie z zakresu projektowania i budowy

stanowisk badawczych do badań cieplnych

w zakresie specjalistów od aparatury kontrolno –

pomiarowej dysponuje:

1) minimum jedną osobą technikiem z

udokumentowanym minimum trzyletnim

doświadczeniem zawodowym w dziedzinie pomiarów

temperatury i obsługi urządzeń aparatury kontrolno

– pomiarowej oraz samodzielnym sprawdzaniu

przyrządów pomiarowych do pomiarów temperatury i

wilgotności

VI.3

4. Inne dokumenty, jakie należy dołączyć do oferty: Wypełniony Formularz oferty, Ogólną koncepcję zestawu

komór i skrzynki grzejnej wraz ze specyfikacją wyposażenia komory wraz z koncepcją lokalizacji komory i

transportu próbki , Pisemne zobowiązanie podmiotu(ów) do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych

zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia - w przypadku gdy Wykonawca będzie

polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub

zdolnościach finansowych innych podmiotów ,Opcjonalnie, jeśli występuje pełnomocnik – pełnomocnictwo (w

oryginale lub notarialnie potwierdzonej kopii) dla osoby reprezentującej w niniejszym postępowaniu Wykonawcę

lub pełnomocnictwo dla osoby lub podmiotu reprezentującego kilku Wykonawców składających ofertę wspólną.

Dowód wpłaty wadium

IV.3.4

12.07.2013 (08:30)

IV.3.8

12.08.2013 (09:00)

IV.3.3

11.08.2013 (15:00)

Powinno być: 

II.1.5

I. ZAŁOŻENIA I WYMAGANIA ZWIĄZANE Z TECHNOLOGIĄ BADAŃ ELEMENTÓW BUDOWLANYCH W ZESTAWIE KLIMATYCZNYM CHŁODZĄCO - GRZEWCZYM

Uniwersalny zestaw komór laboratoryjnych stanowiący przedmiot niniejszego zamówienia, jest przeznaczony do określania właściwości przegród budowlanych związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym, dwoma różnymi metodami:. metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza oraz metodą osłoniętej skrzynki grzejnej. Metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jest przeznaczona do badania próbek badawczych jednorodnych oraz średnio niejednorodnych przegród budowlanych (mury, stropodachy, stropy, podłogi). Podstawową mierzoną wielkością jest opór cieplny pomiędzy powierzchniami próbki.

Podstawowym dokumentem zawierającym wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów jest norma:

PN-EN 1934:1999 Właściwości cieplne budynków – Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza. Mury.

Stanowisko badawcze musi być skonstruowane tak, aby zapewniało możliwości badania murów, oporu cieplnego stropodachów, stropów i podłóg.

Metoda osłoniętej skrzynki grzejnej jest przeznaczona do badania próbek badawczych niejednorodnych przegród budowlanych (drzwi i okna).

Podstawową mierzoną wielkością jest współczynnik przenikania ciepła przez próbkę.

Podstawowymi dokumentami zawierającymi wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów są normy:

PN-EN ISO 12567-1:2010 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi

PN-EN ISO 12567-2:2006 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 2: Okna dachowe i inne okna wystające z płaszczyzny

PN-EN ISO 8990:1998 Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym – Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej

Zamawiany zestaw komór musi w całości spełniać wymagania stawiane przez ww. normy.

Zestaw komór, w formie komór izotermicznych, jest przeznaczony do odtwarzania warunków jednorodnej temperatury po obu stronach próbki. Obudowa zestawu komór jest przedzielona na dwie części (komory) za pomocą przegrody wyposażonej w dodatkowe maski lub maskownice odpowiednio do osadzanych w nich próbkach i stosowanej metody badań. Próbka jest umieszczana między ciepłą a zimną komorą, w których są wytworzone odpowiednie temperatury środowiska zimnego i ciepłego.

Przekrój poprzeczny komory ciepłej i zimnej musi być jednakowy. Wymiary komór powinny być dostosowane do potrzeb technologii badań przy zastosowaniu obu metod.

Wykonawca przedstawi w ofercie ogólną koncepcję zestawu komór, spełniającą wymagania przedmiotowych norm, zawierającą:

metodykę wykonywania pomiarów przegród pionowych i poziomych. ideowe schematy funkcjonalne zestawu komór dla realizacji badań próbek murów

i stropów (metoda 1) oraz próbek drzwi i okien (metoda 2),

opis konstrukcji zestawu komór,

propozycje rozwiązania technicznego sposobu montażu próbek badanych dla metody 1 i 2 (przekrój wzdłużny zestawu komór),

przykładowe wyposażenie komór badawczych dla metody 1 i 2 (specyfikacja ogólna),

przykładowy schemat rozmieszczenia czujników temperatury na skrzynce pomiarowej, maskownicy oraz badanych próbkach,

koncepcję projektu skrzynki grzejnej,

koncepcję układu sterowania komorą

Zamawiający dopuszcza jedną komorę spełniającą wymagania zarówno metody skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jak i metody osłoniętej skrzynki grzejnej pod warunkiem, że pomiary ww metodami odbywały będą się zgodne z normami przytoczonymi przez Zamawiającego. Stanowisko badawcze musi być kompletne i zawierać hotbox do badania okien i drzwi.

Całkowita wysokość zmontowanego zestawu komór łącznie z rusztem musi uwzględniać wymiary w świetle wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana komora. Pozostałe wymiary zestawu muszą być dostosowane do wielkości powierzchni dysponowanej przez zamawiającego. Zamawiający dołączy do dokumentów przetargowych rzuty i przekroje pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane stanowisko pomiarowe (rys.1 i rys.2). Maksymalne wymiary próbki murowej to 150 cm x 150 cm, grubość do 56 cm i masa 790 kg.

W celu ograniczenia strat cieplnych poszczególnych komór do otoczenia, obudowa musi być wykonana z materiałów izolacyjnych o współczynniku przewodzenia ciepła nieprzekraczającym 0,035 W/(mK). Ściany obudowy od wewnątrz powinny być wykonane z materiałów i połączeń paroszczelnych. Drzwi komór muszą być zamykane szczelnie dla uniknięcia przenikania powietrza i wilgoci do i z otoczenia.

Ściany komór strony ciepłej i strony zimnej muszą być tak skonstruowane, aby można było uniknąć dużego obciążenia przyrządów grzewczych i chłodzących oraz zapobiec kondensacji wilgoci na powierzchni strony zimnej. Mostki cieplne powinny być wyeliminowane a otwory uszczelnione materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK).

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji) oraz wymuszania cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Zadaniem każdego z tych zespołów jest kompensowanie strat cieplnych komory oraz w przypadku, gdy komora pełni funkcję skrzynki grzejnej, doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej bezpośrednio do badanej próbki, z powrotem do parametrów początkowych powietrza zasysanego.

Należy zastosować wymuszony przepływ powietrza wzdłuż obu zewnętrznych powierzchni próbki, po stronie ciepłej i zimnej. Wewnętrzne przegrody (ekrany), usytuowane po obydwu stronach próbki, muszą być ustawione równolegle do powierzchni próbki; ponadto przegrody te muszą mieć możliwość przemieszczania prostopadle do tej powierzchni tak, aby uzyskać wymaganą prędkość powietrza.

Zasilanie cieplne, chłodzenie i cyrkulacja powietrza w komorach muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić jednorodny na szerokości próbki rozkład temperatury mierzony równolegle do jej powierzchni i dopuszczalne gradienty temperatury wzdłuż kierunku przepływu powietrza.

Metoda pomiaru odtwarza umowne warunki eksploatacji próbki znajdującej się między dwoma płytami o jednorodnej temperaturze. Na powierzchni próbki wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję i promieniowanie. Na proces konwekcji wpływ mają temperatura i prędkość powietrza. Na proces promieniowania – temperatura, całkowita emisyjność powierzchni próbki oraz powierzchni widzianych przez próbkę. Komora musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające odpowiednie pomiary temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości ruchu powietrza, oraz pomiaru temperatury i wilgotności powierzchni próbki oraz powierzchni ekranujących w ścianach komory oraz w skrzynce grzejnej. Jest to szczególnie ważne dla próbek o małym oporze cieplnym.

Warunki termiczne pomiarów

Dostarczany sprzęt ma umożliwić utrzymanie w komorze ciepłej temperatury w zakresie od +10ºC do +40ºC , w komorze zimnej temperatury w zakresie od -200C do +40ºC i jednoczesnej różnicy temperatury między komorą ciepłą a zimną co najmniej 40K . Niedokładność: śr. ±3 % (max. ± 5 %), Powtarzalność: śr. ± 1 % (max. ± 3 %), Kontrola temp. – 2 chłodnice recyrkulacyjne z wymiennikiem ciepła i wentylatorem promieniowym

Temperatura otoczenia komór będzie utrzymywana w zakresie od minimum 10oC do maksimum 32oC. Dostawca powinien dostarczyć układ pomiarowy do rejestracji temperatury i wilgotności na zewnątrz obudowy komory.

Ia. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek murowych metodą skrzynki grzejnej i ciepłomierza

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza wyniesie 56 cm, a ich współczynnik przenikania ciepła wyniesie nie mniej niż 0,1 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki o wymiarach podłużnych zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami ww. normy są montowane w ramie utworzonej w maskownicy zamocowanej w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną. Konstrukcja maskownicy musi zapewnić utrzymanie w pionie próbek masywnych przegród. Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Maskownica zamocowana w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła maskownicy nie powinien być wyższy niż

0,10 W/(m2K).

Maskownica powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 250x240 (szer x wys.)

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania, podanej maksymalnej grubości próbki i wymiarów modułów dla próbek modularnych.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury przepływu powietrza w kontakcie z powierzchnią próbki lub zamontowanego na niej ciepłomierza. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki lub ciepłomierza, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji). Zadaniem każdego z tych zespołów jest doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej do badanego obiektu do parametrów początkowych powietrza zasysanego oraz wymuszanie cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania normy PN-EN 1934 wykonawca powinien dostarczyć próbki wzorcowe jednorodne o znanym i zbadanym w innym akredytowanym laboratorium oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek. Wykonawca poniesie koszt przygotowania próbek wzorcowych.

Dokładność i powtarzalność

Błędy, które należy rozważyć przy tej metodzie badań i ich wartości dopuszczalne są podane w normie PN-EN 1934.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normie PN-EN 1934.

Ib. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek drzwi i okien metodą skrzynki grzejnej

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej wyniesie 50 cm, a ich minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien 0,5 W/(m2K), dla drzwi 0,6 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki drzwi i okien oraz maski pomiarowe, o wymiarach zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 12567-1 i -2, są montowane w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną.

Konstrukcja masek wykonanych zgodnie z wymaganiami w/w norm musi zapewnić utrzymanie w pionie badanych próbek. Maski powinny być dostosowane do szczelnego montowania w nich próbek okien i drzwi o różnych wymiarach. Należy uwzględnić możliwość badania drzwi o wymiarach 200 cm x 100 cm (wys x szer)

oraz okien 148 x 123 cm

Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Wykonawca zaprojektuje i wykona skrzynkę grzejną odpowiednio do badania okien, drzwi oraz niejednorodnych elementów murowych o wymiarach umożliwiających badanie zgodne z normami próbek opisanych przez Zamawiającego.

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury strumienia powietrza w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią próbki podczas przepływu przez aparat. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

Skrzynka grzejna powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła ścianek skrzynki grzejnej nie powinien być wyższy niż 0,10 W/(m2K). Taką małą wartość można uzyskać na przykład stosując maty z aerogelu w połączeniu z pianką izolacyjną lub innego izolatora o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Należy uszczelnić wszystkie przebicia w obudowie komór materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK) oraz wyeliminować mostki cieplne w przegrodach komór.

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

Zamawiający dopuszcza możliwość nie podania przez Wykonawcę parametrów cieplnych materiału uszczelniającego, pod warunkiem deklaracji, że mostki termiczne są wyeliminowane oraz, że są nie więcej niż dwa przebicia na przewody z czynnikiem chłodzącym i okablowanie.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania norm PN-EN ISO 12567-1 i -2 wykonawca powinien przeprowadzić ocenę działania i kalibrację aparatu przy użyciu płyt kalibracyjnych o znanym oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek i właściwościach podanych w normach. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia we własnym zakresie płyt kalibracyjnych o potwierdzonym w akredytowanym laboratorium oporze cieplnym. Należy również przeprowadzić kalibrację skrzynek grzejnych. Przy badaniach kalibracyjnych należy posłużyć się dodatkowo normą PN-EN ISO 8990.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normach

PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990 .

II. KONCEPCJA ZABUDOWY ZESTAWU KOMÓR BADAWCZYCH

Konstrukcja aparatu pomiarowego powinna umożliwiać łatwe obsługiwanie aparatu przez zespół badawczy, w trakcie całego procesu badań, obejmującego poza realizacją samej procedury pomiarowej również m.in. prace montażowe przygotowawcze na stanowisku dotyczące próbek i masek lub elementów maskownic, jak też demontaż tych zespołów po zakończeniu badań, kompletowanie, regulację i transport podstawowych zespołów wyposażenia wewnętrznego komór (skrzynki grzejne i pomiarowe z ekranami). Należy przewidzieć środki techniczne ułatwiające bezpieczny transport tych zespołów poza komorami i manipulacje po wprowadzeniu do komór tak, by po ich dosunięciu do przegrody działowej w sposób szczelny przylegały do powierzchni masek lub maskownic.

Każda z komór powinna być wyposażona w drzwi o odpowiednim prześwicie, dostosowanym do wygodnego transportu próbek, materiałów technicznych, wyposażenia komór oraz do zapewnienia przewiewu przy suszeniu próbek murowanych i innych połączeń wykonywanych „in situ”. Dopuszcza się wykonanie komory rozsuwanej, pod warunkiem zapewnienia wysokiej szczelności cieplnej i powietrznej połączeń.

Zamawiający w efekcie końcowym wymaga produktu (stanowiska badawczego) który zapewni możliwość badania próbek między innymi murowych zgodnie z przytoczonymi normami. Aby przyspieszyć proces przygotowawczy próbek należy zapewnić możliwość wysuszenia próbek murowych. Dla Zamawiającego nie jest istotne czy próbka będzie suszona na zewnątrz czy wewnątrz komory badawczej , ale suszenie próbek powinno odbywać się w tym samym pomieszczeniu w którym będzie znajdować się komora. W przypadku suszenia próbek na zewnątrz komory powinien być zabezpieczony bezpieczny transport próbek. Komora łącznie ze stanowiskiem do suszenia próbek będzie stanowić kompletne stanowisko badawcze.

Zestaw komór powinien być ustawiony na ruszcie o wysokości do 300 mm zapewniającym wyrównywanie temperatury powietrza pod podłogą komór z otoczeniem. Wzdłuż obu bocznych ścian zestawu komór należy wykonać podesty o odpowiedniej szerokości dla ułatwienia transportu sprzętu do komór jak i komunikacji z komorami.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA MONTAŻU PRÓBKI

Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a. Wewnątrz komory,

b. na zewnątrz komory.

Należy przewidzieć możliwość wykonania próbki poza komorą w pomieszczeniu w którym znajdowała będzie się komora) na specjalnie w tym celu zaprojektowanym podeście z możliwością montażu i demontażu podestu lub wózku umożliwiającym transport próbki. np. (wózek na rolkach z szynami prowadzącymi wykonanymi ze stali wysokojakościowej, zainstalowanymi w podłodze.)

Po wysuszeniu i związaniu materiałów, z których wykonana jest próbka (m. innymi beton, zaprawy) powinno być możliwe przetransportowanie wykonanej próbki o maksymalnych wymiarach 150 x 150 cm i ciężarze do 790 kg. Układ transportowy może być wyposażony np. w system szyn, po których będzie możliwy transport wykonanej próbki (ciężar próbki murowej np. z cegieł, pustaków z termoizolacją do 790 kg) do komory. Należy uwzględnić system zabezpieczający stabilność transportowanej próbki.

Wykonawca musi zaprojektować i dostarczyć wagę umożliwiającą dokładne ważenie próbek przed i po badaniu platformową - nierdzewną z możliwością wmontowania w posadzkę, zintegrowaną z systemem pomiaru przewodnictwa cieplnego.

- zakres - 3000 kg;

- wymiary szalki umożliwiające ważenie badanej próbki wraz z ramą pomiarową

- odczyt z dokładnością do 1 kg

- zabezpieczenie czujników pomiarowych – min IP67

Wykonawca musi uwzględnić z Wykonawcą Generalnym budynku MLBE możliwości zapewnienia miejsca montażu próbki oraz drogi transportowej, zapewniając odpowiednią wysokość dla transportu próbki.

Wszelkie konieczne zmiany w projekcie dotyczące wewnętrznej aranżacji budynku MLBE, Wykonawca przedstawi Zamawiającemu i po jego akceptacji zostaną one przedstawione Generalnemu Wykonawcy.

Koszt elementów transportowych (mobilne podkłady oraz system np. szyn) Wykonawca wykona na własny koszt jako element stanowiska laboratoryjnego.

III. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNEJ INSTALACJI ZASILANIA, STEROWANIA I SYGNALIZACJI

Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową MLBE dotyczącą zaopatrzenia w media budynku MLBE, zobowiązany jest, w przypadku konieczności zmiany któregokolwiek z mediów, na potrzeby montażu i uruchomienia komory klimatycznej, o wystąpienie o odpowiednią zmianę do właściwych organów administracyjnych.

Instalacja elektryczna musi być wykonana w taki sposób, by uwzględnić konieczność manewrowania w komorach niektórymi zespołami, w szczególności skrzynkami grzejnymi i pomiarowymi, wyposażonymi w zestawy wentylatorów, grzejników, itp. (podłączenia elektryczne powinny być wykonane w sposób elastyczny). Wszystkie zastosowane przewody powinny być ekranowane, a ekrany uziemione. Instalacja powinna zawierać szafę zasilająco – sterowniczą. Nie dopuszcza się stosowania w instalacji typowych przetwornic częstotliwości (falowników), generujących prąd zmienny z modulacją częstotliwości. W przypadku wykorzystania nowoczesnych rozwiązań inwerterowych z zastosowaniem na wyjściu modulacji prądem stałym, należy udowodnić, iż tego typu rozwiązanie nie zakłóci systemu pomiarowego, zarówno budowanego jak i istniejących stanowisk badawczych zlokalizowanych w pobliżu miejsca usytuowania wykonywanej instalacji.

Jakkolwiek w podstawowych procedurach badań opisanych w ww. normie zakłada się badania próbek w warunkach stacjonarnych, to sterowanie temperaturą w obydwu komorach musi być realizowane poprzez wielokrokowy programowalny sterownik, umożliwiający uzyskanie cyklicznych zmian temperatury w komorze ciepłej i zimnej. Takie warunki badań pozwalają na pomiar właściwości dynamicznych przegród budowlanych.

Wykonana instalacja powinna być bezpieczna i zgodna z obecnie stosowanymi rozwiązaniami i wymaganiami, powinna spełniać obowiązujące standardy ochrony przeciwporażeniowej.

Do wykonanej instalacji wykonawca dostarczy projekt, instrukcję obsługi wraz ze schematami oraz protokołami niezbędnych pomiarów: sprawdzenia skuteczności szybkiego wyłączania zasilania, badanie stanu izolacji, badania wyłączników różnicowo – prądowych.

Komora izotermiczna powinna być wyposażona w komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe (np. RAM 16 GB, procesor cztero rdzeniowy, monitor LCD min19” ), umożliwiające zarówno rejestrację podstawowych parametrów sterujących pracą komory z możliwością zdalnej ich kontroli i regulacji, jak i możliwość rejestracji do 100 kanałów dla każdej z komór.

IV. TECHNOLOGIA CHŁODNICZA

Zarówno ciepła jak i zimna komora mają być wyposażone w instalacje pozwalające na kształtowanie klimatu (chłodzenie oraz ogrzewanie) podczas badań, zgodnie z wytycznymi norm PN-EN 1934, PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990. Zastosowana instalacja musi zapewnić, by podczas badań parametry klimatu w komorach były utrzymywane z tolerancjami stabilności oraz jednorodności zawartymi w tych normach. Dopuszcza się zastosowanie skraplaczy powietrznych zdalnych lub wodnych zdalnie chłodzonych obiegowo. Instalacja powinna pracować na czynniku chłodniczym zapewniającym perspektywę wieloletniej eksploatacji oraz serwisu, bez konieczności retrofitu.

V. WYMAGANIA DOTYCZĄCE UKŁADU POMIAROWEGO

Wykonawca zaprojektuje i wykona układ pomiarowy dla badań murów, metodą skrzynki grzejnej z ciepłomierzem, spełniający wymagania zawarte w normie PN-EN 1934 i układ pomiarowy dla badań drzwi i okien, metodą skrzynki grzejnej, spełniający wymagania zawarte w normach PN-EN ISO 12567-1 i-2 oraz PN-EN ISO 8990 - dostosowane do systemów używanych przez zamawiającego. Układy te mogą być powiązane z jednym systemem obsługującym zestaw komór.

Zestaw pomiarowy powinien zawierać co najmniej czujniki:

- 1 miernik przepływu ciepła, 500 x 500 mm z obszarem kontrolowanym i certyfikatem kalibracji

- 2 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności zamontowane na zewnątrz komory

- 24 (2 x 12) termoelementy powierzchni próbki

- 18 (2 x 9) termoelementy temperatury powietrza

- 18 (2 x 9) termoelementy kierownicy powietrza

- 16 (2 x 8) termoelementy ramy testowe

- 8 (2 x 4) termoelementy zamocowane na ramie testowej

- 16 (2x8) termoelementy opcjonalne

- 2 (2 x 1) prędkość powietrza, płyta mocująca

- 2 bloki izotermiczne z 60 punktami pomiarowymi z 1 szt. kalibrowanego czujnika PT100.

Powyższy układ winien zapewnić badanie parametrów otoczenia na zewnątrz komory zgodnych z zapisami SIWZ (pkt V)

Układ pomiarowo-kontrolny powinien być wyposażony w przetworniki analogowe i cyfrowe, posiadać możliwość regulacji oraz być dostosowany do ilości czujników w wyposażeniu komory. Urządzenie powinno być zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V/50 Hz

Po stronie wykonawcy jest też wykonanie odpowiednich przepustów technologicznych, przejść, uszczelnień itp. Instalacja powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający ograniczenie do minimum wpływu zakłóceń na wykonywane pomiary. W miarę możliwości technicznych wszelkie połączenia powinny być wykonywane ekranowanymi przewodami, z uziemionymi ekranami.

Dostawa materiałów, elementów i zespołów do instalacji pomiarowej i do systemu pomiarowego należy do wykonawcy po uzgodnieniu z zamawiającym.

Do stanowiska powinno być dostarczone oprogramowanie do kontroli, sterowania, zapisu i analizy pomiarów kompatybilne z Windows XP/7 z możliwością eksportu danych w formacie tekstowym, Excel, Word. Oprogramowanie powinno posiadać możliwość graficznej prezentacji wyników pomiarów, monitorowania wszystkich odczytów w czasie rzeczywistym w dowolnie zadawanej sekwencji czasowej oraz dowolnych zadanych czujników.

VI URUCHOMIENIE ORAZ ODBIÓR APARATURY

Montaż zestawu komór we wskazanym miejscu, uruchomienie, badania odbiorcze, a także szkolenie czterech pracowników w zakresie obsługi stosownie do potrzeb sformułowanych przez zamawiającego urządzenie zostanie wykonane w siedzibie zamawiającego na koszt wykonawcy. Wykonawca powinien dostarczyć dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi napisaną w języku polskim. Wykonawca ma obowiązek wykazać zgodność parametrów urządzenia:

a). z wymaganiami normy PN-EN 1934 na przykładzie badania próbki reprezentatywnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej i ciepłomierza oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów,

b). z wymaganiami normy PN-EN ISO 12567-1 i -2 na przykładzie badań sprawdzających z zastosowaniem płyty kalibracyjnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów.

Zamawiający pod określeniem dokumentacja techniczna rozumie pełny opis parametrów komory ze schematami technicznymi (elektryczno – instalacyjnymi), ( dla gotowego produktu) również kartę katalogową oraz instrukcją użytkowania w języku polskim.

VII. WYMAGANIA OGÓLNE

1. Zamawiający nie wyraża zgody na powierzenie do realizacji przez podwykonawców następujących robót:

1) montażu głównych elementów komory

2) opomiarowania komory

3) uruchomienia i wykonania testowych pomiarów

2. Wykonawca jest obowiązany wskazać w ofercie ewentualne pozostałe części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Nie wskazanie podwykonawcy będzie rozumiane, że zamówienie w całości realizowane jest przez Wykonawcę składającego ofertę.

3. Wykonawca zapozna się z dokumentacją dotycząca mediów doprowadzonych do budynku MLBE oraz pozyska dla siebie oraz na swoją odpowiedzialność i ryzyko wszelkie informacje, które mogę być niezbędne w przygotowaniu oferty i do wyceny robót.

4. Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a). Wewnątrz komory,

b). W przypadku gdy w komorze będzie trwało badanie innej próbki, wykonanie nowej próbki na zewnątrz na zewnątrz komory i transport próbki do komory, po jej zwolnieniu.

5. Wykonawca przedstawi zamawiającemu koncepcję transportu próbki o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i masie ok. 970 kg z miejsca wykonania próbki do komory z przedstawieniem zabezpieczeń zapewniających wykonanej próbce stabilność podczas transportu.

6. W przypadku koncepcji transportu próbki na podkładzie z szynami, czy też innych elementach potrzebnych do transportu próbki, koszt wykonania elementów transportowych poniesie Wykonawca.

7. W przypadku koncepcję lokalizacji komory i obszaru przygotowania próbek poza komorą na podstawie rzutów dostarczonych przez Zamawiającego.

8. Wszystkie elementy i urządzenia stanowiska badawczego muszą być fabrycznie nowe.

9. Wykonawca dostarczy urządzenia do nowo budowanego budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE), ul. Warszawska 24, Kraków. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE harmonogram prac montażowych komory, sposób dostarczania elementów do pomieszczenia P.01 oraz możliwość montażu komory w trakcie trwania prac wykonawczych budynku bez blokowania prac budowlanych. Wykonawca rozpocznie prace montażowe komory nie wcześniej niż nastąpi wykończenie pomieszczenia P.01 z możliwością jego zamknięcia.

10. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE oraz z inwestorem maksymalne gabaryty elementów składowych komory tak, aby było możliwe swobodne wniesienie ich do pomieszczenia P.01.

11. Do terminu ukończenia budowy budynku Laboratorium tj do 30.05.2014 Wykonawca musi dostarczyć i zamontować stanowisko laboratoryjne, pozostały zakres prac obejmujący wykonanie testowych pomiarów i przeszkolenie pracowników może być wykonane po tym terminie.

12. Wykonawca zapewni autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Okres gwarancji co najmniej 5 lat. Okres gwarancji liczy się od dnia sporządzenia protokołu odbioru końcowego potwierdzającego sprawność techniczną wykonanego stanowiska badawczego i ulega przedłużeniu o czas niesprawności stanowiska w okresie gwarancji. W okresie trwania gwarancji wykonawca zapewni wszelkie konieczne przeglądy techniczne komór.

13. Wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia. Czas naprawy nie może być dłuższy niż 4 tygodnie od dnia zgłoszenia (telefonicznie, faksem lub e-mailem). Gwarancja musi być świadczona przez producenta lub autoryzowany przez niego serwis lub osoby na koszt Wykonawcy w siedzibie Zamawiającego, a jeżeli jest to technicznie niemożliwe to wszelkie działania organizacyjne i koszty z tym związane ponosi Wykonawca.

14. W przypadku trzykrotnej awarii tego samego elementu Wykonawca obowiązany jest do wymiany wadliwego elementu na nowy.

15. Wykonawca dostarczy wraz z dokumentem gwarancyjnym dokument określający zasady świadczenia usług przez autoryzowany serwis w okresie pogwarancyjnym.

16. Wymagane jest dostarczenie wraz z urządzeniami: pełnej instrukcji obsługi w języku polskim.

17. W okresie gwarancji Wykonawca wykona nieodpłatnie i własnym staraniem wszelkie wymagane przeglądy serwisowe urządzeń oraz elementów opomiarowania specjalistycznego jak również nieodpłatnie naprawy tych urządzeń w razie wystąpienia usterek lub uszkodzeń z powodu ich wadliwego wykonania lub wadliwego montażu.

18. W przypadku elementów komory klimatycznej nieobjętych projektem lub przedmiarami a niezbędnych do funkcjonowania komory zgodnie z normami Wykonawca zobowiązany jest do wykonania i montażu tych elementów we własnym zakresie.

19. Przed przystąpieniem do realizacji umowy Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej pomieszczenia w którym przewidywany jest montaż stanowiska badawczego (pomieszczenie P01) wraz z dostępnymi mediami oraz drogi transportowej do tego pomieszczenia.

20. Wykonawca zobowiązany jest do podania niezbędnych informacji dotyczących budowy i działania stanowiska badawczego w czasie szkolenia i kalibracji.

21. W trakcie realizacji zamówienia, wykonawca na każdorazowe wezwanie zamawiającego, którego termin zostanie wspólnie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, ma obowiązek w siedzibie Zamawiającego zaprezentować postępy prac oraz dokonać ewentualnych korekt – spotkania koordynacyjne.

22. Zamawiający dopuszcza dostawę gotowego produktu będącego przedmiotem zamówienia wraz z instalacją, uruchomieniem i przeszkoleniem pracowników Zamawiającego.

23. Warunki realizacji zamówienia zawiera również projekt umowy stanowiący Załącznik 6 do SIWZ

II.3

Zamówienie musi zostać zrealizowane w terminie: do 30.06.2014.

Zamawiający wymaga aby odbiór wykonania- instalacji -zamontowania komory odbył się nie później niż do 30.05.2014, szkolenie w zakresie obsługi stanowiska badawczego Wykonawca winien przeprowadzić w terminie do 30 dni od dnia odbioru komory

III.2.3

Za posiadającego niezbędną wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu/dostawie i serwisowaniu stanowisk badawczych do badania przegród budowlanych, Zamawiający uzna wykonawcę, który wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert (jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, w tym okresie ) wykonał/dostarczył co najmniej jedno stanowisko do badania oporu cieplnego przegród budowlanych

2.W przypadku oferowania gotowego produktu

Za dysponującego osobami zdolnymi do wykonania zamówienia uzna się Wykonawcę który dysponuje minimum jedną osobą z udokumentowanym minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie pomiarów temperatury i obsługi urządzeń aparatury kontrolno – pomiarowej oraz samodzielnym sprawdzaniu przyrządów pomiarowych do pomiarów temperatury i wilgotności

W pozostałych przypadkach

Za dysponującego osobami zdolnymi do wykonania zamówienia uzna się Wykonawcę który dysponuje zespołem projektowym, w skład którego będą wchodziły osoby, posiadające następujące kwalifikacje:

w zakresie techniczno – projektowym dysponuje :

1) minimum jedną osobą posiadającą wykształcenie inżynierskie oraz udokumentowany dorobek zawodowy w tematyce wykonywania obliczeń z zakresu wymiany ciepła

2) minimum jedną osobą posiadającą udokumentowane doświadczenie z zakresu projektowania i budowy stanowisk badawczych do badań cieplnych

w zakresie specjalistów od aparatury kontrolno – pomiarowej dysponuje:

1) minimum jedną osobą z udokumentowanym minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym w dziedzinie pomiarów temperatury i obsługi urządzeń aparatury kontrolno – pomiarowej oraz samodzielnym sprawdzaniu przyrządów pomiarowych do pomiarów temperatury i wilgotności

VI.3

4.4. Inne dokumenty, jakie należy dołączyć do oferty: Wypełniony Formularz oferty, W przypadku gotowego produktu Wykonawca winien przedstawić wszystkie dane techniczne urządzenia z pełną dokumentacją techniczną, kartą katalogową . wraz z koncepcją lokalizacji komory i transportu próbki

W pozostałych przypadkach ogólną koncepcję zestawu komór i skrzynki grzejnej wraz ze specyfikacją wyposażenia komory wraz z koncepcją lokalizacji komory i transportu próbki , Pisemne zobowiązanie podmiotu(ów) do oddania Wykonawcy do dyspozycji niezbędnych

zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia - w przypadku gdy Wykonawca będzie

polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub

zdolnościach finansowych innych podmiotów ,Opcjonalnie, jeśli występuje pełnomocnik – pełnomocnictwo (w

oryginale lub notarialnie potwierdzonej kopii) dla osoby reprezentującej w niniejszym postępowaniu Wykonawcę

lub pełnomocnictwo dla osoby lub podmiotu reprezentującego kilku Wykonawców składających ofertę wspólną.

Dowód wpłaty wadium

IV.3.4

26.08.2013 (08:30)

IV.3.8

26.08.2013 (09:00)

IV.3.3

23.08.2013 (15:00)

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


TI Tytuł Polska-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza
ND Nr dokumentu 285180-2013
PD Data publikacji 24/08/2013
OJ Dz.U. S 164
TW Miejscowość KRAKÓW
AU Nazwa instytucji Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 6 - Podmiot prawa publicznego
DS Dokument wysłany 22/08/2013
DD Termin składania wniosków o dokumentację 13/09/2013
DT Termin 16/09/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 1 - Procedura otwarta
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 5 - Unia Europejska, z udziałem krajów GPA
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
OC Pierwotny kod CPV 38500000 - Aparatura kontrolna i badawcza
42511100 - Wymienniki ciepła
45331000 - Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
RC Kod NUTS PL213

24/08/2013    S164    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura otwarta 

Polska-Kraków: Aparatura kontrolna i badawcza

2013/S 164-285180

Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, ul. Warszawska 24, Osoba do kontaktów: Zofia Gajewska, Anna Pronobis, Kraków31-155, POLSKA. Tel.: +48 126282656 / 126282220. Faks: +48 126282072. E-mail: zampub@pk.edu.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 29.6.2013, 2013/S 125-214248)

Przedmiot zamówienia:
CPV:38500000, 42511100, 45331000

Aparatura kontrolna i badawcza

Wymienniki ciepła

Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Założenia i wymagania związane z technologią badań elementów budowlanych w zestawie klimatycznym chłodząco - grzewczym

Uniwersalny zestaw komór laboratoryjnych stanowiący przedmiot niniejszego zamówienia, jest przeznaczony do określania właściwości przegród budowlanych związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym, dwoma różnymi metodami:. metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza oraz metodą osłoniętej skrzynki grzejnej. Metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jest przeznaczona do badania próbek badawczych jednorodnych oraz średnio niejednorodnych przegród budowlanych (mury, stropodachy, stropy, podłogi). Podstawową mierzoną wielkością jest opór cieplny pomiędzy powierzchniami próbki.

Podstawowym dokumentem zawierającym wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów jest norma:

PN-EN 1934:1999 Właściwości cieplne budynków – Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza. Mury.

Stanowisko badawcze musi być skonstruowane tak, aby zapewniało możliwości badania murów, oporu cieplnego stropodachów, stropów i podłóg.

Metoda osłoniętej skrzynki grzejnej jest przeznaczona do badania próbek badawczych niejednorodnych przegród budowlanych (drzwi i okna).

Podstawową mierzoną wielkością jest współczynnik przenikania ciepła przez próbkę.

Podstawowymi dokumentami zawierającymi wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów są normy:

PN-EN ISO 12567-1:2010 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi

PN-EN ISO 12567-2:2006 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 2: Okna dachowe i inne okna wystające z płaszczyzny

PN-EN ISO 8990:1998 Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym – Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej

Zamawiany zestaw komór musi w całości spełniać wymagania stawiane przez ww. normy.

Zestaw komór, w formie komór izotermicznych, jest przeznaczony do odtwarzania warunków jednorodnej temperatury po obu stronach próbki. Obudowa zestawu komór jest przedzielona na dwie części (komory) za pomocą przegrody wyposażonej w dodatkowe maski lub maskownice odpowiednio do osadzanych w nich próbkach i stosowanej metody badań. Próbka jest umieszczana między ciepłą a zimną komorą, w których są wytworzone odpowiednie temperatury środowiska zimnego i ciepłego.

Przekrój poprzeczny komory ciepłej i zimnej musi być jednakowy. Wymiary komór powinny być dostosowane do potrzeb technologii badań przy zastosowaniu obu metod.

Wykonawca przedstawi w ofercie ogólną koncepcję zestawu komór, spełniającą wymagania przedmiotowych norm, zawierającą:

metodykę wykonywania pomiarów przegród pionowych i poziomych. ideowe schematy funkcjonalne zestawu komór dla realizacji badań próbek murów

i stropów (metoda 1) oraz próbek drzwi i okien (metoda 2),

opis konstrukcji zestawu komór,

propozycje rozwiązania technicznego sposobu montażu próbek badanych dla metody 1 i 2 (przekrój wzdłużny zestawu komór),

przykładowe wyposażenie komór badawczych dla metody 1 i 2 (specyfikacja ogólna),

przykładowy schemat rozmieszczenia czujników temperatury na skrzynce pomiarowej, maskownicy oraz badanych próbkach,

koncepcję projektu skrzynki grzejnej,

koncepcję układu sterowania komorą

Zamawiający dopuszcza jedną komorę spełniającą wymagania zarówno metody skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jak i metody osłoniętej skrzynki grzejnej pod warunkiem, że pomiary ww metodami odbywały będą się zgodne z normami przytoczonymi przez Zamawiającego. Stanowisko badawcze musi być kompletne i zawierać hotbox do badania okien i drzwi.

Całkowita wysokość zmontowanego zestawu komór łącznie z rusztem musi uwzględniać wymiary w świetle wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana komora. Pozostałe wymiary zestawu muszą być dostosowane do wielkości powierzchni dysponowanej przez zamawiającego. Zamawiający dołączy do dokumentów przetargowych rzuty i przekroje pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane stanowisko pomiarowe (rys.1 i rys.2). Maksymalne wymiary próbki murowej to 150 cm x 150 cm, grubość do 56 cm i masa 790 kg.

W celu ograniczenia strat cieplnych poszczególnych komór do otoczenia, obudowa musi być wykonana z materiałów izolacyjnych o współczynniku przewodzenia ciepła nieprzekraczającym 0,035 W/(mK). Ściany obudowy od wewnątrz powinny być wykonane z materiałów i połączeń paroszczelnych. Drzwi komór muszą być zamykane szczelnie dla uniknięcia przenikania powietrza i wilgoci do i z otoczenia.

Ściany komór strony ciepłej i strony zimnej muszą być tak skonstruowane, aby można było uniknąć dużego obciążenia przyrządów grzewczych i chłodzących oraz zapobiec kondensacji wilgoci na powierzchni strony zimnej. Mostki cieplne powinny być wyeliminowane a otwory uszczelnione materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK).

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji) oraz wymuszania cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Zadaniem każdego z tych zespołów jest kompensowanie strat cieplnych komory oraz w przypadku, gdy komora pełni funkcję skrzynki grzejnej, doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej bezpośrednio do badanej próbki, z powrotem do parametrów początkowych powietrza zasysanego.

Należy zastosować wymuszony przepływ powietrza wzdłuż obu zewnętrznych powierzchni próbki, po stronie ciepłej i zimnej. Wewnętrzne przegrody (ekrany), usytuowane po obydwu stronach próbki, muszą być ustawione równolegle do powierzchni próbki; ponadto przegrody te muszą mieć możliwość przemieszczania prostopadle do tej powierzchni tak, aby uzyskać wymaganą prędkość powietrza.

Zasilanie cieplne, chłodzenie i cyrkulacja powietrza w komorach muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić jednorodny na szerokości próbki rozkład temperatury mierzony równolegle do jej powierzchni i dopuszczalne gradienty temperatury wzdłuż kierunku przepływu powietrza.

Metoda pomiaru odtwarza umowne warunki eksploatacji próbki znajdującej się między dwoma płytami o jednorodnej temperaturze. Na powierzchni próbki wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję i promieniowanie. Na proces konwekcji wpływ mają temperatura i prędkość powietrza. Na proces promieniowania – temperatura, całkowita emisyjność powierzchni próbki oraz powierzchni widzianych przez próbkę. Komora musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające odpowiednie pomiary temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości ruchu powietrza, oraz pomiaru temperatury i wilgotności powierzchni próbki oraz powierzchni ekranujących w ścianach komory oraz w skrzynce grzejnej. Jest to szczególnie ważne dla próbek o małym oporze cieplnym.

Warunki termiczne pomiarów

Dostarczany sprzęt ma umożliwić utrzymanie w komorze ciepłej temperatury w zakresie od +10ºC do +40ºC , w komorze zimnej temperatury w zakresie od -200C do +40ºC i jednoczesnej różnicy temperatury między komorą ciepłą a zimną co najmniej 40K . Niedokładność: śr. ±3 % (max. ± 5 %), Powtarzalność: śr. ± 1 % (max. ± 3 %), Kontrola temp. – 2 chłodnice recyrkulacyjne z wymiennikiem ciepła i wentylatorem promieniowym

Temperatura otoczenia komór będzie utrzymywana w zakresie od minimum 10oC do maksimum 32oC. Dostawca powinien dostarczyć układ pomiarowy do rejestracji temperatury i wilgotności na zewnątrz obudowy komory.

Ia. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek murowych metodą skrzynki grzejnej i ciepłomierza

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza wyniesie 56 cm, a ich współczynnik przenikania ciepła wyniesie nie mniej niż 0,1 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki o wymiarach podłużnych zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami ww. normy są montowane w ramie utworzonej w maskownicy zamocowanej w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną. Konstrukcja maskownicy musi zapewnić utrzymanie w pionie próbek masywnych przegród. Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Maskownica zamocowana w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła maskownicy nie powinien być wyższy niż

0,10 W/(m2K).

Maskownica powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 250x240 (szer x wys.)

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania, podanej maksymalnej grubości próbki i wymiarów modułów dla próbek modularnych.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury przepływu powietrza w kontakcie z powierzchnią próbki lub zamontowanego na niej ciepłomierza. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki lub ciepłomierza, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji). Zadaniem każdego z tych zespołów jest doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej do badanego obiektu do parametrów początkowych powietrza zasysanego oraz wymuszanie cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania normy PN-EN 1934 wykonawca powinien dostarczyć próbki wzorcowe jednorodne o znanym i zbadanym w innym akredytowanym laboratorium oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek. Wykonawca poniesie koszt przygotowania próbek wzorcowych.

Dokładność i powtarzalność

Błędy, które należy rozważyć przy tej metodzie badań i ich wartości dopuszczalne są podane w normie PN-EN 1934.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normie PN-EN 1934.

Ib. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek drzwi i okien metodą skrzynki grzejnej

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej wyniesie 50 cm, a ich minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien 0,5 W/(m2K), dla drzwi 0,6 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki drzwi i okien oraz maski pomiarowe, o wymiarach zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 12567-1 i -2, są montowane w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną.

Konstrukcja masek wykonanych zgodnie z wymaganiami w/w norm musi zapewnić utrzymanie w pionie badanych próbek. Maski powinny być dostosowane do szczelnego montowania w nich próbek okien i drzwi o różnych wymiarach. Należy uwzględnić możliwość badania drzwi o wymiarach 200 cm x 100 cm (wys x szer)

oraz okien 148 x 123 cm

Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Wykonawca zaprojektuje i wykona skrzynkę grzejną odpowiednio do badania okien, drzwi oraz niejednorodnych elementów murowych o wymiarach umożliwiających badanie zgodne z normami próbek opisanych przez Zamawiającego.

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury strumienia powietrza w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią próbki podczas przepływu przez aparat. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

Skrzynka grzejna powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła ścianek skrzynki grzejnej nie powinien być wyższy niż 0,10 W/(m2K). Taką małą wartość można uzyskać na przykład stosując maty z aerogelu w połączeniu z pianką izolacyjną lub innego izolatora o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Należy uszczelnić wszystkie przebicia w obudowie komór materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK) oraz wyeliminować mostki cieplne w przegrodach komór.

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

Zamawiający dopuszcza możliwość nie podania przez Wykonawcę parametrów cieplnych materiału uszczelniającego, pod warunkiem deklaracji, że mostki termiczne są wyeliminowane oraz, że są nie więcej niż dwa przebicia na przewody z czynnikiem chłodzącym i okablowanie.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania norm PN-EN ISO 12567-1 i -2 wykonawca powinien przeprowadzić ocenę działania i kalibrację aparatu przy użyciu płyt kalibracyjnych o znanym oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek i właściwościach podanych w normach. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia we własnym zakresie płyt kalibracyjnych o potwierdzonym w akredytowanym laboratorium oporze cieplnym. Należy również przeprowadzić kalibrację skrzynek grzejnych. Przy badaniach kalibracyjnych należy posłużyć się dodatkowo normą PN-EN ISO 8990.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normach

PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990 .

II. KONCEPCJA ZABUDOWY ZESTAWU KOMÓR BADAWCZYCH

Konstrukcja aparatu pomiarowego powinna umożliwiać łatwe obsługiwanie aparatu przez zespół badawczy, w trakcie całego procesu badań, obejmującego poza realizacją samej procedury pomiarowej również m.in. prace montażowe przygotowawcze na stanowisku dotyczące próbek i masek lub elementów maskownic, jak też demontaż tych zespołów po zakończeniu badań, kompletowanie, regulację i transport podstawowych zespołów wyposażenia wewnętrznego komór (skrzynki grzejne i pomiarowe z ekranami). Należy przewidzieć środki techniczne ułatwiające bezpieczny transport tych zespołów poza komorami i manipulacje po wprowadzeniu do komór tak, by po ich dosunięciu do przegrody działowej w sposób szczelny przylegały do powierzchni masek lub maskownic.

Każda z komór powinna być wyposażona w drzwi o odpowiednim prześwicie, dostosowanym do wygodnego transportu próbek, materiałów technicznych, wyposażenia komór oraz do zapewnienia przewiewu przy suszeniu próbek murowanych i innych połączeń wykonywanych „in situ”. Dopuszcza się wykonanie komory rozsuwanej, pod warunkiem zapewnienia wysokiej szczelności cieplnej i powietrznej połączeń.

Zamawiający w efekcie końcowym wymaga produktu (stanowiska badawczego) który zapewni możliwość badania próbek między innymi murowych zgodnie z przytoczonymi normami. Aby przyspieszyć proces przygotowawczy próbek należy zapewnić możliwość wysuszenia próbek murowych. Dla Zamawiającego nie jest istotne czy próbka będzie suszona na zewnątrz czy wewnątrz komory badawczej , ale suszenie próbek powinno odbywać się w tym samym pomieszczeniu w którym będzie znajdować się komora. W przypadku suszenia próbek na zewnątrz komory powinien być zabezpieczony bezpieczny transport próbek. Komora łącznie ze stanowiskiem do suszenia próbek będzie stanowić kompletne stanowisko badawcze.

Zestaw komór powinien być ustawiony na ruszcie o wysokości do 300 mm zapewniającym wyrównywanie temperatury powietrza pod podłogą komór z otoczeniem. Wzdłuż obu bocznych ścian zestawu komór należy wykonać podesty o odpowiedniej szerokości dla ułatwienia transportu sprzętu do komór jak i komunikacji z komorami.

WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSCA MONTAŻU PRÓBKI

Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a. Wewnątrz komory,

b. na zewnątrz komory.

Należy przewidzieć możliwość wykonania próbki poza komorą w pomieszczeniu w którym znajdowała będzie się komora) na specjalnie w tym celu zaprojektowanym podeście z możliwością montażu i demontażu podestu lub wózku umożliwiającym transport próbki. np. (wózek na rolkach z szynami prowadzącymi wykonanymi ze stali wysokojakościowej, zainstalowanymi w podłodze.)

Po wysuszeniu i związaniu materiałów, z których wykonana jest próbka (m. innymi beton, zaprawy) powinno być możliwe przetransportowanie wykonanej próbki o maksymalnych wymiarach 150 x 150 cm i ciężarze do 790 kg. Układ transportowy może być wyposażony np. w system szyn, po których będzie możliwy transport wykonanej próbki (ciężar próbki murowej np. z cegieł, pustaków z termoizolacją do 790 kg) do komory. Należy uwzględnić system zabezpieczający stabilność transportowanej próbki.

Wykonawca musi zaprojektować i dostarczyć wagę umożliwiającą dokładne ważenie próbek przed i po badaniu platformową - nierdzewną z możliwością wmontowania w posadzkę, zintegrowaną z systemem pomiaru przewodnictwa cieplnego.

- zakres - 3000 kg;

- wymiary szalki umożliwiające ważenie badanej próbki wraz z ramą pomiarową

- odczyt z dokładnością do 1 kg

- zabezpieczenie czujników pomiarowych – min IP67

Wykonawca musi uwzględnić z Wykonawcą Generalnym budynku MLBE możliwości zapewnienia miejsca montażu próbki oraz drogi transportowej, zapewniając odpowiednią wysokość dla transportu próbki.

Wszelkie konieczne zmiany w projekcie dotyczące wewnętrznej aranżacji budynku MLBE, Wykonawca przedstawi Zamawiającemu i po jego akceptacji zostaną one przedstawione Generalnemu Wykonawcy.

Koszt elementów transportowych (mobilne podkłady oraz system np. szyn) Wykonawca wykona na własny koszt jako element stanowiska laboratoryjnego.

III. WYMAGANIA DOTYCZĄCE ELEKTRYCZNEJ INSTALACJI ZASILANIA, STEROWANIA I SYGNALIZACJI

Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową MLBE dotyczącą zaopatrzenia w media budynku MLBE, zobowiązany jest, w przypadku konieczności zmiany któregokolwiek z mediów, na potrzeby montażu i uruchomienia komory klimatycznej, o wystąpienie o odpowiednią zmianę do właściwych organów administracyjnych.

Instalacja elektryczna musi być wykonana w taki sposób, by uwzględnić konieczność manewrowania w komorach niektórymi zespołami, w szczególności skrzynkami grzejnymi i pomiarowymi, wyposażonymi w zestawy wentylatorów, grzejników, itp. (podłączenia elektryczne powinny być wykonane w sposób elastyczny). Wszystkie zastosowane przewody powinny być ekranowane, a ekrany uziemione. Instalacja powinna zawierać szafę zasilająco – sterowniczą. Nie dopuszcza się stosowania w instalacji typowych przetwornic częstotliwości (falowników), generujących prąd zmienny z modulacją częstotliwości. W przypadku wykorzystania nowoczesnych rozwiązań inwerterowych z zastosowaniem na wyjściu modulacji prądem stałym, należy udowodnić, iż tego typu rozwiązanie nie zakłóci systemu pomiarowego, zarówno budowanego jak i istniejących stanowisk badawczych zlokalizowanych w pobliżu miejsca usytuowania wykonywanej instalacji.

Jakkolwiek w podstawowych procedurach badań opisanych w ww. normie zakłada się badania próbek w warunkach stacjonarnych, to sterowanie temperaturą w obydwu komorach musi być realizowane poprzez wielokrokowy programowalny sterownik, umożliwiający uzyskanie cyklicznych zmian temperatury w komorze ciepłej i zimnej. Takie warunki badań pozwalają na pomiar właściwości dynamicznych przegród budowlanych.

Wykonana instalacja powinna być bezpieczna i zgodna z obecnie stosowanymi rozwiązaniami i wymaganiami, powinna spełniać obowiązujące standardy ochrony przeciwporażeniowej.

Do wykonanej instalacji wykonawca dostarczy projekt, instrukcję obsługi wraz ze schematami oraz protokołami niezbędnych pomiarów: sprawdzenia skuteczności szybkiego wyłączania zasilania, badanie stanu izolacji, badania wyłączników różnicowo – prądowych.

Komora izotermiczna powinna być wyposażona w komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe (np. RAM 16 GB, procesor cztero rdzeniowy, monitor LCD min19” ), umożliwiające zarówno rejestrację podstawowych parametrów sterujących pracą komory z możliwością zdalnej ich kontroli i regulacji, jak i możliwość rejestracji do 100 kanałów dla każdej z komór.

IV. TECHNOLOGIA CHŁODNICZA

Zarówno ciepła jak i zimna komora mają być wyposażone w instalacje pozwalające na kształtowanie klimatu (chłodzenie oraz ogrzewanie) podczas badań, zgodnie z wytycznymi norm PN-EN 1934, PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990. Zastosowana instalacja musi zapewnić, by podczas badań parametry klimatu w komorach były utrzymywane z tolerancjami stabilności oraz jednorodności zawartymi w tych normach. Dopuszcza się zastosowanie skraplaczy powietrznych zdalnych lub wodnych zdalnie chłodzonych obiegowo. Instalacja powinna pracować na czynniku chłodniczym zapewniającym perspektywę wieloletniej eksploatacji oraz serwisu, bez konieczności retrofitu.

V. WYMAGANIA DOTYCZĄCE UKŁADU POMIAROWEGO

Wykonawca zaprojektuje i wykona układ pomiarowy dla badań murów, metodą skrzynki grzejnej z ciepłomierzem, spełniający wymagania zawarte w normie PN-EN 1934 i układ pomiarowy dla badań drzwi i okien, metodą skrzynki grzejnej, spełniający wymagania zawarte w normach PN-EN ISO 12567-1 i-2 oraz PN-EN ISO 8990 - dostosowane do systemów używanych przez zamawiającego. Układy te mogą być powiązane z jednym systemem obsługującym zestaw komór.

Zestaw pomiarowy powinien zawierać co najmniej czujniki:

- 1 miernik przepływu ciepła, 500 x 500 mm z obszarem kontrolowanym i certyfikatem kalibracji

- 2 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności zamontowane na zewnątrz komory

- 24 (2 x 12) termoelementy powierzchni próbki

- 18 (2 x 9) termoelementy temperatury powietrza

- 18 (2 x 9) termoelementy kierownicy powietrza

- 16 (2 x 8) termoelementy ramy testowe

- 8 (2 x 4) termoelementy zamocowane na ramie testowej

- 16 (2x8) termoelementy opcjonalne

- 2 (2 x 1) prędkość powietrza, płyta mocująca

- 2 bloki izotermiczne z 60 punktami pomiarowymi z 1 szt. kalibrowanego czujnika PT100.

Powyższy układ winien zapewnić badanie parametrów otoczenia na zewnątrz komory zgodnych z zapisami SIWZ (pkt V)

Układ pomiarowo-kontrolny powinien być wyposażony w przetworniki analogowe i cyfrowe, posiadać możliwość regulacji oraz być dostosowany do ilości czujników w wyposażeniu komory. Urządzenie powinno być zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V/50 Hz

Po stronie wykonawcy jest też wykonanie odpowiednich przepustów technologicznych, przejść, uszczelnień itp. Instalacja powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający ograniczenie do minimum wpływu zakłóceń na wykonywane pomiary. W miarę możliwości technicznych wszelkie połączenia powinny być wykonywane ekranowanymi przewodami, z uziemionymi ekranami.

Dostawa materiałów, elementów i zespołów do instalacji pomiarowej i do systemu pomiarowego należy do wykonawcy po uzgodnieniu z zamawiającym.

Do stanowiska powinno być dostarczone oprogramowanie do kontroli, sterowania, zapisu i analizy pomiarów kompatybilne z Windows XP/7 z możliwością eksportu danych w formacie tekstowym, Excel, Word. Oprogramowanie powinno posiadać możliwość graficznej prezentacji wyników pomiarów, monitorowania wszystkich odczytów w czasie rzeczywistym w dowolnie zadawanej sekwencji czasowej oraz dowolnych zadanych czujników.

VI URUCHOMIENIE ORAZ ODBIÓR APARATURY

Montaż zestawu komór we wskazanym miejscu, uruchomienie, badania odbiorcze, a także szkolenie czterech pracowników w zakresie obsługi stosownie do potrzeb sformułowanych przez zamawiającego urządzenie zostanie wykonane w siedzibie zamawiającego na koszt wykonawcy. Wykonawca powinien dostarczyć dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi napisaną w języku polskim. Wykonawca ma obowiązek wykazać zgodność parametrów urządzenia:

a). z wymaganiami normy PN-EN 1934 na przykładzie badania próbki reprezentatywnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej i ciepłomierza oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów,

b). z wymaganiami normy PN-EN ISO 12567-1 i -2 na przykładzie badań sprawdzających z zastosowaniem płyty kalibracyjnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów.

Zamawiający pod określeniem dokumentacja techniczna rozumie pełny opis parametrów komory ze schematami technicznymi (elektryczno – instalacyjnymi), ( dla gotowego produktu) również kartę katalogową oraz instrukcją użytkowania w języku polskim.

VII. WYMAGANIA OGÓLNE

1. Zamawiający nie wyraża zgody na powierzenie do realizacji przez podwykonawców następujących robót:

1) montażu głównych elementów komory

2) opomiarowania komory

3) uruchomienia i wykonania testowych pomiarów

2. Wykonawca jest obowiązany wskazać w ofercie ewentualne pozostałe części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Nie wskazanie podwykonawcy będzie rozumiane, że zamówienie w całości realizowane jest przez Wykonawcę składającego ofertę.

3. Wykonawca zapozna się z dokumentacją dotycząca mediów doprowadzonych do budynku MLBE oraz pozyska dla siebie oraz na swoją odpowiedzialność i ryzyko wszelkie informacje, które mogę być niezbędne w przygotowaniu oferty i do wyceny robót.

4. Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a). Wewnątrz komory,

b). W przypadku gdy w komorze będzie trwało badanie innej próbki, wykonanie nowej próbki na zewnątrz na zewnątrz komory i transport próbki do komory, po jej zwolnieniu.

5. Wykonawca przedstawi zamawiającemu koncepcję transportu próbki o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i masie ok. 970 kg z miejsca wykonania próbki do komory z przedstawieniem zabezpieczeń zapewniających wykonanej próbce stabilność podczas transportu.

6. W przypadku koncepcji transportu próbki na podkładzie z szynami, czy też innych elementach potrzebnych do transportu próbki, koszt wykonania elementów transportowych poniesie Wykonawca.

7. W przypadku koncepcję lokalizacji komory i obszaru przygotowania próbek poza komorą na podstawie rzutów dostarczonych przez Zamawiającego.

8. Wszystkie elementy i urządzenia stanowiska badawczego muszą być fabrycznie nowe.

9. Wykonawca dostarczy urządzenia do nowo budowanego budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE), ul. Warszawska 24, Kraków. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE harmonogram prac montażowych komory, sposób dostarczania elementów do pomieszczenia P.01 oraz możliwość montażu komory w trakcie trwania prac wykonawczych budynku bez blokowania prac budowlanych. Wykonawca rozpocznie prace montażowe komory nie wcześniej niż nastąpi wykończenie pomieszczenia P.01 z możliwością jego zamknięcia.

10. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE oraz z inwestorem maksymalne gabaryty elementów składowych komory tak, aby było możliwe swobodne wniesienie ich do pomieszczenia P.01.

11. Do terminu ukończenia budowy budynku Laboratorium tj do 30.05.2014 Wykonawca musi dostarczyć i zamontować stanowisko laboratoryjne, pozostały zakres prac obejmujący wykonanie testowych pomiarów i przeszkolenie pracowników może być wykonane po tym terminie.

12. Wykonawca zapewni autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Okres gwarancji co najmniej 5 lat. Okres gwarancji liczy się od dnia sporządzenia protokołu odbioru końcowego potwierdzającego sprawność techniczną wykonanego stanowiska badawczego i ulega przedłużeniu o czas niesprawności stanowiska w okresie gwarancji. W okresie trwania gwarancji wykonawca zapewni wszelkie konieczne przeglądy techniczne komór.

13. Wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia. Czas naprawy nie może być dłuższy niż 4 tygodnie od dnia zgłoszenia (telefonicznie, faksem lub e-mailem). Gwarancja musi być świadczona przez producenta lub autoryzowany przez niego serwis lub osoby na koszt Wykonawcy w siedzibie Zamawiającego, a jeżeli jest to technicznie niemożliwe to wszelkie działania organizacyjne i koszty z tym związane ponosi Wykonawca.

14. W przypadku trzykrotnej awarii tego samego elementu Wykonawca obowiązany jest do wymiany wadliwego elementu na nowy.

15. Wykonawca dostarczy wraz z dokumentem gwarancyjnym dokument określający zasady świadczenia usług przez autoryzowany serwis w okresie pogwarancyjnym.

16. Wymagane jest dostarczenie wraz z urządzeniami: pełnej instrukcji obsługi w języku polskim.

17. W okresie gwarancji Wykonawca wykona nieodpłatnie i własnym staraniem wszelkie wymagane przeglądy serwisowe urządzeń oraz elementów opomiarowania specjalistycznego jak również nieodpłatnie naprawy tych urządzeń w razie wystąpienia usterek lub uszkodzeń z powodu ich wadliwego wykonania lub wadliwego montażu.

18. W przypadku elementów komory klimatycznej nieobjętych projektem lub przedmiarami a niezbędnych do funkcjonowania komory zgodnie z normami Wykonawca zobowiązany jest do wykonania i montażu tych elementów we własnym zakresie.

19. Przed przystąpieniem do realizacji umowy Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej pomieszczenia w którym przewidywany jest montaż stanowiska badawczego (pomieszczenie P01) wraz z dostępnymi mediami oraz drogi transportowej do tego pomieszczenia.

20. Wykonawca zobowiązany jest do podania niezbędnych informacji dotyczących budowy i działania stanowiska badawczego w czasie szkolenia i kalibracji.

21. W trakcie realizacji zamówienia, wykonawca na każdorazowe wezwanie zamawiającego, którego termin zostanie wspólnie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, ma obowiązek w siedzibie Zamawiającego zaprezentować postępy prac oraz dokonać ewentualnych korekt – spotkania koordynacyjne.

22. Zamawiający dopuszcza dostawę gotowego produktu będącego przedmiotem zamówienia wraz z instalacją, uruchomieniem i przeszkoleniem pracowników Zamawiającego.

23. Warunki realizacji zamówienia zawiera również projekt umowy stanowiący Załącznik 6 do SIWZ

IV.3.3) Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego:

23.08.2013 (15:00)

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

26.08.2013 (08:30)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

26.08.2013 (09:00)

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Założenia i wymagania związane z technologią badań elementów budowlanych w zestawie klimatycznym chłodząco-grzewczym.

Uniwersalny zestaw komór laboratoryjnych stanowiący przedmiot niniejszego zamówienia, jest przeznaczony do określania właściwości przegród budowlanych związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym, dwoma różnymi metodami: metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza oraz metodą osłoniętej skrzynki grzejnej. Metoda skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jest przeznaczona do badania próbek badawczych jednorodnych oraz średnio niejednorodnych przegród budowlanych (mury, stropodachy, stropy, podłogi). Podstawową mierzoną wielkością jest opór cieplny pomiędzy powierzchniami próbki.

Podstawowym dokumentem zawierającym wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów jest norma:

PN-EN 1934:1999 Właściwości cieplne budynków – Określanie oporu cieplnego metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza. Mury.

Stanowisko badawcze musi być skonstruowane tak, aby zapewniało możliwości badania murów, oporu cieplnego stropodachów, stropów i podłóg.

Metoda osłoniętej skrzynki grzejnej jest przeznaczona do badania próbek badawczych niejednorodnych przegród budowlanych (drzwi i okna).

Podstawową mierzoną wielkością jest współczynnik przenikania ciepła przez próbkę.

Podstawowymi dokumentami zawierającymi wymagania związane z konstrukcją aparatu badawczego, szczegółową technologią badań, rodzajem i rozmieszczeniem czujników pomiarowych oraz dokładnością pomiarów są normy:

PN-EN ISO 12567-1:2010 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi

PN-EN ISO 12567-2:2006 Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 2: Okna dachowe i inne okna wystające z płaszczyzny

PN-EN ISO 8990:1998 Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym – Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej

Zamawiany zestaw komór musi w całości spełniać wymagania stawiane przez ww. normy.

Zestaw komór, w formie komór izotermicznych, jest przeznaczony do odtwarzania warunków jednorodnej temperatury po obu stronach próbki. Obudowa zestawu komór jest przedzielona na dwie części (komory) za pomocą przegrody wyposażonej w dodatkowe maski lub maskownice odpowiednio do osadzanych w nich próbkach i stosowanej metody badań. Próbka jest umieszczana między ciepłą a zimną komorą, w których są wytworzone odpowiednie temperatury środowiska zimnego i ciepłego.

Przekrój poprzeczny komory ciepłej i zimnej musi być jednakowy. Wymiary komór powinny być dostosowane do potrzeb technologii badań przy zastosowaniu obu metod.

Wykonawca przedstawi w ofercie ogólną koncepcję zestawu komór, spełniającą wymagania przedmiotowych norm, zawierającą:

metodykę wykonywania pomiarów przegród pionowych i poziomych. ideowe schematy funkcjonalne zestawu komór dla realizacji badań próbek murów

i stropów (metoda 1) oraz próbek drzwi i okien (metoda 2),

opis konstrukcji zestawu komór,

propozycje rozwiązania technicznego sposobu montażu próbek badanych dla metody 1 i 2 (przekrój wzdłużny zestawu komór),

przykładowe wyposażenie komór badawczych dla metody 1 i 2 (specyfikacja ogólna),

przykładowy schemat rozmieszczenia czujników temperatury na skrzynce pomiarowej, maskownicy oraz badanych próbkach,

koncepcję projektu skrzynki grzejnej,

koncepcję układu sterowania komorą

Zamawiający dopuszcza jedną komorę spełniającą wymagania zarówno metody skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza jak i metody osłoniętej skrzynki grzejnej pod warunkiem, że pomiary ww metodami odbywały będą się zgodne z normami przytoczonymi przez Zamawiającego. Stanowisko badawcze musi być kompletne i zawierać hotbox do badania okien i drzwi.

Całkowita wysokość zmontowanego zestawu komór łącznie z rusztem musi uwzględniać wymiary w świetle wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana komora. Pozostałe wymiary zestawu muszą być dostosowane do wielkości powierzchni dysponowanej przez zamawiającego. Zamawiający dołączy do dokumentów przetargowych rzuty i przekroje pomieszczenia, w którym zostanie zamontowane stanowisko pomiarowe (rys.1 i rys.2). Maksymalne wymiary próbki murowej to 150 cm x 150 cm, grubość do 56 cm i masa 790 kg.

W celu ograniczenia strat cieplnych poszczególnych komór do otoczenia, obudowa musi być wykonana z materiałów izolacyjnych o współczynniku przewodzenia ciepła nieprzekraczającym 0,035 W/(mK). Ściany obudowy od wewnątrz powinny być wykonane z materiałów i połączeń paroszczelnych. Drzwi komór muszą być zamykane szczelnie dla uniknięcia przenikania powietrza i wilgoci do i z otoczenia.

Ściany komór strony ciepłej i strony zimnej muszą być tak skonstruowane, aby można było uniknąć dużego obciążenia przyrządów grzewczych i chłodzących oraz zapobiec kondensacji wilgoci na powierzchni strony zimnej. Mostki cieplne powinny być wyeliminowane a otwory uszczelnione materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK).

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji) oraz wymuszania cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Zadaniem każdego z tych zespołów jest kompensowanie strat cieplnych komory oraz w przypadku, gdy komora pełni funkcję skrzynki grzejnej, doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej bezpośrednio do badanej próbki, z powrotem do parametrów początkowych powietrza zasysanego.

Należy zastosować wymuszony przepływ powietrza wzdłuż obu zewnętrznych powierzchni próbki, po stronie ciepłej i zimnej. Wewnętrzne przegrody (ekrany), usytuowane po obydwu stronach próbki, muszą być ustawione równolegle do powierzchni próbki; ponadto przegrody te muszą mieć możliwość przemieszczania prostopadle do tej powierzchni tak, aby uzyskać wymaganą prędkość powietrza.

Zasilanie cieplne, chłodzenie i cyrkulacja powietrza w komorach muszą być tak zaprojektowane, aby umożliwić jednorodny na szerokości próbki rozkład temperatury mierzony równolegle do jej powierzchni i dopuszczalne gradienty temperatury wzdłuż kierunku przepływu powietrza.

Metoda pomiaru odtwarza umowne warunki eksploatacji próbki znajdującej się między dwoma płytami o jednorodnej temperaturze. Na powierzchni próbki wymiana ciepła odbywa się przez konwekcję i promieniowanie. Na proces konwekcji wpływ mają temperatura i prędkość powietrza. Na proces promieniowania – temperatura, całkowita emisyjność powierzchni próbki oraz powierzchni widzianych przez próbkę. Komora musi być wyposażona w urządzenia umożliwiające odpowiednie pomiary temperatury powietrza, wilgotności powietrza, prędkości ruchu powietrza, oraz pomiaru temperatury i wilgotności powierzchni próbki oraz powierzchni ekranujących w ścianach komory oraz w skrzynce grzejnej. Jest to szczególnie ważne dla próbek o małym oporze cieplnym.

Warunki termiczne pomiarów

Dostarczany sprzęt ma umożliwić utrzymanie w komorze ciepłej temperatury w zakresie od +10 ºC do +40 ºC , w komorze zimnej temperatury w zakresie od -200 C do +40 ºC i jednoczesnej różnicy temperatury między komorą ciepłą a zimną co najmniej 40K . Niedokładność: śr. ±3 % (max. ± 5 %), Powtarzalność: śr. ± 1 % (max. ± 3 %), Kontrola temp. – 2 chłodnice recyrkulacyjne z wymiennikiem ciepła i wentylatorem promieniowym

Temperatura otoczenia komór będzie utrzymywana w zakresie od minimum 10oC do maksimum 32oC. Dostawca powinien dostarczyć układ pomiarowy do rejestracji temperatury i wilgotności na zewnątrz obudowy komory.

Ia. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek murowych metodą skrzynki grzejnej i ciepłomierza

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej z użyciem ciepłomierza wyniesie 56 cm, a ich współczynnik przenikania ciepła wyniesie nie mniej niż 0,1 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki o wymiarach podłużnych zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami ww. normy są montowane w ramie utworzonej w maskownicy zamocowanej w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną. Konstrukcja maskownicy musi zapewnić utrzymanie w pionie próbek masywnych przegród. Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Maskownica zamocowana w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła maskownicy nie powinien być wyższy niż

0,10 W/(m2K).

Maskownica powinna mieć wymiary nie mniejsze niż 250 x 240 (szer x wys.)

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania, podanej maksymalnej grubości próbki i wymiarów modułów dla próbek modularnych.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury przepływu powietrza w kontakcie z powierzchnią próbki lub zamontowanego na niej ciepłomierza. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki lub ciepłomierza, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

W każdej z komór kalorymetru musi być zamontowany odpowiedni zespół odtwarzania parametrów powietrza (regeneracji). Zadaniem każdego z tych zespołów jest doprowadzanie parametrów końcowych powietrza wylotowego z przestrzeni przylegającej do badanego obiektu do parametrów początkowych powietrza zasysanego oraz wymuszanie cyrkulacji powietrza w danej komorze z odpowiednią prędkością.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania normy PN-EN 1934 wykonawca powinien dostarczyć próbki wzorcowe jednorodne o znanym i zbadanym w innym akredytowanym laboratorium oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek. Wykonawca poniesie koszt przygotowania próbek wzorcowych.

Zamawiający dopuszcza dostarczenie płyt kalibracyjnych (próbek wzorcowych )o znanym oporze cieplnym z certyfikatem producenta, w którym zostaną podane przez niego deklarowane wartości oporów cieplnych próbek

Dokładność i powtarzalność

Zamawiający dopuszcza błąd pomiarowy współczynnika przenikania ciepła w podanym niżej zakresie :

dla wartości badanej U „ 0,1 - 0,16 W/m2-K ” dokładność < 10 %

dla wartości badanej U „ 0,16 - 3,2 W/m2-K ” dokładność ≤ 5 %

Ib. Wymagania dotyczące szczególnych warunków badań próbek drzwi i okien metodą skrzynki grzejnej

W założeniach należy przyjąć, że maksymalna grubość przegród badanych w aparacie metodą skrzynki grzejnej wyniesie 50 cm, a ich minimalny współczynnik przenikania ciepła dla okien 0,5 W/(m2K), dla drzwi 0,6 W/(m2K). Rozmiary całego aparatu muszą umożliwić zgodne z warunkami normy badanie próbek o podanych parametrach.

Próbki drzwi i okien oraz maski pomiarowe, o wymiarach zapewniających uzyskanie wolnego od zakłóceń brzegowych pola pomiarowego i ustalonych zgodnie z wymaganiami norm PN-EN ISO 12567-1 i -2, są montowane w przegrodzie oddzielającej komory ciepłą i zimną.

Konstrukcja masek wykonanych zgodnie z wymaganiami w/w norm musi zapewnić utrzymanie w pionie badanych próbek. Maski powinny być dostosowane do szczelnego montowania w nich próbek okien i drzwi o różnych wymiarach. Należy uwzględnić możliwość badania drzwi o wymiarach 200 cm x 100 cm (wys x szer)

oraz okien 148 x 123 cm

Uzbrojenie próbki i maskownicy w aparaturę pomiarową powinno odbywać się na stanowisku badawczym.

Wykonawca zaprojektuje i wykona skrzynkę grzejną odpowiednio do badania okien, drzwi oraz niejednorodnych elementów murowych o wymiarach umożliwiających badanie zgodne z normami próbek opisanych przez Zamawiającego.

Aparat pomiarowy musi być zwymiarowany zgodnie z przeznaczeniem, z uwzględnieniem wymaganego maksymalnego oporu cieplnego próbek do badania.

Należy zapewnić jednolite prędkości i temperatury strumienia powietrza w bezpośrednim kontakcie z powierzchnią próbki podczas przepływu przez aparat. Równocześnie jest niezbędne zapewnienie jednolitych temperatur ścian aparatu „widzianych” z próbki, w celu zapewnienia jednolitego przejmowania ciepła przez promieniowanie.

Skrzynka grzejna powinna być wykonana z materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych tak, aby możliwe było badanie próbek o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Współczynnik przenikania ciepła ścianek skrzynki grzejnej nie powinien być wyższy niż 0,10 W/(m2K). Taką małą wartość można uzyskać na przykład stosując maty z aerogelu w połączeniu z pianką izolacyjną lub innego izolatora o niskim współczynniku przewodzenia ciepła.

Należy uszczelnić wszystkie przebicia w obudowie komór materiałem o współczynniku przewodzenia ciepła nie wyższym niż 0,02 W/(mK) oraz wyeliminować mostki cieplne w przegrodach komór.

Zamawiający dopuszcza możliwość uszczelnienia otworów materiałem nieprzepuszczającym powietrza i wilgoci, ale nie paroszczelnym.

Zamawiający dopuszcza możliwość nie podania przez Wykonawcę parametrów cieplnych materiału uszczelniającego, pod warunkiem deklaracji, że mostki termiczne są wyeliminowane oraz, że są nie więcej niż dwa przebicia na przewody z czynnikiem chłodzącym i okablowanie.

Do sprawdzenia właściwości dostarczanego aparatu pomiarowego i wykazania, że spełnia on wymagania norm PN-EN ISO 12567-1 i -2 wykonawca powinien przeprowadzić ocenę działania i kalibrację aparatu przy użyciu płyt kalibracyjnych o znanym oporze cieplnym, pokrywającym przewidywany zakres oporu cieplnego badanych próbek i właściwościach podanych w normach. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia we własnym zakresie płyt kalibracyjnych o potwierdzonym w akredytowanym laboratorium oporze cieplnym. Należy również przeprowadzić kalibrację skrzynek grzejnych. Przy badaniach kalibracyjnych należy posłużyć się dodatkowo normą PN-EN ISO 8990.

Uwaga!

Wszelkie wątpliwości co do podanych tu wymagań należy rozstrzygać w oparciu o ustalenia szczegółowe zawarte w normach

PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990 .

II. Koncepcja zabudowy zestawu komór badawczych.

Konstrukcja aparatu pomiarowego powinna umożliwiać łatwe obsługiwanie aparatu przez zespół badawczy, w trakcie całego procesu badań, obejmującego poza realizacją samej procedury pomiarowej również m.in. prace montażowe przygotowawcze na stanowisku dotyczące próbek i masek lub elementów maskownic, jak też demontaż tych zespołów po zakończeniu badań, kompletowanie, regulację i transport podstawowych zespołów wyposażenia wewnętrznego komór (skrzynki grzejne i pomiarowe z ekranami). Należy przewidzieć środki techniczne ułatwiające bezpieczny transport tych zespołów poza komorami i manipulacje po wprowadzeniu do komór tak, by po ich dosunięciu do przegrody działowej w sposób szczelny przylegały do powierzchni masek lub maskownic.

Każda z komór powinna być wyposażona w drzwi o odpowiednim prześwicie, dostosowanym do wygodnego transportu próbek, materiałów technicznych, wyposażenia komór oraz do zapewnienia przewiewu przy suszeniu próbek murowanych i innych połączeń wykonywanych „in situ”. Dopuszcza się wykonanie komory rozsuwanej, pod warunkiem zapewnienia wysokiej szczelności cieplnej i powietrznej połączeń.

Zamawiający w efekcie końcowym wymaga produktu (stanowiska badawczego) który zapewni możliwość badania próbek między innymi murowych zgodnie z przytoczonymi normami. Aby przyspieszyć proces przygotowawczy próbek należy zapewnić możliwość wysuszenia próbek murowych. Dla Zamawiającego nie jest istotne czy próbka będzie suszona na zewnątrz czy wewnątrz komory badawczej , ale suszenie próbek powinno odbywać się w tym samym pomieszczeniu w którym będzie znajdować się komora. W przypadku suszenia próbek na zewnątrz komory powinien być zabezpieczony bezpieczny transport próbek. Komora łącznie ze stanowiskiem do suszenia próbek będzie stanowić kompletne stanowisko badawcze.

Zestaw komór powinien być ustawiony na ruszcie o wysokości do 300 mm zapewniającym wyrównywanie temperatury powietrza pod podłogą komór z otoczeniem. Wzdłuż obu bocznych ścian zestawu komór należy wykonać podesty o odpowiedniej szerokości dla ułatwienia transportu sprzętu do komór jak i komunikacji z komorami.

Wymagania dotyczące miejsca montażu próbki.

Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a. Wewnątrz komory,

b. na zewnątrz komory.

Należy przewidzieć możliwość wykonania próbki poza komorą w pomieszczeniu w którym znajdowała będzie się komora) na specjalnie w tym celu zaprojektowanym podeście z możliwością montażu i demontażu podestu lub wózku umożliwiającym transport próbki. np. (wózek na rolkach z szynami prowadzącymi wykonanymi ze stali wysokojakościowej, zainstalowanymi w podłodze.)

Po wysuszeniu i związaniu materiałów, z których wykonana jest próbka (m. innymi beton, zaprawy) powinno być możliwe przetransportowanie wykonanej próbki o maksymalnych wymiarach 150 x 150 cm i ciężarze do 790 kg. Układ transportowy może być wyposażony np. w system szyn, po których będzie możliwy transport wykonanej próbki (ciężar próbki murowej np. z cegieł, pustaków z termoizolacją do 790 kg) do komory. Należy uwzględnić system zabezpieczający stabilność transportowanej próbki.

Wykonawca musi zaprojektować i dostarczyć wagę umożliwiającą dokładne ważenie próbek przed i po badaniu platformową - nierdzewną z możliwością wmontowania w posadzkę, zintegrowaną z systemem pomiaru przewodnictwa cieplnego.

— zakres - 3000 kg;

— wymiary szalki umożliwiające ważenie badanej próbki wraz z ramą pomiarową

— odczyt z dokładnością do 1 kg

— zabezpieczenie czujników pomiarowych – min IP67

Wykonawca musi uwzględnić z Wykonawcą Generalnym budynku MLBE możliwości zapewnienia miejsca montażu próbki oraz drogi transportowej, zapewniając odpowiednią wysokość dla transportu próbki.

Wszelkie konieczne zmiany w projekcie dotyczące wewnętrznej aranżacji budynku MLBE, Wykonawca przedstawi Zamawiającemu i po jego akceptacji zostaną one przedstawione Generalnemu Wykonawcy.

Koszt elementów transportowych (mobilne podkłady oraz system np. szyn) Wykonawca wykona na własny koszt jako element stanowiska laboratoryjnego.

III. Wymagania dotyczące elektrycznej instalacji zasilania, sterowania i sygnalizacji.

Wykonawca po zapoznaniu się z dokumentacją projektową MLBE dotyczącą zaopatrzenia w media budynku MLBE, zobowiązany jest, w przypadku konieczności zmiany któregokolwiek z mediów, na potrzeby montażu i uruchomienia komory klimatycznej, o wystąpienie o odpowiednią zmianę do właściwych organów administracyjnych.

Instalacja elektryczna musi być wykonana w taki sposób, by uwzględnić konieczność manewrowania w komorach niektórymi zespołami, w szczególności skrzynkami grzejnymi i pomiarowymi, wyposażonymi w zestawy wentylatorów, grzejników, itp. (podłączenia elektryczne powinny być wykonane w sposób elastyczny). Wszystkie zastosowane przewody powinny być ekranowane, a ekrany uziemione. Instalacja powinna zawierać szafę zasilająco – sterowniczą. Nie dopuszcza się stosowania w instalacji typowych przetwornic częstotliwości (falowników), generujących prąd zmienny z modulacją częstotliwości. W przypadku wykorzystania nowoczesnych rozwiązań inwerterowych z zastosowaniem na wyjściu modulacji prądem stałym, należy udowodnić, iż tego typu rozwiązanie nie zakłóci systemu pomiarowego, zarówno budowanego jak i istniejących stanowisk badawczych zlokalizowanych w pobliżu miejsca usytuowania wykonywanej instalacji.

Jakkolwiek w podstawowych procedurach badań opisanych w ww. normie zakłada się badania próbek w warunkach stacjonarnych, to sterowanie temperaturą w obydwu komorach musi być realizowane poprzez wielokrokowy programowalny sterownik, umożliwiający uzyskanie cyklicznych zmian temperatury w komorze ciepłej i zimnej. Takie warunki badań pozwalają na pomiar właściwości dynamicznych przegród budowlanych.

Wykonana instalacja powinna być bezpieczna i zgodna z obecnie stosowanymi rozwiązaniami i wymaganiami, powinna spełniać obowiązujące standardy ochrony przeciwporażeniowej.

Do wykonanej instalacji wykonawca dostarczy projekt, instrukcję obsługi wraz ze schematami oraz protokołami niezbędnych pomiarów: sprawdzenia skuteczności szybkiego wyłączania zasilania, badanie stanu izolacji, badania wyłączników różnicowo – prądowych.

Komora izotermiczna powinna być wyposażona w komputerowe stanowisko kontrolno-pomiarowe (np. RAM 16 GB, procesor cztero rdzeniowy, monitor LCD min19” ), umożliwiające zarówno rejestrację podstawowych parametrów sterujących pracą komory z możliwością zdalnej ich kontroli i regulacji, jak i możliwość rejestracji do 100 kanałów dla każdej z komór.

IV. Technologia chłodnicza.

Zarówno ciepła jak i zimna komora mają być wyposażone w instalacje pozwalające na kształtowanie klimatu (chłodzenie oraz ogrzewanie) podczas badań, zgodnie z wytycznymi norm PN-EN 1934, PN-EN ISO 12567-1 i -2 oraz PN-EN ISO 8990. Zastosowana instalacja musi zapewnić, by podczas badań parametry klimatu w komorach były utrzymywane z tolerancjami stabilności oraz jednorodności zawartymi w tych normach. Dopuszcza się zastosowanie skraplaczy powietrznych zdalnych lub wodnych zdalnie chłodzonych obiegowo. Instalacja powinna pracować na czynniku chłodniczym zapewniającym perspektywę wieloletniej eksploatacji oraz serwisu, bez konieczności retrofitu.

V. Wymagania dotyczące układu pomiarowego.

Wykonawca zaprojektuje i wykona układ pomiarowy dla badań murów, metodą skrzynki grzejnej z ciepłomierzem, spełniający wymagania zawarte w normie PN-EN 1934 i układ pomiarowy dla badań drzwi i okien, metodą skrzynki grzejnej, spełniający wymagania zawarte w normach PN-EN ISO 12567-1 i-2 oraz PN-EN ISO 8990 - dostosowane do systemów używanych przez zamawiającego. Układy te mogą być powiązane z jednym systemem obsługującym zestaw komór.

Zestaw pomiarowy powinien zawierać co najmniej czujniki:

— 1 miernik przepływu ciepła, 500 x 500 mm z obszarem kontrolowanym i certyfikatem kalibracji

— 2 czujniki temperatur, 2 czujniki wilgotności zamontowane na zewnątrz komory

— 24 (2 x 12) termoelementy powierzchni próbki

— 18 (2 x 9) termoelementy temperatury powietrza

— 18 (2 x 9) termoelementy kierownicy powietrza

— 16 (2 x 8) termoelementy ramy testowe

— 8 (2 x 4) termoelementy zamocowane na ramie testowej

— 16 (2x8) termoelementy opcjonalne

— 2 (2 x 1) prędkość powietrza, płyta mocująca

— 2 bloki izotermiczne z 60 punktami pomiarowymi z 1 szt. kalibrowanego czujnika PT100.

Powyższy układ winien zapewnić badanie parametrów otoczenia na zewnątrz komory zgodnych z zapisami SIWZ (pkt V)

Układ pomiarowo-kontrolny powinien być wyposażony w przetworniki analogowe i cyfrowe, posiadać możliwość regulacji oraz być dostosowany do ilości czujników w wyposażeniu komory. Urządzenie powinno być zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230V/50 Hz

Po stronie wykonawcy jest też wykonanie odpowiednich przepustów technologicznych, przejść, uszczelnień itp. Instalacja powinna być zaprojektowana w sposób zapewniający ograniczenie do minimum wpływu zakłóceń na wykonywane pomiary. W miarę możliwości technicznych wszelkie połączenia powinny być wykonywane ekranowanymi przewodami, z uziemionymi ekranami.

Dostawa materiałów, elementów i zespołów do instalacji pomiarowej i do systemu pomiarowego należy do wykonawcy po uzgodnieniu z zamawiającym.

Do stanowiska powinno być dostarczone oprogramowanie do kontroli, sterowania, zapisu i analizy pomiarów kompatybilne z Windows XP/7 z możliwością eksportu danych w formacie tekstowym, Excel, Word. Oprogramowanie powinno posiadać możliwość graficznej prezentacji wyników pomiarów, monitorowania wszystkich odczytów w czasie rzeczywistym w dowolnie zadawanej sekwencji czasowej oraz dowolnych zadanych czujników.

VI. Uruchomienie oraz odbiór aparatury.

Montaż zestawu komór we wskazanym miejscu, uruchomienie, badania odbiorcze, a także szkolenie czterech pracowników w zakresie obsługi stosownie do potrzeb sformułowanych przez zamawiającego urządzenie zostanie wykonane w siedzibie zamawiającego na koszt wykonawcy. Wykonawca powinien dostarczyć dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi napisaną w języku polskim. Wykonawca ma obowiązek wykazać zgodność parametrów urządzenia:

a). z wymaganiami normy PN-EN 1934 na przykładzie badania próbki reprezentatywnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej i ciepłomierza oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów,

b). z wymaganiami normy PN-EN ISO 12567-1 i -2 na przykładzie badań sprawdzających z zastosowaniem płyty kalibracyjnej przy użyciu metody skrzynki grzejnej oraz przeprowadzić w obecności pracowników PK i przy ich pełnym dostępie do badań wzorcowe pomiary potwierdzające poprawność jego funkcjonowania i wymaganą dokładność pomiarów.

Zamawiający pod określeniem dokumentacja techniczna rozumie pełny opis parametrów komory ze schematami technicznymi (elektryczno – instalacyjnymi), ( dla gotowego produktu) również kartę katalogową oraz instrukcją użytkowania w języku polskim.

VII. Wymagania ogólne.

1. Zamawiający nie wyraża zgody na powierzenie do realizacji przez podwykonawców następujących robót:

1) montażu głównych elementów komory

2) opomiarowania komory

3) uruchomienia i wykonania testowych pomiarów

2. Wykonawca jest obowiązany wskazać w ofercie ewentualne pozostałe części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Nie wskazanie podwykonawcy będzie rozumiane, że zamówienie w całości realizowane jest przez Wykonawcę składającego ofertę.

3. Wykonawca zapozna się z dokumentacją dotycząca mediów doprowadzonych do budynku MLBE oraz pozyska dla siebie oraz na swoją odpowiedzialność i ryzyko wszelkie informacje, które mogę być niezbędne w przygotowaniu oferty i do wyceny robót.

4. Wykonawca powinien zapewnić wykonanie i montaż próbki:

a). Wewnątrz komory,

b). W przypadku gdy w komorze będzie trwało badanie innej próbki, wykonanie nowej próbki na zewnątrz na zewnątrz komory i transport próbki do komory, po jej zwolnieniu.

5. Wykonawca przedstawi zamawiającemu koncepcję transportu próbki o wymiarach 1,5 m x 1,5 m i masie ok. 970 kg z miejsca wykonania próbki do komory z przedstawieniem zabezpieczeń zapewniających wykonanej próbce stabilność podczas transportu.

6. W przypadku koncepcji transportu próbki na podkładzie z szynami, czy też innych elementach potrzebnych do transportu próbki, koszt wykonania elementów transportowych poniesie Wykonawca.

7. W przypadku koncepcję lokalizacji komory i obszaru przygotowania próbek poza komorą na podstawie rzutów dostarczonych przez Zamawiającego.

8. Wszystkie elementy i urządzenia stanowiska badawczego muszą być fabrycznie nowe.

9. Wykonawca dostarczy urządzenia do nowo budowanego budynku Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (MLBE), ul. Warszawska 24, Kraków. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE harmonogram prac montażowych komory, sposób dostarczania elementów do pomieszczenia P.01 oraz możliwość montażu komory w trakcie trwania prac wykonawczych budynku bez blokowania prac budowlanych. Wykonawca rozpocznie prace montażowe komory nie wcześniej niż nastąpi wykończenie pomieszczenia P.01 z możliwością jego zamknięcia.

10. Wykonawca uzgodni z generalnym wykonawcą robót budowlanych MLBE oraz z inwestorem maksymalne gabaryty elementów składowych komory tak, aby było możliwe swobodne wniesienie ich do pomieszczenia P.01.

11. Do terminu ukończenia budowy budynku Laboratorium tj do 30.5.2014 Wykonawca musi dostarczyć i zamontować stanowisko laboratoryjne, pozostały zakres prac obejmujący wykonanie testowych pomiarów i przeszkolenie pracowników może być wykonane po tym terminie.

12. Wykonawca zapewni autoryzowany serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Okres gwarancji co najmniej 5 lat. Okres gwarancji liczy się od dnia sporządzenia protokołu odbioru końcowego potwierdzającego sprawność techniczną wykonanego stanowiska badawczego i ulega przedłużeniu o czas niesprawności stanowiska w okresie gwarancji. W okresie trwania gwarancji wykonawca zapewni wszelkie konieczne przeglądy techniczne komór.

13. Wykonawca przystąpi do naprawy gwarancyjnej w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia zgłoszenia. Czas naprawy nie może być dłuższy niż 4 tygodnie od dnia zgłoszenia (telefonicznie, faksem lub e-mailem). Gwarancja musi być świadczona przez producenta lub autoryzowany przez niego serwis lub osoby na koszt Wykonawcy w siedzibie Zamawiającego, a jeżeli jest to technicznie niemożliwe to wszelkie działania organizacyjne i koszty z tym związane ponosi Wykonawca.

14. W przypadku trzykrotnej awarii tego samego elementu Wykonawca obowiązany jest do wymiany wadliwego elementu na nowy.

15. Wykonawca dostarczy wraz z dokumentem gwarancyjnym dokument określający zasady świadczenia usług przez autoryzowany serwis w okresie pogwarancyjnym.

16. Wymagane jest dostarczenie wraz z urządzeniami: pełnej instrukcji obsługi w języku polskim.

17. W okresie gwarancji Wykonawca wykona nieodpłatnie i własnym staraniem wszelkie wymagane przeglądy serwisowe urządzeń oraz elementów opomiarowania specjalistycznego jak również nieodpłatnie naprawy tych urządzeń w razie wystąpienia usterek lub uszkodzeń z powodu ich wadliwego wykonania lub wadliwego montażu.

18. W przypadku elementów komory klimatycznej nieobjętych projektem lub przedmiarami a niezbędnych do funkcjonowania komory zgodnie z normami Wykonawca zobowiązany jest do wykonania i montażu tych elementów we własnym zakresie.

19. Przed przystąpieniem do realizacji umowy Wykonawca zobowiązany jest do sprawdzenia dostarczonej przez Zamawiającego dokumentacji projektowej pomieszczenia w którym przewidywany jest montaż stanowiska badawczego (pomieszczenie P01) wraz z dostępnymi mediami oraz drogi transportowej do tego pomieszczenia.

20. Wykonawca zobowiązany jest do podania niezbędnych informacji dotyczących budowy i działania stanowiska badawczego w czasie szkolenia i kalibracji.

21. W trakcie realizacji zamówienia, wykonawca na każdorazowe wezwanie zamawiającego, którego termin zostanie wspólnie uzgodniony pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą, ma obowiązek w siedzibie Zamawiającego zaprezentować postępy prac oraz dokonać ewentualnych korekt – spotkania koordynacyjne.

22. Zamawiający dopuszcza dostawę gotowego produktu będącego przedmiotem zamówienia wraz z instalacją, uruchomieniem i przeszkoleniem pracowników Zamawiającego.

23. Warunki realizacji zamówienia zawiera również projekt umowy stanowiący Załącznik 6 do SIWZ

IV.3.3) Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego:

13.09.2013 (15:00)

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

16.09.2013 (08:30)

IV.3.8) Warunki otwarcia ofert:

16.09.2013 (09:00)

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


Adres: ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków
woj. MAŁOPOLSKIE
Dane kontaktowe: email: zampub@pk.edu.pl
tel: +48 126282220
fax: +48 126282072
Termin składania wniosków lub ofert:
2013-08-12
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 21424820131
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2013-06-29
Rodzaj zamówienia: dostawy
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: 10 miesięcy
Wadium: 30100 ZŁ
Szacowana wartość* 1 003 333 PLN  -  1 505 000 PLN
Oferty uzupełniające: TAK
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.pk.edu.pl
Informacja dostępna pod: POLITECHNIKA KRAKOWSKA im. Tadeusza Kościuszki
ul. Warszawska 24, 31-155 Kraków, woj. małopolskie
Dokumentacja dostępna na wniosek. Termin składania wniosków o dokumentację: 11/08/2013
Okres związania ofertą: 60 dni
Kody CPV
38500000-0 Aparatura kontrolna i badawcza
42511100-2 Wymienniki ciepła