Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe
Opis przedmiotu przetargu: 1. W zakres przedmiotu zamówienia dodatkowego dotyczącego jachtu Dal wchodzi: - demontaż starej stępki, - wykonanie nowej stępki (wraz z nadstępką) z drewna dębowego, - montaż nowej stępki na jachcie Dal i połączenie jej z wszystkimi elementami jednostki, które tego wymagają. 2. Jacht, o którym mowa powyżej jest zabytkiem wpisanym do ksiąg inwentarzowych muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zamówienie dodatkowe będzie się odbywać w porozumieniu z uprawnionymi pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem prac jest przeprowadzenie prawidłowej konserwacji zabytku, nie zaś uzyskanie świadectwa klasy towarzystwa klasyfikacyjnego zajmującego się klasyfikacją jednostek pływających. 3. Jacht Dal został zbudowany w 1926 roku (lub w 1927 roku) jako jacht zatokowy klasy Hexe. Andrzej Bohomolec kupił go w 1933 roku. Po przebudowie oraz remoncie nadał jednostce nazwę Dal. 5.06.1933 roku załoga w składzie: Andrzej Bohomolec - kapitan, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski wypłynęła w rejs z Gdyni. W pobliżu Bermudów jacht znalazł się w pobliżu oka cyklonu. Dramatyczne walka załogi o utrzymanie jachtu i ratowanie życia trwała 4 dni. W wyniku potężnego sztormu został złamany maszt. Po naprawie uszkodzeń na Bermudach załoga kontynuowała rejs, w trakcie którego już na wodach Stanów Zjednoczonych żeglarze odwiedzali ośrodki polonijne, gdzie byli entuzjastycznie witani. Do Chicago dopłynęli 24.08.1934 roku na dwa dni przed Dniem Polskim Wystawy Światowej, co stanowiło głównym cel wyprawy. Rejs ten był drugim przepłynięciem Atlantyku przez polski jacht. Po wystawie jacht pozostał w Chicago, był wystawiony w Jackson Park, a później w Muzeum Nauki i Przemysłu. Do Polski został sprowadzony w 1980 roku, kiedy przekazano go Centralnemu Muzeum Morskiemu. W latach 1981-1985 jacht był eksponowany w Gdańsku przed Żurawiem. Później przechowywano go w hangarze AKM w Górkach Zachodnich, a od 1995 roku w Muzeum Wisły. Szkielet, poszycie, pokładówka, pokrywy i zrębnice luków, sztorcklapa, wykonane są z drewna dębowego, zachowane fragmenty zabudowy - z drewna dębowego i sosnowego, maszt, bom gafel - z drewna sosnowego, żagle - z płótna żaglowego bawełnianego. Malowanie jachtu: poszycie zewnętrzne: cześć nadwodna - kolor biały, część podwodna obita blachą miedzianą, dach pokładówki - kolor biały, wnętrze (szkielet, poszycie) - kolor żółty, grodzie - kolor biały, pozostałe elementy drewniane - naturalny kolor drewna. 4. Opinia konserwatorska dotycząca stanu zachowania stępki w jachcie DAL. Przedmiotowa opinia stanowi załącznik nr 1 do szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia.
Gdańsk: Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe
Numer ogłoszenia: 29775 - 2015; data zamieszczenia: 04.03.2015
OGŁOSZENIE O ZAMIARZE ZAWARCIA UMOWY - Usługi
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk, woj. pomorskie, tel. 58 3018611, faks 58 3018453 , strona internetowa www.nmm.pl
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Państwowa Instytucja Kultury.
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe.
II.2) Rodzaj zamówienia:
Usługi.
II.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia:
1. W zakres przedmiotu zamówienia dodatkowego dotyczącego jachtu Dal wchodzi: - demontaż starej stępki, - wykonanie nowej stępki (wraz z nadstępką) z drewna dębowego, - montaż nowej stępki na jachcie Dal i połączenie jej z wszystkimi elementami jednostki, które tego wymagają. 2. Jacht, o którym mowa powyżej jest zabytkiem wpisanym do ksiąg inwentarzowych muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zamówienie dodatkowe będzie się odbywać w porozumieniu z uprawnionymi pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem prac jest przeprowadzenie prawidłowej konserwacji zabytku, nie zaś uzyskanie świadectwa klasy towarzystwa klasyfikacyjnego zajmującego się klasyfikacją jednostek pływających. 3. Jacht Dal został zbudowany w 1926 roku (lub w 1927 roku) jako jacht zatokowy klasy Hexe. Andrzej Bohomolec kupił go w 1933 roku. Po przebudowie oraz remoncie nadał jednostce nazwę Dal. 5.06.1933 roku załoga w składzie: Andrzej Bohomolec - kapitan, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski wypłynęła w rejs z Gdyni. W pobliżu Bermudów jacht znalazł się w pobliżu oka cyklonu. Dramatyczne walka załogi o utrzymanie jachtu i ratowanie życia trwała 4 dni. W wyniku potężnego sztormu został złamany maszt. Po naprawie uszkodzeń na Bermudach załoga kontynuowała rejs, w trakcie którego już na wodach Stanów Zjednoczonych żeglarze odwiedzali ośrodki polonijne, gdzie byli entuzjastycznie witani. Do Chicago dopłynęli 24.08.1934 roku na dwa dni przed Dniem Polskim Wystawy Światowej, co stanowiło głównym cel wyprawy. Rejs ten był drugim przepłynięciem Atlantyku przez polski jacht. Po wystawie jacht pozostał w Chicago, był wystawiony w Jackson Park, a później w Muzeum Nauki i Przemysłu. Do Polski został sprowadzony w 1980 roku, kiedy przekazano go Centralnemu Muzeum Morskiemu. W latach 1981-1985 jacht był eksponowany w Gdańsku przed Żurawiem. Później przechowywano go w hangarze AKM w Górkach Zachodnich, a od 1995 roku w Muzeum Wisły. Szkielet, poszycie, pokładówka, pokrywy i zrębnice luków, sztorcklapa, wykonane są z drewna dębowego, zachowane fragmenty zabudowy - z drewna dębowego i sosnowego, maszt, bom gafel - z drewna sosnowego, żagle - z płótna żaglowego bawełnianego. Malowanie jachtu: poszycie zewnętrzne: cześć nadwodna - kolor biały, część podwodna obita blachą miedzianą, dach pokładówki - kolor biały, wnętrze (szkielet, poszycie) - kolor żółty, grodzie - kolor biały, pozostałe elementy drewniane - naturalny kolor drewna. 4. Opinia konserwatorska dotycząca stanu zachowania stępki w jachcie DAL. Przedmiotowa opinia stanowi załącznik nr 1 do szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia..
II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
50.24.10.00-6, 50.24.40.00-7, 45.42.20.00-1.
II.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy.
SEKCJA III: PROCEDURA
Tryb udzielenia zamówienia:
Zamówienie z wolnej ręki
1. Podstawa prawnaPostępowanie wszczęte zostało na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych.
2. Uzasadnienie wyboru trybuFAKTYCZNE: Zamawiający podjął czynności zmierzające do zlecenia wykonawcy robót podstawowych wykonania wymiany stępki w jachcie DAL. Wymiana stępki nie była objęta zamówieniem podstawowym, a wartość tej usługi nie przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego. Jednocześnie wymiana stępki (elementu spajającego całą konstrukcję jachtu) jest niezbędna z uwagi na jej zły stan techniczny. Pomimo zachowania należytej staranności Zamawiający nie był w stanie przewidzieć konieczności wymiany tego elementu. Wykonanie zamówienia podstawowego bez uprzedniej wymiany stępki uniemożliwiłoby osiągnięcie celu realizowanego zamówienia. Zastosowanie przed laty zabezpieczenia drewnianego poszycia dodatkową warstwą laminatu było działaniem bardzo nietypowym. Dlatego ocena stanu zachowania stępki na podstawie porównania z podobnie zabezpieczonymi jednostkami była w zasadzie niemożliwa. Ograniczony dostęp do drewna stępki jachtu DAL przed zdjęciem laminatu nie pozwalał na dokładną ocenę jego stanu zachowania. Możliwa była ocena tylko górnej powierzchni stępki. W celu pełniejszej oceny stanu zachowania dokonano próbnych nawiertów w laminacie. W miejscach nawiertów drewno było przebarwione, ale twarde. Na podstawie tych analiz, kierując się zasadą zachowania maksymalnej ilości drewna oryginalnego, uznano że stan stępki pozwala na jej zachowanie. Dlatego podjęto decyzję o jej wzmocnieniu podczas planowanych zabiegów konserwatorskich. Dopiero zdjęcie laminatu z burt jachtu DAL (już w trakcie realizacji zamówienia podstawowego) pozwoliło na dokładną ocenę stanu zachowania drewnianej stępki. Drewno okazało się silnie zdegradowane, z licznymi ubytkami. Daleko posunięta degradacja drewna wpłynęła na zmniejszenie jej wytrzymałości mechanicznej. Jest to tak ważny elementy konstrukcyjny, że - mimo koniecznych prac dodatkowych - niezbędna jest wymiana stępki. Pozostawienie oryginalnej stępki skutkowałby ryzkiem naruszenia konstrukcji, a w konsekwencji uniemożliwiłoby osiągnięcie celu założonego przez aktualnie wykonywaną konserwację - tj. renowacja i zabezpieczenie zabytku przed dalszą degradacją. Jednocześnie charakter prac związanych z wymianą stępki (usunięcie i wstawienie nowego elementu spajającego całą konstrukcję jachtu) wymusza realizację tego zadania przed rozpoczęciem kolejnych etapów konserwacji. PRAWNE: Art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP. Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego;
SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
NAZWA I ADRES WYKONAWCY KTÓREMU ZAMAWIAJĄCY ZAMIERZA UDZIELIĆ ZAMÓWIENIA
Complex Jacht Sebastian Kulling, ul. Przebendowskiego 9/12, 84-100 Puck, kraj/woj. pomorskie.
Gdańsk: Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe
Numer ogłoszenia: 44445 - 2015; data zamieszczenia: 30.03.2015
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Usługi
Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe.
Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego.
Czy zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak, numer ogłoszenia w BZP: 29775 - 2015r.
Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie ogłoszenia:
nie.
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
I. 1) NAZWA I ADRES:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk, woj. pomorskie, tel. 58 3018611, faks 58 3018453.
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Inny: Państwowa Instytucja Kultury.
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA
II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe.
II.2) Rodzaj zamówienia:
Usługi.
II.3) Określenie przedmiotu zamówienia:
1. W zakres przedmiotu zamówienia dodatkowego dotyczącego jachtu Dal wchodzi: - demontaż starej stępki, - wykonanie nowej stępki (wraz z nadstępką) z drewna dębowego, - montaż nowej stępki na jachcie Dal i połączenie jej z wszystkimi elementami jednostki, które tego wymagają. 2. Jacht, o którym mowa powyżej jest zabytkiem wpisanym do ksiąg inwentarzowych muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zamówienie dodatkowe będzie się odbywać w porozumieniu z uprawnionymi pracownikami Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem prac jest przeprowadzenie prawidłowej konserwacji zabytku, nie zaś uzyskanie świadectwa klasy towarzystwa klasyfikacyjnego zajmującego się klasyfikacją jednostek pływających. 3. Jacht Dal został zbudowany w 1926 roku (lub w 1927 roku) jako jacht zatokowy klasy Hexe. Andrzej Bohomolec kupił go w 1933 roku. Po przebudowie oraz remoncie nadał jednostce nazwę Dal. 5.06.1933 roku załoga w składzie: Andrzej Bohomolec - kapitan, Jerzy Świechowski i Jan Witkowski wypłynęła w rejs z Gdyni. W pobliżu Bermudów jacht znalazł się w pobliżu oka cyklonu. Dramatyczne walka załogi o utrzymanie jachtu i ratowanie życia trwała 4 dni. W wyniku potężnego sztormu został złamany maszt. Po naprawie uszkodzeń na Bermudach załoga kontynuowała rejs, w trakcie którego już na wodach Stanów Zjednoczonych żeglarze odwiedzali ośrodki polonijne, gdzie byli entuzjastycznie witani. Do Chicago dopłynęli 24.08.1934 roku na dwa dni przed Dniem Polskim Wystawy Światowej, co stanowiło głównym cel wyprawy. Rejs ten był drugim przepłynięciem Atlantyku przez polski jacht. Po wystawie jacht pozostał w Chicago, był wystawiony w Jackson Park, a później w Muzeum Nauki i Przemysłu. Do Polski został sprowadzony w 1980 roku, kiedy przekazano go Centralnemu Muzeum Morskiemu. W latach 1981-1985 jacht był eksponowany w Gdańsku przed Żurawiem. Później przechowywano go w hangarze AKM w Górkach Zachodnich, a od 1995 roku w Muzeum Wisły. Szkielet, poszycie, pokładówka, pokrywy i zrębnice luków, sztorcklapa, wykonane są z drewna dębowego, zachowane fragmenty zabudowy - z drewna dębowego i sosnowego, maszt, bom gafel - z drewna sosnowego, żagle - z płótna żaglowego bawełnianego. Malowanie jachtu: poszycie zewnętrzne: cześć nadwodna - kolor biały, część podwodna obita blachą miedzianą, dach pokładówki - kolor biały, wnętrze (szkielet, poszycie) - kolor żółty, grodzie - kolor biały, pozostałe elementy drewniane - naturalny kolor drewna. 4. Opinia konserwatorska dotycząca stanu zachowania stępki w jachcie DAL. Przedmiotowa opinia stanowi załącznik nr 1 do szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia..
II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
50.24.10.00-6, 50.24.40.00-7, 45.42.20.00-1.
SEKCJA III: PROCEDURA
III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
Zamówienie z wolnej ręki
III.2) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE
Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej:
nie
SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
18.03.2015.
IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT:
1.
IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:
0.
IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:
- Complex Jacht Sebastian Kulling, {Dane ukryte}, 84-100 Puck, kraj/woj. pomorskie.
IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): 50000,00 PLN.
IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ
Cena wybranej oferty:
53477,66
Oferta z najniższą ceną:
53477,66
/ Oferta z najwyższą ceną:
53477,66
Waluta:
PLN.
ZAŁĄCZNIK I
Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę
1. Podstawa prawnaPostępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.
2. Uzasadnienia wyboru trybuNależy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.
FAKTYCZNE: Zamawiający podjął czynności zmierzające do zlecenia wykonawcy robót podstawowych wykonania wymiany stępki w jachcie DAL. Wymiana stępki nie była objęta zamówieniem podstawowym, a wartość tej usługi nie przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego. Jednocześnie wymiana stępki (elementu spajającego całą konstrukcję jachtu) jest niezbędna z uwagi na jej zły stan techniczny. Pomimo zachowania należytej staranności Zamawiający nie był w stanie przewidzieć konieczności wymiany tego elementu. Wykonanie zamówienia podstawowego bez uprzedniej wymiany stępki uniemożliwiłoby osiągnięcie celu realizowanego zamówienia. Zastosowanie przed laty zabezpieczenia drewnianego poszycia dodatkową warstwą laminatu było działaniem bardzo nietypowym. Dlatego ocena stanu zachowania stępki na podstawie porównania z podobnie zabezpieczonymi jednostkami była w zasadzie niemożliwa. Ograniczony dostęp do drewna stępki jachtu DAL przed zdjęciem laminatu nie pozwalał na dokładną ocenę jego stanu zachowania. Możliwa była ocena tylko górnej powierzchni stępki. W celu pełniejszej oceny stanu zachowania dokonano próbnych nawiertów w laminacie. W miejscach nawiertów drewno było przebarwione, ale twarde. Na podstawie tych analiz, kierując się zasadą zachowania maksymalnej ilości drewna oryginalnego, uznano że stan stępki pozwala na jej zachowanie. Dlatego podjęto decyzję o jej wzmocnieniu podczas planowanych zabiegów konserwatorskich. Dopiero zdjęcie laminatu z burt jachtu DAL (już w trakcie realizacji zamówienia podstawowego) pozwoliło na dokładną ocenę stanu zachowania drewnianej stępki. Drewno okazało się silnie zdegradowane, z licznymi ubytkami. Daleko posunięta degradacja drewna wpłynęła na zmniejszenie jej wytrzymałości mechanicznej. Jest to tak ważny elementy konstrukcyjny, że - mimo koniecznych prac dodatkowych - niezbędna jest wymiana stępki. Pozostawienie oryginalnej stępki skutkowałby ryzkiem naruszenia konstrukcji, a w konsekwencji uniemożliwiłoby osiągnięcie celu założonego przez aktualnie wykonywaną konserwację - tj. renowacja i zabezpieczenie zabytku przed dalszą degradacją. Jednocześnie charakter prac związanych z wymianą stępki (usunięcie i wstawienie nowego elementu spajającego całą konstrukcję jachtu) wymusza realizację tego zadania przed rozpoczęciem kolejnych etapów konserwacji. PRAWNE: Art. 67 ust. 1 pkt 5 ustawy PZP. Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli: wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: | 2977520150 |
---|---|
ID postępowania Zamawiającego: | |
Data publikacji zamówienia: | 2015-03-03 |
Rodzaj zamówienia: | usługi |
Tryb& postępowania [WR]: | Zamówienia z wolnej ręki |
Czas na realizację: | - |
Wadium: | - |
Oferty uzupełniające: | NIE |
Oferty częściowe: | NIE |
Oferty wariantowe: | NIE |
Przewidywana licyctacja: | NIE |
Ilość części: | 1 |
Kryterium ceny: | 100% |
WWW ogłoszenia: | www.nmm.pl |
Informacja dostępna pod: | |
Okres związania ofertą: | 0 dni |
Kody CPV
45422000-1 | Roboty ciesielskie | |
50241000-6 | Usługi w zakresie napraw i konserwacji statków | |
50244000-7 | Przywracanie do stanu użytkowego statków lub łodzi |
Wyniki
Nazwa części | Wykonawca | Data udzielenia | Wartość |
---|---|---|---|
Wymiana stępki w jachcie Dal - zamówienie dodatkowe | Complex Jacht Sebastian Kulling Puck | 2015-03-30 | 53 477,00 |
Barometr Ryzyka NadużyćRaport końcowy na temat potencjalnego ryzyka nadużyć dla wskazanej części wyniku postępowania przetargowego. Data udzielenia: 2015-03-30 Dotyczy cześci nr: 1 Kody CPV: 502410006 502440007 454220001 Ilość podmiotów składających się na wykonawcę: 1 Kwota oferty w PLN: 53 478,00 zł Minimalna złożona oferta: 53 478,00 zł Ilość złożonych ofert: 1 Ilość ofert odrzuconych przez zamawiającego: 0 Minimalna złożona oferta: 53 478,00 zł Maksymalna złożona oferta: 53 478,00 zł |