Łódź: ZP/55/2015 - Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi


Numer ogłoszenia: 151046 - 2015; data zamieszczenia: 22.06.2015

OGŁOSZENIE O ZAMIARZE ZAWARCIA UMOWY - Roboty budowlane

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY


I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, faks 42 271 17 50 , strona internetowa www.iczmp.edu.pl


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Instytut Badawczy.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
ZP/55/2015 - Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi.


II.2) Rodzaj zamówienia:
Roboty budowlane.


II.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi w postępowaniu ZP/55/2015.


II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
45.00.00.00-7.


II.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.

SEKCJA III: PROCEDURA


Tryb udzielenia zamówienia:
Zamówienie z wolnej ręki


  • 1. Podstawa prawna

    Postępowanie wszczęte zostało na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.


  • 2. Uzasadnienie wyboru trybu


    Podstawa prawna - art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 b) - (w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).
    UZASADNIENIE FAKTYCZNE - Dnia 05.03.2014 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/7/2013 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie: (1) BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Obornicka 8A, Jelonek, 62-002 Suchy Las; (2) Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Domanieccy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Sobotecka 10,60-161 Poznań. Przedmiotem umowy jest wykonanie remontu Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt oraz Kliniki Neonatologii wraz z zakupem, dostawą i montażem sprzętu i aparatury medycznej do wbudowania oraz elementów infrastruktury teleinformatycznej w ramach projektu Poprawa jakości specjalistycznych usług medycznych poprzez remont oraz zakup nowoczesnego wyposażenia dla Kliniki Neonatologii oraz Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w Instytucie CZMP w Łodzi. Szczegółowy zakres robót został określony w dokumentacji projektowej, stanowiącej załącznik do SIWZ. Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy wynosi 9.308.943,09 zł netto tj.11.450.000,00 zł brutto. W zakres robót objętych umową, wchodzi także wymiana instalacji gazów medycznych tj. tlenu, sprężonego powietrza medycznego i próżni ze sprzętem, łącznie z rozbudową o nowe punkty w związku ze zwiększeniem ilości stanowisk pacjentów oraz podłączenie instalacji do pionów znajdujących się w obu Klinikach objętych remontem.
    W trakcie prowadzenia prac demontażowych w Klinice Neonatologii stwierdzono, iż w miejscu wskazanym w dokumentacji projektowej nie ma pionu gazów medycznych, a pozostałe piony przechodzące przez Klinikę mają zbyt małe średnice i w konsekwencji zbyt małą wydajność, by można było doprowadzić do nich instalację gazów medycznych. Wobec powyższego wpięcie w pion w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej jest niemożliwe do wykonania i istnieje konieczność podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów o odpowiednich średnicach.
    Powyższa sytuacja tj. stwierdzenie braku pionów gazów medycznych o odpowiedniej średnicy we wskazanej lokalizacji na terenie Kliniki Neonatologii, było niemożliwe do przewidzenia na etapie projektowania remontu w 2012 r., bez wykonania kompleksowych odkrywek. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji projektowej, z uwagi na ciągły charakter pracy Kliniki Neonatologii i specyfikę pacjentów. W Klinice leczone są noworodki z małą masą urodzeniową, wcześniaki oraz dzieci z wadami rozwojowymi, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących hałas, pylenie a przede wszystkim konieczność zatrzymania dopływu gazów medycznych było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Instytut jako jedyny w makroregionie łódzkim realizuję opiekę perinatalną na III poziomie referencyjności zapewniając 51 miejsc noworodkowych (w tym dla 21 noworodków w pododdziale intensywnej terapii i 30 noworodków w oddziale opieki pośredniej), przy czym ciągłe obłożenie w Klinice jest bliskie 100%. Dlatego też zatrzymanie pracy Kliniki, czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania nie było możliwe. Wyjaśnić należy, że na czas remontu Klinki, przeniesienie pacjentów do pomieszczeń zastępczych w Klinice Perinatologii, było możliwe dopiero po przystosowaniu tych pomieszczeń do potrzeb opieki nad noworodkami i niemowlętami. Lokalizacja pionu gazów medycznych w Klinice została przyjęta przez projektanta na podstawie szczątkowej dokumentacji technicznej z budowy szpitala sprzed blisko 30 lat. Należy również zaznaczyć, iż Instytut nie dysponuje dokumentacją powykonawczą z budowy szpitala. Podejmowano także próby odnalezienia dokumentacji technicznej z budowy ICZMP w Archiwum Państwowym w Łodzi, jednakże działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bowiem znajduje się tam również tylko część dokumentacji. Fakt braku odpowiedniego pionu gazów medycznych w Klinice Neonatologii w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej remontu, został stwierdzony dopiero w trakcie remontu, podczas demontażu obudów szachtów.
    Najbardziej optymalnym w tej sytuacji rozwiązaniem, pozytywnie zaopiniowanym przez Inspektora Nadzoru sprawującego nadzór techniczny nad remontem, jest doprowadzenie do Kliniki Neonatologii instalacji tlenu, sprężonego powietrza medycznego i próżni, z poziomu -1 Szpitala Ginekologiczno-Położniczego znajdującego się pod Kliniką oraz wykonanie pionu zasilającego Klinikę w w/w gazy techniczne. Wykonanie tego podłączenia wykracza jednak poza zakres opracowania dokumentacji projektowej, w oparciu o którą został określony zakres umowy z wykonawcą.
    Dlatego też Zamawiający, zwrócił się do projektanta z prośbą o wykonanie dodatkowej dokumentacji projektowej obejmujący rozszerzony zakres. Projekt na wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii wraz z przedmiarem, wykonany przez Pracownię Architektoniczną J. Kepler zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych. Zgodnie z w/w dokumentacją, włączenia gazów medycznych należy dokonać w rurociąg zlokalizowany w korytarzu przed pomieszczeniem sprężarek na poziomie -1. Rurociągi będą prowadzone od miejsca wpięcia do Kliniki Neonatologii poprzez strefę pomiędzy stropem właściwym, a sufitem podwieszanym, następnie szachtem pomiędzy poziomem -1, a poziomem 0, kolejnie w strefie pomiędzy sufitem budowlanym, a sufitem podwieszanym na korytarzu Kliniki.
    Nie wykonanie prac zgodnie z wykonanym projektem dodatkowym na wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów. Klinka Neonatologii nie będzie mogła funkcjonować bez wykonania podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów, w związku z tym wykonanie prac dodatkowych jest konieczne i niezbędne do uruchomienia Kliniki.
    Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej- art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych:
    1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii na poziomie -1 wykracza poza zakres opracowania dokumentacji projektowej, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 15.03.2014 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/7/2013. W zakres tej umowy wchodzi wykonanie instalacji gazów medycznych wraz z dostawą sprzętu (kolumn gazów medycznych) oraz podłączenie instalacji do pionów, które miały się znajdować na terenie Kliniki Neonatologii. Zamówienie dodatkowe obejmuje zaś włączenie gazów medycznych w rurociąg zlokalizowany poza Kliniką Neonatologii, w korytarzu przed pomieszczeniem sprężarek na poziomie -1 Szpitala Ginekologiczno-Położniczego. Rurociągi muszą zostać poprowadzone od miejsca wpięcia do Kliniki Neonatologii poprzez strefę pomiędzy stropem właściwym, a sufitem podwieszanym, następnie szachtem pomiędzy poziomem -1, a poziomem 0, kolejnie zaś w strefie pomiędzy sufitem budowlanym, a sufitem podwieszanym na korytarzu Kliniki.
    2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia. Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem dodatkowych prac związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii na poziomie -1, oszacowano na kwotę 9.660,71 zł netto + 23% VAT tj. 11.882,67 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego, którego wartość całkowita wynosi 9 308 943,09 zł netto + 23 %VAT tj. 11 450 000,00 zł, w tym wartość związana z wykonaniem instalacji gazów medycznych ze sprzętem 1.507.328,78 zł netto + 23% VAT tj. 1.854.014,40 zł brutto.
    3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego) Nie wykonanie prac dodatkowych zgodnie z wykonanym dodatkowym projektem na roboty budowlane związane z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż instalacja gazów medycznych wykonana w Klinice Neonatologii nie będzie funkcjonować bez podłączenia jej do pionu o odpowiedniej średnicy. Ponadto, prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów.
    4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie projektowania remontu w 2012 r., bez wykonania kompleksowych odkrywek. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji projektowej, z uwagi na ciągły charakter pracy Kliniki Neonatologii i specyfikę pacjentów. W Klinice leczone są noworodki i niemowlęta z niską wagą urodzeniową, wadami rozwojowymi oraz wcześniaki, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących hałas, pylenie czy też konieczność zatrzymania dopływu gazów medycznych było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Instytut jako jedyny w makroregionie łódzkim realizuję opiekę perinatalną na III poziomie referencyjności zapewniając 51 miejsc noworodkowych (w tym dla 21 noworodków w pododdziale intensywnej terapii i 30 noworodków w oddziale opieki pośredniej), przy czym ciągłe obłożenie w Klinice jest bliskie 100%. Dlatego też zatrzymanie pracy Kliniki, czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania nie było możliwe. Wyjaśnić należy, że na czas remontu Klinki, przeniesienie pacjentów do pomieszczeń zastępczych w Klinice Perinatologii, było możliwe dopiero po przystosowaniu tych pomieszczeń do potrzeb opieki nad noworodkami i niemowlętami. Lokalizacja pionu gazów medycznych w Klinice została przyjęta przez projektanta na podstawie szczątkowej dokumentacji technicznej z budowy szpitala sprzed blisko 30 lat. Należy również zaznaczyć, iż Instytut nie dysponuje dokumentacją powykonawczą z budowy szpitala. Podejmowano także próby odnalezienia dokumentacji technicznej z budowy ICZMP w Archiwum Państwowym w Łodzi, jednakże działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bowiem znajduje się tam również tylko część dokumentacji. Fakt braku odpowiedniego pionu gazów medycznych w Klinice Neonatologii w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej remontu, został stwierdzony dopiero w trakcie remontu, podczas demontażu obudów szachtów.
    5) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego. Nie wykonanie prac dodatkowych zgodnie z wykonanym dodatkowym projektem na roboty budowlane związane z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów. Klinka Neonatologii nie będzie mogła funkcjonować bez wykonania podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów, w związku z tym wykonanie prac dodatkowych jest konieczne i niezbędne do uruchomienia Kliniki.

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA


NAZWA I ADRES WYKONAWCY KTÓREMU ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA UDZIELIĆ ZAMÓWIENIA


  • BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Obornicka 8A, Jelonek, 62-002 Suchy Las, kraj/woj. wielkopolskie.

  • Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Domanieccy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Sobotecka 10, 60-161 Poznań, kraj/woj. wielkopolskie.


Numer ogłoszenia: 163372 - 2015; data zamieszczenia: 02.07.2015


OGŁOSZENIE O ZMIANIE OGŁOSZENIA


Ogłoszenie dotyczy:
.


Informacje o zmienianym ogłoszeniu:
151046 - 2015 data 22.06.2015 r.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, fax. 42 271 17 50.

SEKCJA II: ZMIANY W OGŁOSZENIU


II.1) Tekst, który należy zmienić:


  • Miejsce, w którym znajduje się zmieniany tekst:
    IV.

  • W ogłoszeniu jest:
    SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
    NAZWA I ADRES WYKONAWCY KTÓREMU ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA UDZIELIĆ ZAMÓWIENIA
    BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Obornicka 8A, Jelonek, 62-002 Suchy Las, kraj/woj. wielkopolskie.
    Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Domanieccy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Sobotecka 10, 60-161 Poznań, kraj/woj. wielkopolskie.

  • W ogłoszeniu powinno być:
    SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
    NAZWA I ADRES WYKONAWCY KTÓREMU ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA UDZIELIĆ ZAMÓWIENIA
    BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Obornicka 8A, Jelonek, 62-002 Suchy Las, kraj/woj. wielkopolskie.


Łódź: ZP/55/2015 - Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi


Numer ogłoszenia: 180234 - 2015; data zamieszczenia: 16.07.2015

OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Roboty budowlane


Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe.


Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego.


Czy zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak, numer ogłoszenia w BZP: 151046 - 2015r.


Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie ogłoszenia:
tak.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY


I. 1) NAZWA I ADRES:
Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki", ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź, woj. łódzkie, tel. 42 271 17 52; 271 17 53, faks 42 271 17 50.


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Instytut Badawczy.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
ZP/55/2015 - Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi.


II.2) Rodzaj zamówienia:
Roboty budowlane.


II.3) Określenie przedmiotu zamówienia:
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi w postępowaniu ZP/55/2015.


II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
45.00.00.00-7.

SEKCJA III: PROCEDURA


III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
Zamówienie z wolnej ręki


III.2) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE


  • Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej:
    tak, projekt/program: Projekt nr WND-POIS.12.02.00-00-008/12 pn. Poprawa jakości specjalistycznych usług medycznych poprzez remont oraz zakup nowoczesnego wyposażenia dla Kliniki Neonatologii oraz Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w Instytucie CZMP w Łodzi. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA


IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
15.07.2015.


IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT:
1.


IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:
0.


IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:

  • BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, {Dane ukryte}, 62-002 Suchy Las, kraj/woj. wielkopolskie.


IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): 9660,71 PLN.


IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ


  • Cena wybranej oferty:
    11882,67


  • Oferta z najniższą ceną:
    11882,67
    / Oferta z najwyższą ceną:
    11882,67


  • Waluta:
    PLN.

ZAŁĄCZNIK I


Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę


  • 1. Podstawa prawna

    Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.


  • 2. Uzasadnienia wyboru trybu

    Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.

    Dnia 05.03.2014 r. Zamawiający - Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289 - zawarł umowę stanowiącą wynik postępowania przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego - ZP/7/2013 - podstawa prawna Art. 39 i następne ustawy - Prawo Zamówień Publicznych z Wykonawcą - Konsorcjum firm w składzie: (1) BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, {Dane ukryte} 62-002 Suchy Las; (2) Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Domanieccy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, ul. Sobotecka 10,60-161 Poznań. Przedmiotem umowy jest wykonanie remontu Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt oraz Kliniki Neonatologii wraz z zakupem, dostawą i montażem sprzętu i aparatury medycznej do wbudowania oraz elementów infrastruktury teleinformatycznej w ramach projektu Poprawa jakości specjalistycznych usług medycznych poprzez remont oraz zakup nowoczesnego wyposażenia dla Kliniki Neonatologii oraz Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w Instytucie CZMP w Łodzi. Szczegółowy zakres robót został określony w dokumentacji projektowej, stanowiącej załącznik do SIWZ. Wynagrodzenie wykonawcy z tytułu umowy wynosi 9.308.943,09 zł netto tj.11.450.000,00 zł brutto. W zakres robót objętych umową, wchodzi także wymiana instalacji gazów medycznych tj. tlenu, sprężonego powietrza medycznego i próżni ze sprzętem, łącznie z rozbudową o nowe punkty w związku ze zwiększeniem ilości stanowisk pacjentów oraz podłączenie instalacji do pionów znajdujących się w obu Klinikach objętych remontem. W trakcie prowadzenia prac demontażowych w Klinice Neonatologii stwierdzono, iż w miejscu wskazanym w dokumentacji projektowej nie ma pionu gazów medycznych, a pozostałe piony przechodzące przez Klinikę mają zbyt małe średnice i w konsekwencji zbyt małą wydajność, by można było doprowadzić do nich instalację gazów medycznych. Wobec powyższego wpięcie w pion w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej jest niemożliwe do wykonania i istnieje konieczność podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów o odpowiednich średnicach. Powyższa sytuacja tj. stwierdzenie braku pionów gazów medycznych o odpowiedniej średnicy we wskazanej lokalizacji na terenie Kliniki Neonatologii, było niemożliwe do przewidzenia na etapie projektowania remontu w 2012 r., bez wykonania kompleksowych odkrywek. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji projektowej, z uwagi na ciągły charakter pracy Kliniki Neonatologii i specyfikę pacjentów. W Klinice leczone są noworodki z małą masą urodzeniową, wcześniaki oraz dzieci z wadami rozwojowymi, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących hałas, pylenie a przede wszystkim konieczność zatrzymania dopływu gazów medycznych było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Instytut jako jedyny w makroregionie łódzkim realizuję opiekę perinatalną na III poziomie referencyjności zapewniając 51 miejsc noworodkowych (w tym dla 21 noworodków w pododdziale intensywnej terapii i 30 noworodków w oddziale opieki pośredniej), przy czym ciągłe obłożenie w Klinice jest bliskie 100%. Dlatego też zatrzymanie pracy Kliniki, czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania nie było możliwe. Wyjaśnić należy, że na czas remontu Klinki, przeniesienie pacjentów do pomieszczeń zastępczych w Klinice Perinatologii, było możliwe dopiero po przystosowaniu tych pomieszczeń do potrzeb opieki nad noworodkami i niemowlętami. Lokalizacja pionu gazów medycznych w Klinice została przyjęta przez projektanta na podstawie szczątkowej dokumentacji technicznej z budowy szpitala sprzed blisko 30 lat. Należy również zaznaczyć, iż Instytut nie dysponuje dokumentacją powykonawczą z budowy szpitala. Podejmowano także próby odnalezienia dokumentacji technicznej z budowy ICZMP w Archiwum Państwowym w Łodzi, jednakże działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bowiem znajduje się tam również tylko część dokumentacji. Fakt braku odpowiedniego pionu gazów medycznych w Klinice Neonatologii w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej remontu, został stwierdzony dopiero w trakcie remontu, podczas demontażu obudów szachtów. Najbardziej optymalnym w tej sytuacji rozwiązaniem, pozytywnie zaopiniowanym przez Inspektora Nadzoru sprawującego nadzór techniczny nad remontem, jest doprowadzenie do Kliniki Neonatologii instalacji tlenu, sprężonego powietrza medycznego i próżni, z poziomu -1 Szpitala Ginekologiczno-Położniczego znajdującego się pod Kliniką oraz wykonanie pionu zasilającego Klinikę w w/w gazy techniczne. Wykonanie tego podłączenia wykracza jednak poza zakres opracowania dokumentacji projektowej, w oparciu o którą został określony zakres umowy z wykonawcą. Dlatego też Zamawiający, zwrócił się do projektanta z prośbą o wykonanie dodatkowej dokumentacji projektowej obejmujący rozszerzony zakres. Projekt na wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii wraz z przedmiarem, wykonany przez Pracownię Architektoniczną J. Kepler zawiera szczegółowy zakres prac dodatkowych. Zgodnie z w/w dokumentacją, włączenia gazów medycznych należy dokonać w rurociąg zlokalizowany w korytarzu przed pomieszczeniem sprężarek na poziomie -1. Rurociągi będą prowadzone od miejsca wpięcia do Kliniki Neonatologii poprzez strefę pomiędzy stropem właściwym, a sufitem podwieszanym, następnie szachtem pomiędzy poziomem -1, a poziomem 0, kolejnie w strefie pomiędzy sufitem budowlanym, a sufitem podwieszanym na korytarzu Kliniki. Nie wykonanie prac zgodnie z wykonanym projektem dodatkowym na wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów. Klinka Neonatologii nie będzie mogła funkcjonować bez wykonania podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów, w związku z tym wykonanie prac dodatkowych jest konieczne i niezbędne do uruchomienia Kliniki. Odniesienie do poszczególnych przesłanek podstawy prawnej- art. 66, w związku z art. 67 ust. 1 pkt 5 b) ustawy Prawo Zamówień Publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami), mającej zastosowanie w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych: 1) nieobjętych zamówieniem podstawowym Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii na poziomie -1 wykracza poza zakres opracowania dokumentacji projektowej, w oparciu o którą został określony zakres umowy z dnia 15.03.2014 r. z wykonawcą wyłonionego w ramach postępowania ZP/7/2013. W zakres tej umowy wchodzi wykonanie instalacji gazów medycznych wraz z dostawą sprzętu (kolumn gazów medycznych) oraz podłączenie instalacji do pionów, które miały się znajdować na terenie Kliniki Neonatologii. Zamówienie dodatkowe obejmuje zaś włączenie gazów medycznych w rurociąg zlokalizowany poza Kliniką Neonatologii, w korytarzu przed pomieszczeniem sprężarek na poziomie -1 Szpitala Ginekologiczno-Położniczego. Rurociągi muszą zostać poprowadzone od miejsca wpięcia do Kliniki Neonatologii poprzez strefę pomiędzy stropem właściwym, a sufitem podwieszanym, następnie szachtem pomiędzy poziomem -1, a poziomem 0, kolejnie zaś w strefie pomiędzy sufitem budowlanym, a sufitem podwieszanym na korytarzu Kliniki. 2) nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia Wartość zamówienia dodatkowego związanego z wykonaniem dodatkowych prac związanych z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii na poziomie -1, oszacowano na kwotę 9.660,71 zł netto + 23% VAT tj. 11.882,67 zł brutto. Kwota ta nie przekracza 50% wartości realizowanego zamówienia podstawowego, którego wartość całkowita wynosi 9 308 943,09 zł netto + 23 %VAT tj. 11 450 000,00 zł, w tym wartość związana z wykonaniem instalacji gazów medycznych ze sprzętem 1.507.328,78 zł netto + 23% VAT tj. 1.854.014,40 zł brutto. 3) niezbędnych do prawidłowego wykonania zamówienia (podstawowego) Nie wykonanie prac dodatkowych zgodnie z wykonanym dodatkowym projektem na roboty budowlane związane z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż instalacja gazów medycznych wykonana w Klinice Neonatologii nie będzie funkcjonować bez podłączenia jej do pionu o odpowiedniej średnicy. Ponadto, prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów. 4) których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia Wykonanie prac objętych zamówieniem dodatkowym było niemożliwe do przewidzenia na etapie projektowania remontu w 2012 r., bez wykonania kompleksowych odkrywek. Nie mogły zostać one wykonane podczas tworzenia dokumentacji projektowej, z uwagi na ciągły charakter pracy Kliniki Neonatologii i specyfikę pacjentów. W Klinice leczone są noworodki i niemowlęta z niską wagą urodzeniową, wadami rozwojowymi oraz wcześniaki, dlatego też prowadzenie jakichkolwiek prac odkrywkowych instalacji powodujących hałas, pylenie czy też konieczność zatrzymania dopływu gazów medycznych było niemożliwe do zrealizowania, bez narażania pacjentów na zagrożenie życia i zdrowia. Instytut jako jedyny w makroregionie łódzkim realizuję opiekę perinatalną na III poziomie referencyjności zapewniając 51 miejsc noworodkowych (w tym dla 21 noworodków w pododdziale intensywnej terapii i 30 noworodków w oddziale opieki pośredniej), przy czym ciągłe obłożenie w Klinice jest bliskie 100%. Dlatego też zatrzymanie pracy Kliniki, czy też czasowe przeniesienie pacjentów w inne miejsce na etapie projektowania nie było możliwe. Wyjaśnić należy, że na czas remontu Klinki, przeniesienie pacjentów do pomieszczeń zastępczych w Klinice Perinatologii, było możliwe dopiero po przystosowaniu tych pomieszczeń do potrzeb opieki nad noworodkami i niemowlętami. Lokalizacja pionu gazów medycznych w Klinice została przyjęta przez projektanta na podstawie szczątkowej dokumentacji technicznej z budowy szpitala sprzed blisko 30 lat. Należy również zaznaczyć, iż Instytut nie dysponuje dokumentacją powykonawczą z budowy szpitala. Podejmowano także próby odnalezienia dokumentacji technicznej z budowy ICZMP w Archiwum Państwowym w Łodzi, jednakże działania te nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, bowiem znajduje się tam również tylko część dokumentacji. Fakt braku odpowiedniego pionu gazów medycznych w Klinice Neonatologii w lokalizacji wskazanej w dokumentacji projektowej remontu, został stwierdzony dopiero w trakcie remontu, podczas demontażu obudów szachtów. 5) jeżeli wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego. Nie wykonanie prac dodatkowych zgodnie z wykonanym dodatkowym projektem na roboty budowlane związane z doprowadzeniem instalacji gazów medycznych do pionów poza Kliniką Neonatologii skutkować będzie brakiem możliwości zakończenia remontu, stanowiącego zakres zamówienia podstawowego, z uwagi na fakt, iż prace wykończeniowe objęte dokumentacją podstawową nie mogą się rozpocząć przed zakończeniem prac instalacyjnych. Te zaś z kolei nie mogą się zakończyć bez podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów. Klinka Neonatologii nie będzie mogła funkcjonować bez wykonania podłączenia instalacji gazów medycznych do pionów, w związku z tym wykonanie prac dodatkowych jest konieczne i niezbędne do uruchomienia Kliniki

Adres: ul. Rzgowska 281, 93-338 Łódź
woj. łódzkie
Dane kontaktowe: email: zamowienia@iczmp.edu.pl
tel: 42 271 17 52; 271 17 53
fax: 42 271 17 50
Termin składania wniosków lub ofert:
- brak -
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: 15104620150
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2015-06-21
Rodzaj zamówienia: roboty budowlane
Tryb& postępowania [WR]: Zamówienia z wolnej ręki
Czas na realizację: -
Wadium: -
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 1
Kryterium ceny: 100%
WWW ogłoszenia: www.iczmp.edu.pl
Informacja dostępna pod:
Okres związania ofertą: 0 dni
Kody CPV
45000000-7 Roboty budowlane
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość
ZP/55/2015 - Wykonanie robót budowlanych związanych z doprowadzeniem gazów medycznych do pionów znajdujących się poza Kliniką Neonatologii Instytutu CZMP w Łodzi BGR BAU Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Suchy Las
2015-07-16 11 882,00