Wynik przetargu

Adres: ul. Henryka Sienkiewicza 36, 87100 Toruń, woj. kujawsko-pomorskie
Dane kontaktowe: email: kpcen_torun@kpcen-torun.edu.pl
tel: 881 93 10 25
fax: 56 62 231 81
Dane zamówienia
ID ogłoszenia wyniku: 3407520110 Data Udzielenia: 2011-01-31
Rodzaj zamówienia: usługi
Tryb postępowania [WR]: Zamówienia z wolnej ręki
Kody CPV
80400000-8 Usługi edukacji osób dorosłych oraz inne
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Wartość
Przygotowanie autorskich scenariuszy i przeprowadzenie zajęć podczas jednej edycji kursu z zakresu oligofrenopedagogiki. Dorota Buzała
Bydgoszcz
150,00
0,67
Barometr Ryzyka Nadużyć

Raport końcowy na temat potencjalnego ryzyka nadużyć dla wskazanej części wyniku postępowania przetargowego.


Kliknij we wskaźnik by poznać szczegóły

Dane ogłoszenia o wyniku:
Data udzielenia:
2011-01-31
Dotyczy cześci nr:
1
Kody CPV:
804000008
Ilość podmiotów składających się na wykonawcę:
1
Kwota oferty w PLN:
150,00 zł
Minimalna złożona oferta:
150,00 zł
Ilość złożonych ofert:
1
Ilość ofert odrzuconych przez zamawiającego:
0
Minimalna złożona oferta:
150,00 zł
Maksymalna złożona oferta:
150,00 zł
TREŚĆ OGŁOSZENIA


Toruń: Przygotowanie autorskich scenariuszy i przeprowadzenie zajęć podczas jednej edycji kursu z zakresu oligofrenopedagogiki.


Numer ogłoszenia: 34075 - 2011; data zamieszczenia: 31.01.2011

OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA - Usługi


Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe.


Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego.


Czy zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie.


Czy w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało zamieszczone ogłoszenie o zmianie ogłoszenia:
nie.

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY


I. 1) NAZWA I ADRES:
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Aleja Solidarności 3, 87-100 Toruń, woj. kujawsko-pomorskie, tel. 56 62 277 47, faks 56 62 231 81.


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Podmiot prawa publicznego.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przygotowanie autorskich scenariuszy i przeprowadzenie zajęć podczas jednej edycji kursu z zakresu oligofrenopedagogiki..


II.2) Rodzaj zamówienia:
Usługi.


II.3) Określenie przedmiotu zamówienia:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy: 1/ nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 24 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. 2/ posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie odpowiadającym swoim rodzajem przedmiotowi zamówienia, tj: a) posiadają: -doświadczenie w zakresie edukacji dorosłych -doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń w obszarze tematyki zgłaszanej w przetargu/projekcie i na dowód tego wykażą, że w okresie 3 lat, a jeżeli okres prowadzenia szkoleń jest krótszy, to w tym czasie przeprowadzili 3 szkolenia lub uczestniczyli jako wykładowcy w 3 szkoleniach w zakresie edukacji osób dorosłych. b) dysponują osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, tj. osobami, które posiadają poniższe kwalifikacje zawodowe - warunki obowiązkowe: -wykształcenie wyższe w zakresie pedagogiki lub pedagogiki specjalnej, oligofrenopedagogiki, psychologii. -ukończone studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne w zakresie pedagogiki specjalnej, terapii pedagogicznej, socjoterapii. oraz wykażą spełnienie przynajmniej trzech z poniższych warunków opcjonalnych: -Nauczyciel dyplomowany. -Staż pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia. -Doświadczenie w zakresie przeprowadzania badań diagnostycznych; diagnozy wielofunkcyjnej, psychologiczno-pedagogicznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. -Znajomość prawa oświatowego w zakresie kształcenia specjalnego oraz projektowanych przez MEN zmian dotyczących edukacji uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych -Autor publikacji lub programów autorskich w zakresie tematyki zgłaszanej w projekcie. -Ukończyli szkolenie z zakresu tematyki gender - w przypadku zamiaru prowadzenia szkolenia z tej tematyki jest to warunek konieczny. Wymagania dotyczące opracowania scenariuszy zajęć: 1. zgodność treści zajęć z celami ogólnymi programu i celami szczegółowymi modułu, 2. dostosowanie struktury zajęć (zakres treści, ich logiczny układ, czas ich trwania) do celów programu, 3. celowość doboru metod i form pracy, 4. przydatność przewidywanych efektów szkolenia 5. zgodność treści szkolenia ze stanem aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej na dany temat. Metodyka pracy rewalidacyjno - wychowawczej z dziećmi i młodzieżą głęboko upośledzonymi umysłowo Cele szczegółowe Uczestnik: - potrafi przeprowadzić obserwację diagnozującą, diagnozę umiejętności funkcjonalnych oraz postawić wstępną diagnozę (na podstawie poznanej wcześniej diagnozy psychologiczno- klinicznej), - potrafi opracować indywidualne programy rewalidacji i terapii oraz dokonywać analizy i oceny dynamiki rozwoju, - potrafi organizować środowisko terapeutyczne i wychowawcze usprawniające osoby upośledzone umysłowo w stopniu głębokim,.


II.4) Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
80.40.00.00-8.

SEKCJA III: PROCEDURA


III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
Zamówienie z wolnej ręki


III.2) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE


  • Zamówienie dotyczy projektu/programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej:
    tak, projekt/program: Projekt współfinansowany ze środków UE, POKL, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty, Tytuł projektu Klucz do uczenia - program wsparcia kujawsko-pomorskich nauczycieli..

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA


IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
30.06.2010.


IV.2) LICZBA OTRZYMANYCH OFERT:
1.


IV.3) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:
0.


IV.4) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA:

  • Dorota Buzała, 85-435, 85-435 Bydgoszcz, kraj/woj. kujawsko-pomorskie.


IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia
(bez VAT): 150000,00 PLN.


IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ


  • Cena wybranej oferty:
    150,00


  • Oferta z najniższą ceną:
    150,00
    / Oferta z najwyższą ceną:
    150,00


  • Waluta:
    PLN.

ZAŁĄCZNIK I


Uzasadnienie udzielenia zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki albo zapytania o cenę


  • 1. Podstawa prawna

    Postępowanie prowadzone jest w trybie zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 5 ust. 1a ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych.


  • 2. Uzasadnienia wyboru trybu

    Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.

    Zakres obowiązków wskazuje na działania typowo podlegające pod usługi szkoleniowe i edukacyjne(CPV: 80.40.00.00.8). Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 28.01.2010 r. w sprawie wykazu usług o charakterze priorytetowym i niepriorytetowym usługi te są kwalifikowane jako usługi niepriorytetowe - kategoria 24. Zgodnie z art. 5 ust. 1a Zamawiający może wszcząć postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki jeżeli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować uniemożliwieniem terminowej realizacji zadania, a Wykonawca wybrany w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego przyczyn określonych w piśmie z dnia 28.06.2010 r. Kolejne zajęcia musiały zostać przeprowadzone od 1.07.2010 r. (wg harmonogramu). Wybór trybu z wolnej ręki był podyktowany koniecznością zapewnienia ciągłości zajęć.