Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia (jeżeli dotyczy):

http://www.bip.samborzec.pl

Ogłoszenie nr 55572 - 2017 z dnia 2017-03-30 r.
Samborzec: Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Roboty budowlane

Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe

Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

nie


Nazwa projektu lub programu


O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych

nie

Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający

nie

Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

nie

Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających

nie

Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:


Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych:


Informacje dodatkowe:


I. 1) NAZWA I ADRES:
Gmina Samborzec, krajowy numer identyfikacyjny 83040977800000, ul. Samborzec  43, 27-650   Samborzec, woj. świętokrzyskie, państwo Polska, tel. 15 8314443, e-mail zamowienia.publiczne@samborzec.pl, faks 15 8314583.
Adres strony internetowej (URL): www.bip.samborzec.pl


I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Administracja samorządowa

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (który z zamawiających jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania, czy i w jakim zakresie za przeprowadzenie postępowania odpowiadają pozostali zamawiający, czy zamówienie będzie udzielane przez każdego z zamawiających indywidualnie, czy zamówienie zostanie udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających):

I.4) KOMUNIKACJA:


Nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów z postępowania można uzyskać pod adresem (URL)
tak
http://bip.samborzec.pl/Article/id,199.html


Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia
tak
www.bip.samborzec.pl


Dostęp do dokumentów z postępowania jest ograniczony - więcej informacji można uzyskać pod adresem
nie


Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać:


Elektronicznie
nie
adres


Dopuszczone jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

nie

Wymagane jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:

tak
Inny sposób:
Złożenie ofert w formie pisenej
Adres:
Urząd Gminy w Samborcu, Samborzec 43, 27-650 Samborzec


Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne
nie
Nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do tych narzędzi można uzyskać pod adresem: (URL)
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA


II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:
Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868

Numer referencyjny:


Przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono dialog techniczny

nie


II.2) Rodzaj zamówienia:
roboty budowlane

II.3) Informacja o możliwości składania ofert częściowych

Zamówienie podzielone jest na części:
Nie



II.4) Krótki opis przedmiotu zamówienia
(wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań )
a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:
Przedmiotem zamówienia jest realizacja zadania pn.: „Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868”. Przebudowa będzie polegała na wykonaniu nawierzchni jezdni z mieszanki mineralno-asfaltowej i poboczy gruntowych. Całość prac w granicach istniejącego pasa drogowego. Podstawowe parametry drogi gminnej: - długość odcinka drogi 752 m, - szerokość jezdni 3,5 m, - szerokość poboczy 0,3 – 0,75 m.


II.5) Główny kod CPV:
45233000-9

Dodatkowe kody CPV:
45112000-5, 45111213-4

II.6) Całkowita wartość zamówienia
(jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT: 195563.64
Waluta:
PLN
(w przypadku umów ramowych lub dynamicznego systemu zakupów – szacunkowa całkowita maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów)


II.7) Czy przewiduje się udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp:
nie

II.8) Okres, w którym realizowane będzie zamówienie lub okres, na który została zawarta umowa ramowa lub okres, na który został ustanowiony dynamiczny system zakupów:
data zakończenia: 31/07/2017


II.9) Informacje dodatkowe:
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM

III.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU


III.1.1) Kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów

Określenie warunków:
Informacje dodatkowe

III.1.2) Sytuacja finansowa lub ekonomiczna

Określenie warunków: Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną w wysokości min. 120 000,00 zł. W przypadku składania oferty wspólnej warunek powinien być spełniony przez co najmniej jednego z wykonawców składających wspólną ofertę.
Informacje dodatkowe W przypadku gdy złożone przez Wykonawcę dokumenty, oświadczenia dotyczące warunków udziału w postępowaniu zawierają dane / informacje w innych walutach niż określono to w niniejszej SIWZ, Zamawiający jako kurs przeliczeniowy waluty przyjmie kurs NBP z dnia publikacji ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych. Jeżeli w dniu publikacji ogłoszenia o zamówieniu nie będzie opublikowany średni kurs walut przez NBP Zamawiający przyjmie kurs przeliczeniowy z ostatniej opublikowanej tabeli kursów NBP przed dniem publikacji ogłoszenia o zamówieniu.

III.1.3) Zdolność techniczna lub zawodowa

Określenie warunków: Wykonawca wykonał w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, przynajmniej jedną robotę budowlaną o wartości min. 120 000,00 zł i polegającą na budowie, przebudowie lub remoncie drogi o nawierzchni asfaltowej, oraz wykaże, że roboty zostały wykonane w sposób należyty, w szczególności z podaniem informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone. W przypadku składania oferty wspólnej warunek powinien być spełniony przez co najmniej jednego z wykonawców składających wspólną ofertę. Co najmniej jedna osoba, która będzie uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia jako kierownik robót budowlanych, posiada wymagane uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w specjalności drogowej bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, upoważniające do wykonywania samodzielnej funkcji kierownika budowy. W zakresie określonych uprawnień budowlanych dopuszcza się odpowiadające im ważne uprawnienia budowlane, które zostały wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów, lub kwalifikacje zawodowe uprawniające do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wydane obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu EFTA- stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, z zastrzeżeniem art. 12 a i innych przepisów ustawy Prawo Budowlane oraz ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U z 2016 r. poz. 65).
Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób: tak
Informacje dodatkowe: W przypadku składania oferty wspólnej warunki powinne być spełnione przez co najmniej jednego z wykonawców składających wspólną ofertę.

III.2) PODSTAWY WYKLUCZENIA


III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp


III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp
nie

III.3) WYKAZ OŚWIADCZEŃ SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W CELU WSTĘPNEGO POTWIERDZENIA, ŻE NIE PODLEGA ON WYKLUCZENIU ORAZ SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ SPEŁNIA KRYTERIA SELEKCJI


Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu

tak

Oświadczenie o spełnianiu kryteriów selekcji

nie

III.4) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW , SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 3 USTAWY PZP:


III.5) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 1 USTAWY PZP


III.5.1) W ZAKRESIE SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:

-wykaz robót budowlanych wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane były wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów – inne dokumentów; -wykaz osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za świadczenie usług, kontrolę jakości lub kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami; -dokumenty potwierdzające, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną określoną przez zamawiającego;-pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania do dyspozycji Wykonawcy niezbędnych zasobów (zdolności lub sytuacji) na potrzeby realizacji zamówienia - w sytuacji polegania przez Wykonawcę na zasobach innych podmiotów

III.5.2) W ZAKRESIE KRYTERIÓW SELEKCJI:


III.6) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 2 USTAWY PZP


III.7) INNE DOKUMENTY NIE WYMIENIONE W pkt III.3) - III.6)
1)wykaz części zamówienia, których wykonanie wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcy, wraz z podaniem przez wykonawcę firm podwykonawców - zestawienie tabelaryczne (o ile dotyczy). 2)dokumenty potwierdzające posiadanie pełnomocnictw osób składających ofertę, o ile nie wynika to z przepisów prawa lub przedstawionych dokumentów rejestrowych; 3)pełnomocnictwo do reprezentowania wykonawców w postępowaniu lub do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy, jeżeli wykonawcy wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia.
SEKCJA IV: PROCEDURA

IV.1) OPIS


IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia:
przetarg nieograniczony

IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium:
nie


IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia:
nie


IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:
nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
nie


IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu

(przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne)
Liczba wykonawców  
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców  
Kryteria selekcji wykonawców:


IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów:
Umowa ramowa będzie zawarta:

Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:
nie
Informacje dodatkowe:

Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
nie
Informacje dodatkowe:

W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:
nie
Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:
nie


IV.1.8) Aukcja elektroniczna


Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej
(przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) nie

Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej:


Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia:

nie
Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:
Aukcja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:


IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT


IV.2.1) Kryteria oceny ofert:


IV.2.2) Kryteria

KryteriaZnaczenie
cena60
okres gwarancji i rękojmi40


IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp
(przetarg nieograniczony)
tak

IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne


IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem

Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:

Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji nie
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert: nie
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):

Informacje dodatkowe



IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego

Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:

Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:

Wstępny harmonogram postępowania:

Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań: nie
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:


Informacje dodatkowe:


IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego

Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:

Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:
nie
Informacje dodatkowe:


IV.4) Licytacja elektroniczna

Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Licytacja wieloetapowa
etap nrczas trwania etapu

Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu: nie
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:

Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:
Wzór umowy o wykonanie robót budowlanych w rozliczeniu kosztorysowym (wyciąg - cały wzór stanowi załącznik nr 2 do SIWZ)§ 2 Przedmiot umowy 1. Przedmiotem niniejszej umowy jest wykonanie zadania: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………, zgodnie z wymaganiami określonymi przez Zamawiającego, na warunkach wskazanych w ofercie z dnia ……….. stanowiącą załącznik nr 1 do umowy. 2. Szczegółowy zakres robót opisany został w SIWZ, w tym dokumentacji projektowej, przedmiarach robót, specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych. 3. Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy zgodnie z dokumentacją projektową, przedłożonym kosztorysem ofertowym, zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i normami oraz do oddania przedmiotu niniejszej umowy Zamawiającemu w terminie w niej uzgodnionym. 4. Wykonawca zobowiązuje się wykonać wszystkie opisane dokumentacją projektową oraz SST roboty budowlane, niezbędne do realizacji przedmiotu Umowy, w tym te, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót, a są konieczne do realizacji przedmiotu Umowy zgodnie z projektem budowlanym lub załącznikiem do zgłoszenia robót budowlanych. 5. Roboty budowlane nie objęte niniejszą Umową, w szczególności nie ujęte w projekcie budowlanym, o wartości przekraczającej wartość zadania łącznie o nie więcej niż 50% wartości zadania będącego przedmiotem umowy, które nie były możliwe do przewidzenia w chwili wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w wyniku którego doszło do zawarcia Umowy, oraz są konieczne do prawidłowej realizacji przedmiotu Umowy, a także 1) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie wykonania tych robót od przedmiotu Umowy wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów, lub 2) wykonanie Umowy jest uzależnione od wykonania tych robót, - będą przyjmowane przez Wykonawcę do realizacji na podstawie odrębnej umowy, poprzedzonej sporządzeniem Protokołu konieczności wykonania tych robót. 6. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji robót zamiennych w stosunku do robot budowlanych opisanych w projekcie budowlanym, jeżeli ich wykonanie jest konieczne dla realizacji Umowy zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, na zasadach określonych w §14 Umowy. § 3 Termin wykonania zamówienia 1. Termin rozpoczęcia wykonywania przedmiotu umowy rozpoczyna się z dniem protokolarnego przekazania terenu robót Wykonawcy. 2. Termin zakończenia robót będących przedmiotem umowy nastąpi do dnia ………….. r. § 4 Obowiązki Zamawiającego Do obowiązków Zamawiającego należy w szczególności: 1) wprowadzenie i protokolarne przekazanie Wykonawcy terenu robót wraz z dziennikiem budowy, w terminie do 14 dni od dnia podpisania umowy; 2) zapewnienie na swój koszt nadzoru autorskiego i inwestorskiego; 3) odebranie przedmiotu umowy po sprawdzeniu jego należytego wykonania; 4) terminowa zapłata wynagrodzenia za wykonane i odebrane prace. § 5 Obowiązki Wykonawcy 1. Do obowiązków Wykonawcy związanych z wykonywaniem robót budowlanych określonych w §1 ust. 1 należy: 1) przejęcie terenu robót od Zamawiającego; 2) zabezpieczenie terenu robót; 3) zapewnienie dozoru mienia na terenie robót na własny koszt; 4) wykonania przedmiotu umowy z materiałów odpowiadających wymaganiom określonym w art. 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Wykonawca ma obowiązek okazania, na każde żądanie Zamawiającego lub Inspektora nadzoru inwestorskiego, certyfikatów zgodności z polską normą lub aprobatą techniczną każdego używanego na budowie wyrobu; 5) zapewnienia na własny koszt transportu odpadów do miejsc ich wykorzystania lub utylizacji, łącznie z kosztami utylizacji; 6) jako wytwarzający odpady – do przestrzegania przepisów prawnych wynikających z następujących ustaw: a) ustawy z dnia 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. z 2017 poz. 519), b) ustawy z dnia 14.12.2012 r. o odpadach (tj. Dz. U. z 2016 poz. 1987), 7) ponoszenia pełnej odpowiedzialności za stan i przestrzeganie przepisów BHP, ochronę przeciwpożarową i dozór mienia na terenie robót, jak i za wszelkie szkody powstałe w trakcie trwania robót na terenie przyjętym od Zamawiającego lub mających związek z prowadzonymi robotami; 8) terminowego wykonania i przekazania do eksploatacji przedmiotu umowy oraz oświadczenia, że roboty ukończone przez niego są całkowicie zgodne z umową i odpowiadają potrzebom, dla których są przewidziane według umowy; 9) ponoszenia pełnej odpowiedzialności za stosowanie i bezpieczeństwo wszelkich działań prowadzonych na terenie robót i poza nim, a związanych z wykonaniem przedmiotu umowy; 10) ponoszenia pełnej odpowiedzialności za szkody oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków pracowników i osób trzecich, powstałe w związku z prowadzonymi robotami, w tym także ruchem pojazdów; 11) dostarczanie niezbędnych dokumentów potwierdzających parametry techniczne oraz wymagane normy stosowanych materiałów i urządzeń w tym np. wyników oraz protokołów badań, sprawozdań i prób dotyczących realizowanego przedmiotu niniejszej Umowy; 12) zabezpieczenie instalacji, urządzeń i obiektów na terenie robót i w jej bezpośrednim otoczeniu, przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem w trakcie wykonywania robót; 13) dbanie o porządek na terenie robót oraz utrzymywanie terenu robót w należytym stanie i porządku oraz w stanie wolnym od przeszkód komunikacyjnych; 14) uporządkowanie terenu budowy po zakończeniu robót, zaplecza budowy, jak również terenów sąsiadujących zajętych lub użytkowanych przez Wykonawcę w tym dokonania na własny koszt renowacji zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku prowadzonych prac obiektów, fragmentów terenu dróg, nawierzchni lub instalacji; 15) kompletowanie w trakcie realizacji robót wszelkiej dokumentacji zgodnie z przepisami Prawa budowlanego oraz przygotowanie do odbioru końcowego kompletu protokołów niezbędnych przy odbiorze; 16) usunięcie wszelkich wad i usterek stwierdzonych przez nadzór inwestorski w trakcie trwania robót w terminie nie dłuższym niż termin technicznie uzasadniony i konieczny do ich usunięcia. 17) ponoszenie wyłącznej odpowiedzialności za wszelkie szkody będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu umowy, które to szkody Wykonawca zobowiązuje się pokryć w pełnej wysokości. 18) posiadanie polis ubezpieczeniowych, ważnych nie później niż od daty podpisania umowy do czasu odbioru końcowego obejmujących: a) ubezpieczenie w pełnym zakresie od odpowiedzialności cywilnej kontraktowej w związku z realizacją niniejszej umowy, ubezpieczenia od zniszczenia wszelkiej własności spowodowanego działaniem, zaniechaniem lub niedopatrzeniem pracowników Wykonawcy w wysokości co najmniej wartości kontraktu, b) ubezpieczenie w pełnym zakresie od odpowiedzialności cywilnej deliktowej z tytułu prowadzonej działalności wobec powierzonego mienia i osób trzecich od zniszczenia wszelkiej własności spowodowanego działaniem, zaniechaniem lub niedopatrzeniem Wykonawcy z polisą OC na sumę ubezpieczenia równą co najmniej wartości kontraktu. Wykonawca przedstawi Zamawiającemu kopie ww. polis ubezpieczeniowych. 19) niezwłoczne informowanie Zamawiającego (Inspektora nadzoru inwestorskiego) o problemach technicznych lub okolicznościach, które mogą wpłynąć na jakość robót lub termin zakończenia robót. 2. Do obowiązków Wykonawcy w zakresie kierowania robotami objętymi umową należy: 1) wyznaczenie do kierowania robotami osoby lub osób wskazanej/-ych w ofercie Wykonawcy, posiadającej/-ych stosowne kwalifikacje zawodowe i uprawnienia budowlane, 2) zapewnienie prowadzenia dziennika budowy przez Kierownika budowy (robót) 3) w przypadku uzasadnionej konieczności zmiany którejkolwiek z osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1 w trakcie realizacji przedmiotu niniejszej umowy, zgłoszenie nowej osoby wymaga uzasadnienia przez Wykonawcę w formie pisemnej i zaakceptowania przez Zamawiającego. Zamawiający pisemnie zaakceptuje taką zmianę w terminie 7 dni od daty przedłożenia propozycji wyłącznie wtedy, gdy kwalifikacje i doświadczenie wskazanych osób będą spełniać warunki postawione w tym zakresie w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. 3. Do obowiązków Wykonawcy w zakresie zatrudnienia osób wykonujących roboty budowlane na umowę o pracę należy: 1) zatrudnienie przez Wykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia na stanowisku robotników budowy dróg, wykonujących roboty budowlane pod kierownictwem kierownika budowy lub kierownika robót, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666), 2) zapewnienie, aby podwykonawcy zatrudniali na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności w zakresie realizacji zamówienia na stanowisku robotników budowy dróg, wykonujących roboty budowlane pod kierownictwem kierownika budowy lub kierownika robót, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 Kodeksu pracy, 3) przedstawienie Zamawiającemu przed rozpoczęciem robót schematu organizacyjnego budowy, który zawierać będzie pełny skład osobowy pracowników wykonujących jakiekolwiek czynności na budowie (liczba pracowników na poszczególnych stanowiskach, bez danych osobowych), wraz z określeniem tych czynności, 4) uzyskanie od pracowników zgody na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych (wyłącznie imienia i nazwiska, bez miejsca zamieszkania, wynagrodzenia i pozostałych danych osobowych), w przypadku gdyby Zamawiający zażądał, w okresie realizacji zamówienia, przedłożenia do wglądu w terminie 5 dni roboczych kopii umów o pracę zawartych przez Wykonawcę lub podwykonawców z pracownikami wykonującymi czynności, o których mowa w pkt 1 lub 2, w celu kontroli zatrudnienia wyżej wymienionych osób, 5) załączenie do faktury końcowej oświadczeń pracowników wykonujących roboty budowlane potwierdzające zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w okresie realizacji budowy. § 6 Wynagrodzenie i zapłata wynagrodzenia 1. Za wykonanie przedmiotu Umowy, określonego w §1 niniejszej Umowy, Strony ustalają wynagrodzenie kosztorysowe w wysokości _ . _ _ _ . _ _ _ , _ _ złotych (słownie złotych: ........................................................................................... ), w tym za część … wynagrodzenie w wysokości … złotych (wg liczby realizowanych części). Wynagrodzenie obejmuje podatek VAT w kwocie .................. złotych. 2. Wynagrodzenie zostało ustalone w oparciu o szczegółowe kosztorysy ofertowe przedłożone przez Wykonawcę, sprawdzone i zatwierdzone przez Zamawiającego, stanowiące załączniki do niniejszej umowy. Wynagrodzenie obejmuje wszystkie koszty związane z realizacją robót objętych dokumentacją projektową oraz szczegółową specyfikacją techniczną. 4. Zmiana wysokości wynagrodzenia jest dopuszczalna w przypadku istotnej zmiany umowy, o której mowa w § 14 ust. 1 niniejszej umowy. 5. Wykonawca oświadcza, że jest podatnikiem podatku VAT, uprawnionym do wystawienia faktury VAT. Numer NIP Wykonawcy: .................................. 6. Rozliczenie pomiędzy Stronami za wykonane roboty nastąpi na podstawie faktury końcowej wystawionej przez Wykonawcę, w terminie 7 dni od dnia odbioru końcowego, na podstawie zatwierdzonego przez Zamawiającego protokołu końcowego odbioru robót oraz kosztorysu powykonawczego. 7. Kosztorys powykonawczy, o którym mowa w ust. 5, obejmuje wszystkie faktycznie wykonane roboty budowlane, w tym te, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót, a były konieczne do realizacji przedmiotu Umowy zgodnie z projektem budowlanym lub załącznikiem do zgłoszenia robót budowlanych, w podziale na poszczególne zrealizowane części zamówienia (o ile dotyczy). Warunkiem ujęcia w kosztorysie powykonawczym robót nieobjętych przedmiarem robót i nieujętych w kosztorysie ofertowym jest ich wykonanie zgodnie z zasadami określonymi w § 14, a ich wycena następuje zgodnie z § 14 ust. 16. 8. Płatność należności Wykonawcy nastąpi w ciągu 14 dni od daty otrzymania faktury przez Zamawiającego, po uprzednim podpisaniu protokołu odbioru robót i usunięciu ewentualnych usterek, z zastrzeżeniem ust. 9. 9. Za nieterminowe płatności faktur Wykonawca ma prawo naliczyć odsetki ustawowe. 10. W przypadku zawarcia przez Wykonawcę na zasadach określonych w §12 zaakceptowanej przez Zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, dostawy lub usługi, warunkiem zapłaty przez Zamawiającego należnego Wykonawcy wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane jest przedstawienie dowodów zapłaty należnego wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym podwykonawcom, biorącym udział w realizacji zamówienia publicznego będącego przedmiotem niniejszej umowy, z zastrzeżeniem § 7. 11. Dowodem zapłaty, o którym mowa w ust. 9, jest dowód zrealizowanego przelewu bankowego lub wyciąg z rachunku bankowego oraz pisemne oświadczenie podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy o otrzymaniu należności z tytułu wykonanych dostaw, usług lub robót budowlanych. § 7 Zapłata wynagrodzenia bezpośrednio na rzecz podwykonawcy lub podwykonawców 1. Zgodnie z art. 6471 Kodeksu cywilnego oraz art. 143c ustawy Prawo zamówień publicznych Zamawiający dokona bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez Zamawiającego umowę o podwykonawstwo, w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez Wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę. 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub po przedłożeniu zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi. 3. Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. 4. Zapłata wynagrodzenia bezpośrednio na rzecz podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy nastąpi na pisemny wniosek Wykonawcy, podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy wraz z poświadczoną przez siebie za zgodność z oryginałem kopią protokołu odbioru dostaw, usług lub robót budowlanych dokonanego przez Wykonawcę oraz kopia faktury wystawionej w związku ze zrealizowaniem przez podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę powierzonej im części przedmiotu zamówienia. 5. Przed dokonaniem bezpośredniej zapłaty Zamawiający zwróci się do Wykonawcy o zgłoszenie pisemnych uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia doręczenia tej informacji. 6. W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 5, Zamawiający może: 1) nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty, albo 2) złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy w przypadku istnienia zasadniczej wątpliwości zamawiającego co do wysokości należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy, albo 3) dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty. 7. Zamawiający zapłaci podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy należne wynagrodzenie, będące przedmiotem żądania, o którym mowa w ust. 1, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca udokumentuje jego zasadność fakturą VAT lub rachunkiem oraz dokumentami potwierdzającymi wykonanie i odbiór robót, a Wykonawca nie złoży w terminie określonym w ust. 5 uwag wykazujących niezasadność bezpośredniej zapłaty. Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek należnych Podwykonawcy lub dalszemu Podwykonawcy z tytułu uchybienia terminowi zapłaty. 8. Zamawiający jest uprawniony do odstąpienia od dokonania bezpośredniej płatności na rzecz podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy i do wypłaty Wykonawcy należnego wynagrodzenia, jeżeli Wykonawca zgłosi uwagi, o których mowa w ust. 6 i wykaże niezasadność takiej płatności, lub jeżeli Wykonawca nie zgłosi uwag o których mowa w ust. 5, a podwykonawca lub dalszy podwykonawca nie wykażą zasadności takiej płatności. 9. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w ust. 1, Zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego Wykonawcy. § 8 Odbiory 1. Strony zgodnie postanawiają, że będą stosowane następujące rodzaje odbiorów robót: 1) odbiory robót zanikających i ulegających zakryciu, 2) odbiór końcowy. 2. Odbiory robót zanikających i ulegających zakryciu dokonywane będą przez Inspektora nadzoru inwestorskiego w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia przez Wykonawcę gotowości do odbioru wpisem do Dziennika budowy i powiadomienia Inspektora nadzoru inwestorskiego. W tej samej formie Inspektor nadzoru inwestorskiego potwierdza dokonanie odbioru. 3. Wykonawca pisemnie zgłosi Zamawiającemu gotowość do odbioru końcowego. 4. Podstawą zgłoszenia przez Wykonawcę gotowości do odbioru końcowego, będzie faktyczne wykonanie robót, potwierdzone w Dzienniku budowy wpisem dokonanym przez kierownika budowy (robót) potwierdzonym przez Inspektora nadzoru inwestorskiego. 5. Wraz ze zgłoszeniem gotowości do odbioru końcowego Wykonawca przekaże Zamawiającemu następujące dokumenty: 1) dziennik budowy, 2) oświadczenie Kierownika budowy (robót) o zgodności wykonania robót z dokumentacją projektową, obowiązującymi przepisami i normami, 3) dokumenty (atesty, certyfikaty, gwarancje) potwierdzające, że wbudowane wyroby budowlane są zgodne z art. 10 ustawy Prawo budowlane (opisane i ostemplowane przez Kierownika robót), 4) inne niż wymienione w pkt 1-3, których dołączenia do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie wymagają przepisy PrBud. 6. Zamawiający wyznaczy i rozpocznie czynności odbioru końcowego w terminie 7 dni roboczych od daty zawiadomienia go o osiągnięciu gotowości do odbioru końcowego. 7. Zamawiający zobowiązany jest do dokonania odbioru lub odmowy dokonania odbioru końcowego w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia tego odbioru. 8. W przypadku stwierdzenia w trakcie odbioru wad lub usterek, które w istotny sposób utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z przedmiotu zamówienia, Zamawiający może odmówić odbioru do czasu ich usunięcia, a Wykonawca usunie je na własny koszt w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego. 9. W przypadku stwierdzenia w trakcie odbioru wad lub usterek innych niż określonych w ust. 8, Zamawiający wyznaczy termin ich usunięcia przez Wykonawcę w protokole odbioru końcowego. 10. W razie nie usunięcia w umownym terminie przez Wykonawcę wad i usterek stwierdzonych przy odbiorze końcowym, w okresie gwarancji oraz przy przeglądzie gwarancyjnym, Zamawiający jest upoważniony do ich usunięcia na koszt Wykonawcy po bezskutecznym upływie dodatkowego, wyznaczonego terminu. § 9 Zabezpieczenie należytego wykonania umowy 1. Strony potwierdzają, że przed zawarciem umowy Wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10% wynagrodzenia ofertowego (ceny ofertowej brutto), o którym mowa w § 6 ust. 1, tj. ................... zł (słownie złotych ..........................................) w formie ............................................................ 2. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostanie zwrócone Wykonawcy w następujących terminach: 1) 70% wysokości zabezpieczenia – w ciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego, 2) 30% wysokości zabezpieczenia – w ciągu 15 dni od upływu okresu rękojmi za wady fizyczne. 3. Zamawiający wstrzyma się ze zwrotem części zabezpieczenia należytego wykonania umowy, o której mowa w ust. 2 pkt 1, w przypadku, kiedy Wykonawca nie usunął w terminie stwierdzonych w trakcie odbioru wad lub jest w trakcie usuwania tych wad. Okres gwarancji ulega wydłużeniu o czas potrzebny na usunięcie wad. 4. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma na celu zabezpieczenie i ewentualne zaspokojenie roszczeń Zamawiającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez Wykonawcę, w tym usunięcia wad, w szczególności roszczeń Zamawiającego wobec Wykonawcy o zapłatę kar umownych. 5. Wykonawca jest zobowiązany zapewnić, aby zabezpieczenie należytego wykonania umowy zachowało moc wiążącą w okresie wykonywania umowy oraz w okresie rękojmi za wady fizyczne. Wykonawca jest zobowiązany do niezwłocznego informowania Zamawiającego o faktycznych lub prawnych okolicznościach, które mają lub mogą mieć wpływ na moc wiążącą zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz na możliwość i zakres wykonywania przez Zamawiającego praw wynikających z zabezpieczenia. 6. Zamawiający może dochodzić zaspokojenia z Zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jakakolwiek kwota należna Zamawiającemu od Wykonawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy nie zostanie zapłacona w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Wykonawcę pisemnego wezwania do zapłaty. 7. Jeżeli okres ważności Zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest krótszy niż wymagany okres jego ważności, Wykonawca jest zobowiązany ustanowić nowe Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie później niż na 30 dni przed wygaśnięciem ważności dotychczasowego Zabezpieczenia. § 10 Kary umowne 1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne: 1) za zwłokę w zakończeniu wykonywania przedmiotu umowy - w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1 za każdy dzień zwłoki (termin zakończenia robót określono w §3 ust. 2 niniejszej umowy), 2) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych w okresie gwarancji i rękojmi - w wysokości 0,1 % wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1 za każdy dzień zwłoki liczonego od dnia wyznaczonego na usunięcie wad, 3) za odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Wykonawcy - w wysokości 10% wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1, 4) za nieprzedłożenie przez Wykonawcę schematu organizacyjnego budowy, kopii umów o pracę zawartych przez Wykonawcę lub podwykonawców z pracownikami wykonującymi czynności polegających na świadczeniu pracy oraz dokumentów i oświadczeń o których mowa w § 5 ust. 3 - w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1 za każdy dzień zwłoki liczonego od umownego terminu dostarczenia dokumentów. 2. Wykonawca, który powierzył realizację części przedmiotu umowy podwykonawcom, zapłaci Zamawiającemu kary umowne z tytułu: 1) braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom - 0,1% wartości umowy z podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą, 2) nieprzedłożenia do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany – 0,1 % wartości umowy z podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą, 3) nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany – 0,1% wartości umowy z podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą, 4) braku zmiany umowy o podwykonawstwo w zakresie terminu zapłaty, o którym mowa w §12 ust. 4 pkt 2 - 0,1% wartości umowy z podwykonawcą lub dalszym podwykonawcą, 5) niedostarczenia w wymaganym terminie kopii umów o pracę zawartych przez podwykonawców z pracownikami wykonującymi czynności polegających na świadczeniu pracy oraz dokumentów i oświadczeń o których mowa w § 5 ust. 3 - w wysokości 0,1% wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1 za każdy dzień zwłoki liczonego od umownego terminu dostarczenia dokumentów. 3. Całkowita kwota kar umownych określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 nie przekroczy 20% wartości łącznego wynagrodzenia brutto określonego w §6 ust. 1 Umowy. 4. Zamawiający zapłaci Wykonawcy karę umowną za odstąpienie od umowy z przyczyn zależnych od Zamawiającego w wysokości 5% wynagrodzenia brutto, określonego w §6 ust. 1. 5. Strony zastrzegają sobie prawo do odszkodowania na zasadach ogólnych, o ile wartość faktycznie poniesionych szkód przekracza wysokość kar umownych. 6. Wykonawca nie może zbywać na rzecz osób trzecich wierzytelności powstałych w wyniku realizacji niniejszej umowy. § 11 Umowne prawo odstąpienia od umowy 1. Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy, gdy: 1) Wykonawca z przyczyn zawinionych nie przystąpił do odbioru terenu budowy albo nie rozpoczął robót albo pozostaje w zwłoce z realizacją robót tak dalece, że wątpliwe jest dochowanie terminu zakończenia robót, 2) wykonawca przerwał z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy realizację przedmiotu umowy i przerwa ta trwa dłużej niż 30 dni, 3) wystąpi istotna zmiana okoliczności powodująca, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy – odstąpienie od umowy w tym przypadku może nastąpić w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o powyższych okolicznościach. W takim wypadku Wykonawca może żądać jedynie wynagrodzenia należnego mu z tytułu wykonania części umowy. 4) Wykonawca realizuje roboty przewidziane niniejszą umową w sposób niezgodny z niniejszą umową, dokumentacją projektową, specyfikacjami technicznymi lub wskazaniami Zamawiającego i mimo wyznaczenia dodatkowego terminu wyznaczonego przez Zamawiającego terminu nie usunął naruszeń lub zaniechań, 5) zachodzi konieczność dwukrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy w trybie określonym w § 7, lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości niniejszej umowy. 2. Wykonawcy przysługuje prawo odstąpienia od umowy, jeżeli Zamawiający: 1) zwleka ponad 7 dni z przekazaniem dokumentacji projektowej lub terenu budowy, 2) nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty faktur VAT mimo dodatkowego wezwania w terminie 1 miesiąca od upływu terminu zapłaty, określonego w niniejszej umowie, 3) odmawia bez wskazania uzasadnionej przyczyny odbioru robót lub podpisania protokołu odbioru, 4) zawiadomi Wykonawcę, iż wobec zaistnienia uprzednio nieprzewidzianych okoliczności nie będzie mógł spełnić swoich zobowiązań umownych wobec Wykonawcy. 3. Odstąpienie od umowy, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinno nastąpić w formie pisemnej pod rygorem nieważności takiego oświadczenia i powinno zawierać uzasadnienie. 4. W wypadku odstąpienia od umowy Wykonawcę oraz Zamawiającego obciążają następujące obowiązki: 1) Wykonawca zabezpieczy przerwane roboty w zakresie obustronnie uzgodnionym na koszt tej strony, z której to winy nastąpiło odstąpienie od umowy, 2) Wykonawca zgłosi do dokonania przez Zamawiającego odbioru robót przerwanych, jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada, 3) w terminie 10 dni od daty zgłoszenia, o którym mowa w pkt 2, Wykonawca przy udziale Zamawiającego sporządzi szczegółowy protokół inwentaryzacji robót w toku wraz z zestawieniem wartości wykonanych robót według stanu na dzień odstąpienia; protokół inwentaryzacji robót w toku stanowić będzie podstawę do wystawienia faktury VAT przez Wykonawcę, 4) Zamawiający w razie odstąpienia od umowy z przyczyn, za które Wykonawca nie odpowiada, obowiązany jest do dokonania odbioru robót przerwanych oraz przejęcia od Wykonawcy terenu robót w terminie 10 dni od daty odstąpienia oraz do zapłaty wynagrodzenia za roboty, które zostały wykonane do dnia odstąpienia. 5. Jeżeli Wykonawca będzie wykonywał przedmiot umowy wadliwie, albo sprzecznie z umową Zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonywania umowy i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin; po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu Zamawiający może od umowy odstąpić, powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie przedmiotu umowy innemu podmiotowi na koszt Wykonawcy. 6. Jeżeli Zamawiający opóźnia wypłatę wynagrodzenia z tytułu faktury częściowej powyżej 14 dni, Wykonawca ma prawo do wstrzymania robót i obciążenia Zamawiającego kosztami takiego wstrzymania (m.in. koszty utrzymania placu budowy, mobilizacja sprzętu i ludzi). § 12 Umowy o podwykonawstwo 1. Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom pod warunkiem, że posiadają oni kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do ich wykonania. Powierzenia wykonania części zamówienia mogą dokonać także podwykonawcy i dalsi podwykonawcy. 2. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, jest obowiązany, w trakcie realizacji zamówienia publicznego na roboty budowlane, do przedłożenia Zamawiającemu projektu tej umowy, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę Wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy. 3. Wykonawca, Podwykonawca lub dalszy Podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada Zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy, usługi lub roboty budowlane, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia, z wyłączeniem umów o podwykonawstwo, których przedmiotem są dostawy lub usługi o wartości mniejszej niż 0,5% wartości niniejszej umowy. Wyłączenie nie dotyczy umów o wartości większej niż 10 000 zł. 4. Umowa o podwykonawstwo, jej zmiany, projekt umowy oraz projekty zmian powinny w szczególności: 1) być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności lub przewidywać wyłącznie taką w formę w przypadku projektów; 2) przewidywać termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy nie dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy faktury lub rachunku, potwierdzających wykonanie zleconej podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy dostawy, usługi lub roboty budowlanej. Termin zapłaty w umowie o podwykonawstwo powinien być wyznaczony na co najmniej 5 dni przed terminem zapłaty określonym w niniejszej umowie dla Zamawiającego. 3) zastrzegać spełnienie przez podwykonawcę wymagań związanych z gwarancją i rękojmią. 5. Zamawiający może zażądać od Wykonawcy przedstawienia w terminie 3 dni dokumentów potwierdzających kwalifikacje podwykonawcy. 6. Zamawiający w terminie 7 dni może zgłosić pisemny sprzeciw do umowy o podwykonawstwo lub zastrzeżenia. Niezgłoszenie pisemnego sprzeciwu do przedłożonej umowy o podwykonawstwo lub zastrzeżeń uważa się za akceptację umowy przez Zamawiającego. 7. W przy przypadku zmiany albo rezygnacji z podwykonawcy, na którego zasoby Wykonawca powoływał się składając ofertę, na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 Pzp, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż wymagany w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia. 8. Zlecenie wykonania robót podwykonawcom nie zmienia zobowiązań Wykonawcy wobec Zamawiającego za wykonanie robót. Wykonawca jest odpowiedzialny za działania, uchybienia i zaniedbania podwykonawców i jego pracowników w takim samym stopniu jakby to były działania, uchybienia lub zaniedbania jego własnych pracowników. § 13 Gwarancja wykonawcy i uprawnienia z tytułu rękojmi 1. Wykonawca udziela Zamawiającemu gwarancji jakości wykonania przedmiotu umowy oraz rękojmi za wady od dnia odbioru końcowego na okres ………… miesięcy. 2. W okresie gwarancji Wykonawca zobowiązuje się do bezpłatnego usunięcia wad i usterek w terminie 14 dni licząc od daty pisemnego (listem lub faksem) powiadomienia przez Zamawiającego. Okres gwarancji zostanie przedłużony o czas naprawy. 3. W przypadkach uzasadnionych niekorzystnymi warunkami pogodowymi możliwe jest przedłużenie terminu określonego w ust. 2 na wniosek Wykonawcy. 4. Zamawiający ma prawo dochodzić uprawnień z tytułu rękojmi za wady, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji. 5. Wykonawca odpowiada za wady w wykonaniu przedmiotu umowy również po okresie rękojmi, jeżeli Zamawiający zawiadomi Wykonawcę o wadzie przed upływem okresu rękojmi. 6. Jeżeli Wykonawca nie usunie wad w terminie określonym zgodnie z ust. 2 lub ust. 3, to Zamawiający może zlecić usunięcie wad stronie trzeciej na koszt Wykonawcy. W tym przypadku koszty usuwania wad będą pokrywane w pierwszej kolejności z zatrzymanej kwoty będącej zabezpieczeniem należytego wykonania umowy.

Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:
Zabezpieczenie należytego wykonania umowy (określone w paragrafie 9 Wzoru umowy)1. Strony potwierdzają, że przed zawarciem umowy Wykonawca wniósł zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10% wynagrodzenia ofertowego (ceny ofertowej brutto), o którym mowa w § 6 ust. 1, tj. ................... zł (słownie złotych ..........................................) w formie ............................................................ 2.Zabezpieczenie należytego wykonania umowy zostanie zwrócone Wykonawcy w następujących terminach: 1)70% wysokości zabezpieczenia – w ciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu odbioru końcowego, 2)30% wysokości zabezpieczenia – w ciągu 15 dni od upływu okresu rękojmi za wady fizyczne. 3.Zamawiający wstrzyma się ze zwrotem części zabezpieczenia należytego wykonania umowy, o której mowa w ust. 2 pkt 1, w przypadku, kiedy Wykonawca nie usunął w terminie stwierdzonych w trakcie odbioru wad lub jest w trakcie usuwania tych wad. Okres gwarancji ulega wydłużeniu o czas potrzebny na usunięcie wad. 4.Zabezpieczenie należytego wykonania umowy ma na celu zabezpieczenie i ewentualne zaspokojenie roszczeń Zamawiającego z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez Wykonawcę, w tym usunięcia wad, w szczególności roszczeń Zamawiającego wobec Wykonawcy o zapłatę kar umownych. 5.Wykonawca jest zobowiązany zapewnić, aby zabezpieczenie należytego wykonania umowy zachowało moc wiążącą w okresie wykonywania umowy oraz w okresie rękojmi za wady fizyczne. Wykonawca jest zobowiązany do niezwłocznego informowania Zamawiającego o faktycznych lub prawnych okolicznościach, które mają lub mogą mieć wpływ na moc wiążącą zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz na możliwość i zakres wykonywania przez Zamawiającego praw wynikających z zabezpieczenia. 6.Zamawiający może dochodzić zaspokojenia z Zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli jakakolwiek kwota należna Zamawiającemu od Wykonawcy w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem Umowy nie zostanie zapłacona w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez Wykonawcę pisemnego wezwania do zapłaty.7.Jeżeli okres ważności Zabezpieczenia należytego wykonania umowy jest krótszy niż wymagany okres jego ważności, Wykonawca jest zobowiązany ustanowić nowe Zabezpieczenie należytego wykonania umowy nie później niż na 30 dni przed wygaśnięciem ważności dotychczasowego Zabezpieczenia.

Informacje dodatkowe:

IV.5) ZMIANA UMOWY


Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy:
tak
Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
Zmiana umowy został określone w paragrafie 14 Wzoru umowy. 1.Zamawiający przewiduje możliwość dokonania zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, w szczególności w zakresie zmiany terminu wykonania przedmiotu zamówienia, wprowadzenia płatności częściowych lub zmiany wysokości wynagrodzenia, w następujących przypadkach: 1)jeżeli będzie zagrożone dotrzymanie terminu zakończenia robót w następstwie szczególnie niesprzyjających warunków atmosferycznych, odbiegających od typowych dla polskiego klimatu, lub szczególnych zjawisk atmosferycznych, które uniemożliwią terminowe prowadzenie i ukończenie robót budowlanych zgodnie z technologią ich wykonywania, przeprowadzanie prób i sprawdzeń oraz dokonywanie odbiorów, w szczególności w postaci powodzi, nawalnych deszczy, gradobicia czy trąby powietrznej, o ile konieczność wykonania prac w tym okresie nie jest następstwem okoliczności, za które Wykonawca ponosi odpowiedzialność; 2)ustawowej zmiany stawki podatku VAT; w razie zmiany stawki wykonawca otrzyma określone w umowie wynagrodzenie netto powiększone o kwotę podatku od towarów i usług obliczoną zgodnie z aktualną stawką; 3)zmniejszenie wynagrodzenia na skutek zmniejszenia zakresu przedmiotu umowy, rezygnacji z realizacji części przedmiotu umowy lub odstąpienia od niej. W takim wypadku Wykonawca otrzyma wyłącznie wynagrodzenie należne z tytułu wykonanej części umowy obliczone zgodnie z cenami przyjętymi w kosztorysie ofertowym i zakresem realizacji wynikającym z protokołu odbioru oraz kosztorysem powykonawczym; 4)zmian technologicznych, spowodowanych w szczególności następującymi okolicznościami: a)niedostępnością na rynku materiałów, wskazanych w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, spowodowanej zaprzestaniem produkcji lub wycofaniem z rynku tych materiałów lub urządzeń, b)wystąpieniem odmiennych od przyjętych w dokumentacji projektowej lub specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót warunków geologicznych skutkujących brakiem możliwości zrealizowania przedmiotu umowy przy dotychczasowych założeniach technologicznych;5)jeżeli będzie zagrożone dotrzymanie terminu zakończenia robót w następstwie okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi Zamawiający, w szczególności z powodu nieterminowego przekazania terenu budowy lub konieczności zmian dokumentacji projektowej w zakresie, w jakim ww. okoliczności miały lub będą mogły mieć wpływ na dotrzymanie terminu zakończenia robót; 6)gdy wystąpi konieczność wykonania robót zamiennych lub innych robót niezbędnych do wykonania przedmiotu Umowy ze względu na zasady wiedzy technicznej, w tym tych, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót, oraz udzielenia zamówień dodatkowych, które wstrzymują lub opóźniają realizację przedmiotu Umowy, wystąpienia niebezpieczeństwa kolizji z planowanymi lub równolegle prowadzonymi przez inne podmioty inwestycjami w zakresie niezbędnym do uniknięcia lub usunięcia tych kolizji;7)gdy wystąpią opóźnienia w dokonaniu określonych czynności lub ich zaniechanie przez właściwe organy administracji państwowej, które nie są następstwem okoliczności, za które Wykonawca ponosi odpowiedzialność, 8)gdy wystąpią opóźnienia w wydawaniu decyzji, zezwoleń, uzgodnień, itp., do wydania których właściwe organy są zobowiązane na mocy przepisów prawa, jeżeli opóźnienie przekroczy okres, przewidziany w przepisach prawa, w którym ww. decyzje powinny zostać wydane oraz nie są następstwem okoliczności, za które Wykonawca ponosi odpowiedzialność,9)jeżeli wystąpi brak możliwości wykonywania robót z powodu nie dopuszczania do ich wykonywania przez uprawniony organ lub nakazania ich wstrzymania przez uprawniony organ, z przyczyn niezależnych od Wykonawcy; 10)wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z jej postanowieniami. 2.Wykonawca jest uprawniony do żądania zmiany umowy w zakresie materiałów, parametrów technicznych, technologii wykonania robót budowlanych, sposobu i zakresu wykonania przedmiotu umowy oraz wysokości wynagrodzenia w następujących sytuacjach: 1)konieczności zrealizowania jakiejkolwiek części robót, objętej przedmiotem umowy, przy zastosowaniu odmiennych rozwiązań technicznych lub technologicznych niż wskazane w dokumentacji projektowej, a wynikających ze stwierdzonych wad tej dokumentacji lub zmiany stanu prawnego w oparciu, o który je przygotowano, gdyby zastosowanie przewidzianych rozwiązań groziło niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu umowy,2)konieczności realizacji robót wynikających z wprowadzenia w dokumentacji projektowej zmian uznanych za nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego, wynikających z art. 36a ust. 1 PrBud,3)wystąpienia warunków geologicznych, geotechnicznych lub hydrologicznych odbiegających w sposób istotny od przyjętych w dokumentacji projektowej, rozpoznania terenu w zakresie znalezisk archeologicznych, występowania niewybuchów lub niewypałów, które mogą skutkować w świetle dotychczasowych założeń niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przedmiotu umowy,4)wystąpienia warunków terenu budowy odbiegających w sposób istotny od przyjętych w dokumentacji projektowej, w szczególności napotkania niezinwentaryzowanych lub błędnie zinwentaryzowanych sieci, instalacji lub innych obiektów budowlanych, wymagających wykonania robót budowlanych nieuwzględnionych w przedmiarze robót lub wykonania roboty budowlanej w innym zakresie niż określony w przedmiarze robót,5)konieczności zrealizowania przedmiotu umowy przy zastosowaniu innych rozwiązań technicznych lub materiałowych ze względu na zmiany obowiązującego prawa,6)wystąpienia niebezpieczeństwa kolizji z planowanymi lub równolegle prowadzonymi przez inne podmioty inwestycjami w zakresie niezbędnym do uniknięcia lub usunięcia tych kolizji,7)wystąpienia siły wyższej uniemożliwiającej wykonanie przedmiotu umowy zgodnie z jej postanowieniami.3.W przypadku zaistnienia sytuacji określonych w ust. 2, Wykonawca zobowiązany jest do przekazania inspektorowi nadzoru inwestorskiego wniosku, o którym mowa w ust. 7, dotyczącego zmiany umowy wraz z opisem zdarzenia lub okoliczności stanowiących podstawę do żądania takiej zmiany. 4.W przypadku konieczności modyfikacji zakresu świadczenia Wykonawcy, strony wyodrębniają: 1)roboty zamienne, przez które rozumie się roboty nieodstępujące w sposób istotny od zatwierdzonego projektu budowlanego, które Wykonawca wykona w zamian za roboty zawarte w pierwotnej dokumentacji projektowej, a które skutkują usprawnieniem procesu budowlanego, zwiększeniem bezpieczeństwa realizacji robót, bezpieczeństwa użytkowania, funkcjonalności obiektu budowlanego lub zmniejszeniem kosztów realizacji inwestycji, 2)roboty zaniechane, przez które rozumie się roboty objęte pierwotną dokumentacją projektową, a których wykonanie stało się zbędne lub od których Wykonawca odstąpił,3)roboty budowlane ujęte w dokumentacji projektowej, które nie zostały wyszczególnione w przedmiarze robót lub które zostały wyszczególnione w przedmiarze robót w innym zakresie, a są konieczne do realizacji przedmiotu Umowy zgodnie z projektem budowlanym lub załącznikiem do zgłoszenia robót budowlanych,4)roboty dodatkowe, przez które rozumie się roboty niezbędne do prawidłowego wykonania przedmiotu umowy, których nie przewidywała dokumentacja projektowa i których nie można było przewidzieć w chwili podpisania umowy, a które wymagają zlecenia w ramach odrębnego zamówienia. 5. Zmiany zakresu świadczenia Wykonawcy, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 mogą nastąpić wyłącznie w formie pisemnego aneksu do umowy, którego podstawę stanowić będzie sporządzony przez Wykonawcę protokół konieczności, zaakceptowany przez inspektora nadzoru i w razie konieczności projektanta. 6.Zmiana zakresu świadczenia Wykonawcy, o której mowa w ust. 2 pkt 4, o ile jej skutkiem nie jest podwyższenie wynagrodzenia Wykonawcy, nie wymaga pisemnego aneksu do umowy, lecz wymaga sporządzonego przez Wykonawcę protokołu konieczności, zaakceptowanego przez inspektora nadzoru i w razie konieczności projektanta, który będzie podstawą ujęcia wykonanych robót w kosztorysie powykonawczym. 7. W celu uzyskania zgody Zamawiającego na sporządzenie protokołu konieczności, Wykonawca składa pisemny wniosek z propozycją zmiany, który zawiera: 1)opis zmiany,2)uzasadnienie zmiany 3)obliczenie kosztów zmiany w postaci: a)kosztorysu różnicowego dla robót zamiennych, w stosunku do robót przewidzianych umową, zawierającego wycenę robót zamiennych z podaniem podstaw ich kalkulacji w oparciu o czynniki cenotwórcze przyjęte w kosztorysie ofertowym,b)kosztorysu na roboty zaniechane w oparciu o kosztorys ofertowy; 4)rysunki zamienne sporządzone bądź zaakceptowane przez Projektanta, jeżeli zmiana wymaga dokonania zmian w projekcie.8.Wniosek, o którym mowa w ust. 7, powinien zostać przekazany Zamawiającemu niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia, w którym Wykonawca dowiedział się, lub powinien dowiedzieć się o danym zdarzeniu lub okolicznościach uzasadniających zmianę zakresu świadczenia Wykonawcy.9 Przed skierowaniem do Zamawiającego wniosku o dokonanie zmian, Wykonawca winien uzyskać opinię inspektora nadzoru co do proponowanych zmian, a ponadto, jeżeli dotyczą one ust. 4 pkt 1 i 2, również autora projektu. Kosztorysy , o których mowa w ust. 7, muszą zostać sprawdzone i zaakceptowane przez inspektora nadzoru. 10.W przypadku, gdy o dokonanie zmian zakresu świadczenia Wykonawcy, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2, wnioskował będzie Zamawiający, Wykonawca dokona wyceny zmiany, która podlegać będzie weryfikacji Inspektora Nadzoru. W przypadku zaakceptowania przez Zamawiającego przedłożonej wyceny, zostanie sporządzony protokół konieczności stanowiący podstawę do aneksu do umowy. 11.Zakazuje się Wykonawcy wprowadzania jakichkolwiek zmian w realizowanym zamówieniu bez wyczerpania procedury określonej w ust. 3-10. 12.Zawarcie umowy na roboty dodatkowe, o której mowa w ust. 2 pkt 3, możliwe będzie po przeprowadzeniu odrębnego postępowania, podstawę którego stanowić będzie protokół konieczności wykonania robót dodatkowych, zaakceptowany przez Zamawiającego, a podpisany przez Wykonawcę, inspektora nadzoru i w razie konieczności projektanta. 13.Załącznikiem do protokołu konieczności, o którym mowa w ust. 5 i 12, stanowiącym jego integralną część, jest protokół z negocjacji dotyczących wyceny robót z Wykonawcą zatwierdzony przez Kierownika budowy i zaakceptowany przez Inspektora nadzoru inwestorskiego. 14. Wycena robót, o których mowa w ust. 4, dokonywane będzie w szczególności w oparciu o zakres koniecznych dodatkowych robót budowlanych, robót zamiennych lub zaniechanych oraz wartości przyjęte w Kosztorysie ofertowym.15.Jeżeli roboty, będące przedmiotem protokołu konieczności, nie odpowiadają opisowi pozycji w Kosztorysie ofertowym, ale jest możliwe ustalenie nowej ceny na podstawie ceny jednostkowej z Kosztorysu ofertowego poprzez interpolację, Wykonawca jest zobowiązany do wyliczenia ceny taką metodą i przedłożenia wyliczenia Inspektorowi nadzoru inwestorskiego. 16. Jeżeli nie można wycenić robót, o których mowa w ust. 4, z zastosowaniem metod, o których mowa w ust. 14 i 15, kalkulacja ceny jednostkowej tych robót z uwzględnieniem cen czynników produkcji, przedkładana do akceptacji Inspektora nadzoru inwestorskiego przez Wykonawcę, nie może być wyższa od średnich cen publikowanych w wydawnictwach branżowych (np. SEKOCENBUD, Orgbud, Intercenbud itp.) dla województwa świętokrzyskiego, aktualnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym kalkulacja jest sporządzana.

IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE



IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym
(jeżeli dotyczy):


Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym



IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:

Data: 14/04/2017, godzina: 11:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):
nie
Wskazać powody:

Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
> Język polski

IV.6.3) Termin związania ofertą:
okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert)

IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia:
nie

IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane
nie

IV.6.6) Informacje dodatkowe:

Ogłoszenie nr 75855 - 2017 z dnia 2017-04-27 r.
Samborzec: Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868
OGŁOSZENIE O UDZIELENIU ZAMÓWIENIA -

Zamieszczanie ogłoszenia:
obowiązkowe.

Ogłoszenie dotyczy:
zamówienia publicznego

Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

nie

Nazwa projektu lub programu



Zamówienie było przedmiotem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych:
tak
Numer ogłoszenia: 55572


Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych:
nie

SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

Postępowanie zostało przeprowadzone przez centralnego zamawiającego

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone przez podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone wspólnie przez zamawiających

nie

Postępowanie zostało przeprowadzone wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej

nie

W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych::


Informacje dodatkowe:

I. 1) NAZWA I ADRES:
Gmina Samborzec, krajowy numer identyfikacyjny 83040977800000, ul. Samborzec  43, 27-650   Samborzec, państwo Polska, woj. świętokrzyskie, tel. 15 8314443, faks 15 8314583, e-mail zamowienia.publiczne@samborzec.pl
Adres strony internetowej (URL): http://bip.samborzec.pl/Article/id,199.html

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO:
Administracja samorządowa

I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego udzielania zamówienia, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (jeżeli zamówienie zostało udzielone przez każdego z zamawiających indywidualnie informacja w sekcji I jest podawana przez każdego z zamawiających, jeżeli zamówienie zostało udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających w sekcji I należy wskazać który z zamawiających zawarł umowę):
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego:

Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868

Numer referencyjny (jeżeli dotyczy):


II.2) Rodzaj zamówienia:

Roboty budowlane

II.3) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane:

„Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868”. Przebudowa będzie polegała na wykonaniu nawierzchni jezdni z mieszanki mineralno-asfaltowej i poboczy gruntowych. Całość prac w granicach istniejącego pasa drogowego. Podstawowe parametry drogi gminnej: - długość odcinka drogi 752 m, - szerokość jezdni 3,5 m.

II.4) Informacja o częściach zamówienia:


Zamówienie podzielone jest na części:

Nie

II.5) Główny Kod CPV: 45233000-9
Dodatkowe kody CPV: 45112000-5, 45111213-4
SEKCJA III: PROCEDURA

III.1) TRYB UDZIELENIA ZAMÓWIENIA

Przetarg nieograniczony

III.2) Ogłoszenie dotyczy zakończenia dynamicznego systemu zakupów


III.3) Informacje dodatkowe:

SEKCJA IV: UDZIELENIE ZAMÓWIENIA
Postępowanie/część zostało unieważnione nie
Należy podać podstawę i przyczynę unieważnienia postępowania:

IV.1) DATA UDZIELENIA ZAMÓWIENIA:
27/04/2017

IV.2 Całkowita wartość zamówienia

Wartość bez VAT
195563.64

Waluta
PLN


IV.3) INFORMACJE O OFERTACH

Liczba otrzymanych ofert
4
w tym

Liczba otrzymanych ofert od małych i średnich przedsiębiorstw:
4

Liczba otrzymanych ofert od wykonawców z innych państw członkowskich Unii Europejskiej:


Liczba otrzymanych ofert od wykonawców z państw niebędących członkami Unii Europejskiej:


liczba ofert otrzymanych drogą elektroniczną:


IV.4) LICZBA ODRZUCONYCH OFERT:
0

IV.5) NAZWA I ADRES WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
Zamówienie zostało udzielone wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie:
nie
Przedsiębiorstwo Drogowe Sp. z o.o.,  biuro@pdkw.pl,  {Dane ukryte},  28-200,  Staszów,  kraj/woj. świętokrzyskie
Wykonawca jest małym/średnim przedsiębiorcą: tak
Wykonawca pochodzi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej: nie
Skrót literowy nazwy państwa:
Wykonawca pochodzi z innego państwa nie będącego członkiem Unii Europejskiej: nie
Skrót literowy nazwy państwa:

IV.6) INFORMACJA O CENIE WYBRANEJ OFERTY/ WARTOŚCI ZAWARTEJ UMOWY ORAZ O OFERTACH Z NAJNIŻSZĄ I NAJWYŻSZĄ CENĄ/KOSZTEM


Cena wybranej oferty/wartość umowy
199395,05

Oferta z najniższą ceną/kosztem
199395,05
>
Oferta z najwyższą ceną/kosztem
279169,90

Waluta:
PLN


IV.7) Informacje na temat podwykonawstwa


Wykonawca przewiduje powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcy/podwykonawcom


Wartość lub procentowa część zamówienia, jaka zostanie powierzona podwykonawcy lub podwykonawcom:


IV.8) Informacje dodatkowe:



IV.9) UZASADNIENIE UDZIELENIA ZAMÓWIENIA W TRYBIE NEGOCJACJI BEZ OGŁOSZENIA, ZAMÓWIENIA Z WOLNEJ RĘKI ALBO ZAPYTANIA O CENĘ

IV.9.1) Podstawa prawna

Postępowanie prowadzone jest w trybie  przetargu nieograniczonego  na podstawie art. 10 ust 1 oraz art. 39 - 46  ustawy Pzp.


IV.9.2) Uzasadnienia wyboru trybu

Należy podać uzasadnienie faktyczne i prawne wyboru trybu oraz wyjaśnić, dlaczego udzielenie zamówienia jest zgodne z przepisami.
Podstawą prawną dokonanego wyboru jest art. 91 ust. 1 Prawa Zamówień Publicznych. W prowadzonym postępowaniu złożono 4 oferty, które spełniają warunki Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, a wykonawcy nie podlegają wykluczeniu. Oferta uzyskała maksymalną ilość punktów w obu zastosowanych kryteriach oceny ofert. Umowę zawarto w terminie zgodnym z art. 94 ust. 2 pkt 1 lit. a Pzp
Adres: Samborzec 43, 27-650 Samborzec
woj. świętokrzyskie
Dane kontaktowe: email: zamowienia.publiczne@samborzec.pl
tel: 15 8314443
fax: 15 8314583
Termin składania wniosków lub ofert:
2017-04-13
Dane postępowania
ID postępowania BZP/TED: 5557220170
ID postępowania Zamawiającego:
Data publikacji zamówienia: 2017-03-29
Rodzaj zamówienia: roboty budowlane
Tryb& postępowania [PN]: Przetarg nieograniczony
Czas na realizację: -
Wadium: -
Oferty uzupełniające: NIE
Oferty częściowe: NIE
Oferty wariantowe: NIE
Przewidywana licyctacja: NIE
Ilość części: 1
Kryterium ceny: 60%
WWW ogłoszenia: www.bip.samborzec.pl
Informacja dostępna pod: www.bip.samborzec.pl
Okres związania ofertą: 31 dni
Kody CPV
45112000-5 Roboty w zakresie usuwania gleby
45233000-9 Roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad, dróg
Wyniki
Nazwa części Wykonawca Data udzielenia Wartość
Przebudowa drogi gminnej nr 373094 T Gorzyczany - Pastwiska od km 0+116 do km 0+868 Przedsiębiorstwo Drogowe Sp. z o.o.
Staszów
2017-04-27 199 395,00