TI Tytuł PL-Lublin: Systemy informacji medycznej
ND Nr dokumentu 169164-2013
PD Data publikacji 24/05/2013
OJ Dz.U. S 99
TW Miejscowość LUBLIN
AU Nazwa instytucji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 21/05/2013
DT Termin 21/06/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 3 - Ogłoszenie o zamówieniu
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
OC Pierwotny kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
RC Kod NUTS PL314
IA Adres internetowy (URL) www.szpitalmsw.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

24/05/2013    S99    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Ogłoszenie o zamówieniu - Procedura ograniczona 

PL-Lublin: Systemy informacji medycznej

2013/S 099-169164

Ogłoszenie o zamówieniu

Dostawy

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
ul. Grenadierów 3
Osoba do kontaktów: Maria Gomółka
20-331 Lublin
POLSKA
Tel.: +48 817285628
E-mail: przetargi@szpitalmsw.pl
Faks: +48 817285628

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.szpitalmsw.pl

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Specyfikacje i dokumenty dodatkowe (w tym dokumenty dotyczące dialogu konkurencyjnego oraz dynamicznego systemu zakupów) można uzyskać pod adresem: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać na adres: Powyższy(-e) punkt(-y) kontaktowy(-e)

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Inna: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Zdrowie
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu przez instytucję zamawiającą:
Dostawa, instalacja, konfiguracja i uruchomienie Zintegrowanego Systemu Informatycznego obsługującego część medyczną i administracyjną działalności szpitala dla SP ZOZ MSW w Lublinie”.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Dostawy
Kupno
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: SP ZOZ MSW w Lublinie, ul. Grenadierów 3, 20-331 Lublin

Kod NUTS PL314

II.1.3)Informacje na temat zamówienia publicznego, umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
Ogłoszenie dotyczy zamówienia publicznego
II.1.4)Informacje na temat umowy ramowej
II.1.5)Krótki opis zamówienia lub zakupu
I. Przedmiot zamówienia:
Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:
1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalej ZSI lub Systemem)
2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.
3. Instalacja i konfiguracja ZSI.
4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.
5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.
6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.
II. Wykaz modułów ZSI
Zaproponowany podział na moduły jest umowny i zgodny z logiką funkcjonalną obszarów objętych Systemem. Zamawiający dopuszcza inny podział funkcjonalny pomiędzy modułami oprogramowania Wykonawcy.
Wykaz modułów ZSI w podziale na miejsca użytkowania i obszary funkcjonalne: Część medyczna ZSI: - Administracja systemu, Izba przyjęć planowych, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Stacjonarny, Blok operacyjny, Oddział intensywnej opieki medycznej, Zakażenia oddziałowe, Zlecenia (podanie leków, diagnostyka, konsultacje), Apteka szpitalna, Apteczki oddziałowe, Moduł wyznaczania, symulacji, optymalizacji Jednorodnych Grup Pacjenta, Moduł tworzenia własnych formularzy bez ograniczenia ich liczby, Moduł tworzenia własnych zestawień, wydruków i zestawień bez ograniczenia ich liczby, Moduł obsługujący dotykowe urządzenia mobilne, Moduł zarządzający archiwum dokumentacji medycznej, Moduł przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej, Przychodnia – Rejestracja (POZ – 1, Specjalistyczna – 4, PZP - 1), Przychodnia – Gabinet lekarski (POZ – 6, Specjalistyczne – 17), Przychodnia – Medycyna Pracy, Przychodnia – Wojewódzka Komisja Lekarska, Przychodnia – Poradnia rehabilitacyjna (rejestracja i gabinet), Gabinet zabiegowy, Pracownia diagnostyczna, Statystyka medyczna szpitala i przychodni, Obsługa sprzedaży usług komercyjnych, Portal rejestracji elektronicznej przez Internet zintegrowany z ZSI, Rozliczenia z NFZ;
Część administracyjna ZSI: Finanse – Księgowość, Kasa, Zamówienia Publiczne i zamówienia wewnętrzne, Rejestr sprzedaży, Ewidencja aparatury medycznej, Kadry, Płace, Ewidencja czasu pracy – grafiki pracy, Środki trwałe, Kalkulacja kosztów, Koszty, Gospodarka magazynowa.
III. Ogólne warunki udzielonych licencji
1. Wykonawca z chwilą podpisania protokołu końcowego odbioru ZSI udzieli Zamawiającemu bezterminowe prawo (licencję) na korzystanie z oprogramowania komputerowego składającego się na ZSI przez liczbę jednocześnie zalogowanych użytkowników danego modułu.
2. Zamawiający wymaga dostarczenia licencji bezterminowych na każdy z elementów oferowanego systemu informatycznego, tzn. wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego muszą być dostępne przez cały okres użytkowania ZSI przez Zamawiającego, także w przypadku wygaśnięcia umów gwarancyjnych i serwisowych.
3. Warunki licencji Zamawiający określi w projekcie Umowy zamieszczonym w SIWZ.
IV. Wymagania dotyczące integracji i przeniesienia zbiorów danych
a. Przeniesienie danych z systemu administracyjnego
W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca dokona przeniesienia danych zawartych w aktualnie pracującym Systemie administracyjnym firmy Macrologic (Fix, Kali, Estra), w zakresie opisanym szczegółowo w SIWZ.
b. Integracja ZSI z innymi systemami Zamawiającego
W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni trwałą wymianę danych pomiędzy:
1. Systemem medycznym i Systemem administracyjnym oferowanego ZSI
2. Systemem medycznym oferowanego ZSI i użytkowanym przez Zamawiającego systemem laboratoryjnym LIS (Roche – wersja aktualna).
3. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego Systemem radiologicznym (Alteris RIS i PACS – wersja aktualna)
4. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym część medyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna). Przychodnia obsługiwana przez system Hipokrates położona jest w osobnej lokalizacji i spięta łączem światłowodowym o przepustowości 20 Mb/s.
5. Warunki organizacyjne przeprowadzenia integracji:
a. Zamawiający oświadcza, iż zgodnie z wiążącą go umową licencyjną z twórcami posiadanych systemów informatycznych, nie jest w posiadaniu kodów źródłowych modułów tych systemów.
b. Koszty integracji z systemami posiadanymi przez Zamawiającego będą obowiązkiem Wykonawcy.
V. Wymagania ogólne - techniczne
1. System ma interfejs graficzny dla wszystkich modułów.
2. System działa w architekturze trójwarstwowej.
3. System pracuje w środowisku graficznym MS Windows na stanowiskach użytkowników, co najmniej w środowiskach MS Windows XP/Vista/7.
4. Wszystkie moduły systemu części medycznej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.
5. Wszystkie moduły części administracyjnej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.
6. System, co najmniej w zakresie funkcjonalności ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.
7. System w części administracyjnej pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.
8. System komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Jest wyposażony w system podpowiedzi (help). W przypadku oprogramowania narzędziowego i administracyjnego serwera bazy danych – dopuszczalna jest częściowa komunikacja w języku angielskim.
9. System jest wykonany w technologii klient-serwer, dane są przechowywane w modelu relacyjnym baz danych z wykorzystaniem aktywnego serwera baz danych.
10. Interfejs użytkownika, co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz z potwierdzeniem wykonania; jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowaniach na stacjach klienckich oraz użycia emulatorów. System umożliwia pracę z poziomu najbardziej popularnych przeglądarek, co najmniej MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome – wersje aktualne.
11. System w zakresie bazy danych oraz modułów funkcjonuje w oparciu o platformę serwerową MS Windows 2008 lub 2012
12. System obsługuje, w zakresie opisanym w SIWZ, urządzenia mobilne – tablety 7'' i 10‘'. Rozwiązanie musi być dedykowane, wykorzystujące ergonomię ekranów dotykowych tych urządzeń.
VI. Próbka ZSI.
Celem potwierdzenia, że oferowany ZSI odpowiada wymaganiom opisanym w SIWZ, Zamawiający zażąda od Wykonawcy próbki oferowanego systemu w postaci prezentacji systemu na komputerze przenośnym (laptop) z zainstalowanymi wszystkimi modułami przedstawionymi w ofercie, wraz z działającą testową bazą danych oraz wszelkimi niezbędnymi do prawidłowego działania systemu elementami umożliwiającymi prawidłowe działanie systemu, takimi jak zmienne środowiskowe, biblioteki systemowe, serwery WWW, komponenty systemu operacyjnego itp. Próbka ma na celu umożliwienie Zamawiającemu przeprowadzenia weryfikacji oferowanego ZSI z wymaganiami funkcjonalnymi dla Zintegrowanego Systemu Informatycznego postawionymi w SIWZ, bez żadnej ingerencji w jego konfigurację lub integralność.
Szczegółowe wymagania względem próbki określone zostaną w SIWZ.
Zamawiający zaprosi Wykonawców, którzy złożyli oferty, na prezentację oferowanego ZSI (próbki), na jednakowych zasadach opisanym szczegółowo w SIWZ. Podczas prezentacji Zamawiający dokona weryfikacji wybranych przez siebie funkcjonalności/wymagań oraz parametrów wyszczególnionych w SIWZ. W trakcie prezentacji Komisja Przetargowa oceni zgodność z SIWZ zamieszczonych w ofercie informacji. W każdej ofercie zostanie sprawdzona ta sama funkcjonalność, wymagania i parametry.
Stwierdzenie jakiejkolwiek niezgodności z deklarowaną przez Wykonawców w ofercie odpowiedzią TAK, w zakresie wymagań i parametrów, skutkować będzie odrzuceniem oferty. Prezentacja zostanie przeprowadzona zgodnie zasadami opisanymi w SIWZ.
II.1.6)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

48814000, 48440000

II.1.7)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.1.8)Części
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.1.9)Informacje o ofertach wariantowych
Dopuszcza się składanie ofert wariantowych: nie
II.2)Wielkość lub zakres zamówienia
II.2.1)Całkowita wielkość lub zakres:
II.2.2)Informacje o opcjach
Opcje: nie
II.2.3)Informacje o wznowieniach
Jest to zamówienie podlegające wznowieniu: nie
II.3)Czas trwania zamówienia lub termin realizacji
Okres w miesiącach: 24 (od udzielenia zamówienia)

Sekcja III: Informacje o charakterze prawnym, ekonomicznym, finansowym i technicznym

III.1)Warunki dotyczące zamówienia
III.1.1)Wymagane wadia i gwarancje:
Zamawiający wymaga wniesienia wadium w kwocie 20 000 PLN. Zamawiający będzie również żądał wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 3 % ceny ofertowej brutto. Szczegóły wraz z numerem konta zostaną przekazane w SIWZ.
III.1.2)Główne warunki finansowe i uzgodnienia płatnicze i/lub odniesienie do odpowiednich przepisów je regulujących:
Zgodnie z SIWZ.
III.1.3)Forma prawna, jaką musi przyjąć grupa wykonawców, której zostanie udzielone zamówienie:
Konsorcjum. W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia – Wykonawcy są zobowiązani dołączyć dodatkowo:
a/ listę Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie niniejszego zamówienia oraz b/ dokument ustanawiający pełnomocnika do reprezentowania ich w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia. Pełnomocnictwo musi być złożone w formie oryginału lub poświadczonej notarialnie kopii, sporządzonego przez notariusza odpisu lub wyciągu z dokumentu. Treść pełnomocnictwa musi jednoznacznie określać czynności, do wykonywania których pełnomocnik jest upoważniony. Wykonawcy występujący wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania. Jeżeli oferta Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia zostanie wybrana – Zamawiający zażąda – przed podpisaniem umowy o udzielenie zamówienia – umowy regulującej współpracę tych podmiotów.
III.1.4)Inne szczególne warunki
Wykonanie zamówienia podlega szczególnym warunkom: tak
Opis szczególnych warunków: Termin realizacji zamówienia został określony na 24 miesiące od daty podpisania umowy. Jednakże, Zamawiający wymaga by określone poniżej funkcjonalności systemu działały w terminach poniżej określonych.
Wymagany termin realizacji zamówienia:
a) dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (ZSI) – do 8 tygodni od podpisania umowy;
b) dostawa oprogramowania bazodanowego – do 5 tygodni od podpisania umowy;
c) wdrożenie ZSI – instalacja, konfiguracja i uruchomienie ZSI – do 8 miesięcy od podpisania umowy, z tym że dodatkowym wymogiem jest:
- wdrożenie funkcjonalności ZSI w zakresie umożliwiającym przeprowadzanie pełnego rozliczania z NFZ z nowego systemu do dnia 31.12.2013;
- wdrożenie modułów kadry – płace od dnia 31.12.2013;
- uruchomienie modułu finansowego w zakresie księgi głównej oraz modułu środki trwałe do dnia 15.02.2014.
d) przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego rozwiązania – do 16 miesięcy od podpisania umowy;
e) integrację z pozostałymi systemami informatycznymi użytkowanymi przez Zamawiającego oraz migrację danych – do 8 miesięcy od podpisania umowy
W przypadku podpisania umowy z wykonawcą później niż 31.08.2013 terminy podane powyżej mogą ulec modyfikacji.
III.2)Warunki udziału
III.2.1)Sytuacja podmiotowa wykonawców, w tym wymogi związane z wpisem do rejestru zawodowego lub handlowego
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
1) posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
2) posiadania wiedzy i doświadczenia;
3) dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
4) sytuacji ekonomicznej i finansowej.
Zamawiający oceni spełnienie warunków udziału w postępowaniu wg formuły spełnia, nie spełnia na podstawie złożonych dokumentów i oświadczeń.
Wraz z wnioskiem każdy z Wykonawców składa:
1) aktualny odpis z właściwego rejestru, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust.1 pkt.2 ustawy, wystawionego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia,
2) aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy Pzp, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia,
3) aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy Pzp, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia,
4) aktualne zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu – wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia;
5) oświadczenie potwierdzające, że wykonawca posiada uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeśli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania,
6) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania oraz o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu.
7) Oświadczenie o przynależności lub jej braku do grupy kapitałowej.
Jeżeli w przypadku wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, o których mowa w art. 24 ust.1 pkt. 5-8 ustawy, mają miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo administracyjnego miejsca zamieszkania dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art. 24 ust.1 pkt. 5-8 ustawy, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, z tym że w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń - zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób.
III.2.2)Zdolność ekonomiczna i finansowa
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów: O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące sytuacji ekonomicznej i finansowej. Zamawiający oceni spełnienie warunków udziału w postępowaniu wg formuły spełnia, nie spełnia na podstawie złożonych dokumentów i oświadczeń.
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów: Zamawiający uzna warunek dotyczący sytuacji ekonomicznej i finansowej za spełniony jeżeli Wykonawca wykaże się:
a) Ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia, w wysokości nie niższej niż 1 000 000 zł (jeden milion zł). W tym celu wykonawca składa opłaconą polisę, a w przypadku jej braku, inny dokument potwierdzający, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej przez siebie działalności związanej z przedmiotem zamówienia na minimum powyższą kwotę.
b) Posiadaniem środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości nie mniejszej niż 1 000 000 zł (jeden milion zł). W tym celu wykonawca składa informację z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składnia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
III.2.3)Kwalifikacje techniczne
Informacje i formalności konieczne do dokonania oceny spełniania wymogów:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące wiedzy i doświadczenia. Zamawiający oceni spełnienie warunków udziału w postępowaniu wg formuły spełnia, nie spełnia na podstawie złożonych dokumentów i oświadczeń.
Minimalny poziom ewentualnie wymaganych standardów:
Zamawiający uzna warunek dotyczący wiedzy i doświadczenia za spełniony jeżeli:
1. Wykonawca posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie do wykonania zamówienie i wykaże się realizacją, w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej:
a. dwóch dostaw zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, o wartości minimum 1 000 000 zł brutto (słownie: jeden milion złotych), których przedmiotem były dostawy, wraz z wdrożeniem, systemu informatycznego obsługującego część medyczną działalności szpitala (Systemem medyczny/HIS), opartego na wielowarstwowej architekturze aplikacji i działającego z użyciem przeglądarki internetowej, obejmującego swoim zakresem m.in. rozliczenia z płatnikami (w tym NFZ), ruch chorych, przychodnię, zlecenia, obrót lekami, apteczki oddziałowe, dokumentację medyczną, zintegrowanego z systemem administracyjnym;
b. dwóch zamówień, zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, o wartości minimum 200 000,00 zł brutto (słownie: dwieście tysięcy złotych) polegających na dostawie i wdrożeniu oprogramowania, odsługującego część administracyjną działalności szpitala (System administracyjny/ERP), w tym dział księgowości, dział kosztów, dział kadr i płac oraz obsługującego środki trwałe i magazyny, zintegrowanego z systemem medycznym,
c. dwóch zamówień, zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, polegających na dostawie i wdrożeniu oprogramowania w zakresie zintegrowanego z Systemem medycznym interaktywnego portalu internetowego obejmującego usługi on-line dla pacjentów,
d. jedno zamówienie związane z integracją Systemu medycznego z laboratoryjnym systemem informatycznym (LIS/System laboratoryjny),
e. jedno zamówienie związane z integracją ZSI z radiologicznym systemem informatycznym (RIS i PACS/System diagnostyczny).
Zamawiający dopuszcza realizację w/w zamówień w ramach jednego zamówienia.
W tym celu wykonawca składa wykaz wykonanych dostaw w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością dostawom stanowiącym przedmiot zamówienia z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy zostały wykonane, oraz załączenia dowodów potwierdzających czy dostawy te zostały wykonane należycie.
2. Wykonawca dysponuje lub będzie dysponował co najmniej 8 osobami tworzącymi zespół projektowo – wdrożeniowy, zdolnymi do wykonania zamówienia (lub przedstawi pisemne zobowiązanie do udostępnienia takich osób), w tym:
a. minimum jednym kierownikiem projektu z wykształceniem wyższym magisterskim i posiadającym certyfikat zarządzania projektami, np. IPMA, PMP, Prince 2 lub równoważny, lub dyplom ukończenia studiów wyższych w specjalności: zarządzanie projektami oraz biorącym udział w minimum 3 wdrożeniach systemu informatycznego, w zakresie części medycznej dla zakładu opieki zdrowotnej, na stanowisku kierownika projektu;
b. minimum czterema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów medycznych, z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;
c. minimum trzema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów administracyjnych, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;
W tym celu Wykonawca składa wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.
III.2.4)Informacje o zamówieniach zastrzeżonych
III.3)Specyficzne warunki dotyczące zamówień na usługi
III.3.1)Informacje dotyczące określonego zawodu
III.3.2)Osoby odpowiedzialne za wykonanie usługi

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Ograniczona
IV.1.2)Ograniczenie liczby wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert lub do udziału
Przewidywana liczba wykonawców: 5
Obiektywne kryteria wyboru ograniczonej liczby kandydatów: Do złożenia ofert zostanie zaproszonych 5 (pięciu) wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu będzie nie większa niż 5, do złożenia ofert zostaną zaproszeni wszyscy wykonawcy spełniający te warunki. Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu będzie większa niż 5, do złożenia ofert zostaną zaproszeni wykonawcy, którzy będą znajdować się w wierszach tabeli określonych liczbą porządkową od 1 do 5. Wykonawca otrzyma 2 punkty za każdą dostawę (ponad jedną dostawę wymaganą celem potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu), wyszczególnioną w wykazie zrealizowanych dostaw zrealizowaną dla jednostki służby zdrowia o wartości minimum 1 000 000 zł brutto (słownie: jeden milion złotych), której przedmiotem była dostawa wraz z wdrożeniem i szkoleniem pracowników systemu obsługującego część medyczną działalności szpitala (system medyczny), opartego na wielowarstwowej architekturze aplikacji i działającego z użyciem przeglądarki internetowej, obejmującego swoim zakresem co najmniej rozliczenia z płatnikami (w tym NFZ), ruch chorych, zlecenia, obrót lekami, apteczki oddziałowe, zakażenia szpitalne, dokumentację medyczną – zintegrowanego z systemem administracyjnym.Wykonawca otrzyma 1 punkt za każdą dostawę (ponad jedną dostawę wymaganą celem potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu), wyszczególnioną w wykazie zrealizowanych dostaw zrealizowaną dla jednostki służby zdrowia o wartości minimum 200 000 zł brutto (słownie: dwieście tysięcy złotych), której przedmiotem była dostawa wraz z wdrożeniem i szkoleniem pracowników systemu obsługującego część administracyjną działalności szpitala (system administracyjny), w tym co najmniej dział księgowości, dział kadr i płac, środki trwałe i magazyn – zintegrowanego z systemem medycznym. Każda z wyszczególnionych dostaw musi być potwierdzona dokumentem stwierdzającym, iż dostawa została wykonana należycie. Do oceny wniosku zamawiający przyjmie wyłącznie zrealizowane zamówienia. W przypadku uzyskania przez wykonawców takiej samej liczby punktów, o kolejności decydować będzie łączna wartość wykonanych zamówień, spełniających warunki wskazane w załączonym do wniosku wykazie dostaw. Zamawiający informuje, że zostanie sporządzona tabela zawierająca kolumny: -liczba porządkowa, -liczba punktów, -wykonawcy, którzy uzyskali tę liczbę punktów, -wartość dostaw. Tabela zostanie zestawiona od największej do najmniejszej liczby punktów.
IV.1.3)Zmniejszenie liczby wykonawców podczas negocjacji lub dialogu
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystana będzie aukcja elektroniczna: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą:
ZP / 12 / 2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia
nie
IV.3.3)Warunki otrzymania specyfikacji, dokumentów dodatkowych lub dokumentu opisowego
Dokumenty odpłatne: nie
IV.3.4)Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
21.6.2013 - 12:00
IV.3.5)Data wysłania zaproszeń do składania ofert lub do udziału zakwalifikowanym kandydatom
IV.3.6)Języki, w których można sporządzać oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
polski.
IV.3.7)Minimalny okres, w którym oferent będzie związany ofertą
IV.3.8)Warunki otwarcia ofert

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o powtarzającym się charakterze zamówienia
Jest to zamówienie o charakterze powtarzającym się: nie
VI.2)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.3)Informacje dodatkowe
VI.4)Procedury odwoławcze
VI.4.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587702
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

Organ odpowiedzialny za procedury mediacyjne

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587702
Adres internetowy: http://www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.4.2)Składanie odwołań
Dokładne informacje na temat terminów składania odwołań: Odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia - jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2 ustawy Pzp, albo w terminie 15 dni - jeżeli zostały przesłane w inny sposób. Odwołanie wobec treści ogłoszenia o zamówieniu oraz wobec postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia, wnosi się w terminie 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej.
Odwołanie wobec czynności innych niż określone w art. 182 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych wnosi się w terminie 10 dni od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia. Jeżeli zamawiający nie przesłał wykonawcy zawiadomienia o wyborze oferty najkorzystniejszej odwołanie wnosi się nie później niż w terminie:
— 30 dni od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia o udzieleniu zamówienia,
— 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy, jeżeli zamawiający nie opublikował w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.
VI.4.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Urząd Zamówień Publicznych
Tel.: +48 224587702
Faks: +48 224587700

VI.5)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
21.5.2013
TI Tytuł PL-Lublin: Systemy informacji medycznej
ND Nr dokumentu 177701-2013
PD Data publikacji 31/05/2013
OJ Dz.U. S 104
TW Miejscowość LUBLIN
AU Nazwa instytucji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 28/05/2013
DT Termin 28/06/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
OC Pierwotny kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
RC Kod NUTS PL314

31/05/2013    S104    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona 

PL-Lublin: Systemy informacji medycznej

2013/S 104-177701

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie, ul. Grenadierów 3, Osoba do kontaktów: Maria Gomółka, Lublin20-331, POLSKA. Tel.: +48 817285628. Faks: +48 817285628. E-mail: przetargi@szpitalmsw.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 24.5.2013, 2013/S 99-169164)

Przedmiot zamówienia:
CPV:48814000, 48440000

Systemy informacji medycznej

Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Przedmiot zamówienia:

Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:

1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalej ZSI lub Systemem)

2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.

3. Instalacja i konfiguracja ZSI.

4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.

5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.

6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.

II. Wykaz modułów ZSI

Zaproponowany podział na moduły jest umowny i zgodny z logiką funkcjonalną obszarów objętych Systemem. Zamawiający dopuszcza inny podział funkcjonalny pomiędzy modułami oprogramowania Wykonawcy.

Wykaz modułów ZSI w podziale na miejsca użytkowania i obszary funkcjonalne: Część medyczna ZSI: - Administracja systemu, Izba przyjęć planowych, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Stacjonarny, Blok operacyjny, Oddział intensywnej opieki medycznej, Zakażenia oddziałowe, Zlecenia (podanie leków, diagnostyka, konsultacje), Apteka szpitalna, Apteczki oddziałowe, Moduł wyznaczania, symulacji, optymalizacji Jednorodnych Grup Pacjenta, Moduł tworzenia własnych formularzy bez ograniczenia ich liczby, Moduł tworzenia własnych zestawień, wydruków i zestawień bez ograniczenia ich liczby, Moduł obsługujący dotykowe urządzenia mobilne, Moduł zarządzający archiwum dokumentacji medycznej, Moduł przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej, Przychodnia – Rejestracja (POZ – 1, Specjalistyczna – 4, PZP - 1), Przychodnia – Gabinet lekarski (POZ – 6, Specjalistyczne – 17), Przychodnia – Medycyna Pracy, Przychodnia – Wojewódzka Komisja Lekarska, Przychodnia – Poradnia rehabilitacyjna (rejestracja i gabinet), Gabinet zabiegowy, Pracownia diagnostyczna, Statystyka medyczna szpitala i przychodni, Obsługa sprzedaży usług komercyjnych, Portal rejestracji elektronicznej przez Internet zintegrowany z ZSI, Rozliczenia z NFZ;

Część administracyjna ZSI: Finanse – Księgowość, Kasa, Zamówienia Publiczne i zamówienia wewnętrzne, Rejestr sprzedaży, Ewidencja aparatury medycznej, Kadry, Płace, Ewidencja czasu pracy – grafiki pracy, Środki trwałe, Kalkulacja kosztów, Koszty, Gospodarka magazynowa.

III. Ogólne warunki udzielonych licencji

1. Wykonawca z chwilą podpisania protokołu końcowego odbioru ZSI udzieli Zamawiającemu bezterminowe prawo (licencję) na korzystanie z oprogramowania komputerowego składającego się na ZSI przez liczbę jednocześnie zalogowanych użytkowników danego modułu.

2. Zamawiający wymaga dostarczenia licencji bezterminowych na każdy z elementów oferowanego systemu informatycznego, tzn. wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego muszą być dostępne przez cały okres użytkowania ZSI przez Zamawiającego, także w przypadku wygaśnięcia umów gwarancyjnych i serwisowych.

3. Warunki licencji Zamawiający określi w projekcie Umowy zamieszczonym w SIWZ.

IV. Wymagania dotyczące integracji i przeniesienia zbiorów danych

a. Przeniesienie danych z systemu administracyjnego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca dokona przeniesienia danych zawartych w aktualnie pracującym Systemie administracyjnym firmy Macrologic (Fix, Kali, Estra), w zakresie opisanym szczegółowo w SIWZ.

b. Integracja ZSI z innymi systemami Zamawiającego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni trwałą wymianę danych pomiędzy:

1. Systemem medycznym i Systemem administracyjnym oferowanego ZSI

2. Systemem medycznym oferowanego ZSI i użytkowanym przez Zamawiającego systemem laboratoryjnym LIS (Roche – wersja aktualna).

3. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego Systemem radiologicznym (Alteris RIS i PACS – wersja aktualna)

4. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym część medyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna). Przychodnia obsługiwana przez system Hipokrates położona jest w osobnej lokalizacji i spięta łączem światłowodowym o przepustowości 20 Mb/s.

5. Warunki organizacyjne przeprowadzenia integracji:

a. Zamawiający oświadcza, iż zgodnie z wiążącą go umową licencyjną z twórcami posiadanych systemów informatycznych, nie jest w posiadaniu kodów źródłowych modułów tych systemów.

b. Koszty integracji z systemami posiadanymi przez Zamawiającego będą obowiązkiem Wykonawcy.

V. Wymagania ogólne - techniczne

1. System ma interfejs graficzny dla wszystkich modułów.

2. System działa w architekturze trójwarstwowej.

3. System pracuje w środowisku graficznym MS Windows na stanowiskach użytkowników, co najmniej w środowiskach MS Windows XP/Vista/7.

4. Wszystkie moduły systemu części medycznej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

5. Wszystkie moduły części administracyjnej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

6. System, co najmniej w zakresie funkcjonalności ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

7. System w części administracyjnej pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

8. System komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Jest wyposażony w system podpowiedzi (help). W przypadku oprogramowania narzędziowego i administracyjnego serwera bazy danych – dopuszczalna jest częściowa komunikacja w języku angielskim.

9. System jest wykonany w technologii klient-serwer, dane są przechowywane w modelu relacyjnym baz danych z wykorzystaniem aktywnego serwera baz danych.

10. Interfejs użytkownika, co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz z potwierdzeniem wykonania; jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowaniach na stacjach klienckich oraz użycia emulatorów. System umożliwia pracę z poziomu najbardziej popularnych przeglądarek, co najmniej MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome – wersje aktualne.

11. System w zakresie bazy danych oraz modułów funkcjonuje w oparciu o platformę serwerową MS Windows 2008 lub 2012

12. System obsługuje, w zakresie opisanym w SIWZ, urządzenia mobilne – tablety 7'' i 10‘'. Rozwiązanie musi być dedykowane, wykorzystujące ergonomię ekranów dotykowych tych urządzeń.

VI. Próbka ZSI.

Celem potwierdzenia, że oferowany ZSI odpowiada wymaganiom opisanym w SIWZ, Zamawiający zażąda od Wykonawcy próbki oferowanego systemu w postaci prezentacji systemu na komputerze przenośnym (laptop) z zainstalowanymi wszystkimi modułami przedstawionymi w ofercie, wraz z działającą testową bazą danych oraz wszelkimi niezbędnymi do prawidłowego działania systemu elementami umożliwiającymi prawidłowe działanie systemu, takimi jak zmienne środowiskowe, biblioteki systemowe, serwery WWW, komponenty systemu operacyjnego itp. Próbka ma na celu umożliwienie Zamawiającemu przeprowadzenia weryfikacji oferowanego ZSI z wymaganiami funkcjonalnymi dla Zintegrowanego Systemu Informatycznego postawionymi w SIWZ, bez żadnej ingerencji w jego konfigurację lub integralność.

Szczegółowe wymagania względem próbki określone zostaną w SIWZ.

Zamawiający zaprosi Wykonawców, którzy złożyli oferty, na prezentację oferowanego ZSI (próbki), na jednakowych zasadach opisanym szczegółowo w SIWZ. Podczas prezentacji Zamawiający dokona weryfikacji wybranych przez siebie funkcjonalności/wymagań oraz parametrów wyszczególnionych w SIWZ. W trakcie prezentacji Komisja Przetargowa oceni zgodność z SIWZ zamieszczonych w ofercie informacji. W każdej ofercie zostanie sprawdzona ta sama funkcjonalność, wymagania i parametry.

Stwierdzenie jakiejkolwiek niezgodności z deklarowaną przez Wykonawców w ofercie odpowiedzią TAK, w zakresie wymagań i parametrów, skutkować będzie odrzuceniem oferty. Prezentacja zostanie przeprowadzona zgodnie zasadami opisanymi w SIWZ.

III.2.3) Kwalifikacje techniczne

Zamawiający uzna warunek dotyczący wiedzy i doświadczenia za spełniony jeżeli:

1. Wykonawca posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie do wykonania zamówienie i wykaże się realizacją, w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej:

a. dwóch dostaw zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, o wartości minimum 1 000 000 zł brutto (słownie: jeden milion złotych), których przedmiotem były dostawy, wraz z wdrożeniem, systemu informatycznego obsługującego część medyczną działalności szpitala (Systemem medyczny/HIS), opartego na wielowarstwowej architekturze aplikacji i działającego z użyciem przeglądarki internetowej, obejmującego swoim zakresem m.in. rozliczenia z płatnikami (w tym NFZ), ruch chorych, przychodnię, zlecenia, obrót lekami, apteczki oddziałowe, dokumentację medyczną, zintegrowanego z systemem administracyjnym;

b. dwóch zamówień, zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, o wartości minimum 200 000,00 zł brutto (słownie: dwieście tysięcy złotych) polegających na dostawie i wdrożeniu oprogramowania, odsługującego część administracyjną działalności szpitala (System administracyjny/ERP), w tym dział księgowości, dział kosztów, dział kadr i płac oraz obsługującego środki trwałe i magazyny, zintegrowanego z systemem medycznym,

c. dwóch zamówień, zrealizowanych dla jednostek służby zdrowia, polegających na dostawie i wdrożeniu oprogramowania w zakresie zintegrowanego z Systemem medycznym interaktywnego portalu internetowego obejmującego usługi on-line dla pacjentów,

d. jedno zamówienie związane z integracją Systemu medycznego z laboratoryjnym systemem informatycznym (LIS/System laboratoryjny),

e. jedno zamówienie związane z integracją ZSI z radiologicznym systemem informatycznym (RIS i PACS/System diagnostyczny).

Zamawiający dopuszcza realizację w/w zamówień w ramach jednego zamówienia.

W tym celu wykonawca składa wykaz wykonanych dostaw w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością dostawom stanowiącym przedmiot zamówienia z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy zostały wykonane, oraz załączenia dowodów potwierdzających czy dostawy te zostały wykonane należycie.

2. Wykonawca dysponuje lub będzie dysponował co najmniej 8 osobami tworzącymi zespół projektowo – wdrożeniowy, zdolnymi do wykonania zamówienia (lub przedstawi pisemne zobowiązanie do udostępnienia takich osób), w tym:

a. minimum jednym kierownikiem projektu z wykształceniem wyższym magisterskim i posiadającym certyfikat zarządzania projektami, np. IPMA, PMP, Prince 2 lub równoważny, lub dyplom ukończenia studiów wyższych w specjalności: zarządzanie projektami oraz biorącym udział w minimum 3 wdrożeniach systemu informatycznego, w zakresie części medycznej dla zakładu opieki zdrowotnej, na stanowisku kierownika projektu;

b. minimum czterema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów medycznych, z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;

c. minimum trzema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów administracyjnych, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;

W tym celu Wykonawca składa wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

21.06.2013 (12:00)

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Przedmiot zamówienia:

Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:

1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalej ZSI lub Systemem)

2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.

3. Instalacja i konfiguracja ZSI.

4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.

5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.

6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.

II. Wykaz modułów ZSI.

Zaproponowany podział na moduły jest umowny i zgodny z logiką funkcjonalną obszarów objętych Systemem. Zamawiający dopuszcza inny podział funkcjonalny pomiędzy modułami oprogramowania Wykonawcy.

Wykaz modułów ZSI w podziale na miejsca użytkowania i obszary funkcjonalne:

Część medyczna ZSI:

— Administracja systemu,

— Izba przyjęć planowych,

— Szpitalny Oddział Ratunkowy,

— Oddział stacjonarny,

— Blok operacyjny,

— Oddział Intensywnej Opieki Medycznej,

— Zakażenia oddziałowe,

— Zlecenia (podanie leków, diagnostyka, konsultacje),

— Apteka szpitalna,

— Apteczki oddziałowe,

— Moduł wyznaczania, symulacji/optymalizacji Jednorodnych Grup Pacjenta,

— Moduł tworzenia własnych formularzy,

— Moduł tworzenia własnych zestawień i wydruków,

— Moduł obsługujący dotykowe urządzenia mobilne,

— Moduł zarządzający archiwum dokumentacji medycznej,

— Moduł przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej,

— Poradnia rehabilitacyjna (rejestracja i gabinet),

— Gabinet zabiegowy,

— Pracownia diagnostyczna,

— Statystyka medyczna szpitala,

— Obsługa sprzedaży usług komercyjnych,

— Portal rejestracji elektronicznej przez Internet zintegrowany z ZSI,

— Rozliczenia z NFZ;

Część administracyjna ZSI:

— Finanse – Księgowość,

— Kasa,

— Zamówienia Publiczne i zamówienia wewnętrzne,

— Rejestr sprzedaży,

— Ewidencja aparatury medycznej,

— Kadry, Płace, Ewidencja czasu pracy – grafiki pracy,

— Środki trwałe,

— Kalkulacja kosztów,

— Gospodarka magazynowa.

III. Ogólne warunki udzielonych licencji

1. Wykonawca z chwilą podpisania protokołu końcowego odbioru ZSI udzieli Zamawiającemu bezterminowe prawo (licencję) na korzystanie z oprogramowania komputerowego składającego się na ZSI przez liczbę jednocześnie zalogowanych użytkowników danego modułu.

2. Zamawiający wymaga dostarczenia licencji bezterminowych na każdy z elementów oferowanego systemu informatycznego, tzn. wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego muszą być dostępne przez cały okres użytkowania ZSI przez Zamawiającego, także w przypadku wygaśnięcia umów gwarancyjnych i serwisowych.

3. Warunki licencji Zamawiający określi w projekcie Umowy zamieszczonym w SIWZ.

IV. Wymagania dotyczące integracji i przeniesienia zbiorów danych

a. Przeniesienie danych z systemu administracyjnego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca dokona przeniesienia danych zawartych w aktualnie pracującym Systemie administracyjnym firmy Macrologic (Fix, Kali, Estra), w zakresie opisanym szczegółowo w SIWZ.

b. Integracja ZSI z innymi systemami Zamawiającego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni trwałą wymianę danych pomiędzy:

1. Systemem medycznym i Systemem administracyjnym oferowanego ZSI.

2. Systemem medycznym oferowanego ZSI i użytkowanym przez Zamawiającego systemem laboratoryjnym LIS (Roche – wersja aktualna).

3. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego Systemem radiologicznym (Alteris RIS i PACS – wersja aktualna).

4. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym część medyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna). Przychodnia obsługiwana przez system Hipokrates położona jest w osobnej lokalizacji i spięta łączem światłowodowym o przepustowości 20 Mbps.

5. Warunki organizacyjne przeprowadzenia integracji:

a. Zamawiający oświadcza, iż zgodnie z wiążącą go umową licencyjną z twórcami posiadanych systemów informatycznych, nie jest w posiadaniu kodów źródłowych modułów tych systemów.

b. Koszty integracji z systemami posiadanymi przez Zamawiającego będą kosztem Wykonawcy.

V. Wymagania ogólne - techniczne

1. System ma interfejs graficzny dla wszystkich modułów.

2. System działa w architekturze trójwarstwowej (co najmniej w części medycznej).

3. System pracuje w środowisku graficznym MS Windows na stanowiskach użytkowników, co najmniej w środowiskach MS Windows XP/Vista/7.

4. Wszystkie moduły systemu części medycznej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

5. Wszystkie moduły części administracyjnej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

6. System, co najmniej w zakresie funkcjonalności ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

7. System w części administracyjnej pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

8. System komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Jest wyposażony w system podpowiedzi (help). W przypadku oprogramowania narzędziowego i administracyjnego serwera bazy danych – dopuszczalna jest częściowa komunikacja w języku angielskim.

9. System jest wykonany w technologii klient-serwer, dane są przechowywane w modelu relacyjnym baz danych z wykorzystaniem aktywnego serwera baz danych.

10. Interfejs użytkownika, co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz z potwierdzeniem wykonania; jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowaniach na stacjach klienckich oraz użycia emulatorów. System umożliwia pracę z poziomu najbardziej popularnych przeglądarek, co najmniej MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome.

11. System w zakresie bazy danych oraz modułów funkcjonuje w oparciu o platformę serwerową MS Windows 2008 lub 2012.

12. System obsługuje, w zakresie opisanym w SIWZ, urządzenia mobilne – tablety 7'' i 10''. Rozwiązanie musi być dedykowane, wykorzystujące ergonomię ekranów dotykowych tych urządzeń.

VI. Próbka ZSI.

Celem potwierdzenia, że oferowany ZSI odpowiada wymaganiom opisanym w SIWZ, Zamawiający żąda od Wykonawcy próbki oferowanego systemu w postaci prezentacji systemu na komputerze przenośnym (laptop) z zainstalowanymi wszystkimi modułami przedstawionymi w ofercie, wraz z działającą testową bazą danych oraz wszelkimi niezbędnymi do prawidłowego działania systemu elementami umożliwiającymi prawidłowe działanie systemu, takimi jak zmienne środowiskowe, biblioteki systemowe, serwery WWW, komponenty systemu operacyjnego itp. Próbka ma na celu umożliwienie Zamawiającemu przeprowadzenia weryfikacji oferowanego ZSI z wymaganiami funkcjonalnymi dla Zintegrowanego Systemu Informatycznego postawionymi w SIWZ, bez żadnej ingerencji w jego konfigurację lub integralność.

Szczegółowe wymagania względem próbki określone zostaną w SIWZ.

Zamawiający zaprosi Wykonawców, którzy złożyli oferty, na prezentację oferowanego ZSI (próbki), na jednakowych zasadach opisanym szczegółowo w SIWZ. Podczas prezentacji Zamawiający dokona weryfikacji wybranych przez siebie funkcjonalności/wymagań oraz parametrów wyszczególnionych w SIWZ. W trakcie prezentacji Komisja Przetargowa oceni zgodność z SIWZ zamieszczonych w ofercie informacji. W każdej ofercie zostanie sprawdzona ta sama funkcjonalność, wymagania i parametry.

Stwierdzenie jakiejkolwiek niezgodności z deklarowaną przez Wykonawców w ofercie odpowiedzią tak, w zakresie wymagań i parametrów, skutkować będzie odrzuceniem oferty. Prezentacja zostanie przeprowadzona zgodnie z zasadami opisanymi w SIWZ.

III.2.3) Kwalifikacje techniczne

Zamawiający uzna warunek dotyczący wiedzy i doświadczenia za spełniony jeżeli:

1. Wykonawca posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie do wykonania zamówienie i wykaże się realizacją, w ciągu ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, co najmniej:

a. jednej dostawy zrealizowanej dla jednostki służby zdrowia, o wartości minimum 1 000 000 zł brutto (słownie: jeden milion złotych), której przedmiotem były dostawy, wraz z wdrożeniem, systemu informatycznego obsługującego część medyczną działalności szpitala (Systemem medyczny/HIS), opartego na wielowarstwowej architekturze aplikacji i działającego z użyciem przeglądarki internetowej, obejmującego swoim zakresem m.in. rozliczenia z płatnikami (w tym NFZ), ruch chorych, przychodnię, zlecenia, obrót lekami, apteczki oddziałowe, dokumentację medyczną, zintegrowanego z systemem administracyjnym;

b. jednego zamówienia, zrealizowanego dla jednostki służby zdrowia, o wartości minimum 200 000,00 zł brutto (słownie: dwieście tysięcy złotych) polegającego na dostawie i wdrożeniu oprogramowania, odsługującego część administracyjną działalności szpitala (System administracyjny/ERP), w tym dział księgowości, dział kosztów, dział kadr i płac oraz obsługującego środki trwałe i magazyny, zintegrowanego z systemem medycznym,

c. jednego zamówienia, zrealizowanego dla jednostki służby zdrowia, polegających na dostawie i wdrożeniu oprogramowania w zakresie zintegrowanego z Systemem medycznym interaktywnego portalu internetowego obejmującego usługi on-line dla pacjentów,

d. jedno zamówienie związane z integracją Systemu medycznego z laboratoryjnym systemem informatycznym (LIS/System laboratoryjny),

e. jedno zamówienie związane z integracją ZSI z radiologicznym systemem informatycznym (RIS i PACS/System diagnostyczny).

Zamawiający dopuszcza realizację w/w zamówień w ramach jednego zamówienia.

W tym celu wykonawca składa wykaz wykonanych dostaw w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością dostawom stanowiącym przedmiot zamówienia z podaniem ich wartości, przedmiotu, dat wykonania i podmiotów, na rzecz których dostawy zostały wykonane, oraz załączenia dowodów potwierdzających czy dostawy te zostały wykonane należycie.

2. Wykonawca dysponuje lub będzie dysponował co najmniej 8 osobami tworzącymi zespół projektowo – wdrożeniowy, zdolnymi do wykonania zamówienia (lub przedstawi pisemne zobowiązanie do udostępnienia takich osób), w tym:

a. minimum jednym kierownikiem projektu z wykształceniem wyższym magisterskim i posiadającym certyfikat zarządzania projektami, np. IPMA, PMP, Prince 2 lub równoważny, lub dyplom ukończenia studiów wyższych w specjalności: zarządzanie projektami oraz biorącym udział w minimum 3 wdrożeniach systemu informatycznego, w zakresie części medycznej dla zakładu opieki zdrowotnej, na stanowisku kierownika projektu;

b. minimum czterema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów medycznych, z wykształceniem wyższym magisterskim, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;

c. minimum trzema specjalistami, w zakresie wdrażania systemów administracyjnych, którzy brali udział w minimum 3 wdrożeniach na stanowisku wdrożeniowca;

W tym celu Wykonawca składa wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

28.06.2013 (12:00)

Inne dodatkowe informacje

Warunki otwarcia wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu: Otwarcie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu odbędzie się w SP ZOZ MSW w Lublinie, ul. Grenadierów 3, 20-331 Lublin, budynek C, pok. 203 (sala konferencyjna) dnia 28.6.2013r. godz. 12:15.


TI Tytuł PL-Lublin: Systemy informacji medycznej
ND Nr dokumentu 212165-2013
PD Data publikacji 28/06/2013
OJ Dz.U. S 124
TW Miejscowość LUBLIN
AU Nazwa instytucji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 25/06/2013
DT Termin 05/07/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
OC Pierwotny kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
RC Kod NUTS PL314

28/06/2013    S124    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona 

PL-Lublin: Systemy informacji medycznej

2013/S 124-212165

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie, ul. Grenadierów 3, Osoba do kontaktów: Maria Gomółka, Lublin20-331, POLSKA. Tel.: +48 817285628. Faks: +48 817285628. E-mail: przetargi@szpitalmsw.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 24.5.2013, 2013/S 99-169164)

Przedmiot zamówienia:
CPV:48814000, 48440000

Systemy informacji medycznej

Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości

Zamiast: 

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

28.06.2013 (12:00)

Powinno być: 

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

05.07.2013 (12:00)


TI Tytuł Polska-Lublin: Systemy informacji medycznej
ND Nr dokumentu 221351-2013
PD Data publikacji 05/07/2013
OJ Dz.U. S 129
TW Miejscowość LUBLIN
AU Nazwa instytucji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 03/07/2013
DT Termin 17/07/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 2 - Dodatkowe informacje
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 1 - Oferta całościowa
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
OC Pierwotny kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
RC Kod NUTS PL314

05/07/2013    S129    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Dodatkowe informacje - Procedura ograniczona 

Polska-Lublin: Systemy informacji medycznej

2013/S 129-221351

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie, ul. Grenadierów 3, Osoba do kontaktów: Maria Gomółka, Lublin20-331, POLSKA. Tel.: +48 817285628. Faks: +48 817285628. E-mail: przetargi@szpitalmsw.pl

(Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, 24.5.2013, 2013/S 99-169164)

Przedmiot zamówienia:
CPV:48814000, 48440000

Systemy informacji medycznej

Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości

Zamiast: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Przedmiot zamówienia:

Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:

1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalejZSI lub Systemem)

2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.

3. Instalacja i konfiguracja ZSI.

4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.

5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.

6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.

II. Wykaz modułów ZSI.

Zaproponowany podział na moduły jest umowny i zgodny z logiką funkcjonalną obszarów objętych Systemem.Zamawiający dopuszcza inny podział funkcjonalny pomiędzy modułami oprogramowania Wykonawcy.

Wykaz modułów ZSI w podziale na miejsca użytkowania i obszary funkcjonalne:

Część medyczna ZSI:

— Administracja systemu,

— Izba przyjęć planowych,

— Szpitalny Oddział Ratunkowy,

— Oddział stacjonarny,

— Blok operacyjny,

— Oddział Intensywnej Opieki Medycznej,

— Zakażenia oddziałowe,

— Zlecenia (podanie leków, diagnostyka, konsultacje),

— Apteka szpitalna,

— Apteczki oddziałowe,

— Moduł wyznaczania, symulacji/optymalizacji Jednorodnych Grup Pacjenta,

— Moduł tworzenia własnych formularzy,

— Moduł tworzenia własnych zestawień i wydruków,

— Moduł obsługujący dotykowe urządzenia mobilne,

— Moduł zarządzający archiwum dokumentacji medycznej,

— Moduł przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej,

— Poradnia rehabilitacyjna (rejestracja i gabinet),

— Gabinet zabiegowy,

— Pracownia diagnostyczna,

— Statystyka medyczna szpitala,

— Obsługa sprzedaży usług komercyjnych,

— Portal rejestracji elektronicznej przez Internet zintegrowany z ZSI,

— Rozliczenia z NFZ;

Część administracyjna ZSI:

— Finanse – Księgowość,

— Kasa,

— Zamówienia Publiczne i zamówienia wewnętrzne,

— Rejestr sprzedaży,

— Ewidencja aparatury medycznej,

— Kadry, Płace, Ewidencja czasu pracy – grafiki pracy,

— Środki trwałe,

— Kalkulacja kosztów,

— Gospodarka magazynowa.

III. Ogólne warunki udzielonych licencji

1. Wykonawca z chwilą podpisania protokołu końcowego odbioru ZSI udzieli Zamawiającemu bezterminowe prawo(licencję) na korzystanie z oprogramowania komputerowego składającego się na ZSI przez liczbę jednocześniezalogowanych użytkowników danego modułu.

2. Zamawiający wymaga dostarczenia licencji bezterminowych na każdy z elementów oferowanego systemuinformatycznego, tzn. wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego muszą być dostępne przez cały okresużytkowania ZSI przez Zamawiającego, także w przypadku wygaśnięcia umów gwarancyjnych i serwisowych.

3. Warunki licencji Zamawiający określi w projekcie Umowy zamieszczonym w SIWZ.

IV. Wymagania dotyczące integracji i przeniesienia zbiorów danych

a. Przeniesienie danych z systemu administracyjnego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca dokona przeniesienia danych zawartych w aktualnie pracującymSystemie administracyjnym firmy Macrologic (Fix, Kali, Estra), w zakresie opisanym szczegółowo w SIWZ.

b. Integracja ZSI z innymi systemami Zamawiającego

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni trwałą wymianę danych pomiędzy:

1. Systemem medycznym i Systemem administracyjnym oferowanego ZSI.

2. Systemem medycznym oferowanego ZSI i użytkowanym przez Zamawiającego systemem laboratoryjnym LIS (Roche– wersja aktualna).

3. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego Systemem radiologicznym (Alteris RIS iPACS – wersja aktualna).

4. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym częśćmedyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna). Przychodnia obsługiwana przez system Hipokratespołożona jest w osobnej lokalizacji i spięta łączem światłowodowym o przepustowości 20 Mbps.

5. Warunki organizacyjne przeprowadzenia integracji:

a. Zamawiający oświadcza, iż zgodnie z wiążącą go umową licencyjną z twórcami posiadanych systemówinformatycznych, nie jest w posiadaniu kodów źródłowych modułów tych systemów.

b. Koszty integracji z systemami posiadanymi przez Zamawiającego będą kosztem Wykonawcy.

V. Wymagania ogólne - techniczne

1. System ma interfejs graficzny dla wszystkich modułów.

2. System działa w architekturze trójwarstwowej (co najmniej w części medycznej).

3. System pracuje w środowisku graficznym MS Windows na stanowiskach użytkowników, co najmniej w środowiskachMS Windows XP/Vista/7.

4. Wszystkie moduły systemu części medycznej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

5. Wszystkie moduły części administracyjnej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

6. System, co najmniej w zakresie funkcjonalności ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ,pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele.Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

7. System w części administracyjnej pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samąinstancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

8. System komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Jest wyposażony w system podpowiedzi (help). Wprzypadku oprogramowania narzędziowego i administracyjnego serwera bazy danych – dopuszczalna jest częściowakomunikacja w języku angielskim.

9. System jest wykonany w technologii klient-serwer, dane są przechowywane w modelu relacyjnym baz danych zwykorzystaniem aktywnego serwera baz danych.

10. Interfejs użytkownika, co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczkioddziałowej i rozliczeń NFZ, medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz zpotwierdzeniem wykonania; jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnegododatkowego oprogramowaniach na stacjach klienckich oraz użycia emulatorów. System umożliwia pracę z poziomunajbardziej popularnych przeglądarek, co najmniej MS Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome.

11. System w zakresie bazy danych oraz modułów funkcjonuje w oparciu o platformę serwerową MS Windows 2008 lub2012.

12. System obsługuje, w zakresie opisanym w SIWZ, urządzenia mobilne – tablety 7'' i 10''. Rozwiązanie musi być dedykowane, wykorzystujące ergonomię ekranów dotykowych tych urządzeń.

VI. Próbka ZSI.

Celem potwierdzenia, że oferowany ZSI odpowiada wymaganiom opisanym w SIWZ, Zamawiający żąda od Wykonawcy próbki oferowanego systemu w postaci prezentacji systemu na komputerze przenośnym (laptop) z zainstalowanymi wszystkimi modułami przedstawionymi w ofercie, wraz z działającą testową bazą danych oraz wszelkimi niezbędnymi do prawidłowego działania systemu elementami umożliwiającymi prawidłowe działanie systemu, takimi jak zmienne środowiskowe, biblioteki systemowe, serwery WWW, komponenty systemu operacyjnego itp. Próbka ma na celu umożliwienie Zamawiającemu przeprowadzenia weryfikacji oferowanego ZSI z wymaganiami funkcjonalnymi dla Zintegrowanego Systemu Informatycznego postawionymi w SIWZ, bez żadnej ingerencji w jego konfigurację lub integralność.

Szczegółowe wymagania względem próbki określone zostaną w SIWZ.

Zamawiający zaprosi Wykonawców, którzy złożyli oferty, na prezentację oferowanego ZSI (próbki), na jednakowych zasadach opisanym szczegółowo w SIWZ. Podczas prezentacji Zamawiający dokona weryfikacji wybranych przez siebie funkcjonalności/wymagań oraz parametrów wyszczególnionych w SIWZ. W trakcie prezentacji Komisja Przetargowa oceni zgodność z SIWZ zamieszczonych w ofercie informacji. W każdej ofercie zostanie sprawdzona ta sama funkcjonalność, wymagania i parametry.

Stwierdzenie jakiejkolwiek niezgodności z deklarowaną przez Wykonawców w ofercie odpowiedzią tak, w zakresie wymagań i parametrów, skutkować będzie odrzuceniem oferty. Prezentacja zostanie przeprowadzona zgodnie z zasadami opisanymi w SIWZ.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

05.07.2013 (12:00)

Powinno być: 

II.1.5) Krótki opis zamówienia lub zakupu:

I. Przedmiot zamówienia:

Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:

1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalej ZSI lub Systemem).

2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.

3. Instalacja i konfiguracja ZSI.

4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.

5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.

6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.

II. Wykaz modułów ZSI.

Zaproponowany podział na moduły jest umowny i zgodny z logiką funkcjonalną obszarów objętych Systemem.Zamawiający dopuszcza inny podział funkcjonalny pomiędzy modułami oprogramowania Wykonawcy.

Wykaz modułów ZSI w podziale na miejsca użytkowania i obszary funkcjonalne:

Część medyczna ZSI:

— Administracja systemu,

— Izba przyjęć planowych,

— Szpitalny Oddział Ratunkowy,

— Oddział stacjonarny,

— Blok operacyjny,

— Oddział Intensywnej Opieki Medycznej,

— Laboratorium obsługujące co najmniej pracownie serologii, immunologii, hematologii, analityki ogólnej, biochemii, bakteriologii, punkt przyjęć,

— Zakażenia oddziałowe,

— Zlecenia (podanie leków, diagnostyka, konsultacje),

— Apteka szpitalna,

— Apteczki oddziałowe,

— Moduł wyznaczania, symulacji/optymalizacji Jednorodnych Grup Pacjenta,

— Moduł tworzenia własnych formularzy,

— Moduł tworzenia własnych zestawień i wydruków,

— Moduł obsługujący dotykowe urządzenia mobilne,

— Moduł zarządzający archiwum dokumentacji medycznej,

— Moduł przechowywania elektronicznej dokumentacji medycznej,

— Poradnia rehabilitacyjna (rejestracja i gabinet),

— Gabinet zabiegowy,

— Pracownia diagnostyczna,

— Statystyka medyczna szpitala,

— Obsługa sprzedaży usług komercyjnych,

— Portal rejestracji elektronicznej przez Internet zintegrowany z ZSI,

— Rozliczenia z NFZ;

Część administracyjna ZSI:

— Finanse – Księgowość,

— Kasa,

— Zamówienia Publiczne i zamówienia wewnętrzne,

— Rejestr sprzedaży,

— Ewidencja aparatury medycznej,

— Kadry, Płace, Ewidencja czasu pracy – grafiki pracy,

— Środki trwałe,

— Kalkulacja kosztów,

— Gospodarka magazynowa.

III. Ogólne warunki udzielonych licencji

1. Wykonawca z chwilą podpisania protokołu końcowego odbioru ZSI udzieli Zamawiającemu bezterminowe prawo (licencję) na korzystanie z oprogramowania komputerowego składającego się na ZSI przez liczbę jednocześnie zalogowanych użytkowników danego modułu.

2. Zamawiający wymaga dostarczenia licencji bezterminowych na każdy z elementów oferowanego systemu informatycznego, tzn. wszystkie funkcjonalności systemu informatycznego muszą być dostępne przez cały okresu użytkowania ZSI przez Zamawiającego, także w przypadku wygaśnięcia umów gwarancyjnych i serwisowych.

3. Warunki licencji Zamawiający określi w projekcie Umowy zamieszczonym w SIWZ.

IV. Wymagania dotyczące integracji i przeniesienia zbiorów danych

a. Przeniesienie danych z systemu administracyjnego.

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca dokona przeniesienia danych zawartych w aktualnie pracującym Systemie administracyjnym firmy Macrologic (Fix, Kali, Estra), w zakresie opisanym szczegółowo w SIWZ.

b. Integracja ZSI z innymi systemami Zamawiającego.

W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Wykonawca zapewni trwałą wymianę danych pomiędzy:

1. Systemem medycznym i Systemem administracyjnym oferowanego ZSI.

2. (Skreślony).

3. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego Systemem radiologicznym (Alteris RIS i PACS – wersja aktualna).

4. Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym część medyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna). Przychodnia obsługiwana przez system Hipokrates położona jest w osobnej lokalizacji i spięta łączem światłowodowym o przepustowości 20 Mbps.

5. Warunki organizacyjne przeprowadzenia integracji:

a. Zamawiający oświadcza, iż zgodnie z wiążącą go umową licencyjną z twórcami posiadanych systemów informatycznych, nie jest w posiadaniu kodów źródłowych modułów tych systemów.

b. Zamawiający nie narzuca Wykonawcom sposobu integracji i dopuszcza zarówno integrację

z wykorzystaniem protokołów HL7, mechanizmów bazodanowych lub innych uzgodnionych pomiędzy Wykonawcą i dostawcą systemów posiadanych lub uzyskanych przez Wykonawcę jako rezultat tzw. dozwolonej dekompilacji.

c. W przypadku, gdy załączona do SIWZ dokumentacja interfejsów wymiany danych okaże się niewystarczająca do uzyskania wymaganego zakresu integracji, uzyskanie uzupełnienia opisów interfejsów do integracji z wymienionymi w SIWZ systemami będzie obowiązkiem Wykonawcy.

d. Zamawiający dopuszcza – na podstawie art.75 ust. 2 pkt 3 ustawy – Prawo autorskie – konieczność dokonania przez Wykonawcę dekompilacji modułów systemów, dotychczas wykorzystywanych przez Zamawiającego, poprzez zwielokrotnienie kodu lub tłumaczenie jego formy w rozumieniu art.74 ust.4 pkt 1 i 2 ustawy – Prawo autorskie, jeżeli będzie to niezbędne do uzyskania informacji koniecznych do osiągnięcia współdziałania modułów tych systemów

z ZSI dostarczonym w ramach realizacji zamówienia. Zamawiający udzieli w tym zakresie Wykonawcy niezbędnych uprawnień w zakresie czynności niezbędnych do osiągnięcia współdziałania tych modułów z ZSI dostarczonymi przez Wykonawcę, a uzyskane informacje nie będą:

-wykorzystane do innych celów niż osiągnięcie współdziałania niezależnie stworzonego programu komputerowego;

-przekazane innym osobom, chyba że jest to niezbędne do osiągnięcia współdziałania niezależnie stworzonego programu komputerowego;

-wykorzystane do rozwijania, wytwarzania lub wprowadzania do obrotu programu komputerowego

o istotnie podobnej formie wyrażenia lub do innych czynności naruszających prawa autorskie.

e. Koszty integracji są częścią kosztu oferty składanej przez Wykonawcę na dostawę i wdrożenie ZSI. Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić w ofercie pełny koszt wykonania integracji i uwzględniający również, o ile będzie to konieczne, wykonanie modyfikacji interfejsów wymiany danych posiadanych systemów oraz zakup niezbędnych do integracji licencji.

f. Zakres wymaganej integracji z podanymi w ogłoszeniu o zamówieniu systemami zostanie szczegółowo określony w SIWZ.

6. Zamawiający dopuszcza rezygnację z opisanego w pkt. IV. b.4. powyżej wymogu integracji pomiędzy Systemem medycznym oferowanego ZSI i posiadanym przez Zamawiającego systemem obsługującym część medyczną przychodni (Hipokrates, Asseco – wersja aktualna), pod warunkiem dostarczenia przez Wykonawcę - w ramach przedmiotu zamówienia oprogramowania równoważnego do systemu obsługującego część medyczną przychodni, o funkcjonalności opisanej w SIWZ, w określonej w SIWZ ilości licencji oraz przeniesienia danych z obecnie używanego systemu, w zakresie opisanym w SIWZ.

V. Wymagania ogólne - techniczne.

1. System ma interfejs graficzny dla wszystkich modułów.

2. System działa w architekturze trójwarstwowej co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, wydawania medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz z potwierdzeniem wykonania.

3. System pracuje w środowisku graficznym MS Windows na stanowiskach użytkowników, co najmniej w środowiskach MS Windows XP/Vista/7.

4. Wszystkie moduły systemu części medycznej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

5. Wszystkie moduły części administracyjnej działają w oparciu o jeden motor bazy danych.

6. System, co najmniej w zakresie funkcjonalności ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

7. System w części administracyjnej pracuje w oparciu o tę samą bazę danych, przez co należy rozumieć tę samą instancję bazy danych, te same tabele. Niedopuszczalne jest przekazywanie i dublowanie danych w w/w zakresach.

8. System komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim. Jest wyposażony w system podpowiedzi (help). W przypadku oprogramowania narzędziowego i administracyjnego serwera bazy danych – dopuszczalna jest częściowa komunikacja w języku angielskim.

9. System jest wykonany w technologii klient-serwer, dane są przechowywane w modelu relacyjnym baz danych z wykorzystaniem aktywnego serwera baz danych.

10. Interfejs użytkownika, co najmniej w zakresie obsługi funkcjonalności: ruchu chorych, apteki szpitalnej, apteczki oddziałowej i rozliczeń NFZ, medycznych zleceń wewnętrznych (leki, diagnostyka, zabiegi, konsultacje) wraz z potwierdzeniem wykonania; jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej i nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowaniach na stacjach klienckich oraz użycia emulatorów. System umożliwia pracę z poziomu minimum dwóch spośród trzech najbardziej popularnych przeglądarek: obligatoryjnie MS Internet Explorer (wersja minimum 8) oraz Mozilla Firefox lub Google Chrome – wersje aktualne.

11. System w zakresie bazy danych oraz modułów funkcjonuje w oparciu o platformę serwerową MS Windows 2008 lub 2012 lub równoważną, przy czym w razie oferowania Systemu funkcjonującego w oparciu o platformę równoważną do platformy serwerowej MS Windows 2008 lub 2012 Wykonawca w ramach oferowanej ceny za przedmiot zamówienia zobowiązany jest dostarczyć rozwiązanie spełniające szczegółowe wymogi określone w SIWZ.

12. System obsługuje, w zakresie opisanym w SIWZ, urządzenia mobilne – tablety 7'' i 10''. Rozwiązanie musi być dedykowane, wykorzystujące ergonomię ekranów dotykowych tych urządzeń.

VI. Próbka ZSI.

Celem potwierdzenia, że oferowany ZSI odpowiada wymaganiom opisanym w SIWZ, Zamawiający żąda od Wykonawcy próbki oferowanego systemu w postaci prezentacji systemu na komputerze przenośnym (laptop) z zainstalowanymi, wskazanymi wcześniej w SIWZ wybranymi modułami przedstawionymi w ofercie, wraz z działającą testową bazą danych oraz wszelkimi niezbędnymi do prawidłowego działania systemu elementami umożliwiającymi prawidłowe działanie systemu, takimi jak zmienne środowisko, biblioteki systemowe, serwery www, komponenty systemu operacyjnego. Próbka ma pozwalać na zaprezentowanie funkcji wskazanych w scenariuszu prezentacji. Zamawiający określi w scenariuszu, które funkcje zawarte w próbce będzie weryfikował podczas prezentacji. Scenariusz ten zostanie przesłany jednocześnie wszystkim wykonawcom wraz z zaproszeniem na dokonanie prezentacji na co najmniej 5 dni przed jej datą.

IV.3.4) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

17.07.2013 (12:00)

Inne dodatkowe informacje

Informacje do poprawienia lub dodania w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.

Więcej informacji w odpowiedniej dokumentacji przetargowej.


TI Tytuł Polska-Lublin: Systemy informacji medycznej
ND Nr dokumentu 402558-2013
PD Data publikacji 29/11/2013
OJ Dz.U. S 232
TW Miejscowość LUBLIN
AU Nazwa instytucji Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
OL Język oryginału PL
HD Nagłówek Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Udzielenie zamówienia - Procedura ograniczona
CY Kraj PL
AA Rodzaj instytucji 8 - Inne
DS Dokument wysłany 27/11/2013
NC Zamówienie 2 - Zamówienie publiczne na dostawy
PR Procedura 2 - Procedura ograniczona
TD Dokument 7 - Udzielenie zamówienia
RP Legislacja 4 - Unia Europejska
TY Rodzaj oferty 9 - Nie dotyczy
AC Kryteria udzielenia zamówienia 1 - Najniższa cena
PC Kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
OC Pierwotny kod CPV 48440000 - Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000 - Systemy informacji medycznej
RC Kod NUTS PL314
IA Adres internetowy (URL) www.szpitalmsw.pl
DI Podstawa prawna Dyrektywa klasyczna (2004/18/WE)

29/11/2013    S232    Państwa członkowskie - Zamówienie publiczne na dostawy - Udzielenie zamówienia - Procedura ograniczona 

Polska-Lublin: Systemy informacji medycznej

2013/S 232-402558

Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia

Dostawy

Dyrektywa 2004/18/WE

Sekcja I: Instytucja zamawiająca

I.1)Nazwa, adresy i punkty kontaktowe

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
ul. Grenadierów 3
Osoba do kontaktów: Maria Gomółka
20-331 Lublin
POLSKA
Tel.: +48 817285628
E-mail: przetargi@szpitalmsw.pl
Faks: +48 817285628

Adresy internetowe:

Ogólny adres instytucji zamawiającej: www.szpitalmsw.pl

I.2)Rodzaj instytucji zamawiającej
Inna: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej
I.3)Główny przedmiot lub przedmioty działalności
Zdrowie
I.4)Udzielenie zamówienia w imieniu innych instytucji zamawiających
Instytucja zamawiająca dokonuje zakupu w imieniu innych instytucji zamawiających: nie

Sekcja II: Przedmiot zamówienia

II.1)Opis
II.1.1)Nazwa nadana zamówieniu
Dostawa, instalacja, konfiguracja i uruchomienie Zintegrowanego Systemu Informatycznego obsługującego część medyczną i administracyjną działalności szpitala dla SP ZOZ MSW w Lublinie.
II.1.2)Rodzaj zamówienia oraz lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług
Dostawy
Kupno
Główne miejsce lub lokalizacja robót budowlanych, miejsce realizacji dostawy lub świadczenia usług: SP ZOZ MSW w Lublinie, ul. Grenadierów 3, 20-331 Lublin.

Kod NUTS PL314

II.1.3)Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów (DSZ)
II.1.4)Krótki opis zamówienia lub zakupu
Zamawiający wymaga dostarczenia zintegrowanego rozwiązania, na które składa się:
1. Dostawa modułów części medycznej oraz administracyjnej Zintegrowanego Systemu Informatycznego (zwanego dalej ZSI lub Systemem)
2. Dostawa oprogramowania bazodanowego dedykowanego pod to oprogramowanie.
3. Instalacja i konfiguracja ZSI.
4. Przeszkolenie personelu w zakresie obsługi dostarczanego ZSI.
5. Integracja dostarczonego ZSI z pozostałymi systemami informatycznymi Zamawiającego we wskazanym w SIWZ zakresie.
6. Objęcie gwarancyjnym nadzorem autorskim i serwisem dostarczonego ZSI przez okres 12 m-cy od daty podpisania protokołu odbioru końcowego przedmiotu umowy.
II.1.5)Wspólny Słownik Zamówień (CPV)

48814000, 48440000

II.1.6)Informacje na temat Porozumienia w sprawie zamówień rządowych (GPA)
Zamówienie jest objęte Porozumieniem w sprawie zamówień rządowych (GPA): nie
II.2)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
II.2.1)Całkowita końcowa wartość zamówienia (zamówień)
Wartość: 1 037 980 PLN
Bez VAT

Sekcja IV: Procedura

IV.1)Rodzaj procedury
IV.1.1)Rodzaj procedury
Ograniczona
IV.2)Kryteria udzielenia zamówienia
IV.2.1)Kryteria udzielenia zamówienia
Najniższa cena
IV.2.2)Informacje na temat aukcji elektronicznej
Wykorzystano aukcję elektroniczną: nie
IV.3)Informacje administracyjne
IV.3.1)Numer referencyjny nadany sprawie przez instytucję zamawiającą
ZP / 12 / 2013
IV.3.2)Poprzednie publikacje dotyczące tego samego zamówienia

Ogłoszenie o zamówieniu

Numer ogłoszenia w Dz.U.: 2013/S 99-169164 z dnia 24.5.2013

Sekcja V: Udzielenie zamówienia

V.1)Data decyzji o udzieleniu zamówienia:
15.10.2013
V.2)Informacje o ofertach
Liczba otrzymanych ofert: 2
V.3)Nazwa i adres wykonawcy, na rzecz którego została wydana decyzja o udzieleniu zamówienia

Asseco Poland S.A.
ul. Olchowa 14
35-322 Rzeszów
POLSKA

V.4)Informacje na temat wartości zamówienia
Początkowa szacunkowa całkowita wartość zamówienia:
Wartość: 1 039 500 PLN
Bez VAT
Całkowita końcowa wartość zamówienia:
Wartość: 1 037 980 PLN
Bez VAT
Jeżeli jest to wartość roczna lub miesięczna,:
liczbę miesięcy: 24
V.5)Informacje na temat podwykonawstwa
Przewidywane jest zlecenie podwykonawstwa w ramach zamówienia: tak
Wartość lub część zamówienia, które prawdopodobnie będzie zlecone stronom trzecim:
Wartość bez VAT 251 500 PLN

Sekcja VI: Informacje uzupełniające

VI.1)Informacje o funduszach Unii Europejskiej
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej: nie
VI.2)Informacje dodatkowe:
VI.3)Procedury odwoławcze
VI.3.1)Organ odpowiedzialny za procedury odwoławcze

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
POLSKA
Tel.: +48 224587702
Adres internetowy: www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

Organ odpowiedzialny za procedury mediacyjne

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
Tel.: +48 224587702
Adres internetowy: www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.3.2)Składanie odwołań
VI.3.3)Źródło, gdzie można uzyskać informacje na temat składania odwołań

Urząd Zamówień Publicznych
ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa
Tel.: +48 224587702
Adres internetowy: www.uzp.gov.pl
Faks: +48 224587700

VI.4)Data wysłania niniejszego ogłoszenia:
27.11.2013

Adres: ul. Grenadierów 3, 20-331 Lublin
woj. LUBELSKIE
Dane kontaktowe: email: przetargi@szpitalmsw.pl
tel: +48 817285628
fax: +48 817285628
Termin składania wniosków lub ofert:
2013-06-21
Dane postępowania

ID postępowania BZP/TED: 16916420131
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2013-05-24
Rodzaj zamówienia: dostawy
Tryb& postępowania [PO]: Przetarg Ograniczony
Czas na realizację: 24 miesięcy
Wadium: 20000 ZŁ
Szacowana wartość* 666 666 PLN  -  1 000 000 PLN
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 0
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.szpitalmsw.pl
Informacja dostępna pod: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Lublinie
ul.Grenadierów 3, 20-331 Lublin, woj. lubelskie
Okres związania ofertą: 0 dni
Kody CPV
48440000-4 Pakiety oprogramowania do analizy finansowej i rachunkowości/księgowości
48814000-7 Systemy informacji medycznej